CZYTELNIA PORADY PRAWNE Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie Strony internetowe dla seniora GNIEŹNIEŃSKA KARTA SENIORA STREFY REKREACJI SENIORA W GNIEŹNIE Rok 2012 Rokiem UTW Rok 2012 w mediach Ogólnopolska Karta Seniora

CZYTELNIA GNIEŹNIEŃSKIEGO SENIORA

STREFY REKREACJI SENIORA W GNIEŹNIE

Podajemy instrukcję zachowania się w czasie ćwiczeń i cel stosowania tych urządzeń, ich wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną osób starszych.

Przed rozpoczęciem korzystania z jakiegokolwiek urządzenia do ćwiczeń zaleca się zasięgnięcia porady lekarskiej, skonsultować z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia fizycznego i zdolności do wykonywania określonego programu ćwiczeń. Liczba osób mogących jednocześnie przebywać na urządzeniach nie powinna przekraczać 2. Maksymalny ciężar ciała użytkownika nie powinien przekraczać 100 kg. Urządzeń nie należy używać, jeśli uważasz, że urządzenie jest uszkodzone w jakikiolwiek sposób.

Kontuzje i urazy ciała mogą być spowodowane nieprawidłowym lub nadmiernym treningiem.Jeśli czujesz ból lub nieprawidłowe objawy należy przerwać ćwiczenia i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Nie zaleca się ćwiczyć zaraz o posiłku, należy odczekać 1 do 2 godzin.

Podczas treningu nie wstrzymuj oddechu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonaj rozgrzewkę i rozciąganie mięśni aby zapobiec kontuzjom. Do treningu należy nosić luźną odzież oraz obuwie sportowe.

 

1.Biegacz

                                                             

Wejdź na ruchome stopy urządzenia, peewnie oprzyj stopy na podnóżkach, chwyć za rączki, wykonaj ruchy(wymachy)nogami w przód i w tył na przemian.

Funkcja:

Wzmacnia mięśnie serca, górnych oraz dolnych kończyn. Rozciąga ścięgna i mięśnie nóg, poprawia ruchomość stawów biodrowych. Usprawnia koordynację ruchów. Poprawa wydolności serca i płuc. 

2.Nożyce podwójne:

                                                           

Wejdź na ruchome stopy urządzenia, peewnie oprzyj stopy na podnóżkach, chwyć za rączki, wykonaj ruchy(wymachy) nogami na zewnątrz.Podczas ćwiczeń plecy cały czas wyprostowane.

 Funkcja:

Wzmocnienie kończyn dolnych, mięśni udowych i bocznych brzucha, poprawa wydolności serca i płuc

3.Narciarz podwójny:

Obie nogi postawić na podestach, złapać za oba uchwyty. Poruszać nogamina przemian w przód i w tył jednocześnie pomagając sobie rękami, na przemian ciągnąć i odpychając drążki.

Funkcja:

Wzmocnia mięśnie bioder, barków oraz ramion, wzmacnia również stawy, rozciąga mięśnie rąk i nóg. Poprawia wydolność serca i płuc.

4. Prasa nożna

                                                           


Usiąść na siedzisku, postawić obie nogi na stopach. Prostować nogi odpychając się od urządzenia ( nie prostować do końca nóg w kolanach).Wytrzymać chwilkę, wrócić do pozycji wyjściowej, powtarzać ćwiczenie.

Funkcja:

Poprawa muskulatury nóg, mięśnia czworogłowego uda, dwugłowego łydki oraz mięśni brzucha.

5.Stepper i wyciąg górny

                                                                 

Stepper: Obie nogi postawić na stopkach, złapac za uchwyt. Poruszać nogami na przemian w górę i w dół.

Funkcja:

Wzmocnienie kończyn dolnych, mięśni udowych oraz bioder. Poprawa wydolności serca i płuc.

Wyciąg górny: Usiądź na urządzeniu, oprzyj się plecami o oparcie, chwyć za rączki dwoma rękoma, odepchnij drążki od siebie ku górze (wdech) i powoli opuszczaj w dół hamując ruch siłą mięśni ( przy opuszczaniu wydech).

Funkcja:

Wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion i barków. Poprawia wydolność serca i płuc.

6. Koła Tai-chi

                                                           

 Stanąć twarzą do urządzenia. Złapać obiema rękami za uchwyty kół i obracać nimi jednocześnie w odwrotnym lub tym samym kierunku.

Funkcja:

Wzmacniają stawy nadgarstków, łokci, ramion i bioder. Poprawiają ich elastyczność. Poprawiają wydolność serca i płuc.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć