W krótkim czasie odeszli z naszego uniwersyteckiego grona nasi przyjaciele: Adam Grabski-nauczyciel, społecznik, wychowawca młodzieży ( pogrzeb w czwartek 16.02.2023r. o godz. 13.00 na cmentarzu Św. Piotra i Pawła) i Zygmunt Biniecki ( pogrzeb w piątek 17.02.2023r. o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Pan Zygmunt dał nam się poznać jako aktor grupy kabaretowej, jako wyśmienity gracz w Remibrydża, świetny uczestnik warsztatów z gwary wielkopolskiej a przede wszystkim niezapomniany kawalarz i recytator wierszy.
Nowa galeria Spotkanie z Fundacją " Z sercem dla pacjenta" została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 14 lutego 2023 r spotkaliśmy się z Fundacją "Serce dla pacjenta" . W czasie spotkania wysłuchalismy wystąpień lekarzy kardiologów i fizjoterapeutów ze Szpitala "Pomnik Chrztu Polski" dot. zawału, miażdzycy i choroby wieńcowej , ich przyczynach i metodach zapobiegania. Była mozliwość uzyskiwania porad lekarskich, pomiaru ciśnienia oraz zaleceń fizjoterapeutów.
Nowa galeria Piesze wędrówki nr 1 Dębówiec została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 9 lutego 2023r rozpoczeliśmy cykl pieszych wędrówek. Wyprawa do Dębówca odbyła się przy cudownej zimowej pogodzie, w pełnym slońcu i ze śpiewem na ustach. Przeszliśmy 3,7 km. Przewodnik spisał się znakomicie. Zapraszamy na następne trasy.
Nowa galeria Seniorze bądź bezpieczny została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 8 lutego 2023 obejrzeliśmy film "Seniorze bądź bezpieczny" z konferencji edukacyjnej dla seniorów zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Film pokazał jak skutecznie bronić się przed wyłudzeniem oszczędności, sposoby działania oszustów, statystyki przestępstw oraz ich wykrywalność przez policję.
Nowa galeria Klub Podróżnika - Zakopane i Tatry została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 2 lutego 2023 Pan Tadeusz Gajda z klubu Ornak przedstawił nam historię Zakopanego oraz piękno naszych Tatr. Obejrzeliśmy zdjęcia pomników i tablic pamiątkowych osób sławnych i zasłużonych m.in. Zamojskiego,Karłowicza, Chałubińskiego i Sabały,Szymanowskiego,Żeromskiego, Makuszyńskiego, Marusarza i Kurasia"Ognia". Podziwialiśmy też piękne góralskie budownictwo a przede wszystkim widoki naszych wspaniałych Tatr i ich przyrodę.
Nowa galeria Zabawa karnawałowa w Herbowej została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 26 stycznia 2023 bawiliśmy się na zabawie karnawałowej w restauracji Herbowa. Była muzyka, tańce i śpiewy. Jedzenie było dobre, lokal nam się podobał. Wszystkim dopisywały humory. Zabawa była szampańska. Już zaplanowalismy następne podobne imprezy.
Nowa galeria Moja przygoda z modelarstwem została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 25 stycznia 2023r Pan Grzegorz Mądry wygłosił wykład "Moja przygoda z modelarstwem". Pokazał nam na żywo swoje modele samolotów, maszyn budowlanych ,samochodów. Prelegent jest pasjonatem modelarstwa od wielu lat, bierze udział w mistrzostwach świata , zdobył wiele medali i sukcesów . Wykład i pokaz modeli był bardzo ciekawy.
Nowa galeria Judaizm została dodana do albumu fotograficznego
W poniedziałek 23.01.2023 r. prof. dr hab. Artur Kamczycki wygłosił pierwszy z cyklu wykładów o Judaizmie.
Czym są, skąd się wzięły i jakie jest źródło negatywnego przedstawiania Żydów w sztuce malarskiej i rzeźbie - na te pytania starał się odpowiedzieć prelegent.
Ich początków należy szukać już u zarania chrześcijaństwa w konflikcie między wyznawcami Jezusa a zwolennikami „starej wiary”. W kulturze chrześcijańskiej Żydzi to „zabójcy Jezusa” : a więc inni, brzydcy, źli, okrutni. Taki jest wizerunek Żyda w ikonografii, począwszy od romańskiej sztuki odlewniczej (drzwi katedry w Hildesheim i Gnieźnie) , rzeźbie (Mojżesz z rogami, postacie Eklezji i Synagogi) czy też na przestrzeni wieków w malarstwie ( postacie alegoryczne w scenach Ukrzyżowania ,obrazy drogi krzyżowej ,mordów rytualnych na dzieciach, czy profanacji hostii). W historii Europy i Świata posłużył także celom propagandowym - nagonki i nienawiści do fali pogromów Żydów,od XIII po XX wiek.
Nowa galeria Archeologia Gniezna została dodana do albumu fotograficznego
Sekcja muzealna w MPPP.
19.01.2023 r. - Spotkanie z dr Tomaszem Janiakiem, archeologiem prowadzącym szereg wykopalisk na terenie Gniezna.
Wykład, połączony z pokazem multimedialnym, wprowadził nas w początki osadnictwa, poprzez kształtowanie się wspólnot plemiennych do powstawania ośrodków władzy na ziemi gnieźnieńskiej w połowie IX wieku. Zapoznaliśmy się z dokumentacją prac archeologicznych prowadzonych na Wzgórzu Lecha: w części szczytowej za kościołem św. Jerzego (lokacja grodu), na pierwszym podgrodziu ( teren wokół katedry i w samej katedrze) oraz na drugim i trzecim podgrodziu ( tereny obecnych ulic Tumskiej i Łaskiego).
Pan dr Janiak szczegółowo omówił odkryte artefakty, kładąc nacisk na unikatowość znalezisk świadczących o wysokiej technice budowy i randze grodu w X i początkach XI wieku.
Na zakończenia bardzo interesującego spotkania odpowiadał na pytania słuchaczy odnośnie innych stanowisk archeologicznych oraz miejsc być może zasługujących na zainteresowania archeologów.
Obejrzeliśmy również wystawę pięknych zabytkowych kafli piecowych i zabytkowego pieca.
Nowa galeria Świadectwa Wojny została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 11 stycznia 2023r Pani dr Katarzyna Jędraszczyk z UAM wygłosiła wykład "Świadectwa wojny. Portrety ukraińskich kobiet-uchodźczyń". Dr K.Jędraszczyk jest członkiem międzynarodowego zespołu historyków i etyków realizujących projekt dokumentujący doświadczenia obywateli Ukrainy dotkniętych wojną. Wykład był bardzo ciekawy.
Nowa galeria Strajk dzieci wrzesińskich została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 16 lutego 2023r w ramach cyklu spotkań w Muzeum PPP obejrzeliśmy film o strajku dzieci wrzesińkich. W 1901r we Wrześni, która była pod zaborem pruskim, dzieci ostatniej klasy szkoły katolickiej odmówiły nauki modlitwy w języku niemieckim. Dzieci zostały za to ukarane chłostą a ich rodzice skazani na kary więzienia. Strajk rozlał się również na inne miejscowości Wielkopolski m. in. w Miłosławiu. Film ma formę sfabularyzowaną, zawiera zdjęcia historyczne oraz komentarze współczesnych historyków.
Nowa galeria Wykład o Imperium Rzymskim została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 22 grudnia 2022r wysłuchaliśmy wykładu dra Michała Ducha wicedyrektora IKE UAM o Imperium Rzymskim ze szczególnym uwględnieniem gladiatorów. Byli to niewolnicy wyszkoleni do walki w amfiteatrach podczas igrzysk. Walczyli ze sobą i dzikimi zwierzętami. Rzymianie żądali od władcy tego typu krwawej rozrywki, gdyż śmierć w tamtych rzymskich czasach była codziennością.
Po wykładzie odbyło się spotkanie przedświąteczne przy kawie i pierniczkach.
Nowa galeria "O fałszywej historii jako mistrzyni fałszywej polityki " cytat Józefa Szujskiego" wykład dra Mariusza Menza została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 14 grudnia 2022r wysłuchalismy ciekawego wykładu dra Mariusza Menza. Wykładowca przedstawił politykę historyczną od czasów zaborów do współczesności. Czołowym historykiem czasów zaborów był Józef Szujski- profesor historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnik Powstania Styczniowego, autor artykułu z 1877r. " O fałszywej historii ..., czyli sąd nad wolnością szlachecką" . Dr Menz zakończył wykład ukazaniem fragmentów nowego podręcznika dla liceów i techników "Historia i Teraźniejszość" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, co wywolało ogólną dyskusję słuchaczy.
Nowa galeria Gnieźnieńskie rodziny w MPPP została dodana do albumu fotograficznego
GUTW w MPPP- "Gnieźnieńskie rodziny".
Kolejne spotkanie z historią miasta Gniezna odbyliśmy 8 grudnia 2022 r. w sali pracowni Muzeum. Spotkaliśmy się z p. Jarosławem Mikołajczykiem, znanym popularyzatorem wiedzy o mieście, "Muzealnym Detektywem" oraz administratorem, prezenterem i gawędziarzem Interaktywnego Muzeum Miasta Gniezna. Mieliśmy okazję poznać losy rodzin i niezwykle ciekawe epizody z życia takich osób jak : Antoni i Franciszek Karpińscy, Edmund Holka, Bernard Lange, Bolesław Kasprowicz czy rodziny Kaschów, Molke, Weisów i Gruszczyńskich. Barwną gawędę uzupełniła prezentacja pamiątek rodzinnych związanych z prowadzoną przez nich działalnością.
Na zakończenie spotkania padły nazwiska innych znanych osób i rodzin, o których chcielibyśmy dowiedzieć się więcej.
Szanowni Państwo,
jesienią 2022 roku Adamed Pharma S.A. zorganizował w kilku miastach w Polsce bezpłatne strefy zdrowia w ramach kampanii "Adamed dla Rodziny".
Łącznie udało się przeprowadzić 2 153 bezpłatnych konsultacji lekarskich i badań.
Były to takie badania i konsultacje jak:
• kardiologiczne (echo serca, lipidogram: poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów; pomiar glukozy; pomiar ciśnienia tętniczego i tętna),
• pulmonologiczne (spirometria),
• okulistyczne (badanie dna oka wraz z konsultacją lekarską – ocena siatkówki, naczyń, tarczy nerwu wzrokowego i plamki żółtej oftalmoskopem oraz wziernikiem okulistycznym),
• diabetologiczne (badanie poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c – poziom glukozyw ostatnich 6. miesiącach),
• urologiczne,
• USG (jamy brzusznej oraz narządu gruczołu krokowego, piersi, tarczycy, jąder),
• konsultacje indywidualne z psychiatrą.
Wszystkie usługi diagnostyczne były wykonywane pod profesjonalnym nadzorem specjalistów w danej dziedzinie: lekarzy lub zespołu pielęgniarskiego.
W załączeniu przesyłamy Raport „Stan zdrowia Polaków”, który powstał na bazie badania opinii przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „Adamed Dla Rodziny”. Przesyłamy go wraz z informacją prasową podsumowującą najważniejsze wnioski z Raportu. Raport dostępny jest także na stronie kampanii: www.AdamedDlaRodziny.com
Pozdrawiamy,
Zespół Federacji UTW
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age33-300 Nowy Sączul.Jagiellońska 18tel/fax.+48 18 4435708www.federacjautw.plKlauzule informacyjne RODO:http://federacjautw.pl/index.php/informacje-rodo
Adamed_dla_Rodziny_Raport_o_stanie_zdrowia_Polakow.pdf
Adamed_dla_Rodziny_podsumowanie_raport_Informacja_prasowa_23.11.2022_(1)(1).docx
Nowa galeria Nie daj się oszukać została dodana do albumu fotograficznego
Stowarzyszenie MANKO- Głos Seniora w ramach prowadzonej od 7 lat kampanii „Bezpieczny Senior.Stop Manipulacji, nie daj się oszukać” przypomina i zachęca do obejrzenia spotów mających uwrażliwić Seniorów na działania oszustów! Kampania „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać” ma za zadanie zwiększenie świadomości konsumentów. Jej głównym celem jest edukacja w obszarze oszczędności, ekonomii, praw konsumenta, manipulacyjnych technik sprzedaży i bezpieczeństwa.
Poniżej przedstawiamy spoty za Głos Seniora i UOKiK które pokazują jak nie dać się oszukać.
Nowa galeria Zabawa Mikołajkowa Seniorów została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 6 grudnia 2022r w Restauracji Feniks odbyła się Zabawa Mikołajkowa Seniorów zorganizowana przez Miejską Radę Seniorów. Obecni byli zaproszeni goście: Prezydent Gniezna Tomasz Budasz, Sylwia Jabłońska derektorka Wydziału Spraw Społecznych UM i Oliwia Komorowska połnomocnik prezydenta ds rodziny i seniorów. W zabawie uczestniczyli seniorzy z różnych organizacji seniorskich z Gniezna w tym również członkowie GUTW. Wszyscy bawili się świetnie przy muzyce zespołu z Trzemeszna.
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Wolontariusza została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Także wielu członków GUTW pracuje, wspomaga i działa na rzecz osób potrzebujących pomocy.