W dniu 15 listopada 2016 roku w Poznaniu zostało zawarte porozumienie dotyczące powołania Regionalnych Klastrów Seniora. Uczestniczyła w nim prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska. Popierając inicjatywę klastrową Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku stał się Założycielem „Wielkopolskiego Klastra Seniora” i jednocześnie jego członkiem . W skład WKS weszli m.in. Stowarzyszenie "Senior XXI" Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile,s.p. UTW w Kal;iszu, "Elf" sp.z.o.o.Spółka Komandytowa,. Fundacja AKME, Fundacja Pomocy Seniorom i Rodzicom AMA, "MAT" Henryk Matecki, Okręgowa Izba Pielęgniareki P{ołożnychw Poznaniu, Prowincja Zgromadzenie Najświętszego Jezusa Sacre Coeur, Zakłąd Zielarski "KAWON-Hurt" Nowak
Oto potwierdzający dokument założycielski z nazwą naszego Uniwersytetu i podpisem Danuty Wiśniewskiej Porozumienie powołujące Wielkopolski Klaster Seniora (Pobierz)
Inicjatywa klastrowa w obrębie regionów, budowana pod auspicjami Narodowego Komitetu Seniora, jest pierwszym, ale najważniejszym krokiem do integracji działań w obszarze rynku senioralnego oraz najkorzystniejszym rozwiązaniem dla realizacji celów i zadań Programu „Senior 2030”. Daje ona również ogromną szansę na zwiększenie efektywności polskich przedsiębiorców w obszarach gospodarki senioralnej oraz na rozwój polityki senioralnej, realizowanej przez jednostki samorządu terytorialnego.
Więcej na temat inicjatywy klastrowej w Newsletterze: Program Senior 2030 grudzień 2016.pdf (Pobierz)
Więcej na temat w Newsletterze :Newsletter_styczen_2017_2.pdf (Pobierz)
W dniu 15.01.2017 r. WOŚP grałą na rzecz dzieci i seniorów. Wsród wolontariuszy nie zabrakło kilku osób z GUTW. Były to panie: Anna Purol, Stefania Wojciak i Cecylia Wełnic. W godzinach popołudniowych grupa osób, byłych i obecnych członków Teatru Ponad Czasem: Anna Kuss, Stefania Wojciak, Krystyna Ławicka-Kosmala, Danuta Wiśniewska, Wojciech Cichy, Jerzy Witucki ) i znany nam z dobrych monologów Zygmunt Biniecki- również student GUTW- wystąpiła w Domu Kultury w Łubowie wspierając WOŚP i grając m.innymi dla seniorów. Było bardzo sympatycznie, głośno, szumnie i wielopokoleniowo. Sie ma!!!!!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2016/2017 Klub Podroznika 01.2017 r. fot. Anna Lis.
Klub Podróżnika w dniu 12.01.2017 prowadził p. Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna.
Opowiadał nam o województwie Świętokrzyskim, gdzie są jego rodzinne strony.
Pan Michał jest wspaniałym erudytą - jego opowieść o historii, krajobrazach i zabytkach Ziemi Świętokrzyskiej była bardzo barwna i interesująca. Widać było, że autor podziwia i jest dumny ze swojej małej ojczyzny.
Choć większość z nas odwiedziła już Góry Świętokrzyskie oraz takie piękne miejsca jak Sandomierz, Zamek Krzyżtopór czy muzeum w Oblęgorku to poznaliśmy wiele innych ciekawych miejsc a p. Michał zachęcił nas do ich odwiedzenia.
Anna Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2016/2017 Spotkanie z Policją 01. 2017 r..
"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym osób starszych" to temat spotkania studentów GUTW z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji: naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego p. nadkomisarza Karola Sekuli i profilaktyka p. Arkadiusza Wieczorka. Wykład był ilustrowany czytelną prezentacją. Zostały poruszone następujące tematy:
1. Senior na przejściach dla pieszych ( jak się zachować przed i w czasie przechodzenia przez pasy, jak się ubierać, by być dobrze widocznym, dlaczego nie należy korzystać z telefonu komórkowego.
2. Zasady korzystania z ścieżek dla rowerów przez niepełnosprawnych
3. Korzystanie z jezdni( jakich oznakowań używać, oświetlenia,
4. Zasady zgłaszania wypadków (112 SOS), i wykroczeń 997
5. Karta ICE
6. Numer w kontaktach telefonicznych w telefonie komórkowym np ICE syn lub ICE mąż itp
Na zakończenie wywiązała się gorąca dyskusja wsród uczestników spotkania i pojawiły się plany na dalsze spotkania np dla rowerzystów.
Dla całej społeczności uniwersyteckiej nadeszły życzenia świąteczno-noworoczne od: ks. Prymasa, arcybiskupów i biskupów gnieźnieńskich, rektorów gnieźnieńskich szkół wyższych w imieniu własnym, pracowników i studentów: IKE UAM, PWSZ, PWSD, GSW MILENIUM, od posła Pawła Arndta, od posłanki Pauliny Henning-Kloski, od starosty Gnieźnieńskiej, Prezydenta miasta Gniezna, Przewodniczącego Rady Powiatu, Przewodniczącego Rady Miasta, dyrekcji i pracowników 'MEDYKa, dyrekcji Teatru im. Aleksandra Fredry, dyrekcji eSTeDe, MOKu, DPSu, I LO, GOSIRu, MPPP, kina HELIOS, UTW z Poznania, Międzychodu, Sierakowa, Gostynia, Zielonej Góry, Grodziska Wlkp, Leszna, Konina, Wilna, ATW z Olsztyna, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, Ogólnopolskiej Federacji UTW w Nowym Sączu i UTW w Nowym Sączu, Śląskiego UTW, Rady Krakowskich Seniorów, Miejskiej Rady Seniorów w Gnieźnie, od redakcji czasopism senioralnych,dyrekcji uzdrowiska Uniejów, Fundacji Zaczyn.
Jak co roku, w imieniu Zarządu i Studentów naszego Uniwersytetu, złożyliśmy serdeczne zyczenia dobrych Świąt i pomyślności w Nowym Roku.
Informacja ze strony internetowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej: zmarł prof. dr hab. Janusz Sławiński, znany nam z wielu ciekawych wykładów. Profesor towarzyszył nam też, razem ze swoją małżonką, w naszych Inauguracjach i Absolutoriach. Zawsze sekundował nam w różnych działaniach, interesował się rozwojem naszego Uniwersytetu. Pełnił również funkcje członka Rady Programowej z ramienia PWSZ.
Przychylając się do prośby Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych wzięliśmy udział w prowadzonych badaniach mających na celu poznanie opinii pracodawców (przedstawicieli instytucji publicznych, przedsiębiorstw prywatnych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów) na temat roli, jaką państwowe wyższe szkoły zawodowe odgrywają w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego oraz na temat współpracy z tymi uczelniami. Prezes Zarządu GUTW wypełnieniła ankietę a tym samym wyraziła opinię na temat roli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie w procesie rozwoju lokalnego i regionalnego.
Jak co roku, Danuta Wiśniewska reprezentowała społeczność GUTW na Wigilii w Instytucie Kultury Europejskiej. Były piękne chwile związane z tradycją świętowania Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, podniosły nastrój, kolędy i wspaniały występ zespołu studentek z Ukrainy. Składaliśmy też sobie życzenia i łamaliśmy sie opłatkiem. Wiele dobrych życzen odebrałąm dla studentów GYTW, które niniejszym z ogromną przyjemnością przekazuję.
Odpowiadając na zaproszenie dr. Kamila Wasilikiewicza uczestniczyliśmy w wykładzie nt bytności Templariuszy w Wielkopolsce. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wiadomości przekazywanych przez p. doktora, ale i również w czasie dyskusji, przez prof. Karwata i prof. Gajewską. Mimo zimna pytania i odpowiedzi były tak interesujące, że wyznaczony czas minął szybko. Zdążyliśmy się jednak umówić na następna ucztę duchową w ramach Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych.
9 grudnia,w Bibliotece Publicznej w Gnieźnie przy ul. Staszica, obyło się spotkanie zatytuowane "Alfabet Madagaskaru".
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Alfabet Madagaskaru.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2016/2017 Koncert utworów Anny German fot. Ewa Bjorklund.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Historia Polski - spotkanie listopadowe.
Prezes Zarządu GUTW uczestniczyła w konferencji pt „Wyzwania polityki senioralnej w Polsce. Doświadczenia miasta Poznania” – która odbyła się w Urzędzie Miasta w dniu 22 listopada br. Organizatorem była Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. w trakcie spotkania omówiono ważne problemy polityki senioralnej w świetle dokonań o doświadczeń Rad Seniorów z kilku miast w Polsce m. innymi Poznania, Krakowa, Warszawy. Treścią spotkania były także potrzeby osób starszych stąd do udziału w konferencji zostali zaproszeni naukowcy, szefowie różnego rodzaju placówek, które w polu widzenia i działania mają sprawy senioralne, a także społecznicy, którzy na co dzień mają do czynienia z problemami senioralnymi.Zebrani wysłuchali także kilka ciekawych wykładów: prof. dr hab. Jerzego Babiaka, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, (Starzenie się społeczeństwa w Polsce), prof. dr hab. Zbigniewa Woźniaka, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Instytut Socjologii, (Wielowarstwowe programy gerontologiczne w miejskiej polityce społecznej), prof. dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej i dr n. med. Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej, Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, (Czego potrzebują seniorzy?…)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2016/2017 Klub Podróżnika 12.2016 r. fot. Anna Lis.
Maniana na Kubie to tytuł spotkania w KP w dniu 1.12.2016r. prowadzonego przez Katarzynę i Zbigniewa Zgorzelskich. Były to wrażenia z ich tegorocznej wyprawy na Kubę.
Kuba to wyspa odkryta przez Krzysztofa Kolumba, która jest republiką socjalistyczną, gdzie ludność nie kupuje produktów żywnościowych w sklepach tylko odbiera je w specjalnych magazynach w/g przydziału jaki im wydzielił rząd.Nie można też mieć samochodu, który został wyprodukowany po 1959r a w ogródkach przydomowych wolno uprawiać tylko jedno drzewo owocowe.
Przyroda Kuby jest fantastyczna - klimat gorący i wilgotny, więc rosną tam piękne rośliny, które w Polsce uprawiać można tylko w doniczkach.
Dzieci chodzą do szkoły w eleganckich mundurkach wskazujących jednocześnie na etap szkolny. Ludzie są serdeczni, uśmiechnięci i kolorowo ubrani. Kolorowe też są domy i samochody.
Kuba słynie z produkcji cygar i rumu.
Spotkanie było bardzo ciekawe zachęcające nas do podróży do tego ciekawego kraju, w którym możemy powspominać czasy PRL-u.
A. Lis
Zespół teatrlny GUTW 'Teatr Ponad Czasem" wystąpił na zaproszenie w Domu Kultury w Gąsawie. Przedstawienie pt. "Mój maz umarł ale czuje się lepiej" został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez rozbawioną publiczność. Być może zespół wróci tam z kolejnym spektaklem....