W dniu 1.03.2013 r. godz. 16.00 wysłuchaliśmy wykładu w auli Kolegium Europejskie dra Mieszka Ciesielskiego: "Czy potrzebny jest nam papież? Próba dowodu obecnego nieistnienia Boga". Był tojuż drugi wykład otwarty w cyklu „Wykładoteka”, organizowany przez Interdyscyplinarne Koło Doktorantów „Agenoris” IKE UAM. Tym razem prelegentem był dr Mieszko Ciesielski, pracownik Zakładu Teorii Badań Interdyscyplinarnych w Instytucie Kultury Europejskiej UAM. Przedmiotem wykładu była próba przedstawienia dowodu na obecne nieistnienie Boga w kontekście abdykacji papieża Benedykta XVI oraz obecnej kondycji Kościoła Katolickiego. Prelegent spróbował również udowodnić, że abdykacja Papieża powinna skłaniać do głębszych refleksji, przede wszystkim nad zagadnieniem istnienia Boga i jego znaczeniu dla człowieka, nie tylko zaś na instytucjach kościelnych i działaniach poszczególnych osób. Po wykładzie wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja.
W dniu 20 lutego spotkaliśmy się z p. Tadeuszem Panowiczem, znanym regionalistą, który przybliżył nam obrzędy i zwyczaje panujące w naszym regionie. Zmieniały się one cyklicznie wraz z nadchodzącymi porami roku.
Inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Polityki Senioralnej odbyło się w dniu 18 lutego br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Radę zwołał i otworzył spotkanie Minister Władysław Kosiniak - Kamysz ( był to też jeden z postulatów zawartych w " Pakcie na rzecz seniorow" ). Rada aktywnie włączy się w przygotowanie założeń polityki senioralnej.
Następnie zabrali głos:
Poseł na Sejm RP Michał Szczerba, przewodniczacy Parlamentarnego Zespołu ds. UTW, ktory omówił zagadnienie parlamentów seniorów w państwach UE, w szczegolnosci w Irlandii,Słowacji i na Cyprze, oraz polskie perspektywy utworzenia podobnego organu doradczego.Poseł też podkreślił rolę Rady w tworzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Prof.Bolesław Samoliński, przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia podkreślił konieczność działań w zakresie zinstytucjonalizowania polityki senioralnej i zaprosił zebranych na debatę " Czy Polska jest gotowa na zdrową starość" w Sejmie, w dniu 27 lutego br.
Pani dr Marzena Breza, Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MPiPs przedstawiła efekty ER AOSiSM a także rezultaty I edycji otwartego konkursu ofert w ramach Rzadowego Programu ASOS na 2012-2013 oraz dalsze działania w ramach Programu.Przedstawiła też założenia podziału polityki senioralnej na filary, zadania Rady, jej skład i metody pracy.
W dniu 13.02.2013 r. godz. 16.30 aula Kolegium Europejskiego była miejscem kolejnego spotkania miłośników sekcji "I Ty zrozumiesz Einsteina". Wysłuchaliśmy wykładu dr. Eugeniusza Sroczana, pracownika PWSZ w Gnieźnie i Politechniki Poznańskiej. Tytuł wykładu : " Odnawialne żródła energii".Poznaliśmy sposoby pozyskiwania energii ze Słońca, Ziemi i Księżyca.W trakcie wykładu pojawiły się określenia takie jak turbiny, generatory, koła wodne, elektrownie wodne. Aby ułatwić nam zrozumienie tematu wykładowca zaprezentował wiele schematów i fotografii.Temat ten będzie wkrotce kontynuowany.
W dniu 12.02.2013 r. społeczność GUTW bawiła się na wieczorku karnawałowym od godz. 18.00 w Kredensie Cechowym.Prosimy o nadesłanie relacji z zabawy i fotografii.
W dniu 12 lutego 2013 r. sfinalizowaliśmy zapowiadaną przez władze Instytutu Kultury Europejskiej przeprowadzkę siedziby GUTW do nowych pomieszczeń. Będziemy spotykać się teraz w pokoju 2.41, do którego wchodzimy z korytarza przez drzwi z nr 2.38. Po przekroczeniu drzwi ( naprzeciw windy - klatka schodowa od nstrony auli) wejdziemy do dużego pomieszczenia, w którym mamy do dyspozycji stoliczki z krzesłami a więc można tu porozmawiać np przy kawie lub spokojnie poczekać na swoją kolejkę. Właściwe biuro to pokój 2.41, do którego wchodzimy z pierwszego pomieszczenia. Serdecznie dziękujemy władzom Kolegium za wielką życzliwość, serce i wsparcie.
W dniach 11-12.02.2013 r. we Wrześni odbyło się III Forum Wielkopolskich UTW, gromadzące prezesów 21 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. w naszym regionie działa 38 UTW i ciągle powstaja nowe. W programie spotkania była dyskusja nad:
- zadaniami i wyborem Rady Regionu Wielkopolskich UTW
- rolą i zadaniami członków Krajowej Rady Konsultacyjnej UTW reprezentujących wielkopolskie UTW
- plan imprez organizowanych przez wielkopolskie UTW, na które organizatorzy zapraszają gości z UTW Wielkopolski
- spotkanie z pracownikiem ROPS-u p. Sylwią Pełtak informujące o ogłoszonych projektach dotacyjnych Samorządu Wielkopolskiego dla seniorów.
W wyniku długiej i burzliwej dyskusji w głosowaniu tajnym wybrano 4 reprezentantów III Forum Kadry Zarządzającej Wielkopolskich UTW do Krajowej Rady Konsultacyjnej UTW: Józefa Kozana - prezesa UTW w Ostrowie, Danutę Wiśniewską - prezesa UTW w Gnieźnie, Henryka Kociembę - wiceprezesa UTW w Poznaniu i Marię Zielony- prezesa UTW w Lesznie. W/w osoby będą rownież jako reprezentantowały środowisko UTW naszego Regionu w w rozmowach z władzami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
W dniu 8 lutego w Starostwie Powiatowym została złożona przez GUTW oferta realizacji zadania publicznego:
Zadanie publiczne Powiatu Gnieźnieńskiego
w dziedzinie kultury fizycznej i sportu oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w roku 2013.
Organizacja imprez kulturalnych, warsztatów, konkursów, festiwali oraz koncertów osadzonych w tradycji ludowej i regionalnej w 2013
Tytuł zadania publicznego:
Szkoła Superbabć i Superdziadków.
Babcia i dziadek źródłem wiedzy, pamięci i tradycji społecznej.”
Projekt opracowały: prof. UAM dr Eliza Grzelak, Maria Podstawska- członek zarządu GUTW i Danuta Wiśniewska- prezes Zarządu GUTW.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego opracowało raport pt. „ZOOM na Uniwersytety Trzeciego Wieku”.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu. Więcej informacji na temat projektu badawczego można znaleźć na stronie: http://zoomnautw.pl/
Nasz UTW również brał udział w tych badaniach, wielu z Państwa na zajęciach wypowiadało się i na pewno z chęcią zapoznacie się Państwo z efektami tych działań.
W dniu 9.lutego 2013 grupa studentów GUTW wzięła udział w X Rajdzie Zimowym.
W dniu 6 lutego odbył się kolejny wykład w ramach sekcji "Kultura Europy" . Wygłosiła go znana nam już z ciekawych wystąpień p. mgr Karolina Kulpa, doktorantka z Zakładu Kultury i Tradycji Antycznej Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem poznaliśmy bliżej Kleopatrę w wykładzie pt. "Egipska (pop)królowa" ukazującym recepzję wizerunku starożytnej Kleopatry VII we współczesnej kulturze popularnej .
W dniu 31 stycznia 2013 r. gościliśmy p. Małgorzatę Walterbach, znaną w środowisku gnieźnieńskim kosmetyczkę, specjalistkę pielęgnacji twarzy, paznokci a także znawczynię problemów i chorób stóp.
W ciągu prawie 2-godzinnego spotkania wywiązała sie ciekawa i burzliwa dyskusja nad charakterystyką i pielęgnacją cer: naczyniowej, suchej i potrądzikowej. Poznaliśmy rodzaje środków do makijażu, demakijażu i codziennej pielęgnacji - do nawilżania i odżywiania tych cer a także zalecenia dietetyczne, by uniknąć kłopotów. Duże zainteresowanie wywołał olej arganowy i jego właściwości. Dużej części zebranych znany już jest ten specyfik a nawet panie znają już jego oddziaływanie na skórę z autopsji co dobrze świadczy o umiejętnościach poruszania się w trudnej dziedzinie jaką jest kosmetologia i orientacji w nowinkach.
W dniu 30.01.2013 r. w ramach sekcji "Medycyna i Zdrowie" odbył się wykład na temat " Cukrzyca-choroba społeczna". Został on wygłoszony przez p. lek.med. Jolante Kucharską-Kochańską, specjalistę chorób wewnętrznych o profilu diabetologicznym - ordynatora Odziału Chorób Wewnętrznych B w Szpitalu Miejskim w Gnieźnie.
Wykład obejmował następujące zagadnienia:
- pojęcie i historia cukrzycy,
- rodzaje cukrzycy ( cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 i cukrzyca w ciąży),
- przyczyny cukrzycy,
- objawy cukrzycy- jak rozpoznać tę chorobę
- metody leczenia,
- porady dotyczące odżywiania się w cukrzycy.
Przekazane informacje pozwolą słuchaczom obiektywnie spojrzeć na problemy związane z cukrzycą.
W dniu 23 stycznia 2013 r. w ramach sekcji "Edukacja Regionalna" odbył się wykład, który przeprowadził dziennikarz, pasjonat i regionalista p. Tadeusz Panowicz. Wykłąd dotyczył zagadnień związanych z napływem, pobytem i odpływem Żydów na terenie Gniezna i okolicy na przestrzeni wieków. Pan Panowicz w ramach tego tematu przedstawił bardzo wiele przykładów, pozytuwnych i negatywnych, skutków wzajemnego oddziaływania Żydów i Polaków. Przedstawił też wiele nieznanych przykładów dotyczących konkretnych osób i budowli żydowskich już nieistniejących. Wykład cieszył się wielkim uznaniem słuchaczy, którzy z radością przyjęli zapowiedź następnych wystąpień pana Panowicza np 20 lutego 2013 r.
W dniu 23 stycznia, tuż po Świętach Babć i Dziadków, prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska była gościem proramu "Rozmowy na Wzgórzu Lecha" Radia Plus. Dyskusja toczyła się oczywiście wokół polskich seniorów, ich kondycji, wizerunku, aktywności, pasji ale i problemach dnia codziennego. Wiele czasu poświęciliśmy na prezentację studentów- seniorów Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Kolejne spotkanie sekcji "Kultura Europ[y" upłynło pod znakiem lalki Barbie, która utożsamia ideały wśtód młodych ludzi i kształtuje ich poglądy. Wpierw obejrzeliśmy wspaniałą prezentację Studenckiego Koła Kulturoznawczego "Kameleon" pt. "Metamorfozy"
Wykład "Być kobietą... być jak Barbie?Rozważania o socjalizacji dziewczynek do płci za pomocą słynnej zabawki" wygłosiła p. mgr Karolina Kulpa z Instytutu Kultury Europejskiej UAM
Pierwszy wykład w roku 2013 zgromadził miłośników sekcji 'I Ty zrozumiesz Einsteina". Aulę Kolegium Europejskiego wypełniły schematy budowy komputerów, bajty, bity, jednostki centralne i inne nieczęsto spotykane przez seniorów terminy. Dzielnie odpowiadaliśmy na pytania prowadzącego. Byli i tacy, którzy pod ławką skrywali notatki z kursów komputerowych. Atmosferę polepszała świadomość, że nikt z nas nie stanie przed p. doktorem Przemysławem Zakrzewskim z indeksem, by zasłużyć choć na "mierny". Przypomnieliśmy sobie system jedynkowy, potęgowanie i inne meandry matematyki. Ciężką pracę wykonał p. doktor. Ale idziemy dalej.....