Prezes Zarządu GUTW uczestniczyła w uroczystości wręczenia arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu Medalu "Powstanie w Getcie warszawskim" za swoją wieloletnią i owocną pracę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Spotkanie odbyło się w Instytucie Kultury Europejskiej i zgromadziło wielu znamienitych gości. Medal wręczył p. Tomasz Miedziński, prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Była to wspaniała okazja do przywołania wielu ważnych faktów z życia Arcybiskupa.
Dla przypomnienia: ks. Arcybiskup Henryk Muszyński jest Członkiem Honorowym GUTW.
http://www.informacjelokalne.pl/polityka/item/3386-%E2%80%9Eniechaj-nam-%C5%BCyje-120-lat%E2%80%9D
Reprezentacja GUTW w składzie Maria Ciesielska- opiekun grupy, Lucyna Kaszyńska, Tadeusz Ciesielski i Zbigniew Bartkowiak w dniu 23.04.2016 r. wzęła udział w III Turnieju Strzeleckim dla UTW w Wielkopolsce o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Oprócz zmagań sportowych była wspaniała zabawa przy ognisku, kawie, dobrym ciastku i obiedzie. W pełni zadowoleni, z dyplomem, wrócili do Gniezna.
Lucyna Kaszyńska, koordynator imprez sportowych GUTW
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Spotkanie w Grodzisku Wlkp. fot. Lucyna Kaszyńska i Zbigniew Bartkowiak.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Pokaz Mody dla Pań 50+ fot. Anna Lis.
Zdjęcie za gniezno24.pl
W dniu 20 kwietnia 2016 r. , w ramach obchodów jubileuszu 10.Lecia GUTW uczestniczyliśmy w ciekawej imprezie- Pokazie Mody dla pań 50 +. Modelkami były rónież panie 50+, studentki naszego Uniwersytetu. Był to już drugi pokaz w 10-letniej historii naszego Stowarzyszenia. W 2013 roku jak i w tym roku pokaz zorganizowany był według wszelkich prawideł takiego typu imprez.Zgromadzonych licznie gości powitała prezes Zarządu Danuta Wiśniewska nawiązując dowcipnie do stereotypów i opinii na temat ubioru pań w wieku 50+. Przdstawiono również w trakcie powitania partnerów GUTW: firmę odzieżową ADRIANO p. Edwarda Koniecznego, sklep odzieżowy "ODA" p. Wiesławy Tomczak, p. Bogusławę Młodzikowską- dyrektor I LO, i p. Marię Stachowiak- fryzjerkę, która panie pięknie uczesała. Następnie czlonek Zarządu Maria Podstawska przedstawiła plan pokazu a także zasady dobrego smaku w ubiorze. Panie nosiły przepiękne sukienki, płaszcze, kurtki, torebki z elegancją i świadomością dobrego wyglądu i prezencji. Wśród bohaterek wieczoru były nowicjuszki ale większość to panie, które już po raz drugi znalazły się na wybiegu GUTW. I znowu na sali rozlegały się oklaski, okrzyki aplauzu, gratulacje. Strzelały flesze aparatów fotograficznych, kamery nagrywały, publiczność komentowała, a nasze modelki, tak jak w roku 2013, z powagą, doniośle ale i z pięknymi uśmiechami, w rytm dobrej, znanej muzyki, pokonywały scenę i trudne do zejścia schody( przy pomocy dżentelmenów oczywiście z GUTW) by zadowolić dociekliwą publiczność i podejść bliżej. W części koncowej podziękowaniom, gratulacjom nie było końca. Udzielono także kilku wywiadów dla obecnych na imprezie mediów.
Jest jeszcze jeden wspólny element obu pokazów: w roku 2013 i w bieżącym Panie prezentowały m.innymi ubiory uszyte w firmie "AGA" w Pobiedziskach.
Dziękujemy wszystkim paniom modelkom: Marii Ciesielskiej, Hannie Zielińskiej, Krystynie Ławickiej-Kosmali, Marii Sławińskiej, Marii Orlińskiej-Gostrowskiej, Krystynie Król, Cecylii Wełnic, Agnieszce Kawuli, Ludwice Mikołaj, Czesławie Kumali-Śmigielskiej, Annie Główniak, Annie Purol, Krystynie Kwaśniewskiej a także Stefanii Wojciak i Marii Podstawskiej, koordynatorkom Pokazu Mody, które również były modelkami tego pokazu.
Dziękujemy p.p. Annie Lis i Teresie Ryczkowskiej za dokumentowanie naszych dokonań na fotografiach. Jak zwykle panie są niezawodne i perfekcyjne, o czym mogliśmy się dowiedzieć już na wielu wystawach i innych naszych imprezach.
Dziękujemy p.p. Wojciechowi Cichemu i Henrykowi Kwiatkowskiemu za opiekę nad modelkami.
Dziękujemy p. Iwonie Wiśniewskiej za kolejny piękny plakat w prezencie.
Dziękujemy przedstawicielom mediów lokalnych za obecność, piękne relacje i wsparcie seniorów gnieźnieńskich.
Kenia i Tanzania - to temat spotkania w Klubie Podróżnika w dniu 7.04.2016.
Podróż wiodła przez sawanny obu państw gdzie spotkać można całe stada dzikich zwierząt, w tym słynną "Wielką Piątkę".
Obejrzeliśmy utrwalone na zdjęciach krajobrazy z safari w Parkach Narodowych: Serengeti, Lake Manyara, Masai Mara i w kraterze Ngoro - Ngoro.
W Parkach Narodowych Kenii i Tanzanii żyje jeszcze dzikie plemię Masajów zajmujące się hodowlą bydła i kóz.
A po trudach safari wspaniale wypoczywa się w kurortach Kenii nad Oceanem Indyjskim.
Anna Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klub Podróżnika - Kenia i Tanzania.
W dniu 6 kwietnia wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu dr. Mateusza Jaegera - UAM na temat świata islamu.
Wykład składał się z kilku części:
- pochodzenie słowa -islam od salam( pokój).
- róznice między dwoma głównymi odłamami czyli szyitami i sunnitami
- symbole islamu; półksiężyc, szahada
- dogmaty wiary; 5 filarów wiary np szahada, ramadan, hadżdż
- życie, działalność w Mekkce i Medynie oraz znaczenie Mahometa
-Koran
- dzihad większy i dżihad mniejszy czyli działania na rzecz szerzenia islamu
W dniu 5 kwietnia przeżyliśmy niewątpliwie ogromną przyjemność uczestnicząc wraz z wieloma miłośnikami malarstwa w otwarciu wystawy prac malarskich, wykonanych głównie w pastelu, naszych dwóch koleżanek. W ramach 10.lecia naszego Uniwersytetu panie: Aurelia Bartkowska i Krystyna Klimuk podsumowały efekty swojej wieloletniej przygody z pędzlem, kredką i ołówkiem. Podziwialiśmy scenki rodzajowe, pejzaże, upamiętnione twarze bliskich. Zaproszeni goście chętnie dzielili się wrażeniami, gratulowali, podziwiali a może i troszkę zazdrościli talentu, odwagi i pięknego spojrzenia na otaczający nas świat. Spotkanie odbyło się w gościnnych murach Internatu "Medyka", w pięknej wiosennej scenerii, przy dobrej kawie i co warto wspomnieć przy wspaniałych ciastkach z dawnego "Merkurego" . A któż to lepiej od nas pamięta ciasta z dobrych cukierni......
Bardzo serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w prace przygotowawcze wystawy, głównie p. Teresie Ryczkowskiej, p. Jurkowi Gozdowskiemu za projekty plakatów, p. Renacie Szwacińskiej-Rurek, przyjacielskim mediom gnieźnieńskim i naszym bohaterkom za wspaniałe popołudnie.
Wystawa dostępna dla chętnych.
czytaj-kliknij czytaj-kliknij oglądaj-kliknij
W dniu 30 marca 2016r. o godz. 12.00 w Sali Senatu Colegium Minus UAM spotkali się liderzy 15 na 50 wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem obrad było wypracowanie wspólnego stanowiska względem powołania Stowarzyszenia Wielkopolskich UTW. Dyskusja poprzedzona prelekcją przedstawiciela Marszałka Wielkopolski był bardzo burzliwa i zakończyła się akcesem 4 UTW, których przedstawiciele będą kontynuowali prace organizacyjne przy tworzeniu nowego stowarzyszenia. Pozostali zebrani, w tym prezes GUTW, nie byli zdecydowani w 100 % do podjęcia decyzji na tak. Celowe jest również wspomnienie w tym miejscu, że istnieje ogólnopolska tendencja do łączenia się UTW w regionalne federacje czy stowarzyszenia.
D. Wiśniewska
W dniu 30.03.2016r. wysłuchaliśmy wykładu na temat ,,ZAKWASZENIE ORGANIZMU",który wygłosiła mgr inż.Teresa Niewiadomska.
ZAGADNIENIA PORUSZANE NA WYKŁADZIE:
-co to jest zakwaszenie organizmu?
-objawy zakwaszenia
-oznaczanie stopnia zakwaszenia organizmu
-sposób na odkwaszanie organizmu
-zastosowanie węgla lekarskiego
-powrót baniek
-zegar narządów
Powyższe zagadnienia przedstawione zostały w sposób bardzo ciekawy,dlatego wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.
Wykładowcy serdecznie DZIĘKUJEMY!
OPIEKUN SEKCJI
Maria Podstawska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ZDROWIE SENIORA - Zakwaszenie organizmu.
Kochani,
dziś dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Krysi Szczudło. Była wraz ze swoim mężem Andrzejem współzałożycielką GUTW. Będziemy pamiętać cenne inicjatywy, spory, szkolenia , konferencje, zabawy i radości. Była wiceprezeską Zarządu kilku kadencji. Przez swoją wieloletnią obecność i intensywną działalność na rzecz rozwoju naszego Uniwersytetu zostanie w pamięci wielu studentów GUTW ale i naszych partnerów m.innymi członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce i zagranicą..
Krysiu, będzie mi brakowało Twojego wyważonego podejścia do wielu trudności, kawy na działce i wspólnych wzruszeń z powodów bardzo osobistych.Do umówionego spotkania imieninowego juz nie dojdzie ale przecież jest jeszcze inny swiat.....
Danka Wiśniewska
Pogrzeb ś.p. Krysi odbędzie się 31.03.2016 r. o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.
Wykład wygłosiła p. dr hab. prof. UAM Eliza Grzelak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kultura Europy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Retrospektywna wystawa GUTW w BPMG fot. Anna Lis
Na zajęciach z Edukacji Regionalnej zostały poruszone dwa tematy:
1.Kto ma pszczoły...ten ma miód
2. 1050.lecie Chrztu i początków państwa polskiego
Problemy te przedstawił regionalista p. Tadeusz Panowicz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Edukacja Regionalna.
Zajęcia "Terapa Ruchem" pozwalają utrzymać w sprawności nasze stawy i mięśnie.Dowiadujemy się również jakie ćwiczenia należy wykonywać w różnych schorzeniach, a jakich należy unikać.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Terapia ruchem.
W marcu (3.03.2016) w Klubie Podróżnika wystąpiła Maria Gostrowska - Orlicka, która opowiedziała nam o Korei Południowej. Opowieść była bardzo osobista, bo córka Marii wyszła za mąż za Koreańczyka. Ślub brali w Polsce i w Korei. Korea Południowa jest bogatym państwem, bardzo gęsto zaludnionym - dlatego większość ludzi mieszka w miastach w wysokich wieżowcach. Koreańczycy mają bardzo ciekawe stroje narodowe. Wyznają chrześcijaństwo i buddyzm, ale większość deklaruje się jako ateiści. Zupełnie inne niż u nas jest jedzenie koreańskie podawane w wielu miseczkach. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się też o sytuacji na granicy między dwoma podzielonymi państwami koreańskimi. Między Koreą Północną i Południową istnieje przez cały czas napięty stan wojenny. Była to bardzo ciekawa "wyprawa" do mało znanego państwa.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klub Podróżnika - Korea Południowa.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 wystawa Piękne rzeczy w pięknym wieku.
08 marca 2016 należał do bardzo miłych i udanych dni. Spotkaliśmy się w miłym towarzystwie, wysłuchaliśmy programu artystycznego w wykonaniu młodych artystów z zespołu złożonego ze studentów IKE "Zakaz picia herbaty" a także naszych sympatycznych kolegów oraz spędziliśmy uroczy wieczór przy kawie, ciastku i szampanie. Panie zostały obdarowane kwiatkami a Panowie słodkościami.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet i Mężczyzn.
2 marca 2016 r. odbył się wykład pt."Działalność Lasów Państwowych". Z tematem tym, uczestników spotkania, zaznajomiła p. mgr inż. K. Fiutak- Łachowska.
Nasz gośc przedstawił nam kolejno :
- historię, prawny i gospodarczy model leśnictwa w Polsce
- najważniejsze cele: przemysł drzewny, ochrona przyrody, ochrona wód, ochrona gleb, ochrona powietrza;
- części składowe: 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, 430 Nadleśnictw, rezerwaty, pomniki przyrody, użtki ekologiczne, tereny rekreacji i wypoczynku
- prace leśne: czyszczenie, trzebieże, grodzenie upraw,
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wykład - Działalność lasów państwowych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Aerobik w wodzie. - grupa I (dodane 43.03.2016 r.) i grupa II (dodane 6.03.2016 r.)