VII RAJD ZIMOWY odbył się w niedzielę, 8 lutego
TRASA 1 – start o godz. 10.00 przy Muzeum Początków Państwa Polskiego
przy ul.Kostrzewskiego; zwiedzanie wystawy „Naród Sobie”; przejście
ul.Kostrzewskiego, Orzeszkowej., Głęboką, Wieśniaczą do Żernik; z Żernik do mety rajdu zlokalizowanej przy ul.Poziomkowej na Piekarach
TRASA 2 – start o godz. 10.00 przy ul.Dworcowej; wiadukt ks.Popiełuszki,
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa; ul.Polną i drogą przy Ogrodach Działkowych
do ul.Kostrzewskiego; zwiedzanie wystawy „Naród Sobie” w Muzeum Początków Państwa Polskiego; ul.Czarnieckiego i Piekary do mety rajdu zlokalizowanej przy ul.Poziomkowej na Piekarach
W godzinach od 10.00 do 13.20 zwiedziliśmy najważniejsze miejsca pochówku w naszym mieście. W wędrówce uczestniczyło 16 studentów GUTW. Pierwszym miejscem zwiedzania był cmentarz przy ul. Witkowskiej, gdzie odwiedziliśmy kwatery poległych w wojnie polsko- bolszewickiej, pomordowanych przez hitlerowców i kwaterę żołnierzy radzieckich poległych w styczniu 1945 r. Odwiedziliśmy też groby przyjaciół, znajomych i mogiły charakterystyczne- np: muzułmańskie.
Następnie poszliśmy na cmentarz przy ul. Dalkoskiej, mijając po drodze miejsce najstarszego kirkutu przy ul Warszawskiej. Trzecim zwiedzanym cmentarzem była nekropolia Św. Piotra, na której zostało pochowanych wielu znanych gnieźnian, niektórzy w okazałych grobowcach. Odwiedziliśmy tam przede wszystkim kwaterę powstańców wielkopolskich. Jako ostatni zwiedziliśmy cmentarz Św. Krzyża. Podczas wycieczki mogliśmy zaobserwować jak zmieniają się cmentarze, choć zdaniem części uczestników nie są jeszcze tak zadbane jak cmentarze w innych miastach, a nawet w niektórych wsiach.
Największym mankamentem są słabo utwardzone alejki cmentarne, co zmusza do brnięcia w błocie. Pogoda była wyśmienita, więc oprócz wiadomości o dawnych i współczesnych nekropoliach Gniezna zaczerpnęliśmy też porządny łyk świeżego powietrza, co nie jest bez znaczenia pod koniec zimy.
Zobacz zdjęcia
VII RAJD POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO odbył się w sobotę 13 grudnia
Do wyboru były 3 trasy:
1. ze Zdziechowy przez Obórkę ( 9 km ) -
2. ze Zdziechowy przez Krzyszczewo ( 9 km )
3. z Gniezna ( 7 km)
W rajdzie wzięło udział 14 słuchaczy GUTW. 10 osób przeszło trasę nr 1 a pozostałe 4 osoby wybrały trasę nr 2. Wszyscy w dobrej kondycji dotarli na metę
W wycieczce wzięło udział 58 osób. Rozpoczęliśmy od gnieźnieńskiego Rynku. Jak wyglądał w przeszłości, czy w jednej z kamieniczek nocował Napoleon... O tym wszystkim opowiadał nasz przewodnik Leszek Waszak. Krótki spacer ulicą Tumską i jesteśmy w katedrze. Zaczynamy od zwiedzenia podziemi.
...
Zobacz zdjęcia
VIII Rajd Niepodległości w dniu 11 listopada 2008 roku
„Nie pytajmy ,co może zrobić dla nas Ojczyzna
Pytajmy ,co my możemy dla niej uczynić.”
To motto rajdu a motywem znaczka rajdowego jest pamiątkowa tablica z Mateuszem Zabłockim
Rajd pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna został zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej, Kolo Przewodników PTTK i Klub Górski „Ornak”.
Celem rajdu było:
- uczczenie 90 tej rocznicy Odzyskania Niepodległości,
- uczczenie Jubileuszu 75-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gnieźnieńskiej,
- udział w uroczystości patriotycznej przy pomniku Bolesława Chrobrego,
- poznanie Miejsc Pamięci Narodowej naszego miasta,
- poznanie uroków i piękna naszej „Malej Ojczyzny” – Gniezna
- nawiązanie przyjaźni i koleżeństwa między turystami,
- upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa.
Komandorem VIII Rajdu Niepodległości był Mirosław Tomaszewski, który wytyczył 4 trasy rajdowe:
TRASA 1 Z przystanku MPK na Os.Grunwaldzkim, przy ul.Armi Krajowej, o godz.9.00 wystartowała
grupa 26 turystów (wśród nich młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9), których prowadził Przewodnik PTTK Henryk Karasiewicz.
Trasa prowadziła do znajdującego się w Lesie Miejskim pomnika Polaków pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945. Następnie przez Cmentarz przy ul.Witkowskiej,gdzie znajdują się groby Halerczyków i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, dalej ulicą Księdza Ludwiczaka do pomnika ku czci 27 zakladników polskich rozstrzelanych w 1939 roku i dalej pod pomnik Boleslawa Chrobrego.
TRASA 2 Pod Szkołą Podstawową nr 6 o godz.9.00 wyruszyła grupa 35 turystów prowadzona przez Przewodników PTTK Krystiana Grajczaka i Marka Wojciechowskiego. Trasa wiodła przez Skwer Orląt Lwowskich , Park Miejski im.gen.Andersa, ul.Pocztową, Park Tadeusza Kościuszki, Ratusz i Rynek do pomnika Bolesława Chrobrego.
Młodzież reprezentowali uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Gniezna, uczniowie Szkoły Podstawowej z Modliszewka i Szkoły Podstawowej nr 14 w Gnieźnie.
TRASA 3 Kolejna grupa wystartowała o godz.9.00 z ulicy Księdza Ludwiczaka., Była to młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 12, Gimnazjum nr 1, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Gniezna,Gimnazjum nr 11, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Tę, liczącą 84 osoby, grupę prowadził przewodnik PTTK Leszek Waszak.
Po zwiedzeniu Miejsc Pamięci Narodowej na Dalkach i terenie Dziekanki, turyści przeszli na cmentarz Św Piotra i Pawła,gdzie odwiedzili, pięknie odrestaurowane, groby Powstańców Wielkopolskich oraz miejsce spoczynku majora Mateusza Zabłockiego, powstańca wielkopolskiego
TRASA 4 Z dworca PKP w Gnieźnie wyruszyła grupa z silną reprezentacją studentów Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (24 turystów).Trasę tą prowadzii przewodnicy PTTK Roman Górczak (też słuchacz GUTW) oraz Józef Szymański.
Młodzież reprezentowali uczniowie Szkół podstawowych z Goślinowa i nr 2 z Gniezna, Zespołu Szkól Gminnych ze Zdziechowy i Zespólu Szkolno-Przedszkolnego z Dzialynia.
Trasa prowadziła ulicą Pocztową, przez Park Miejski imAndersa i dalej ul.Sobieskiego do Parku Kościuszki, następnie ulicą Chrobrego i przez Rynek pod pomnik Bolesława Chrobrego.
Ogółem w VIII Rajdzie Niepodległości uczestniczyło 256 turystów z Gniezna, Dzialynia, Modliszewka i Zdziechowy. Po przebyciu wyznaczonych tras rajdowych turyści dotarli pod pomnik Boleslawa Chrobrego, gdzie uczestniczyli w uroczystości patriotycznej, zorganizowanej przez Radę Miasta Gniezna. Część z nich uczestniczyla wcześniej we mszy św.za Ojczyznę, celebrowanej przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego.
W uroczystościach uczestniczyli wszyscy gnieźnieńscy parlamentarzyści: senator Piotr Gruszczyński oraz posłowie Arndt, Dolata i Tomaszewski..
W uroczystościach w Katedrze i przy pomniku Boleslawa Chrobrego uczestniczył sztandar organizacyjny PTTK wraz z pocztem.
Po zakończeniu uroczystościi turyści udali się na Metę Rajdu, która, jak co roku, została zlokalizowana w Pizzerii ”Wenecja”. Był tam czynny punkt weryfikacji odznak OTP, obsługiwany przez Członka Honorowego PTTK Kazimierę Hemin, oraz Sekretariat,który prowadziły Maria Wilkosz i Elżbieta Ewiak. Wszyscy turyści zostali poczęstowanymi smacznymi drożdżówkami upieczonymi przez cukierników PSS”Spolem”.
Kierownikiem mety był Walenty Kaźmierczak a pomagali mu Czesław i Tomasz Wilkosz, oraz Edward Polański i Michał Rosołek, pomysłodawca Krzyżówki Rajdowej, do której pytania ułożyła Ewa Mundt .
Poprawnych odpowiedzi udzielilo 19 drużyn. W losowaniu nagród I i III nagrodę zdobyły drużyny z Zespolu Szkól Ekonomiczno – Odzieżowych Odzieżowych z Gniezna a II nagrodę drużyna z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Gniezna. Nagrody ufundował Prezydent Miasta Gniezna.
Zanim po godz. 13.30 zadowoleni turyści udali się do domów, zostali zaproszeni przez Organizatorów na I Rajd Mikołajkowy w dniu 29 listopada 2008. Szczególne zaproszenie zostało skierowane do młodzieży a Babcie i Dziadków, słuchaczy Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaproszono do wzięcia udziału w rajdzie wraz z wnuczętami.
W niedzielę, 12 października braliśmy udział w VIII Rajdzie Turystycznym "Jesień na Ziemi Gnieźnieńskiej" im.Starosty Jacka Marciniaka do Łubowa.
W XVI Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Historii Kolei, który odbył się w niedzielę 5 października, uczestniczyło 6-ciu studentów GUTW-u. Przeszliśmy trasę z Jankowa Dolnego PKP do Witkowa o długości
W XVI Rajdzie uczestniczyli: Łucja Patryas, Gabriela Derychowska, Krystyna Kosicka , Danuta Wencel, Mirosław Tomaszewski,którzy trasę przeszli a Gnieźnieńską Kolejką Wąskotorową na metę rajdu dotarły :Urszula Świtoń i Lucyna Kurdykowska. Meta rajdu zlokalizowana była na stadionie w Witkowie.
Rajd NA SPOTKANIE JESIENI w CZERNIEJEWIE odbył się w niedzielę, 21 września 2008 roku