Spotkanie odbyło się dniu 16 lutego br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
Rady seniorów zyskały umocowanie prawne w 2013 r. wraz z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która zachęca do ich powoływania, promowania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do aktywności obywatelskiej osób starszych. Do dyskusji zaproszono ponad 400 członków rad seniorów z całej Polski, samorządowców, parlamentarzystów, ekspertów oraz członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji seniorskich.
Na wstępie spotkania przewodniczący sejmowej komisji polityki senioralnej Michał Szczerba podkreślił, że aktywizacja osób starszych to jedno ze współczesnych wyzwań. Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS Bolesław Samoliński zapowiedział, że rada, którą kieruje, opracuje "katalog dobrych praktyk tworzenia i realizacji misji rad senioralnych". Wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska poinformowała o pomyśle zorganizowania 1 października - w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych - obrad parlamentu seniorów na wzór odbywającej się co roku 1 czerwca sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Wprowadzenie do dyskusji wygłosiła Beata Tokarz-Kamińska, członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.w czasie spotkania radzono co zrobić, by dać osobom starszym poczucie wpływu na otoczenie. W panelach dyskutowano w jaki sposób wzmocnić ich dialog z lokalnymi władzami. Szukano sposobów jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego.
Zadaniem Rady Seniorów jest prze wszystkim aktywizowanie osób starszych. Funkcjonują one w ok. 80 gminach ( na blisko 2,5 tys. gmin).
GUTW reprezentowały: Danuta Wiśniewska Prezeska Zarządu GUTW i Ewa Bjorklund -przewodnicząca Komisji Rewizyjnej GUTW.