Z inicjatywy rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof.dr. hab. Józefa Garbarczyka została otwarta wystawa twórców GUTW "Nasze pasje w jesieni życia" w Bibliotece PWSZ przy ul. Wrzesińskiej. Przybyłych na wernisaż powitali JMR Józef Garbarczyk i prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska. Wśród zaproszonych gości byli: senator Piotr Gruszczyński, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego p. Alina Kujawska-Matanda, wiceprezydent Gniezna p. Czesław Kruczek, przewodnicząca Rady Miasta p. Maria Kocoń, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta p. Jan Budzyński, Bogusława Młodzikowska wiceprzewodnicząca Rady Miasta, dyrektor I LO, Członek Honorowy GUTW, Halina Sajewska - członek Rady Miasta, Janusz Ambroży - durektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i jego zastępczyni Romana Lechert, Renata Szwacińska-Rurek - kierownik internatu Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, Małgorzata Matczak - kierownik Biblioteki IKE UAM oraz p.p. Halina Ciążyńska i Kazimierz Muszyński, którzy przyczynili się do nabycia nowych umiejętności i ujawnienia sie talentów naszych koleżanek i kolegów podczas zajęć z malarstwa i rękodzieła artystycznego czasie 8-letniej działalności naszego Uniwersytetu. Zaproszone zostały również gnieźnieńskie media, by sławiły studenckie talenty i współdziałanie PWSZ z GUTW.
Na wystawie swoje prace prezentowały następujące osoby:
- fotografia : Anna Lis, Teresa Ryczkowska, Danuta Burchardt, Łucja Patryas, Jerzy Gozdowski i Marian Zieliński
- malarstwo : Teresa Ryczkowska, Łucja Patryas, Anna Smolenko, Maria Nalewaja, Krystyna Klimuk, Krystyna Kwaśniewska
- rękodzieło artystyczne : Lucyna Kurdykowska, Mirosława Cylc, Jadwiga Superczyńska, Anna Czerniak
Dziękujemy wszystkim twórcom za podzielenie się z nami swoimi emocjami, spojrzeniem na świat, podziwiamy ich talent, dokładność i umiejętność uchwycenia piękna otaczającego nas świata a także za pracę przy instalacji wystawy.
Dziękujemy również wszystkim, którzy przybyli na to niezwykłe spotkanie ze sztuką od Biblioteki PWSZ. Jednocześnie informujemy, że wystawę można oglądać do końca czerwca .
Dziękujemy również pracownikom PWSZ i I LO za pomoc i pomysły podczas montażu prac wystawowych.
D.W.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 Wernisaż wystawy "Nasze pasje w jesieni życia " w PWSZ. fot. Anna Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 Klub Podróżnika 2014 r..
Na ostatnim, w tym roku szkolnym, spotkaniu w Klubie Podróżnika polecieliśmy do Maroka.
Państwo to leży tak blisko Europy a jest perełką jakby z innej epoki. Zachwyca pięknymi i różnorodnymi krajobrazami, inną kulturą, religią, ubiorami ludzi, wspaniałym jedzeniem i niesamowitymi zabytkami. W Maroku w wielkim stopniu rozwinięte jest rzemiosło, które kultywuje wzory z przeszłości.
Marokańskie miasteczka są pełne uroku z niepowtarzalną atmosferą placów i bazarów.
Jest to państwo, które koniecznie trzeba zobaczyć!
Anna Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 I Turniej Strzelecki dla UTW z Wielkopolski w Grodzisku.
GUTW reprezentowała drużyna, w skład której wchodziły następujące osoby: Maria Sławińska, Lucyna Kaszyńska, Wojciech Cichy, która wystrzelała 4 miejsce na 8 drużyn. Zarząd GUTW reprezentowała Danuta Wiśniewska. Uczestniczyliśmy w ciekawej imprezie, dobrze zorganizowanej. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci. Zawodom strzeleckim towarzyszyły inne konkursy i zabawy np, kalambury, śpiewy, tańce w kręgu. Czas upłynął bardzo szybko, przy obfitym poczęstunku i w przyjaznej atmosferze. Do zobaczenia za rok...
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 Klub Podróżnika 04.2014 r Alaska.
Półwysep Kenai czyli Alaska w miniaturze" - to tytuł spotkania z Sebastianem Bielakiem w Klubie Podróżnika w dniu 24.04.2014. Pan Sebastian okazał się wspaniałym mówcą - zauroczył wszystkich swym pełnym werwy opowiadaniem o przyrodzie i życiu na Alasce. Lato jest tam krótkie, ale intensywne bo przyroda nadrabia szybko ilość ciepła i słońca aby rośliny wydały nasiona. Wtedy to Alaska przypomina polskie Mazury, tylko trochę więcej tam łosi i niedźwiedzi.
W Parkach Narodowych Alaski jest krystalicznie czysta woda rzek i jezior, dużo ptaków i piękna tajga. Niestety tam, gdzie pojawia się człowiek pozostają śmieci i kupy złomu. Ludzie bowiem wydobywają tam ropę naftową, łowią łososie i podziwiają dziką przyrodę.
Spotkanie z Sebastianem Bielakiem dostarczyło nam dużo wiedzy i emocji związanych z przeżyciami autora w tej dalekiej krainie.
Anna Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 Targi Aktywni 50 + 2014.
5 studentek GUTW reprezentowało nasz Uniwersytet na dorocznych Targach "Aktywni 50+" w Poznaniu zokalizowanych na terenie Mędzynarodowych Targów Poznańskich. Były to: Barbara Dziurka, Maria Krystyna Piekarska, Maria Podstawska, Ewa Oszutowska I Danuta Wiśniewska. Zapoznałyśmy się z ofertami wielu firm wytwarzająch produkty dla osób starszych i skierowujących swoje działania na osoby starsze, dokonałyśmy kilku konsultacji medycznych i kosmetycznych, wymieniłyśmy opinie z przedstawicielami innych wielkopolsskich UTW. wzięłyśmy udział w uroczystym otwarciu imprezy a także pośpiewałyśmy z jarocińskim zespołem rockowym, międzypokoleniowym "Dzieci Jarocina". Czas upłynął miło, szybko niestety i bardzo przyjemnie.
Dziękuję Paniom za spędzone chwile i wspólny cel, jakim była integracja i reprezentacja naszego Stowarzyszenia.
Danuta Wiśniewska
W dniu 2 kwietnia 2014 r. gosciliśmy na wykładzie ogólnym ks.arcybiskupa Henryka Jozefa Muszyńskiego. Tytuł wystapienia: Pierwszy wspólny dokument Kościoła Katolickiego w Polsce i rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - przygotowanie, przesłanie i owoce. Zapoznał nas z historia i trescią powstawania pierwszego wspólnego dokumentu Kościoła Katolickiego w Polsce i Kościoła Prawosławnego, którego był współtwórcą.
W czwartek 3 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbył się specjalnie dla studentów GUTW wykład p.Michała Boguckiego pt "Kanon i symbolika ikony" wraz z oprowadzeniem po wystawie.Aż 250 ikon mogliśmy podziwiać w czasie odwiedzin Muzeum. Obiekty trafiły do Gniezna dzięki uprzejmości Muzeum Południowego Podlasia z Białej Podlaskiej. Celem wystawy pt. „Otwarte okno ikony” jest przybliżenie sztuki i religii staroobrzędowców. W zajęciach uczestniczyło ponad 30 osób.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2013/2014 wykład IKONY 04.2014 r.
Stowarzyszenie Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza wielkopolskie UTW ( a jest ich już ponad 40) na Zawody Strzeleckie z broni pneumatycznej o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego w dniu 26 kwietnia 2014 r. Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentować będzie drużyna : Lucyna Kaszyńska, Maria Sławińska, Wojciech Cichy (zawodnicy) i Danuta Wiśniewska (opiekun).
W dniu 1 kwietnia 2014 r. prezes Danuta Wisniewska i wiceprezes Krystyna Szczudło uczestniczyły w ciekawym spotkaniu organizacji pozarządowych. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wraz z Fundacją Kształcenia Ustawicznego Peritia przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gnieźnie zaprosiła na konferencję regionalną „Działamy razem – skuteczna komunikacja organizacji pozarządowych i administracji publicznej” organizowaną w ramach projektu „Skuteczna komunikacja kluczem do efektywnej współpracy organizacji pozarządowych i administracji publicznej”.
Prezes Zarządu GUTW Danuta Wisniewska i starościna wielu sekcji p. Irena Drzewiecka reprezentowały społecznośc GUTW na otwarciu najnowszej wystawy w MPPP zatytułowanej "Otwarte oko ikony". Do 28 wrzenia w Muzeum możemy podziwiać 250 przepięknych ikon w różnym formacie, kolorystyce i temeatyce. Obiekty zostały użyczone na wystawę dzięki uprzejmości Muzeum Południowego Podlasia z Białej Podlaskiej. Wystawa „Otwarte okno ikony” przybliża nam sztukę i religię staroobrzędowców. Ekspozycję można oglądać do 28 września, czywiście z Gnieźnieńską Kartą Seniora.Owocem pobytu przedstawicielek GUTW w Muzeum jest zaproszenie na bezpłatny wykład i komentarz do wystawy studentów-seniorów. Więcej w Komunikatach.
Prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska na zaproszenie Starosty Gnieźnieńskiego Dariusz Pilaka wzięła udział w Wielkim Koncercie Charytatywnym na rzecz odbudowy spalonego domu dla rodziny w Trzemesznie.Odbył się on w Centrum Kultury eSTeDe. Wystąpił znany zespół Fan Art a w trakcie koncertu można było nabyć w cenie 100 zł swoją karykaturę w wykonaniu p.p. Renaty Marzec lub Zbigniewa Pluty. Prowadzona była także aukcja dzieł sztuki gnieźnieńskich twórców a wśród nich wystawiono zdjęcia p. Teresy Ryczkowskiej i obrazy p. Anny Smolenko, studentek GUTW, które również były obecne na koncercie.