Klub czytelniczy ,, ZAKŁADKA''
Dnia 10.04 odbyło się pierwsze spotkanie członków i sympatyków Klubu. Rozmawialiśmy o przeczytanych książkach i obejrzanych filmach będących adaptacją literatury. Najwyższą wartość stanowiła możliwość poznania innych, kim są, co lubią i jakie mają gusta czytelnicze. Na spotkaniu gościł dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pan Piotr Wiśniewski. Zainicjował współpracę Biblioteki Publicznej z Klubem i zaprosił nas na zajęcia 15 maja na godzinę 12.00 do Biblioteki.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy kawie i ciastku.
Zapraszamy chętnych do klubu czytelników i na spotkanie w dniu 15 maja.
Nowa galeria Komunikacja międzykulturowa - cd została dodana do albumu fotograficznego
Pani profesor Eliza Grzelak wygłosiła wykład w dniu 10.04.2025 będący kontuynuacją wcześniejszego n.t. komunikacji międzykulturowej. Poruszyła wiele ciekawych zagadnień, które potwiedzała licznymi przykładami z życia społecznego. Wykład jak zawsze okazał się bardzo ciekawy.
Nowa galeria Chełmoński w Muzeum Narodowym w Poznaniu została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 4 kwietnia 2025r grupa studentów GUTW zwiedziła wystawę obrazów Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wystawiono imponująca ekspozycję około 120 obrazów malarza. Można było się zachwycić wieloma znanymi i nieznanymi obrazami artysty.
Nowa galeria MPPP. Źródła archeologiczne a badanie średniowiecza została dodana do albumu fotograficznego
Źródła archeologiczne a badanie średniowiecza” to temat czwartkowego wykładu 27 marca 2025r wygłoszonego przez archeologa MPPP Pana Łukasza Kaczmarka dla Sekcji Muzealnej GUTW-u. Zdaniem wykładowcy CERAMIKA stanowi niedoceniane przez badaczy źródło wiedzy o życiu codziennym człowieka okresu wczesnego średniowiecza. Źródła pisane to szczątkowe wzmianki na marginesach kronik, szerszą wiedzę przynoszą wykopaliska archeologiczne: pozostałości osad, grodów, przepraw, miejsca kultu bądź pochówków. Najnowsze metody badawcze: skanowanie laserowe terenów leśnych, badania geofizyczne i georadarowe pozwalają na typowanie miejsc ewentualnych wykopalisk, a datowania dendrologiczne i przyrodnicze pozwalają na dokładniejszą chronologię znalezisk archeologicznych. Niemałą ich część stanowią szczątki naczyń ceramicznych, które wraz ze znajdowanymi w nich kośćmi ludzkimi i zwierzęcymi czy nasionami roślin dużo mówią o życiu społecznym, rozwoju osadnictwa i rzemiosła. Mieliśmy okazję wziąć do ręki lepione ręcznie - techniką obtaczania- średniowieczne naczynia gliniane , wypalane z dostępem, bądź bez dostępu powietrza, różniące się kształtem, kolorem , techniką zdobienia często pozwalającą na pochodzenie i datowanie czy też przeznaczenie naczynia do użytku codziennego czy funeralnego.
Nowa galeria 28 marca 2025. Spacer z kijkami nad Jez. Jelonek. została dodana do albumu fotograficznego
Kolejny spacer na świeżym powietrzu nad Jeziorem Wenecja. Słoneczko kocha chętnych którzy z przyjemnością spędzają w ten sposób wolny czas.
Nowa galeria Stereotypizacja obcych została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 27 marca 2025r. Pani profesor Eliza Grzelak wygłosiła bardzo interesujący wykład o częstym występowaniu stereotypów w różnych dziedzinach życia. Omówiła deninicje, kategorie i przykłady w życiu codziennym człowieka.Stereotypy często ułatwiają życie bo upraszczają rzeczywistość ale mogą być także niebezpieczne i prowadzić do kształtowania się uprzedzeń.
Nowa galeria 21 marca spacer z Kijkami nad Jez. Winiary została dodana do albumu fotograficznego
21 marca 2025 w pełnym słońcu i w doskonałych nastrojach przywitaliśmy wiosnę. Spacer z kijkami nad Jez. Winiary został uwieńczony tradycyjnym topieniem marzanny. Tym samym puściliśmy ją.... w siną dal.
Witaj Wiosno - młodzież z GUTW.
Nowa galeria Wykorzystanie nowych technologii i sztucznej inteligencji w życiu seniora została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 20 marca 2025 wysłuchaliśmy wykładu inż. Michała Skupnego, który wraz z żoną przybliżył nam tajniki nowych technologii i sztucznej inteligencji. Początki AI są obecne już w latach 50-tych XX wieku. Aktualnie wkraczają w wiele dziedzin życia współczesnego człowieka np. w kasach zakupowych marketów, robotach sprzątających, mapach google, smartfonach.
Na koniec odbyły się ćwiczenia wykorzystania AI w tworzeniu np: kartek świątecznych, życzeń okolicznościowych, odczytywania obrazów, tłumaczeń tekstów obcojęzycznych , odczytywaniu kodów QR, co bardzo uaktywniło naszych seniorów.
Wykład i ćwiczenia okazały się bardzo interesujące i wiele nas nauczyły.
Nowa galeria Komunikacja międzykulturowa została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 13 marca 2025r pani profesor Eliza Grzelak wygłosiła wykład na temat komunikacji wielokulturowej. Społeczeństwo polskie dotychczas było monokulturowe. Jednak napływ imigrantów stawia przed państwem nowe wyzwania w celu asymilacji mniejszości etnicznych. Do rozwiązania są takie problemy, jak m.in.nauka języka, edukacja czy przestrzeganie prawa obowiązującego w kraju większości. Rozwiązanie powyższych zapobiega konfliktom o podłożu etnicznym.
Wykład okazał się bardzo interesujący w aspekcie aktualnej sytuacji politycznej świata.
ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA I GRUPY GUTW. ODBYWAŁY SIĘ W SALI IKE UAM, KAŻDY ZOSTAŁ PRZEZ ORGANIZATORA I PROWADZĄCEGO ZAJĘCIA WYPOSAŻONY W "SWÓJ" KOMPUTER I POD UWAŻNYM TROSKLIWYM OKIEM INSTRUKTORA MÓGŁ ZGŁĘBIAĆ TAJNIKI INFORMATYKI.
ZAJĘCIA PRZEBIEGAŁY W SPOKOJNEJ TWÓRCZEJ ATMOSFERZE, Z PRZERWĄ KAWOWĄ A PROWADZĄCY JE P. BARTEK STWORZYŁ WSPANIAŁĄ ATMOSFERĘ.
KOLEJNA GRUPA STUDENTÓW PRZYSTĄPI DO ZAJĘĆ W DNIACH OD 7-9. KWIETNIA W GODZINACH OD 14.00 W IKE UAM.
ZGŁOSZENIA 694 220 545
Nowa galeria Klub Podróżnika "Norwegia" została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 3 marca ,w ramach Klubu Podróżnika, wysłuchaliśmy wykładu p.t."Norwegia" pani Agnieszki Kępskiej która jest geografem i podróżnikiem. Wielokrotnie odbyła podróże jako przewodnik turystyczny po krajach skandynawskich zwłaszcza po Norwegii. Pokazała nam zdjęcia gór, dolin, lodowców, wodospadów, fiordów tego kraju. Zwróciła uwagę na obyczaje Norwegów, którzy bardzo cenią swoją historię, kulturę, tradycje i stroje ludowe. Norwegowie kładą duży nacisk na zdrowy tryb życia i chętnie korzystają z otaczającej ich przyrody.
Nowa galeria Spotkanie z ZUS została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 27 lutego 2025 dwie panie z ZUS w bardzo interesujący sposób przedstawiły sprawy związane z problemami które nurtują szczególnie seniorów.
Szanowni Państwo!
Miasta i Gminy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gniezna* (MOF Gniezna) opracowują tzw. "Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gniezna” (dalej: „SUMP MOF Gniezna”). Plan ten wskaże kierunki oraz możliwości działań mających na celu poprawę funkcjonowania systemu transportowego, w tym podróży autobusami, pociągami, ale także np. rowerem.
Głównym celem SUMP MOF Gniezna jest poprawa i ułatwienie mobilności mieszkańców.
Plan ma dążyć do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast i gmin i ich obszarów funkcjonalnych oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.
SUMP MOF Gniezna jest planem działań skierowanych do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gniezna obejmuje on: miasto Gniezno - jako ośrodek rdzeniowy oraz 9 gmin: Czerniejewo, Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno i Witkowo.
Serdecznie zachęcamy Państwa do czynnego udziału w badaniach ankietowych poprzez wypełnienie ankiety znajdującej się pod poniższym linkiem:
Zajmie to nie więcej niż 15 minut.
Wasza rola jest bardzo ważna, czekamy na Wasze odpowiedzi do 7 marca 2025 r.
Zapraszamy do udziału!
Projekt jest realizowany przez Wykonawcę - firmę TRAKO Projekty Transportowe z Wrocławia na zlecenie Stowarzyszenia ZIT Gniezno.
Michał PowałowskiPrezydent Miasta Gniezna
Urząd Miejskiul. Lecha 6, 62-200 Gnieznotel.: 61 426 04 01
W piątek 7. lutego 2025 r. od godz. 17.00 uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym wydarzeniu zorganizowanym przez GUTW i IKE UAM.
Wykład Tadeusza Panowicza - Tłumacząc Mickiewicza: Pan Tadeusz w dialogu z kulturami świata
Wystawa towarzysząca: Pan Tadeusz. Epopeja uniwersalna
W gościnnych murach Biblioteki IKE UAM zarządzanej przez p. Agnieszkę Ziebart wysłuchaliśmy wykładu p. Tadeusza Panowicza - regionalisty, pasjonata, grafika i człowieka wielkiej wiedzy dotyczącego wydań dzieła Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" w wielu językach. Wystawa składała się z dwóch części: zbiór p. Panowicza - 56 tomów i zbiór wielu pozycji dotyczących twórczości Adama Mickiewicza będących w posiadaniu IKE UAM.
Jednocześnie poznaliśmy kolekcję złożoną z kilkudziesięciu wydań tego dzieła zebraną przez wykładowcę na przestrzeni wielu lat. Są to eksponaty w różnych językach.
Wielu z nas zna i docenia walory spotkań z p. Tadeuszem - nie jest to przecież pierwsze nasze wspólne zanurzenie się w bogatą historię Wielkopolski.
Ten wieczór dał nam możliwość poznania zakamarków Biblioteki IKE.
Nowa galeria Zabawa karnawałowa 2025 została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 2025.01.15 w restauracji Herbowa odbyła się tradycyjna zabawa karnawałowa studentów GUTW. Zabawę prowadził DJ Pan Adam, były także konkursy z nagrodami. Humory dopisywały. Zabawa była przednia, jedzenie dobre. Wieczór minął radośnie.
Nowa galeria Terapia Ruchem została dodana do albumu fotograficznego
Na hali sportowej IKE UAM studenci GUTW biorą udział w grupowych ćwiczeniach usprawniających Terapia Ruchem pod kierunkiem instruktorki Pani Dr Doroty Wieruszewskiej.
16 LAT TEMU TEATR POLONIA WYSTAWIŁ SPEKTAKL PLENEROWY "STAROŚĆ JEST PIĘKNA"
WARTO POSŁUCHAĆ.....
https://www.teatrpolonia.pl/event-data/1318/starosc-jest-piekna KLIKNIJ
Z OGROMNYM SMUTKIEM PRZYJĘLIŚMY WCZORAJ A DZIŚ PRZEKAZUJĘ PAŃSTWU WIADOMOŚĆ O ODEJŚCIU NASZEGO WIELOLETNIEGO PRZYJACIELA IGNACEGO MALEROWICZA.
DLA PRZYPOMNIENIA: PRZEZ KILKA LAT PROWADZIŁ Z DUŻYM POWODZENIEM WYKŁADY SEKCJI: "JAK TO JEST ZROBIONE".
PORUSZALIŚMY RÓŻNE TEMATY: JAK USZCZELNIĆ OKNA, JAK NAPRAWIĆ CIEKNĄCY KRAN CZY JAK SOBIE PORADZIĆ Z TĘPYMI NOŻAMI......
IGNACY RAZEM Z ŻONĄ MARIĄ ( ZMARŁA 20 CZERWCA 2023 ROKU ) BYLI CZYNNYMI, NIESTRUDZONYMI I SĄ NIEZAPOMNIANYMI UCZESTNIKAMI WIELU SPOTKAŃ INTEGRACYJNYCH I POMYSŁODAWCAMI WIELU CIEKAWYCH INICJATYW.
NIESTETY, STAN ZDROWIA OBOJGA PAŃSTWA MALEROWICZÓW NIE POZWOLIŁ NA DALSZY CZYNNY UDZIAŁ W NASZYCH SPOTKANIACH. ALE POZOSTAŁY ROZMOWY TELEFONICZNE......
POŻEGNAMY P. IGNACEGO W DNIU 20 GRUDNIA O GODZ, 11,30 NA CMENTARZU ŚW.PIOTRA PRZY UL. KŁECKOSKIEJ W GNIEŹNIE
Nowa galeria MPPP - O tradycjach Świąt Bożego Narodzenia została dodana do albumu fotograficznego
W czwartek 12 grudnia 2024r Sekcja Muzealna spotkała się z panem Jarosławem Mikołajczakiem, by porozmawiać o obyczajach świątecznych okresu Bożego Narodzenia. Pan Jarosław jest znanym regionalistą ( Szczun z Kareji), zapalonym miłośnikiem historii, nie tylko tej średniowiecznej ale też bliższej nam z końca XIX i z początku XX wieku.
Wstępem do rozmowy był slajd przedstawiający wielkopolskiego Gwiazdora w tradycyjnym stroju, z towarzyszącym mu orszakiem i rekwizytami . Jako że tradycje rodzinne słuchaczy wywodzą się nie tylko z naszego terenu , padały nazwy regionalne kolędników: Jezusek czy Dzieciątko ze Śląska, Stary czy Święty Józef z Kongresówki, ale też Dziadek Mróz - relikt okresu powojennego.
Nie zabrakło też wspomnień z okresu przygotowań do Wigilii: sprzątanie domu i obejścia na wsi, budowa szopki, lepienie łańcuchów z kolorowego papieru i ozdób ze słomek, zdobienie pierników , zawijanie kolorowych cukierków na choinkę. Wspominaliśmy piękne ale kruche, ręcznie zdobione szklane bombki na choinkę i gwiazdy/ czasem czubki/ zdobiące wierzchołek. W niektórych domach , po opadnięciu igieł, robiono z niego koziołek zwany też firlejką lub kwirlejką.
Zwyczajowo choinkę ubierały dzieci a kobiety przygotowywały wigilijne dania: zupę owocową z suszonych owoców, rybną, grzybową, barszcz, kluski z makiem, kapustę kiszoną: z grochem, fasolą czy grzybami, pierogi czy uszka. Z ryb królował karp na różne sposoby: smażony, duszony, w szarym sosie czy w galarecie. Z innych regionów wspominano kutię /wschód/, makówki – makiełki/Śląsk/. W większości domów kładziono sianko na stole, nakrywano białym obrusem i stawiano 12 potraw.
Wspominaliśmy prezenty, które sprawiły nam największą radość: drewnianą kołyskę, wóz, wózek i domek dla lalek, lalki i ich piękne stroje szyte przez mamy i babcie, pudełka szczęścia i inne prezenty, które do dziś krążą w rodzinie lub przechowywane są jak talizmany szczęścia.
Na pytanie, z czym kojarzą się nam Święta padały różne słowa: oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i prezenty, opłatek i pasterka, wolne miejsce przy stole, ale też z dawnymi zwyczajami: snopek słomy w kącie, wróżenie z długości słomek czy też łuski z głowy świątecznego karpia noszony w portfelu zapewniający zasobność portfela.
Atmosfera wspomnień wprowadziła nas miły nastrój dając przedsmak nadchodzących Świąt.