Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Wizyta wolontariuszy w domu Pomocy społecznej fot. Wojciech Cichy.
Od kilku miesięcy, w ramach projektu 'UTW dla Społeczności" grupa wymieniających się co tydzień osób, członków naszej sekcji wlontariatu odwiedza pensjonariuszy DPS przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie. Z pieniędzy uzyskanych z dotacji Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę zakupiono m.innymi słodycze, bilety autobusowe, drobne prezenty i materiały warsztatowe. Członkowie grupy korzystaja z tych zakupów podczas spotkań w DPSie. Wszyscy razem śpiewają, rozmawiają przy ciastku i kawie, dzielą się dośwaidczeniami i wspomnieniami, uczą się nowych technik rękodzieła i spacerują po pięknym ogrodzie. Z okazji Mikołajek wręczone zostały gospodarzom kubki wypełnione kolorowymi cukierkami. W tym dniu nasi wolontariusze odwiedzili również swoich podopiecznych, którzy musieli pozostać w swoich pokojach. Do osób, które najczęściej znajdują czas i siły na wizyty w Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich należą: Lucyna Kurdykowska, Ewa Bjorklund, Anna Purol, Stefania Wojciak, Franciszek Kanke i Wojciech Cichy. Drodzy Państwo, bardzo dziękujemy za piękną reprezentację działalności GUTW.
W Mikołajki 2015 r członkowie sekcji Teatr Ponad Czasem umilili to święto pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej im Małżeństwa Terakowskich w Gnieźnie. Wystawili tam sztukę "Tato, Tato sprawa się rypła". Przedstawienie zostało gorąco przyjęte przez widzów i pracowników w/w instytucji. A my również mamy poczucie satysfakcji i świadomości, że przyczyniliśmy się do poprawy nastroju wielu osób.
W czwartek 10 grudnia 2015 r. zorganizowane zostało w biurze GUTW spotkanie licznej grupy malarek, fotografików i osób wypowiadających sie w rękodziele artystycznym w celu omówienia wystawy rozpoczynającej obchody 10-lecia GUTW. Zamierzeniem organizatorów ( Teresa Ryczkowska, Danuta Wiśniewska) było zaproszenie wszystkich osób, które działaly w w/w sekcjach w tym dziesięcioleciu. Nie do wszystkich osób udało sie dotrzec z zaproszeniem, niektórzy mieli w czsie spotkania inne obowiązki. Zaproszenie jest nadal aktualne i wszyscy, którzy chcieliby wystawić swoje dzieła w ramach wystawy pt "Zima" w MOK-u w dniu 20 stycznia 2016 r. prosimy o kontakt z koordynatorką wystawy p. Teresą Ryczkowską lub biurem GUTW. W trakcie spotkania omówiliśmy także inne formy rozpoczęcia obchodów naszego Jubileuszu w tym dniu w MOK-u. Do naszej dyspozycji będzie sala widowiskowa, gdzie może przedstawić się Teatr Ponad Czasem a także twórcy poezji. Zapraszamy i czekamy na zgłoszenia.
W dniu Św. Mikołaja do dzieci w szpitalu Dziekanka przybył Św. Mikołaj z małżonką. Byli to p.p.Maria i Tadeusz Ciesielscy, aktywni członkowie naszego Stowarzyszenia. Obdarowali dzieci słodyczami darowanymi przzez GUTW a także owocami zakupionymi przez siebie. Brawo dla dzielnych Mikołajów, dziękujemy za pomysłowość i ogromne serce.
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Gniezna p. Tomasza Budasza i Radia Plus przybyliśmy w grupie GUTWików na Rynek miasta, by zaśpiewać i nagrać wspólnie z innymi mieszkańcami Gniezna Kolędę Gnieźnieńską. Radośnie zaśpiewali: Krystyna Ławicka-Kosmala, Helena Wojciak, Cecylia Wełnic, Anna Kuss,Halina Woźniak, Franciszek Kanke, Wojciech Cichy i pisząca te słowa Danuta Wiśniewska. Udzieliliśmy też wspólnie wywiadu do Radia Plus. Było miło, głośno, przyjemnie i niestety zimno. Znaleźliśmy na to radę i po zakończeniu imprezy skierowaliśmy się do znanej nam Restauracji, by się ogrzać i podzielić wrażeniami. Niekoniecznie tylko przy herbacie..... Serdecznie dziękuję za reprezentowanie Uniwersytetu wszystkim, którzy w tym czasie byli na Rynku.
wiecej na stronach internetowych: informacjelokalne, gniezno24.com, egniezno
Gościem sekcji regionalnej był znany reginalista p.Tadeusz Panowicz, który opowiadał o zwyczajach związanych z zalotami i weseliskami w XIX wieku na terenie Ziemi Gnieźnieńskiej. W tym czasie chłopi zachowywali wszelkie prawidła obrzędowości weselnej. Gotowość panny do zamążpójścia sygnalizował wianek zawieszony na zewnętrznej stronie chaty. Następnie pojawiali się swaci i jeżeli zostali przyjęci rozpoczynał się ostry targ o posag panny i majątek wnoszony przez kawalera.Uroczystości weselne posiadały niezwykle bogatą symbolikę; były zmówiny, zaręczyny,wieczór panieński, wieczór kawalerski z biciem szkła, błogosławieństwo rodziców, druchny, druchowie, starosta weselny, wódczany, oczepiny, wesele pełne jadła i siwuchy. Panna młoda wyjeżdżała do kościoła z domu rodzinnego ubrana w kaftan, gorset i zapaskę. Na głowie miała wianek z mirty. Pan młody ubrany był w sukmanę. Wesela miały wymiar wystawnego, tłumnego i wielodniowego ceremoniału. U bogatszych chłopów wesela były z muzyką i tańcami. Wszystkim obrzędom towarzyszyła niezliczona ilość przyśpiewek. Kilka z nich poznaliśmy dzięki p. Panowiczowi, który na zgłębienie tego tematu poświęcił kilkanaście lat życia.
Starosta sekcji Bożena Szymczak
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Edukacja Regionalna 9.12.2015 r..
W dniach 7 i 8 grudnia gościliśmy w UTW Leszno na imprezach organizowanych w ramach projektu ASOS. GUTW reprezentowały 4 osoby: Krystyna Ławicka- Kosmala i Anna Główniak uczestniczyły w Plenerze Malarskim w zamku w Rydzynie a Danuta Wiśniewska i Henryk Leśny wysłuchali kilku wykładów w ramach Sympozjum 'Aktywność społeczna osób starszych i budowanie społeczeństwa obywatelskiego":
1."Aktywność fizyczna osób starszych: w niewoli barier, stereotypów i zwykłej niewiedzy" prof.dr hab.Wiesław Osiński; 2.Prezentacja działalności UTW w Lesznie
3. 'Portret własny prof.Heleny Szwarc założycielki polskich UTW" mgr Lidia Wrocińska-Sławska
Od godz. 14.00 spotkaliśmy się wszyscy w Rydzynie, w pięknych wnętrzach zamkowych, by wspólnie z gośćmi z innych UTW z Wielkopolski zjeść obiad. Malarze wrócili do pracy a inni obradowali nad przyszłością wspólnych uniwersyteckich działań. Rozmowy dotyczyły głównie powołania do życia Federacji , zrzeszającej wielkopolskie uniwersytety, których juz jest ponad 50. Po kolacji zapoznaliśmy sie z prezentacjami działań TW Leszno. Było również dobre wino i czas na przyjacielskie biesiadowanie. W następnym dniu po śniadaniu uczestnicy Pleneru powrócili do swoich planów a pozostali zwiedzali wnętrza zamku i słuchali ciekawych opowieści z jego dziejów. Niestety, przynaglani licznymi obowiązkami powróciliśmy do Gniezna przed zakończeniem spotkania.
Do zobaczenia za rok może w powiększonym składzie.
fot. za UTW Leszno
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Plener Malarski fot. Krystyna Ławicka-Kosmala.
Gościem spotkania był p. Michał Glejzer, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna. Zaznajomił nas z rolą i zadaniami Rady Miasta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Wykład ogólny 12.2015r..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie projektu "Ostatnia Mila"- Tango fot. Ewa Bjorklund.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 "Takie Tango" - projekt "OSTATNIA MILA" fot. Danuta Wiśniewska.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Warsztaty 'Ostatnia Mila" - Takie Tango.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Andrzejki 27.11.2015 r..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2o15/2016 "Zdrowie Seniora" listopad 2015 r.
Członkowie Rady Miasta jednogłośnie przyjęli Uchwałę o powołaniu Miejskiej Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta podczas sesji dniu 25.11.2015 r. Z ramienia GUTW -u obrady obserwowały: Ewa Bjorklund - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej GUTW i Danuta Wiśniewska -Prezes Zarządu GUTW. Rada ta, złożona z przedstawicieli środowisk osób starszych i podmiotów działających na rzecz osób starszych w tym UTW ma rolę inicjatywną , konsultacyjną i doradczą.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Zakończenie projektu 'Blubrejma na fyrtlu" - Gwara.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Warsztaty z gwary- projekt Blubrajmy na fyrtlu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2015/2016 Filozofia 11.2015 r..