CZYTELNIA PORADY PRAWNE Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie Strony internetowe dla seniora GNIEŹNIEŃSKA KARTA SENIORA STREFY REKREACJI SENIORA W GNIEŹNIE Rok 2012 Rokiem UTW Rok 2012 w mediach Ogólnopolska Karta Seniora

CZYTELNIA GNIEŹNIEŃSKIEGO SENIORA

Rok 2012 w mediach

Informacjelokalne.pl z dnia 13.02.2012 r.

 
alt   1 lutego Senat podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przygotowywane lokalnie oraz na skalę ogólnopolską obchody wpisują się w program inicjatyw podejmowanych w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Również Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma zamiar włączyć się w te obchody. Ma to przede wszystkim służyć przełamaniu stereotypów dotyczących niskiej aktywności społecznej seniorów oraz akceptacji podejmowanych przez nich działań edukacyjnych, zarówno w rodzinach, jak i w szerszym wymiarze.


   – Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce są fenomenem na skalę światową. Chcę zwrócić uwagę, że to już jest armia około stu tysięcy osób, które z tego sposobu szkolenia, kształcenia, spędzania czasu korzysta. Trzysta pięćdziesiąt ośrodków i nieprawdopodobna dynamika jeśli chodzi o rozwój – mówi senator Piotr Gruszczyński. – Ponadto jeżeli dzisiaj mówimy, jak ważne dla naszego kraju jest szkolenie młodzieży, to też trzeba zdawać sobie sprawę, jak ważne jest ciągłe kształcenie tych, którzy już być może skończyli karierę zawodową, ale cały czas swoim potencjałem mogą służyć naszemu krajowi. Biorąc pod uwagę rozwiązania, które próbuje się w tej chwili wprowadzić rząd, żeby przedłużać wiek aktywności zawodowej, myślę że tym bardziej tego rodzaju uchwała ma swoje znaczenie. Również w kontekście tego, co się dzieje w Europie i na świecie.
   Jak przyznaje Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działanie w tego rodzaju organizacji służy przede wszytki nawiązaniu nowych znajomości, dokształcaniu, czy ogólnie rozumianej aktywizacji. – Nasz student może się aktywizować kulturalnie, naukowo. Stawiamy bardzo wysoką poprzeczkę działaniom edukacyjnym. Może również zadbać o swoje zdrowie – mówi Danuta Wiśniewska. – Przez ten rok 2012 musimy zmienić wizerunek seniora. To nie jest brzydka schorowana osoba, ale jest to człowiek dbający o siebie, który zna swoje możliwości, chce więcej widzieć, chce więcej wiedzieć. Człowiek świadomy siebie. Musimy sobie tę pozycje wypracować. Nie dajemy się wykluczyć, zepchnąć do kąta. Będziemy się starać w jakiś sposób zabezpieczyć sobie ten czwarty wiek, kiedy już będziemy niedołężni. Żeby zachować godność.
   W ramach obchodów Roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywać się będą otwarte wykłady. Najstarsi gnieźnieńscy studenci chcą stworzyć listę miejsc przyjaznych seniorom. W tym roku odbędą się także zawody pływackie. Ponadto planowany jest pokaz mody, gdzie panie z uniwersytetu będą modelkami. Studenci wezmą też udział w pierwszym Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który planowany jest na marzec. W planach jest jeszcze szereg innych imprez. Informacje o nich na bieżąco publikowane są na stronie http://gutw.edupage.org/.

gniezno.com.pl z dnia 13.02.2012 r.

Rok 2012 - Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Poniedziałek, 13 Lutego 2012, 22:29 | Autor: Kinga StrzelecJ

Prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Danuta Wiśniewska
 

Rejs jachtem po Bałtyku, pokaz mody seniorów, otwarte wykłady dla wszystkich - to tylko niektóre atrakcje przygotowywane przez Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach roku 2012 jako Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to ruch społeczny, którego początki sięgają roku 1977, dziś składa się z  ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków. Zjawisko powstawania UTW uważane jest za prawdziwy fenomen na skalę europejską, który nie ma sobie równego pod wzlędem bogactwa działalności i inicjatyw.

O tym, że jest to ruch niezwykły wiedzą również gnieźnianie - także w Pierwszej Stolicy Polski mieszkają seniorzy, którzy charakteryzują się wysokimi aspiracjami nie tylko w dziedzinie edukacji, lecz także kultury, sportu, turystyki i rekreacji. Istniejący od ponad pięciu lat Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza w tej chwili ponad 300 członków i bardzo aktywnie działa na polu kultury i nauki nie tylko w mieście, ale również w kraju i za granicą.

1 lutego br. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Obchody Roku UTW mają być zarazem istotną częścią wydarzeń związanych z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Do obchodów Roku UTW włączają się również gnieźnieńscy studenci - seniorzy. "Przez ten rok 2012 musimy zmienić wizerunek starszego człowieka; to nie jest już brzydka, schorowana osoba, ale jest to człowiek dbający o siebie, jest to człowiek, który zna swoje możliwości i chce więcej widzieć; człowiek, który jest świadomy, że jemu się to należy, ale musi też sobie na to zapracować. Nie dajemy się wykluczyć, nie dajemy się zepchnąć do jakiegoś kąta. Teraz będziemy się starać w jakiś sposób zabezpieczyć sobie ten czwarty wiek, kiedy już będziemy niedołężni, kiedy być może nie będziemy mogli wstać z łóżka - żeby to również była zachowana godność człowieka" - mówi Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Faktem jest, że działalność studentów GUTW może zaskakiwać, a tych młodszych studentów wprawiać w kompleksy - oprócz uczestnictwa w wykładach studenci aktywnie uprawiają sport, tańczą, biorą udział w zajęciach z jogi, występują na scenie. Prezes Danuta Wiśniewska dba o swoich podopiecznych - gnieźnieński ruch cały czas szuka "miejsc przyjaznych dla seniora", w których dane instutucje czy przedsiębiorstwa oferują zniżkę dla studentów GUTW (np. 15% zniżki przy okazaniu indeksu studenta GUTW zaoferowała już jedna z gnieźnieńskich kawiarni).

GUTW w ramach obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku, oprócz corocznych inicjatyw, planuje podjąć nowe wyzwania. Studenci z Gniezna wezmą udział w pierwszym Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który planowany jest na marzec. W planach jest też m.in. rejs jachtem po Bałtyku, zawody pływackie dla seniorów i pokaz mody w wykonaniu modelek - seniorek. Ale działalność UTW nie kończy się na samej zabawie - w tym roku odbędą się wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Jest to doskonały przykład na to, że Uniwersytety Trzeciego Wieku dbają nie tylko o swoich studentów, ale o wszystkich seniorów.

Wiecej informacji na temat Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także planów obchodów Roku UTW można znaleźć na stronie http://gutw.edupage.org.

Każdy człowiek, który ma więcej swojego czasu i często ma problem z tym wolnym czasem, pożegnał się ze swoją pracą, ze swoimi znajomymi, to tutaj ma okazję otrzymać w darze właśnie drugiego człowieka z którym może porozmawiać, z którym może pójść na kawę czy wymienić poglądy; może się aktywizować kulturalnie, naukowo. Stawiamy bardzo wysoką poprzeczkę działaniom edukacyjnym. Można z nami zadbać również o swoje zdrowie: jest joga, taniec, terapia ruchem, są kijki - oferta jest bardzo szeroka. Na pewno zabezpiecza to pewne potrzeby; natomiast szkoda, że tak mało ludzi ma takie potrzeby udzielania się innym. W moim wieku już się zostawia niektóre rzeczy "na później" - teraz przychodzi ta okazja, że ja to mogę zrobić, a jak jeszcze jest instruktor, który mnie poprowadzi w tym kierunku, nauczy czegoś nowego, mogę wymienić doświadczenia z innymi ludźmi - to już jest naprawdę bardzo dużo.
Przez ten rok 2012 my musimy zmienić wizerunek starszego człowieka; to nie jest już brzydka, schorowana osoba, ale jest to człowiek dbający o siebie, jest to człowiek, który zna swoje możliwości i chce więcej widzieć, chce więcej wiedzieć; człowiek, który jest świadomy, że jemu się to należy, ale musi sobie na to zapracować. Nie dajemy się wykluczyć, nie dajemy się zepchnąć do jakiegoś kąta i teraz będziemy się starać w jakiś sposób zabezpieczyć sobie ten czwarty wiek, kiedy już będziemy niedołężni, kiedy być może nie będziemy mogli wstać z łóżka; żeby to również była zachowana godność człowieka.
Plany są dość szerokie, np. będzie pierwszy w historii rejs po Bałtyku jachtem, również po raz pierwszy będą otwarte wykłady dla seniorów gnieźnieńskich, będziemy starać się o miejsca przyjazne seniorom, chcemy zrobić zawody pływackie dla seniorów. Marzy mi się coś takiego jak wakacje dla seniorów, widziałam to w Mediolanie (...). Chcielibyśmy oderwać się i zmienić nasz wizerunek w naszych rodzinach - nie wszyscy mamy zrozumienie w swoich rodzinach, że powinniśmy gdzieś wyjść, że mamy zajęcia; jesteśmy przeznaczeni do opieki nad wnukami, dlaczego? Można poświęcić tym wnukom jakiś tam czas, przez to że jesteśmy mądrzejsi możemy przekazać im niektóre wiadomości. To, że 80 - letnia kobieta wspaniale sobie radzi z komputerem, jak to podnosi jej rangę w rodzinie! Chcemy zrobić także pokaz mody, gdzie modelkami będą właśnie panie z uniwersytetu. Myślę, że to się uda.

Danuta Wiśniewska
prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Posłuchaj wypowiedzi Danuty Wiśniewskiej

Przede wszystkim jest to spowodowane pewnym fenomenem na skalę światową, jaką zajmują uniwersytety trzeciego wieku w Polsce. To jest już armia około 100 tys. osób, które z tego sposobu kształcenia czy spędzania czasu korzysta. 350 ośrodków, nieprawdopodobna dynamika, jeżeli chodzi o rozwój. Ponadto jeżeli dzisiaj mówimy jak ważne dla naszego kraju jest szkolenie młodzieży, to też trzeba zdawać sobie sprawę jak ważne jest ciągłe kształcenie tych, którzy już być może wypadają z tej kariery zawodowej, ale cały czas poprzez swój potencjał mogą służyć naszemu krajowi. Biorąc pod uwagę rozwiązania, które w tej chwili rząd próbuje wprowadzić, żeby aktywizować zawodowo i przedłużać ten wiek zawodowy, myślę, że tym bardziej tego rodzaju uchwała ma swoje znaczenie w kontekście tego co się dzieje w Europie i na świecie.

Piotr Gruszczyński
Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Platforma Obywatelska

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Gruszczyńskiego
Posłuchaj nagrania z konferencji

Zaproszą seniorów nie tylko z indeksem

2012-02-13, Aktualizacja: 2012-02-13 14:56

 

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym roku planuje zorganizować cały szereg przedsięwzięć otwartych dla seniorów nie tylko z indeksami. Plany związane są z ogłoszeniem przez Senat roku 2012 rokiem uniwersytetów trzeciego wieku.

 Iza Budzyńska

Danuta Wiśniewska, prezes GUTW, zwraca uwagę, że już pojawiła się nowość dla słuchaczy - mogą uczyć się, na razie języka angielskiego - przez internet, za pośrednictwem platformy e-learningowej. W nadchodzących miesiącach w Gnieźnie odbędzie się tydzień otwarty GUTW - w marcu, wykłady otwarte, obejmujące także zagadnienia życia codziennego, rajd pieszy, rowerowy oraz zawody pływackie.

Danuta Wiśniewska podkreśla, że Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku może liczyć na wsparcie miejscowych uczelni wyższych. Jest też w pierwszej trzydziestce, na 350 uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, które otrzymały certyfikat Fundacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Problemem pozostaje zaangażowanie słuchaczy, jak i osób z zewnątrz w wolontariat. Jak też przyciągnięcie panów - na 336 studentów jest ich zaledwie 45. Rekl

 
 

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć