• Zabawa karnawałowa 2025

    Zabawa karnawałowa 2025

    Nowa galeria Zabawa karnawałowa 2025 została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 2025.01.15 w restauracji Herbowa odbyła się tradycyjna zabawa karnawałowa studentów GUTW. Zabawę prowadził DJ Pan Adam, były także konkursy z nagrodami. Humory dopisywały. Zabawa była przednia, jedzenie dobre. Wieczór minął radośnie.

  • Terapia Ruchem

    Terapia Ruchem

    Nowa galeria Terapia Ruchem została dodana do albumu fotograficznego

    Na hali sportowej IKE UAM studenci GUTW biorą udział w grupowych ćwiczeniach usprawniających Terapia Ruchem pod kierunkiem instruktorki Pani Dr Doroty Wieruszewskiej.

  • STAROŚĆ JEST PIĘKNA.....- ESTHER VILAR

    16 LAT TEMU TEATR POLONIA WYSTAWIŁ SPEKTAKL PLENEROWY  "STAROŚĆ JEST PIĘKNA"

    WARTO POSŁUCHAĆ.....     

    https://www.teatrpolonia.pl/event-data/1318/starosc-jest-piekna     KLIKNIJ

     

     

  • SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI......

    SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI......

    Z OGROMNYM SMUTKIEM PRZYJĘLIŚMY WCZORAJ A DZIŚ PRZEKAZUJĘ PAŃSTWU WIADOMOŚĆ O ODEJŚCIU NASZEGO WIELOLETNIEGO PRZYJACIELA  IGNACEGO MALEROWICZA.

    DLA PRZYPOMNIENIA: PRZEZ KILKA LAT PROWADZIŁ Z DUŻYM POWODZENIEM WYKŁADY SEKCJI: "JAK TO JEST ZROBIONE".

    PORUSZALIŚMY RÓŻNE TEMATY: JAK USZCZELNIĆ OKNA, JAK NAPRAWIĆ CIEKNĄCY KRAN CZY JAK SOBIE PORADZIĆ Z TĘPYMI NOŻAMI......

    IGNACY RAZEM Z ŻONĄ MARIĄ ( ZMARŁA 20 CZERWCA 2023 ROKU ) BYLI CZYNNYMI, NIESTRUDZONYMI I SĄ NIEZAPOMNIANYMI UCZESTNIKAMI WIELU SPOTKAŃ INTEGRACYJNYCH I POMYSŁODAWCAMI WIELU CIEKAWYCH INICJATYW.

    NIESTETY,  STAN ZDROWIA OBOJGA PAŃSTWA MALEROWICZÓW NIE POZWOLIŁ NA DALSZY CZYNNY UDZIAŁ  W NASZYCH SPOTKANIACH. ALE POZOSTAŁY ROZMOWY TELEFONICZNE......

    POŻEGNAMY P. IGNACEGO W DNIU 20 GRUDNIA O GODZ, 11,30 NA CMENTARZU ŚW.PIOTRA PRZY UL. KŁECKOSKIEJ W GNIEŹNIE

     

  • MPPP - O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia

    MPPP - O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia

    Nowa galeria MPPP - O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia została dodana do albumu fotograficznego

    W czwartek 12 grudnia 2024r Sekcja Muzealna spotkała się z panem Jarosławem Mikołajczakiem, by porozmawiać o obyczajach świątecznych okresu Bożego Narodzenia. Pan Jarosław jest znanym regionalistą ( Szczun z Kareji), zapalonym miłośnikiem historii, nie tylko tej średniowiecznej ale też bliższej nam z końca XIX i z początku XX wieku.

    Wstępem do rozmowy był slajd przedstawiający wielkopolskiego Gwiazdora w tradycyjnym stroju, z towarzyszącym  mu orszakiem i rekwizytami . Jako że tradycje rodzinne słuchaczy wywodzą się nie tylko z naszego  terenu , padały  nazwy regionalne kolędników: Jezusek czy Dzieciątko ze Śląska, Stary czy Święty Józef z Kongresówki, ale też Dziadek Mróz -  relikt okresu powojennego.

    Nie zabrakło też wspomnień z okresu przygotowań  do Wigilii: sprzątanie domu i obejścia na wsi, budowa szopki, lepienie łańcuchów z  kolorowego papieru i  ozdób  ze słomek, zdobienie pierników , zawijanie kolorowych cukierków na choinkę. Wspominaliśmy piękne ale kruche, ręcznie zdobione szklane bombki na choinkę i gwiazdy/  czasem czubki/ zdobiące wierzchołek. W niektórych domach , po opadnięciu igieł, robiono z niego  koziołek zwany też firlejką lub kwirlejką.

    Zwyczajowo choinkę ubierały dzieci a kobiety przygotowywały wigilijne dania: zupę owocową z suszonych owoców, rybną, grzybową, barszcz, kluski z makiem, kapustę kiszoną: z grochem, fasolą czy grzybami,  pierogi czy uszka. Z ryb królował karp na różne sposoby: smażony,  duszony, w szarym sosie czy w  galarecie. Z innych regionów wspominano kutię /wschód/,  makówki – makiełki/Śląsk/. W większości domów kładziono sianko na stole, nakrywano  białym obrusem i stawiano 12 potraw.

    Wspominaliśmy prezenty, które sprawiły nam największą radość: drewnianą kołyskę, wóz, wózek i domek dla lalek, lalki i ich piękne stroje szyte przez mamy i babcie, pudełka szczęścia i inne prezenty, które do dziś krążą  w rodzinie lub przechowywane są jak talizmany szczęścia.

    Na pytanie, z czym kojarzą się nam Święta padały różne słowa: oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i prezenty, opłatek i pasterka, wolne miejsce przy stole, ale też z dawnymi zwyczajami: snopek słomy w kącie, wróżenie z długości słomek czy też łuski z głowy świątecznego karpia noszony w portfelu zapewniający zasobność portfela.

    Atmosfera wspomnień wprowadziła nas miły nastrój dając przedsmak nadchodzących Świąt.

  • GRY UMYSŁOWE W GUTW

    GRY   UMYSŁOWE  W GUTW

    Gry planszowe stanowią doskonałe narzędzie do stymulacji umysłowej i integracji społecznej seniorów. Aktywności te nie tylko pomagają w utrzymaniu sprawności intelektualnej, ale również oferują możliwość miłego spędzenia czasu w towarzystwie. Dla osób starszych, regularne angażowanie się w gry może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, w tym spowolnienie procesu starzenia się mózgu i zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji.Gry planszowe, takie jak Rummikub czy Scrabble, Blocus i inne  wspierają zdolności słowotwórcze i logiczne myślenie.

    Nie może zabraknąć takich spotkań w naszym UTW.

    Starościny sekcji: p. Barbara Mazur i p. Beata Herbarz

  • Andrzejki 2024

    Andrzejki 2024

    Nowa galeria Andrzejki 2024 została dodana do albumu fotograficznego

    W dniu 21 listopada 2024 studenci GUTW bawili się na zabawie andrzejkowej w restauracji Herbowa. Była muzyka, tańce, śpiewy oraz konkurs taneczny. Jedzenie było dobre, lokal nam się podobał. Wszystkim dopisywały humory. Zabawa była szampańska. 

  • Wśród nas są pasjonaci Remika

    Wśród nas są pasjonaci  Remika

    Grupa naszych najstarszych Seniorów od kilku lat rozgrywa pasjonujące mecze w Remika. W domowych wnętrzach, przy smacznych poczęstunkach, z dowcipach,  czas mija bardzo owocnie. Od pewnego czasu brakuje wśród graczy niezapomnianego Zygmunta( ZYGI) Binieckiego ale często w rozmowach wracają wspomnienia.

     

  • Gra w PIKI daje wyniki........

    Gra w PIKI daje wyniki........

    Sekcja  "Gramy w brydża"  kontynuuje swoje działania w bieżącym roku akademickim. Spotkania odbywają się w sali 2.25 na II piętrze IKE  UAM pod kierunkiem doświadczonego brydżysty i zarazem zawodnika p. Krzysztofa Goździa. W sposób dostępny wykłada i przybliża zasady tej bardzo rozwijającej i ciekawej gry. W grupie jest miejsce dla osób zaawansowanych jak i tych początkujących.

    Gry karciane mają pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Zapamiętywanie rozdanych kart, śledzenie przebiegu gry czy przypominanie sobie zasad wymaga ciągłego ćwiczenia pamięci, co może opóźnić procesy starzenia się mózgu. Jest to szczególnie istotne w kontekście profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.

    Nie można też pominąć aspektu społecznego gier karcianych. Dla wielu seniorów stanowią one doskonałą okazję do spotkań towarzyskich, nawiązywania nowych znajomości i podtrzymywania istniejących relacji. Regularne sesje gry w karty mogą znacząco zmniejszyć poczucie izolacji i samotności, które często dotykają osoby starsze. Wspólna gra sprzyja również pozytywnym emocjom, śmiechowi i dobrej zabawie, co ma korzystny wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne seniorów.

    Poniżej kilka zdjęć z minionego i obecnego roku akademickiego.

    Starosta p. Krzysztof Goźdź

     

     

  • MPPP - Repliki wczesnośredniowieczne

    MPPP - Repliki wczesnośredniowieczne

    Nowa galeria MPPP - Repliki wczesnośredniowieczne została dodana do albumu fotograficznego

    W czwartek, 21 listopada Sekcja Muzealna zwiedzała nową wystawę zatytułowaną "Repliki wczesnośredniowieczne". Wraz z naszym przewodnikiem p. Jakubem Szostakiem przenieśliśmy się w zamierzchłe czasy, gdy kształtowało się państwo Polan, a ludzie w większości utrzymywali się z pracy na roli. Zgromadzone na wystawie eksponaty to repliki narzędzi i przedmiotów  odnalezionych podczas odkryć archeologicznych. Stosując średniowieczne techniki i metody pracy, rekonstruktorzy odtworzyli przedmioty codziennego użytku: począwszy od narzędzi do uprawy roli, sprzętu kuchennego, wyposażenia warsztatów garncarskich, kowalskich, tkackich, powroźniczych  i obróbki drewna, po sprzęt rybacki, szkutniczy i żeglarski. Ukazano także świat wojów i ich uzbrojenie oraz stroje i biżuterię: od bursztynu i szklanych paciorków, po srebro i złoto. Ekspozycję doskonale uzupełniają wielkoformatowe zdjęcia twórców replik w strojach z epoki, często w ich warsztatach podczas prac rekonstrukcyjnych.

  • Uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025

    Uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025

    W dniu 5.11.2024 r. zgromadziliśmy się w auli IKE UAM, by powitać i uhonorować nowych członków GUTW ale i wysłuchać wykładu inauguracyjnego p. dr Sylwii Szykownej pt.: " AI w kulturze- szansa czy zagrożenie". Po raz pierwszy w gronie słuchaczy GUTW spotkaliśmy się z tematyką sztucznej inteligencji. AI jest wykorzystywana też np w organizacji opieki i życia seniorów. 

    Uroczystości przewodził Rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej MILENIUM p. Krzysztof Gawrecki.

    Instytut Kultury Europejskiej UAM reprezentowali:

     - wicedyrektor IKE  UAM  dr Michał Duch

    - dr Sylwia Szykowna

    Wśród szacownych gości byli:

    - p. Dariusz Pilak - przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego

    - p. Tomasz Ryszczuk - radny j.w.

    p. Starostę Tomasza Budasza reprezentował p.Radosław Sobkowiak - nieetatowy członek Zarządu Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego

    - ks. Prymasa reprezentował ks. kanonik  Jan Kasprowicz

    - p. Monika Sikorska, reprezentująca Wielkopolską Izbę Gospodarczą i Kancelarię Prawną  Sikorscy

    SERDECZNE ŻYCZENIA POMYŚLNOŚCI NA NOWY ROK AKADEMICKI ZŁOŻYLI NAM RÓWNIEŹ P.P.:

    POSEŁ TADEUSZ TOMASZEWSKI

    POSEŁ ZBIGNIEW DOLATA

     

     

    info za nasze miasto Gniezno

                 info za nasze miasto Gniezno  https://gniezno.naszemiasto.pl/seniorzy-z-gutw-rozpoczeli-nowy-rok-akademicki/ar/c5p2-26956389

    info za nasze miasto Gniezno

    info za Gniezno24     Inauguracja Roku akademickiego 2024/2025

        info za  telewizka Gniezno  https://tvgniezno.pl/wiadomosc/3987-inauguracja-nowego-roku-akademickiego-w-gutw.html

     

  • MPPP- Szukalski Słowiański (Re)konstrukcja dziedzictwa

    MPPP- Szukalski Słowiański (Re)konstrukcja dziedzictwa

    Nowa galeria MPPP- Szukalski Słowiański (Re)konstrukcja dziedzictwa została dodana do albumu fotograficznego

    W czwartek, 17 października 2024r  Sekcja Muzealna miała okazję zobaczyć najnowszą wystawę w MPPP p.t.” Szukalski. Słowiański (Re)konstrukcja dziedzictwa”. Przewodnikiem  naszym był p. Dawid Walkowiak – Kurator wystawy, który wprowadził nas najpierw  w  świat wierzeń  i bóstw słowiańskich w galerii  drzeworytów, litografii, grafik i obrazów .Sama wystawa przybliża postać Stanisława Szukalskiego (1893-1987) znanego  także jako Stach z Warty , artysty który przez całe swoje długie życie  nawiązywał  do historii piastowskiej. Był artystą  wszechstronnym, indywidualistą chodzącym własnymi ścieżkami ale też kontrowersyjnym. Swoje życie dzielił na to w Polsce /dzieciństwo na wsi k. Sieradza, studia w Krakowie , Warszawa/ i to w Kalifornii w Ameryce. Na wystawie zgromadzono rzeźby, rysunki, szkice i obrazy, publikacje /dramat Krak, syn Ludoli/oraz projekty rzeźb pomnikowych, których trójwymiarową, cyfrową wizualizację można podziwiać.

  • Spieszmy się kochać ludzi......

    Spieszmy się kochać ludzi......

    Pożegnaliśmy z naszego grona pana Zbigniewa Perlikiewicza, wieloletniego aktywnego członka GUTW.

    Cześć Twojej Pamięci Zbyszku !!!!

  • 21. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów.

    21. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów.

     Od 1 do 3 sierpnia 2024 r. we Włocławku odbył  się 21. Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów.  Była  to kolejna edycja, która odbyła  się w Centrum Kultury Browar „B” we Włocławku.

    „ARS” 2024 adresowany był  do Seniorów, a także grup wielopokoleniowych działających artystycznie w różnych środowiskach społecznych. Przegląd miał charakter międzypokoleniowy.

    Zarząd GUTW zgłosił 2 sekcje: BUM BUM BUM RURKI GUTW  i TEATR PONAD CZASEM.

    W wyniku przeprowadzonej przez Jury kwalifikacji na Przegląd pojechała nasza teatralna ekipa ze spektaklem "PRZERWA" ( reż. Paweł Bąkowski).

    Nie zajęliśmy "medalowego miejsca" ale mieliśmy przyjemność obejrzeć inne zespoły z całej Polski, porozmawiać, wymienić się wrażeniami. 

    Dziękujemy p.p. Marii Ciesielskiej, Marii Sławińskiej, Annie Kuss, Celinie Wełnic, Stefanii Wojciak, Danucie Wiśniewskiej, Tadeuszowi Ciesielskiemu, Markowi Szymaniakowi, Adamowi Jóźwiakowi za czas, chęci i niezawodny dobry nastrój. Najważniejsze, że chcemy być razem, działać, wspierać, podróżować  i reprezentować nasz Uniwersytet. Do zo na scenie.

     

  • REGIONALNE FORUM ORGANIZACJI SENIORSKICH

    REGIONALNE FORUM ORGANIZACJI SENIORSKICH

    Przedstawiciele Zarządu GUTW: Danuta Wiśniewska i Krzysztof Goźdź reprezentowali nasze Stowarzyszenie na Regionalnym Forum Organizacji Seniorskich w Krakowie na zaproszenie Ogólnopolskiej Federacji UTW w Nowym Sączu.

    Danuta Wiśniewska, członek Komisji Rewizyjnej Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Sączu uczestniczyła również w Walnym Zgromadzeniu Członków tego ciała.

  • Przedstawicielki GUTW zaproszone na ciekawe szkoleniu

    Przedstawicielki GUTW zaproszone  na ciekawe szkoleniu

    Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku [OFSUTW] z siedzibą w Nowym Sączu zaprosiła przedstawicieli do udziału w bezpłatnym, 3-dniowym cyklu szkoleniowo-doradczym „Akademia Animatorów Bezpiecznej Turystyki Senioralnej” organizowanym w ramach projektu „Bezpieczna i dostępna turystyka senioralna w Polsce - II edycja” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

    Akademia obejmowała  dwa powiązane ze sobą elementy:

    1/ udział w 21 godzinach lekcyjnych zajęć rozłożonych na 3 dni,

    2/ poszkoleniowe wsparcie doradcze w wymiarze 3 godzin dla każdego z uczestników.

     Nasze Stowarzyszenie reprezentowały panie: Ewa Bzowa  i Barbara Mazur

    TEMATYKA:

    Podczas warsztatów omówiono  zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa turystów-seniorów, w tym m.in.:

    •       zagrożeń mogących wystąpić podczas podejmowania aktywności turystycznej, możliwości ich zapobiegania oraz zasad postępowania w przypadku ich zaistnienia,

    •       zasad funkcjonowania rynku usług turystycznych oraz praw im przysługujących jako konsumentom tych usług,

    •       działań dotyczących udogodnień i rozwiązań w podróżowaniu dla osób starszych,

    •       bezpiecznego planowania i organizowania aktywności fizycznej osób starszych w formie turystyki.

    MIEJSCE: Podegrodzie - okolice Nowego Sącza

    Możemy teraz bezpiecznie w wielu ważnych aspektach podróżować i zwiedzać.!!!!!

  • Jedenasty letni spacer- Jez.Jelonek

    Jedenasty letni spacer- Jez.Jelonek

    Nowa galeria Jedenasty letni spacer- Jez.Jelonek została dodana do albumu fotograficznego

    Mała grupa, ale silna duchem, gdyż w naszym wieku w zdrowym ciele zdrowy duch. Tym akcentem w dniu 27 września 2024r. zakończyliśmy wakacyjny cykl spacerów nad jeziorami miasta Gniezna w roku 2024. Do zobaczenia w przyszłym roku.

  • SENIORALIA 2024

    SENIORALIA 2024

    JAKO WICEPRZEWODNICZĄCA MIEJSKIEJ RADY SENIORÓW SERDECZNIE PAŃSTWA ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W IMPREZIE DLA SENIORÓW.

    WIDZIMY SIĘ.....DO ZO.....

  • Wniosek w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z  aktywizacją i edukacją senioralną

    Wniosek w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z  aktywizacją i edukacją senioralną

     

    W sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z  aktywizacją i edukacją senioralną

     

     

    ADRESACI:

    Minister do spraw Polityki Senioralnej

    STANOWISKO:

    W sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z  aktywizacją i edukacją senioralną

    UZASADNIENIE:

    Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. W 2005r. odsetek osób w wieku 60+, w ogólnej liczbie mieszkańców Polski, wynosił 17,2%, w 2022r. było to już 25,9%, a zgodnie z prognozą GUS w 2060r. będzie ich prawie 40 %. W 2022 r., podobnie jak w 2021r., najwyższym odsetkiem osób w wieku 60 lat i więcej charakteryzowało się województwo świętokrzyskie (28,9%), natomiast najniższym – małopolskie (23,9%). Według danych GUS z grudnia 2023r., na koniec 2022r. liczba osób w wieku 60+ wyniosła 9,8 mln i w stosunku do 2021r. zwiększyła się o 0,7%. Aktualnie udział osób starszych w ogólnej populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 25,9%.Powyższe wskazuje zatem, że  współczesne polskie społeczeństwo staje się społeczeństwem starzejącym, a badania demograficzne pokazują, że ten trend będzie się w najbliższych latach nasilał. Dlatego konieczne jest podjęcie systemowych rozwiązań w zakresie aktywizowania  i edukacji seniorów.

    W opinii Światowej Organizacji Zdrowia aktywni seniorzy  mają mniej odczuwalne deficyty zdrowia i większą sprawność psychofizyczną, co wpływa na obniżanie się kosztów opieki zdrowotnej. Regularna aktywność przyczynia się do opóźnienia demencji, choroby Alzheimera i wielu innych chorób o charakterze przewlekłym. Ponadto aktywni seniorzy to osoby posiadające większą zdolność i chęć do pracy, wnoszące istotny wkład w rozwój społeczeństwa (vide: Rola i znaczenie aktywności społecznej seniorów, autor: Dorota Rynkowska, Uniwersytet Rzeszowski).

    W przypadku starości  aktywność ma znaczenie szczególne, bowiem w sposób istotny wpływa na zadowolenie i kondycję człowieka. Aktywność to synonim życia, stały i dostosowany do możliwości danej osoby wysiłek ( vide: L. Dyczewski, Ludzie starzy i starość w społeczeństwie i kulturze, Lublin 1994, s. 33.) Jest warunkiem prawidłowego rozwoju, umożliwia prowadzenie twórczego i harmonijnego życia, jest podstawą leczenia wielu chorób, opóźnia procesy starzenia się.

    Aktywność osób starszych w istotny sposób łączy się z potrzebami: rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, przynależności, realizowania planów życiowych, przystosowania do zmieniających się warunków oraz oczekiwań społecznych i własnych możliwości. Rodzaj aktywności jest uzależniony nie tylko od indywidualnych preferencji, stanu zdrowia, posiadanego zasobu umiejętności społecznych, ale też w dużej mierze odzwierciedla kontekst społeczny wymiarów ludzkiego działania (vide:  S. Steuden, Psychologia starzenia się i starości, Warszawa 2011, s. 83). Szczególnie ważne wydaje się zachowanie aktywności psychicznej po to, aby przedłużyć aktywność fizyczną, a w konsekwencji odsunąć na dalszy plan sędziwą starość.  

    Jak wynika z  licznych badań i  opracowań naukowych aktywność podejmowana w podeszłym wieku może spełniać wiele funkcji:

    • adaptacyjną: pomaga w lepszym przystosowaniu się osób starszych do życia w nowej sytuacji społecznej i rodzinnej,
    • integracyjną: prowadzi do integracji w grupie, do której należą ludzie starsi, i uzupełnia różne braki,
    • kształcącą: pomaga rozwijać i doskonalić cechy oraz predyspozycje osobowościowe,
    • rekreacyjno-rozrywkową: likwiduje stres, przywraca chęć do życia, wypełnia czas wolny,
    • psychospołeczną: prowadzi do poprawy jakości życia, umożliwia odczuwanie satysfakcji życiowej i podnosi autorytet jednostki.

    Szczególnie ważne dla osób starszych są następujące rodzaje aktywności :

    • domowo-rodzinna: rozumiana jako wykonywanie różnych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego i z życiem najbliższej rodziny,
    • kulturalna: jest przejawem miejskiego stylu życia i dotyczy np. czytelnictwa, oglądania telewizji, korzystania z instytucji kulturalnych, klubów seniora,
    • zawodowa: odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, zaspokajając potrzebę uznania, użyteczności, przydatności; ułatwia samookreślenie kulturowe, poprawia samopoczucie,
    • społeczna: najczęściej uczestniczą w niej osoby, które wcześniej wyróżniały się aktywnością działacza w danym środowisku,
    • edukacyjna: pomaga człowiekowi starszemu w ciągłym doskonaleniu siebie, umożliwia ćwiczenie umysłu, poznawanie nowych zagadnień, ludzi,
    • religijna: w wieku starszym wzrasta znaczenie religii i uczestniczenie w obrzędach religijnych,
    • rekreacyjna: osobom starszym potrzebny jest ruch fizyczny, wypoczynek oraz wykonywanie ulubionych zajęć dla własnej przyjemności.

    (zob.: m. in. A. Mielczarek, Człowiek stary w domu pomocy społecznej, Toruń 2010, s. 148. 12 G. Orzechowska, Aktualne problemy gerontologii społecznej, Olsztyn 2001, s. 28–29.)

    Celem aktywizacji seniorów  jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na jej następujące komponenty:

    •  utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowotnej: gimnastyka, spacery, zabawy ruchowe, rehabilitacje,
    • usamodzielnienie, pobudzenie zaradności: wykorzystanie różnych czynności związanych z higieną osobistą, wyrobienie nawyków higienicznych,
    • nauka współżycia w grupie i środowisku: kształtowanie pozytywnych cech osobowości, kultury życia codziennego, umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, sąsiadami itp.,
    • utrzymanie (bądź pobudzenie) wiary w sens życia,
    • rozwijanie różnych zainteresowań,
    • stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania.

    W aktywizowaniu seniorów niezwykle ważną rolę odgrywają  w Polsce uniwersytety trzeciego wieku, które od 1975r. realizują misję „Uczenia się przez całe życie”. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku od 2007r. konsoliduje środowisko UTW w kraju, udziela wsparcia organizacyjno-prawnego, doradczego, analizuje  sytuację i diagnozuje problemy związane z działalnością edukacyjno-aktywizującą osoby starsze. Z doświadczeń Federacji wynika, iż niezbędne są systemowe działania Państwa w przedmiotowym zakresie, które mogą przyczynić się do włączenia znacznie większego potencjału seniorów w działalność edukacyjno-aktywizującą oraz zacieśnienie współpracy ze środowiskiem naukowym i akademickim a także ze  szkołami i placówkami oświatowymi. W konsekwencji, warto wspierać każdy podmiot aktywizujący seniorów oraz animować powstawanie kolejnych takich inicjatyw w jak największej liczbie miejscowości w Polsce.

    Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione okoliczności – w szczególności fakt, iż przedmiotowy wniosek dotyczy ok. 10 milionowej, wciąż rosnącej populacji polskich seniorów – nawiązując również do zadań  Ministra ds. Polityki Senioralnej, wynikających z  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra do spraw Polityki Senioralnej, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zwraca się z uprzejmą prośbą o:

    • zainicjowanie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw systemowych rozwiązań związanych z aktywizacją i edukacją senioralną, jako  organu pomocniczego Rady Ministrów;
    • wystąpienie w tej sprawie do merytorycznie zainteresowanych instytucji tj. w szczególności:  Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Zdrowia, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Cyfryzacji, Ministra Sportu i Turystyki, Ministra  Rozwoju i Technologii, Parlamentarnego Zespołu ds. UTW.

    W IMIENIU WSZYSTKICH CZŁONKÓW GUTW  POPARŁAM TEN WNIOSEK

    Danuta Wiśniewska

  • Dziesiąty letni spacer- Jez.Jelonek

    Dziesiąty letni spacer- Jez.Jelonek

    Nowa galeria Dziesiąty letni spacer- Jez.Jelonek została dodana do albumu fotograficznego

    Piękna pogoda, piątek 20 września 2024 godz. 10,00 - studenci GUTW wyruszają na kolejny spacer nad Jez.Jelonek. Mało nas, ale dobre humory i pyszna pizza na koniec.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć