• Działalność UNICEF w Afryce

    Działalność UNICEF w Afryce

    Nowa galeria Działalność UNICEF w Afryce została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 18.04.2024 pani Agnieszka Podolecka, mgr orientalistyki i dr afrykanistyki  przedstawiła wykład o religiach i kulturze południa Afryki. Łączy ona swoją pasję z pracą na rzecz dzieci w ramach UNICEF.

  • Piesze wędrówki 2024 - Cielimowo.

    Piesze wędrówki 2024 - Cielimowo.

    Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 - Cielimowo. została dodana do albumu fotograficznego

    11 kwietnia 2024 spacerem w Cielimowie zakończyliśmy tegoroczną wiosenną edycję nordic walking na trasie 5km. W pełnym słońcu dotarliśmy do Starej Prochowni. W znakomitych humorach spędziliśmy czas piekąc kiełbaski na ognisku.

  • Wiosenny spacer po lesie w m.Kamionek

    Wiosenny spacer po lesie w m.Kamionek

    Nowa galeria Wiosenny spacer po lesie w m.Kamionek została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 10 kwietnia spotkaliśmy się z dr Bartkiem Krąkowskim w m. Kamionek. Podczas spaceru po lesie połączonego z wykładem podziwialiśmy runo leśne. Następnie podczas tradycyjnego ogniska piekliśmy kiełbaski.

  • Piesze wędrówki 2024 - Jezioro Jankowskie

    Piesze wędrówki 2024 - Jezioro Jankowskie

    Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 - Jezioro Jankowskie została dodana do albumu fotograficznego

    Przy wiosennej pogodzie i w radosnych nastrojach grupa GUTW przemierzyła szlak nad Jeziorem Jankowskim. Podziwialiśmy budzącą się przyrodę. Naszą wędrówkę zakończyliśmy ze śpiewem przy smacznej czerninie.

  • Dębówiec "Topienie Marzanny"

    Dębówiec "Topienie Marzanny"

    Nowa galeria Dębówiec "Topienie Marzanny" została dodana do albumu fotograficznego

    W ramach spaceru nr 5 nordic walking, grupa GUTW przemierzyła na Dębówcu ponad 6 km. Podczas spaceru utopiliśmy marzannę , czym denifitywnie pożegnaliśmy zimę. W trakcie naszej wędrówki nieoczekiwanie na naszej drodze pojawił się łoś, który również podobnie jak my napawał się nadejściem wiosny.

  • MPPP Kabłączek i Kaptorga

    MPPP Kabłączek i Kaptorga

    Nowa galeria MPPP Kabłączek i Kaptorga została dodana do albumu fotograficznego

    W kolejnym spotkaniu  21 marca 2024r w MPPP Pani Weronika Zmudzińska z Działu Popularyzacji i Edukacji opraowadziła nas po wystawie bizuterii ze średniowiecza z terenów słowiańskich i Skandynawii. Podziwialiśmy m.in. kabłączki, kaptorgi, zawieszki pierścionki, bronsoletki, broszki i wiele innych ozdób. Następnie oglądaliśmy pokaz slajdów z omówieniem szczegółów dotyczących biżuterii. Na koniec mogliśmy zakupić repliki pokazywanych artefaktów w sklepiku muzeum.

  • Spadki i testamenty

    Spadki i testamenty

    Nowa galeria Spadki i testamenty została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 20 marca 2024r mecenas Elżbieta Byczkowska zapoznała nas z zasadami prawnymi dotyczącymi spadków i testamentów.

  • Nowa Zelandia -przyroda i ptaki

    Nowa Zelandia -przyroda i ptaki

    Nowa galeria Nowa Zelandia -przyroda i ptaki została dodana do albumu fotograficznego

    Dnia 13 marca 2024r dr Bartosz Krąkowski wygłosił wykład p.t. "Nowa Zelandia-przyroda i ptaki". Były to jego obserwacje z podróży odbytej po tym kraju. Obejrzeliśmy egzotyczną przyrodę, florę i faunę. Parki narodowe  chronią endemiczne gatunki zwierząt szczególnie ptaków. Wykład był bardzo ciekawy.

  • Śnieżycowy Jar i Dziewicza Góra

    Śnieżycowy Jar i Dziewicza Góra

    Nowa galeria Śnieżycowy Jar i Dziewicza Góra została dodana do albumu fotograficznego

    W ramach cyklu Nordic working w dniu 9 marca 2024 grupa GUTW wybrała się do Śnieżycowego Jaru w Starczanowie i na wieżę na Dziewiczej Górze. Jaka atmosfera i humory a także jaka była pogoda podczas wycieczki widać na zdjęciach.

  • Wystawa "Inne drzwi gnieźnieńskie" autorstwa Teresy Ryczkowskiej

    Wystawa "Inne drzwi gnieźnieńskie" autorstwa Teresy Ryczkowskiej

    Nowa galeria Wystawa "Inne drzwi gnieźnieńskie" autorstwa Teresy Ryczkowskiej została dodana do albumu fotograficznego

     6 marca 2024r oglądaliśmy kolejną już wystawę Teresy Ryczkowskiej. Tym razem jej tematem  były "Inne drzwi gnieźnieńskie". W trakcie wystawy w ramach konkursu rozpoznawaliśmy lokalizację poszczególnych drzwi w naszym mieście.

  • Wykład Pani Ireny Szwalbe

    Wykład Pani Ireny Szwalbe

    Nowa galeria Wykład Pani Ireny Szwalbe została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 6 marca 2024 r. Pani Irena Szwalbe wygłosiła ciekawy wykład o różnych aspektach życia seniora w formie głównie cytatów. Autorka o sobie mówi " Moją misją jest inspirować do aktywności, dawać radość, dobrą energię oraz nadzieję, że można przezwyciężyć najgorsze sytuacje w życiu".

  • Letnie Spotkania Literackie

    Letnie Spotkania Literackie

     

    Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego wyłoniono ofertę na realizację zadania publicznego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego: „Organizacja imprez kulturalnych, festiwali i koncertów odbywających się dla mieszkańców miasta Gniezna w 2024 roku”.

    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego  Wieku  otrzymał na realizację zadania  Letnie Spotkania Literackie w  Gnieźnie w 2024 roku 4.000 zł

    Letnie Spotkania Literackie to projekt polegający na organizacji 4 spotkań autorskich w Gnieźnie w okresie od czerwca do września 2024 roku. Celem zadania jest przede wszystkim promocja aktywnego i świadomego czytelnictwa oraz popularyzacja polskiej literatury popularnej. Projekt skierowany jest zwłaszcza do seniorów, którzy stanowią największą grupę czytelniczą w powiecie gnieźnieńskim. Dobór gości spotkań autorskich z pewnością skłoni do wizyty Gniezna i jego okolic także osoby spoza Wielkopolski, toteż projekt przyczyni się do promocji wizerunku naszego województwa jako przestrzeni otwartej i przyjaznej polskiej literaturze i potrzebom osób starszych.

  • Piesze wędrówki 2024 Dębówiec

    Piesze wędrówki 2024 Dębówiec

    Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 Dębówiec została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 1 marca 2024 odbyliśmy kolejną pieszą wędrówkę w Dębówcu. Przeszliśmy 5,5km trasą zółtą i niebieską. Przed startem była rozgrzewka. Zobaczyliśmy rozlewiska rzeki Wełny oraz pierwsze zwiastuny wiosny. Wędrówkę zakończyliśmy rozciąganiem  zmęczonych mięśni. Pogoda i humory dopisywały.

  • MPPP - "Życie mieszkańców w średniowieczu"

    MPPP - "Życie mieszkańców w średniowieczu"

    Nowa galeria MPPP - "Życie mieszkańców w średniowieczu" została dodana do albumu fotograficznego

    W kolejnym spotkaniu w MPPP dnia 29 lutego 2024 Jarosław Mikołajczyk z Działu Popularyzacji i Edukacji zapoznał nas z życiem codziennym mieszkańców ziem polskich w okresie średniowiecza czyli około 1000 lat temu. Zaprezentował nam przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez kobiety w kuchni i gospodarstwie domowym. Pokazał stroje z tego okresu a także różne rodzaje broni stosowane przez mężczyzn.

  • Piesze wędrówki 2024 Jezioro Winiary

    Piesze wędrówki 2024  Jezioro Winiary

    Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 Jezioro Winiary została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 23 lutego 2024 odbyliśmy pieszą wędrówkę nr 1  wokół Jeziora Winiary. Przeszliśmy z parkingu przy Kauflandzie , ul.Paczkowskiego i Sportową oraz wokół Jeziora Winiary. Widać już pierwsze oznaki wiosny mimo zimowego jeszcze kalendarza. Pogoda i humory nam dopisały.

  • Inwazyjne gatunki obce (IGO)

    Inwazyjne gatunki obce (IGO)

    Nowa galeria Inwazyjne gatunki obce (IGO) została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 7 lutego 2024r dr Bartosz Krąkowski wygłosił kolejny wykład przyrodniczy na temat inwazyjnych gatunków obcych (IGO) szczególnie na terenie Polski. IGO  są to zwierzęta i rośliny, które nie są rodzime w naszej przyrodzie. Pojawiły się w wyniku działania człowieka np. przywożone nasiona roślin  oraz zwierzęta z innych części świata, także ucieczka zwierząt z zoo czy prywatnych hodowli. Niektóre gatunki obce w naszych warunkach giną, a te inwazyjne rozmnażają się i wypierają rodzime gatunki. Do IGO należą m.in nutrie, jenoty piżmaki, szopy tracze, a z roślin np.rdest,  klon jesionolistny. Postępowanie z IGO reguluje Ustawa o ochronie przyrody.

  • Zabawa karnawałowa w Herbowej

    Zabawa karnawałowa w Herbowej

    Nowa galeria Zabawa karnawałowa w Herbowej została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 29 stycznia 2024r uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej w restauracji Herbowa.    Towarzyszyła nam  muzyka przygotowana przez DJ Adama Każmierskiego, który również zabawiał nas konkursami tanecznymi  oraz dowcipami i żartami . Humory wszystkim dopisywały. Jedzenie było smaczne.

  • "CHŁOPKI" również czytamy w Uniwersytecie....

    "CHŁOPKI" również czytamy w Uniwersytecie....

    ZA  GNIEZNO 24

     

    https://gniezno24.com/kultura/55398/rozmawiali-o-zyciu-naszych-babek-i-prababek/ 

    http://ike.amu.edu.pl/o-zyciu-naszych-babek-i-prababek/

  • "Religia Słowian" w MPPP

    "Religia Słowian" w MPPP

    Nowa galeria "Religia Słowian" w MPPP została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 25 stycznia 2024 roku zwiedziliśmy wystawę "Religie Słowian" w Muzeum PPP. Oprowadzał nas  Jakub Szostak- Kierownik Działu Polularyzacji i Edukacji. Poznalismy wyniki badań historycznych i archeologicznych prowadzonych od XVIII wieku do czasów współczesnych na naszych ziemiach. Obejrzeliśmy artefakty będące przedmiotami kultu jak naczynia, amulety, broń, kości zwierząt oraz rodzaje pochówków w okresie pogaństwa i wczesnego chrześcijaństwa.

  • Syjonizm

    Syjonizm

    Nowa galeria Syjonizm została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 19.01.2024 , w ramach sekcji judaistycznej, prof. UAM dr hab. Artur Kamczycki wygłosił ciekawy wykład "Syjonizm". Nazwa pochodzi od wzgórza Syjon w Jerozolimie. Syjonizm jest to ruch polityczno-społeczny dążący do odtworzenia państwa żydowskiego na terenie starożytnego Izraela. Twórcą tej ideologii był Teodor Herzl urodzony w Cesarstwie Austrii. Pierwsze kongresy syjonistów odbywały się m.in. w Bazylei i Londynie. Nawoływały one do imigracji Żydów z całego świata do Palestyny. Ruch syjonistyczny doprowadził do powstania państwa Izrael po II wojnie światowej w 1948 roku. Na podstawie decyzji ONZ podzielono Palestynę na część żydowską i arabską.

    Studencji GUTW zadawali wykładowcy pytania o ktualną sytuację w Strefie Gazy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć