• 2012/2013   Sieraków
    25.05.2013

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2012/2013 Sieraków.

     

  • 2012/2013 Wycieczka do Bydgoszczy
    25.05.2013

     

     

     

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2012/2013 Wycieczka do Bydgoszczy.

  • 2012/2013   Warsztaty pielęgniarskie
    19.05.2013

     

    Nowa galeria 2012/2013 Warsztaty pielęgniarskie została dodana do albumu fotograficznego

  • 2012/2013 Ogólne Zgromadzenie Członków
    17.05.2013

     

     

     

     

    Nowa galeria 2012/2013 Ogólne Zgromadzenie Członków została dodana do albumu fotograficznego

  • GUTW w Nepalu

    GUTW w Nepalu
    09.05.2013

    Ostatni w tym semestrze Klub Podróżnika dotyczył Nepalu, który zwiedziła kol. Anna Lis w 2010 roku. Nepal leży między Indiami a Chinami. Na jego terytorium leżą najwyższe góry świata - Himalaje. Na spotkaniu podziwialiśmy na zdjęciach małe i duże Himalaje, rzekę pełną krokodyli, safari na słoniach w nepalskiej dżungli i ciekawe zabytki Patanu, Bhaktapuru i Katmandu. Widzieliśmy też miejsce narodzenia Buddy i stare buddyjskie stupy. Nad  dopływem  Gangesu Nepalczycy spalali swych zmarłych. Mogliśmy tez potrzymać prawdziwy nóż Gurków , posłuchać dźwięku nepalskiego dzwonka i poczuć ciepło kaszmirowego szala.

                        

     

                                                    

     

     

                                                                                                                                                                WIĘCEJ

     

     

     

  • 2012/2013  E. Regionalna - Straż Miejska
    07.05.2013

    Nowa galeria 2012/2013 E. Regionalna - Straż Miejska została dodana do albumu fotograficznego

  • Wykład z sekcji 'Medycyna i Zdrowie"

    24.04.2013

    W dniu 24.04.2013 r. w ramach sekcji "Medycyna i Zdrowie" wysłuchaliśmy wykładu prof. dr. hab. nauk farmaceutycznych Michała Umbreita pt "Filozofia stosowania preparatów uzupełniających braki biopierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ustroju".

    Ciekawostki z wykładu:

    - w ustroju każda pojedyńcza reakcja chemiczna odbywa się przy współudziale odpowiednich enzymów,

    - co 7 lat organizm wymienia z otoczeniem wszystkie atomy, z których ustrój jest uformowany,

    - do konca nie znamy przyczyn starzenia się,

    - nie należy uszkadzć swojego kodu genetycznego co zapobiega chorobom,

    - każdy organizm ma inne wymogi odżywcze dla zapewnienia zdrowia,

    - braki w organizmie należy uzupełniać suplementami,

    - najszersze zastosowanie lecznicze, poza uzupełnianiem niedoborów, mają następujące biopierwiastki: wapń, magnez, żelazo, potas, cynk.

    Panu wykładowcy dziękujemy za ciekawy wykład.

  • "Jak się to robi" - spotkanie z Tadeuszem Meissnerem

    25.04.2013

     W dniu 25 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie sympatyków nowej sekcji" Warsztaty politechniczne". Tym razem był to wykład z cyklu " Jak się to robi". Wystąpił wieloletni i doświadczony technolog mięsa a zarazem nasz uniwersytecki kolega p. Tadeusz Meissner. Na wstępie wykładu omówiliśmy za i przeciw spożywania mięsa i powstało pytanie, czy przejśc może na wegetarianizm. Dowiedzieliśmy się również od czego zależy jakość mięsa, na czym polega produkcja wielu popularnych i znanych nam przetworów mięsnych. Szczególnie uważnie słuchaliśmy wywodu o dodatkach używanych w produkcji, nauczyliśmy się zasad odrózniania produktów dobrych od złych. Dalsza część spotkania poświęcona była metodom oszałamiania i uboju zwierząt rzeźnych w tym uboju rytualnego. Prelegent omówił także sposoby i zasady obróbki cieplnej mięsa i przetworów takich jak pasteryzacja, tyndalizacja i sterylizacja. Dużo uwagi wykładowca poświęcił zasado przestrzegania higieny produkcji w zakładach mięsnych.

    Podczas dyskusji ujawniło się wielu "domowych producentów" przetworów mięsnych, którzy wymieniali się przepisami.

     

     

  • Podziękowanie

    Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom, którzy swoją obecnością uświetnili tegoroczną Noc Uniwersytetu. Stół biesiadny, na którym znalazły się przyniesione przysmaki kusił zapachami ,gamą  kolorów i różnorodnością smakowitych potraw. Dziękuję za przyniesione pamiątki i zdjęcia, które wprowadziły nas w klimat i wspomnienia z dzieciństwa. Odbyły się również konkursy. 1 m-ce w grze "Chińczyk" zajęła kol. Irena Czerniak a w kręceniu kółkiem Hula-Hoop kol. Lucyna Kaszyńska.

                Również podziękowanie dla osób, które pomagały mi w przygotowaniu uroczystości.
                        koordynator Aleksandra Górna 

  • Noc Uniwersytetu 2012/2013

    Nowa galeria Noc Uniwersytetu 2012/2013 została dodana do albumu fotograficznego
    20.04.2013 10:09

    W dniu 18 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 wykładem w auli p. mgr mgr Zofii Kaczmarek -

    „Igrzyska Gladiatorskie w Igrzyskach śmierci Suzanne Collins. Rozważania nad kulturą antyczną we współczesnym świecie”

    zainaugurowaliśmy tegoroczną NOC UNIWERSYTETU. Nasyceni strawą duchową, po krótkim wspólnym słodkim przerywniku, uczestnicy odwiedzali gościnne pokoje, przygotowane przez studentów Instytutu Kultury Europejskiej UAM i Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wiek(0.06). Studenci -seniorzy bawili się pod hasem "Przysmaki mojego dzieciństwa", natomiast pokolenie młodsze otworzyło pokoje tematycznie związane z teatrem, filmem,  sportami drużynowymi, sportami walki. Zaglądaliśmy też do pokoi Kół Naukowych. W czasie, kiedy na 2. piętrze Kolegium Europejskiego trwała wspaniała zabawa dzieci przedszkolnych, najstarsi studenci miasta Gniezna również wrócili wspomnieniami do swoich lat dzieciństwa. Pieczołowicie sporządzone potrawy ( ciasta, konfitury, nalewki, marynaty) a także licznie zgromadzone eksponaty ( zdjęcia, ubiory, książki, albumy) były dobrym pomostem łączącym różne pokolenia odwiedzające w tym czasie kampus uniwersytecki. Na stołach oblężonych przez "hazardzistów" pojawiły się gry towarzyskie  bardzo popularne 40, 50 i więcej lat temu. Jakże inaczej spędzaliśmy wtedy czas bez telewizorów, internetu, komórek i innych wytworów cywilizacji. Była to wspaniała okazja do przekazu elementów tradycji, obyczajowości  i atmosfery tamtych lat. Jeszcze raz pojawiła się okazja, by udowodnić, jak bezcenni są  w rodzinach  Babcie i Dziadkowie. Przyszywanym wnukom bardzo przypadły do gustu nalewki owocowe i ziołowe, słodycze, czego dowodem były liczne odwiedziny i zachwyty. W czasie tradycyjnego już święta braci studenckiej odbył się też pokaz MMA, Jiu-Jitsu, spotkanie z Strongmanami a więc młodzi wprowadzili nas w swój świat. Dla najbardziej wytrwałych, o godz. 21.00 studenci zaprezentowali swoje przedstawienie "Ogień w szopie".

    Wszystkim, którzy przyczynili  się do wytworzenia wspaniałej atmosfery trudząc się przy produkcji łakoci, szperając w poszukiwaniu "straconego czasu", odwiedzając  i bawiąc się w czasie Nocy Uniwersytetu 2013 serdecznie dziękujemy. Wszystkiemu "winna" jest p. Aleksandra Górna, koordynator tegorocznego Święta, która swoim pomysłem i pracą zaraziła innych co przyniosło świetny efekt w postaci doskonałej zabawy młodych i starszych studentów.

     

  • Spotkanie w „Klubie Podróżnika” w dniu 14 marca.

    Spotkanie w „Klubie Podróżnika” w dniu 14 marca.

    Spotkanie w tym dniu było poświęcone morskiej turystyce żeglarskiej. Nie było omówieniem jednej wycieczki, jak poprzednie spotkania, ale specyficznej formie podróżowania.

                W świat żagli i uroków żeglowania wprowadził autor tej notatki Piotr Świda. To było już drugie, po ubiegłorocznym, przedstawienie świata żagli, wiatru i wody. Do tej części pokazałem zdjęcia uroków morza – zachody i wschody słońca i piękne widoki brzegów.

                W drugiej części Ewa Bjorklund opowiadała o ubiegłorocznym rejsie z Gdyni  na Bornholm. Wrażenia Ewy były o tyle ciekawe, że był to jej pierwszy w życiu pełnomorski rejs. Zwiedziliśmy dwa porty w Polsce i Nexo na Bornholmie. W drodze powrotnej złapał nas niezbyt mocny sztormik. A jednak uczestnicy byli zadowoleni. Prezentowane w tej części zdjęcia były wspólnego autorstwa Ewy i Piotra. Mamy nadzieję, że ta prezentacja pokazała, że morze nie jest straszne i można nawet wylegiwać się na pokładzie. Ta część była jeszcze uzupełniona o ciekawostki ze świata żagli i nieco opowiadań o bytowaniu na jachcie morskim

                Trzecia część to znowu opowiadania Piotra. Tym razem dotyczyło to rejsu na Morzu Śródziemnym przez trzy jego części: Adriatyk, Morze Jońskie i Morze Tyrreńskie. Po drodze zwiedziliśmy włoskie Bari z zamkiem Bony, sanktuarium Świętego Mikołaja – tego prawdziwego, a nie komercyjnego z Laponii. Rejs zakończył się w południowych Włoszech z przepłynięciem Cieśniny Messyńskiej, I jeszcze była jazda zachodnią autostradą do Polski.

                Proponowaliśmy zadawanie pytań, ale w zasadzie największe zainteresowanie dotyczyło konsekwencji choroby morskiej. Tylko jedno pytanie dotyczyło źródeł energii na jachcie i chyba było wynikiem wykładów o odnawialnych źródłach energii.

                I na koniec propozycja. Jeśli zbierze się grupka chętnych możemy w ramach GUTW zorganizować sekcję żeglarską i pływać po morzu. To nie jest ani trudne, ani kosztowne.

                                        

  • Sari w Klubie Podróżnika

    Nowa galeria 2012/2013 Klub Podróżnika została dodana do albumu fotograficznego
    05.04.2013 19:53

     Klub Podróżnika w dniu 4 kwietnia 2013 r. poświęcony był Indiom. Uczestnicy podziwiali wspaniałe pałace sułtanów i maharadżów, imponujące mauzolea sułtanów i Tadź Mahal - zaliczony do współczesnych cudów świata. Widzieli też niezliczone świątynie, święte krowy i święte małpy.
    Oprócz tych wspaniałych budowli istnieje codzienne, ubogie życie większości mieszkańców Indii.

    Na spotkaniu próbowaliśmy ubrać się w sarii, choć okazało się to dość skomplikowane.

                                                     

     

  • Prof. Wojciech Lipoński w Kolegium Europejskim UAM

    Prof. Wojciech Lipoński w Kolegium Europejskim UAM

     W dniu Temat wykładu :"Kultura europejska w świetle historiografii Zachodniej ignorującej Europę na wschód od Łaby. Próba zrównoważonego podejścia". Wykład wygłosił prof. Wojciech Lipoński.

  • "Siłownie zasilane energią słoneczną"

    Po raz pierwszy miłosnicy sekcji i Ty zrozumiesz Einsteina udali się na wykład do  PWSZ przy ul. WrZesińskiej. Dr Eugeniusz Sroczan kontynuował prelekcje na temat wykorzystania energii słonecznej w siłowniach zasilanych właśnie energią słoneczną. Po ciekawym wstępie na temat m. innymi różnic w ilości energii latem i zimą poznaliśmy budowę ogniwa fotowoltaicznego, rodzaje i zasady działania kolektorów słonecznych.Dzięki tym informacjom, mijane podczas podróży pola luster czy wieże z kotłem nie będą dla nas już wielką tajemnicą.

  • "Straż Miejska" po raz pierwszy w GUTW

    20 marca 2013 r. to był dzień spotkania studentów GUTW ze Strażą Miejską. Przedstawicielami Straży Miejskiej w Gnieźnie byli : p. Magdalena Wieczorek, p. Piotr Fabiś, p. Eugeniusz Sroka. Poznaliśmy historię i cel działania tej instytucji. Głównym celem Straży Miejskiej to bezpieczeństwo i ochrona porządku publicznego. Czuwa nd tym 12 funkcjonariuszy, którzy poruszają się po mieście 2 pojazdami służbowymi.

    Wśród  działań funkcjonariuszy wyróżniamy: sprawdzanie stanu chodników, trawników, jezdni, studzienek telekomunikacyjnych i szamb. Straż Miejska reaguje również na leżące dachówki, na źle zaparkowane, blokujące ruch pieszych i pojazdów samochody, pozostałości po spacerach z psem i awarie sieci wodociągowej.

    Słuchacze zadawali liczne pytania dotyczące grillowania na balkonach i na terenie osiedli w pobliżu bloków, spalania śmieci, wypalanie traw i usuwania śniegu z chodników.

     

  • "Jak to zrobić?" odpowiada p. Ignacy Malerowicz

    "Jak to zrobić?" odpowiada p. Ignacy Malerowicz
    Nowa galeria 2012/2013 Warsztaty politechniczne: Ignacy Malerowicz została dodana do albumu fotograficznego
    05.04.2013 20:56

    W dniu 23 marca 2013 r. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym spotkaniu z naszym kolegą p. Ignacym Malerowiczem. Wprowadził on nas między innymi w świat domowych remontów. Dowiedzieliśmy się też  na co zwrócić uwagę przy zakupie i zamianie mieszkań, planowaniu remontu, konstruowaniu kosztorysu itp. Nasz prelegent omówił rodzaje drzwi, zamków u drzwi i okien. Słuchaczki wykładu( panów było na lekarstwo) reagowały bardzo spontanicznie, miały wiele dociekliwych pytań a więc wiele z zaplanowanych punktów programu przenieśliśmy na kwiecień. Zakończyliśmy spotkanie instruktażem ostrzenia noży i nożyczek, odbyły się też ćwiczenia praktyczne  co było bardzo ważne i pożądane z uwagi na zbliżające się święta. Polała się nawet krew......

  • "Jedzenie ma znaczenie"- Medycyna i Zdrowie

    "Jedzenie ma znaczenie"- Medycyna i Zdrowie

    W dniu 27.02.2013 r. odbył się wykład na temat 'Jedzenie ma znaczenie''.Spotkanie prowadzili p.Małgorzata Basińska i p.Piotr Śliwiński, przedstawiciele firmy ''Herbalife'', którzy zapoznali sluchaczy z następującymi zagadnieniami:

    1.Czego potrzebuje ludzki organizm?

    2.Twój idealny talerz.

    3.Dlaczego ludzie nie dostarczają tego, czego potrzebują?

    4.Choroby cywilizacyjne.

    5.Suplementacja.

    6.Czym jest zbilansowane odżywianie?

    7.Podstawowy program idealnego śniadania.

    8.Produkty firmy ''Herbalife''.

    Na koniec spotkania wszyscy słuchacze otrzymali:

    -zaproszenie na konsultacje odżywczą /bilans formy+pomiar tkanki tłuszczowej

    -rabat na kosmetyki i preparaty ''bio aktywne''

    -rabat na zabieg pielęgnacyjny oczyszczania i odżywiania skóry preparatami naturalnymi.

  • Działająca sekcja NORDIC WALKING przy eSTeDe zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia w:
     
     

    PONIEDZIAŁEK W GODZ. 9.00-10.15

    ŚRODĘ W GODZ. 9.00-10.15 i 18.00-19.15

    PIĄTEK W GODZ. 18.00-19.15

    zajęcia są bezpłatne

    instruktor Zdzisław Pawłowski

    tel 692 247 349

     
  • Dzień Kobiet w GUTW

    Nowa galeria 2012/2013 Dzień Kobiet w GUTW - fot. p. Anna Lis została dodana do albumu fotograficznego.
    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2012/2013 Dzień Kobiet w GUTW.
    fot. Anna Lis
     Powstanie też film video.

    W dniu 7 marca 2013 r. o godz. 16.00 w auli I LO świętowaliśmy Dzień Kobiet.

    Program imprezy, którą otworzył p. Tadeusz Meissner a która powstała z pomysłu zespołu w składzie: Tadeusz Meissner, Franciszek Kanke, Wojciech Cichy, Jerzy Witucki, Zenon Stefański i Henryk Leśny był następujący: 

    • Wystawa prac artystycznych studentów GUTW pt "Kobieta, kobieta, kobieta....". Swoje prace fotograficzne, malarskie i hafciarskie  prezentowały z dużym powodzeniem panie: Teresa Ryczkowska, Anna Lis, Anna Smolenko, Krystyna Kwaśniewska, Krystyna Klimuk,  Aleksandra Przybylska, Lucyna Kurdykowska, Jadwiga Superczyńska i Jadwiga Kowalska.
    • Pokaz Mody w wykonaniu studentek GUTW - wśród Pań dumnie i zgrabnie kroczących po wybiegu były: Maria Podstawska, Maria Nalewaja, Cecylia Wełnic, Halina Woźniak, Mirosława Cylc, Maria Ciesielska, Stefania Wojciak, Ludwika Mikołaj, Krystyna Król, Maria Orlicka-Gostrowska i  Anna Purol. Panie zostały ubrane w stroje pochodzące ze sklepu "Haga" p. Hanny Lewickiej ( os. Jagiellońskie, Gniezno) i z firmy produkcyjno-handlowej p.  Barbary Tomczak "Iga" (Pobiedziska),  której reprezentantka p. Jadwiga Nowaczyk dołączyła do zespołu "modelek" na wybiegu. Panie zostały profesjonalnie przygotowane do pokazu przez: p. Joannę Szymczak-Imbierowicz, właścicielkę "Szkoły Tańca" , mistrzynię fryzjerstwa p. Izabelę Domagała ( salon os. Piastowskie) i p. Małgorzatę Walterbach- właścicielkę salonu kosmetycznego 'Beauty".
    • Program Rozrywkowy w wykonaniu Panów : Franciszka Kanke, Wojciecha Cichego, Zenona Stefańskiego- studentów GUTW i znanego aktora Michała Frydrycha. Przedstawiono nam bardzo finezyjnie dowcipne okolicznościowe utwory, których autorem byli  m.in.p. Zenek Stefański i  p. Jerzy Woźniak. W świetny świąteczny nastrój wprowadziła nas Ballada w wykonaniu p.p. Franka i Zenka, nie? no! ( tak było).
    • Występ Chóru Dzwon - wysłuchaliśmy kilka utworów   we wspaniałym wykonaniu członków tego chóru o bogatej historii. Niejedna Pani opuszczająca aulę nuciła piękną melodię "Plaisir d'Amour" ( G.P.Martini). Jeśli jeszcze raz zechcemy posłuchać tego utworu, ale niestety w innym wykonaniu, musimy kliknąć tutaj
    • Spotkanie przy kawie i ciastku członków Zarządu, koordynatorów, artystów i pań prezentujących stroje.

    Koordynatorką  instalacji Wystawy była  p. Teresa Ryczkowska, Pokazu Mody p. Maria Podstawska a chór zaprosił p. Zenon Stefański.Kwiatki dla pań sprezentowała firma "Zielona Fabryka" Małgorzaty Pełczyńskiej ( ul. Wrzesińska). nad bezpieczeństwem Pań czuwali p.p. Wojciech Cichy i Jerzy Witucki. Całość ku potomnym i innym na naszą chwałę uwieczniali p. Anna Lis, p. Teresa Ryczkowska i p. Roman Polak (wideo). Sądząc po błyskających fleszach powstaną też prywatne archiwa. A może ciekawe ujęcia zostaną udostępnione na stronę GUTW?

    Aula w gościnnym I LO została przystosowana do imprezy przez niezawodnych pracowników tej Szkoły przy wsparciu p. dyr. Bogusławy Młodzikowskiej, za co serdecznie dziękujemy.

    Ogromne  podziękowania dla wszystkich osób, które sprawiły nam wiele radości i dostarczyły niezapomnianych wrażeń w czasie tego wieczoru.(D.W.)

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć