23 stycznia 2015 roku o godzinie 19:00 w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. "Jurek" w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, produkcji Silesia Film. Premiera filmu miała miejsce 24 października 2014 roku. Do Gniezna dokument zawitał po raz pierwszy. Film opowiada o życiu Jerzego Kukuczki - wybitnego polskiego alpinisty i himalaisty zmarłego podczas zdobywania kolejnego szczytu w 1989 roku. Nie jest to jednak opowieść o tragedii i niebezpieczeństwie gór, a o możliwościach jakie posiada każdy z nas. Wśród widzów byli również studenci GUTW
11.02.2015
"MALARSTWO JEST MILCZĄCĄ POEZJĄ, A POEZJA MILCZĄCYM MALARSTWEM" (Symonides z Keos). Ostatni wykład o problemach związków literatury i malarstwa uświadomił nam, że obrazy można interpretować i oglądać na wiele sposobów. Pani dr K.Szewczyk-Haake pokazała jak literaci odbierają dzieła sztuki, ilustracje, grafiki. W wyniku relacji literacko-malarskich powstało sporo utworów odnoszących się do konkretnych obrazów, często o tym samym tytule, np.:
1. Wisława Szymborska, wiersz pt. " Vermeer" do obrazu Jana Vermeera "Nalewająca mleko", zdjęcia.
2. Julia Hartwig, utwór pt."Uciekając przed angielską wycieczką ....." do obrazu Henriego Matisse "Buduar", zdjęcia.
3. Zbigniew Herbert, wiersz pt. "Mona Lisa" do obrazu Leonarda da Vinci "Mona Lisa", zdjęcia. ( Na YouTube można posłuchać piosenki Mona Lisa w różnych wykonaniach.)
4. Jan Marcin Szancer (ilustrator i grafik) i Michał Elwiro Andriolli (ilustrator i malarz) - ilustracje do "Pana Tadeusza" z różnych wydań, zdjęcia.
CIEKAWOSTKA - Ponieważ pani dr Szewczyk po raz pierwszy prowadziła wykład dla studentów Seniorów, przywiozła ze sobą "WSPARCIE", którym okazała się własna BABCIA. Jest to wspaniały przykład WIĘZI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ, Babcia - Wnuczka. Tym bardziej, że wnuczka jest dorosła, ma własną rodzinę i robi karierę naukową. Babcię można zobaczyć na zdjęciach oznaczonych gwiazdkami.
Irena Drzewiecka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2014/2015 Kultura Europy 02.2015 r..
Tradycyjnie, jak co roku, Prezes Zarządu GUTW reprezentowała nasz Uniwersytet na uroczystości absolutoryjnej inżynierów rocznik 2015. wsród zaproszonych gości były poseł RP Paweł Arndt, władze samorządowe i rektorskie gnieźnieńskich uczelni wyższych oraz dyrektorzy gnieźnieńskich zespołów szkół zawodowych.
fot. za PWSZ w Gnieźnie
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2014/2015 Teologia 01.2015 r..fot. Katarzyna Zgorzelska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2014/2015 Stary Sącz - "Warsztaty 'Akademia Obywatel Senior' - Rady dla Seniorów"
W styczniu 2015 r. Prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska i przewodnicząca Komisji Rewizyjnej GUTW Ewa Bjorklund uczestniczyły w warsztatach przygotowujących do tworzenia Gminnych Rad Seniorów. Szkolenie to zorganizowała Ogólnopolska Federacja UTW w Nowym Sączu a odbywało sie ono w Starym Sączu. Zgodnie z treścią znowelizowanej Ustawy o samorządach gminnych, przedstawiciele środowisk osób starszych w tym UTW i oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych mogą tworzyć Gminną Radę Seniorów. Rada ta pełnić ma funkcję doradczą, konsultacyjną i innowacyjną. W przypadku naszego miasta nazywać się ona miałaby Gnieźnieńska Rada Seniorów przy Prezydencie Miasta Gniezna. Uczestniczyłyśmy w tym kilku-dniowym spotkaniu by poznać procedury tworzenia tego ciała , dokumentację i zasady działania Rady Seniorów. Warsztaty były bardzo dobrze merytorycznie przeprowadzone a wsród zebranych byli przedstawiciele 7 UTW.
Warto również nadmienić, że w/w osoby będą dalej szkoliły się podczas Ogólnopolskiej Konferencji "ZOOM na Rady Seniorów", która odbędzie sie w Sejmie, w Sali Kolumnowej w dniu 16. lutego b.r. pod egidą Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2014/2015 Kultura Europy 01.2015 r..
Drodzy Studenci,
w świątecznej oprawie spotkali się członkowie Zarządu GUTW w nowym składzie, przewodniczące: Komisji Rewizyjnej- p. Ewa Bjorklund i Sądu Koleżeńskiego- p. Maria Malerowicz i koordynator d/s umów GUTW p. Bożena Uliszak na pierwszym w tym roku posiedzeniu Zarządu GUTW. Po części integracyjnej, przy kawie i ciastku, przystąpiliśmy do ważnych obrad. Wysłuchaliśmy sprawozdań ze szkoleń i warsztatów, w których uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu, podsumowaliśmy działalność w I semestrze i nakreśliliśmy
plany na nowy semestr.
Bardzo ważnym elementem spotkania było ukonstytuowanie się Zarządu w nowym składzie. Ponieważ z przyczyn zdrowotnych zrezygnował na pewien czas z pracy w Zarządzie p. Jerzy Witucki, Zarząd dokooptował do swojego składu( zgodnie ze Statutem) p. dr inż. Krystynę Jarosz, której powierzył jednogłośnie funkcje wiceprezesa. Panu Jurkowi zyczymy szybkiego powrotu do zdrowia a nowej Pani wiceprezes dużo pomysłów i wytrwałości.
O nowościach usłyszą Państwo na spotkaniach i wykładach.
Z pozdrowieniem Danuta Wiśniewska
Z poważaniem,
Władysław Kosiniak-Kamysz
Proponowane projekty powinny wpisywać się w jeden z czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna, promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych i usługi społeczne dla osób starszych.
Celem Programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez umożliwienie im aktywności społecznej. Obecnie osoby starsze, w porównaniu do innych grup wieku, w ograniczonym stopniu angażują się w takie formy działalności. Przyczyny tego często wynikają z braku oferty, która umożliwiałaby aktywne spędzanie wolnego czasu. Projekty, realizowane w ramach ASOS, powinny skutecznie wypełnić tę lukę.
W ubiegłorocznej edycji programu dofinansowanie uzyskały zadnia, realizujące najróżnorodniejsze potrzeby seniorów. I tak bydgoska fundacja „Farbiarnia” zapoznawała uczestników z tajemnicami cyfrowej fotografii, Akademia Rozwoju Społeczno-Obywatelskiego Seniorów z Niepełnosprawnością realizowała projekt wraz z Fundacją Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym "Hej, Koniku!", a Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości oswajała z wyzwaniami współczesnej ekonomii.
Uniwersytety Trzeciego Wieku, których działa już 500, skupiając ponad 150 tys. słuchaczy, otrzymały w 2014 r. 2,5 mln zł dotacji.
przedruk ze strony MPiPS
Zarząd naszego Uniwersytetu prosi o kontakt i dobre pomysły do powstającego projektu ASOS.
Od kilku tygodni fajna eka z GUTWu pod kierunkiem p. Jarka Mikołajczyka pseudo Szczun z Kareji, pracuje, bawi się i rozsmakowuje w gwarze gnieźnieńskiej. O efekcie końcowym jeszcze uslyszymy ale póki co posłuchajmy kolejnej relacji naszego przewodnika:
Szczun z Kareji: Fontanna, Preteksty, lumpeksy...
Szczun z Kareji: Choinka, gwiazdor i fajno wiaruchna
Gnieźnieńskie Dni Judaizmu 2015 w dniach 14, 15 i 16 stycznia 2015 r. w Instytucie Kultury Europejskiej - zaprasza ks. prof. Waldemar Szczerbiński
Program_DL_-_Dni_Judaizmu_2015.pdf
Plakat_A3_-_Dni_Judaizmu_2015.pdf
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2014/2015 Wigilia I gr j. angielskiego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2014/2015 wykład w GSW MILENIUM.
- w dniu 27 listopada o godz. 15.30 (na terenie GSW Milenium, przy ul. Pstrowskiego) wykład pt. "Współczesne problemy w edukacji w Polsce" wygłosił dr Hubert Paluch, rektor GSW Milenium
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2014/2015 Medycyna i Zdrowie 12.2014 r..
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2014/2015 Spotkanie z UTW z Morąga - hotel NEST, fot. Anna Lis.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2014/2015 I ty zrozumiesz Einsteina - 11.2014 r.
Wykład pt: „ Walory krajobrazowe Wysp Kanaryjskich” wygłosił dr inż. Piotr Maluśkiewicz.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2014/2015 Kultura Europy 12.2014.