• 2012/2013 Teologia

    III wtorek miesiąca to dzień, w którym o godz. 17.00 będziemy spotykać się, aby wysłuchac kolejnego wykładu nowej sekcji wykładowej pod nazwą 'TEOLOGIA" . 22 listopada wykład inaugurujący nowa sekcję wygłosił Jego Magnificencja Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego  ks. dr Wojciech Rzeszowski. Tytuł prelekcji: " Do spowiedzi czy do psychologa" wywołał dyskusję wsród licznie zgromadzonej braci studenckiej.
     
     
     
    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu 2012/2013 Teologia
  • 2012/2013 Edukacja Regionalna

     
    W dniu 21 listopada uczestnicy sekcji wykładowej 'Edukacja Regionalna" mieli przyjemność wysłuchać gościa z Urzędu Miejskiego w Trzemesznie p. Natalię Stachowiak, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła walory i problemy ziemi trzemeszyńskiej.
     
     
     
    Nowa galeria 2012/2013 Edukacja Regionalna została dodana do albumu fotograficznego
  • DEKLARACJA KOŃCOWA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU

    DEKLARACJA KOŃCOWA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU

    DEKLARACJA KOŃCOWA  UCZESTNIKÓW KONFERENCJI UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU „PAKT NA RZECZ SENIORÓW”,została przedstawiona Parlamentarnemu Zespołowi ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod przewodnictwem posła Michała Szczerby. Konferencja  została zorganizowana dla podsumowania obchodów ROKU UTW w Sejmie RP, 19 listopada 2012 r .                                                                                        

    więcej

  • Konferencja w Krośnie Odrzańskim

    Konferencja w Krośnie Odrzańskim

    Prezes Zarządu GUTW Danuta Wiśniewska reprezentowała nasze Stowarzyszenie na konferencji w Krośnie Odrzańskim.

    13 listopada w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim odbyła  się konferencja pt.

    "Ekspansja i rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku kluczem wspólnoty"

    kończąca obchody Roku 2012 ustanowionego Rokiem UTW. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Marcin Kosiniak - Kamysz, a w organizację, oprócz krośnieńskich Seniorów, zaangażowała się także Gmina Krosno Odrzańskie i Centrum Artystyczno-Kulturalne "Zamek".

    Konferencja podzielona została na dwie części: edukacyjną i panelową. Od godz. 15.00 trwały dyskusje i konsultacje treści Paktu na Rzecz Seniorów, który został oficjalnie przyjęty w Sejmie w dniu 19 listopada br. Następnym punktem programu były  wykłady poświęcone profilaktyce i protetyce słuchu oraz cyfryzacji sygnału telewizyjnego. Po przerwie kawowej - ok. godz. 17.30 rozpocząła się część panelowa z udziałem Burmistrza Krosna Odrzańskiego oraz zaproszonych gości, m.in.  Krystyny Lewkowicz - Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW w Warszawie,  dr Magdaleny Zdaniewicz ze Szkoły Nauk Humanistycznych i Społecznych w Zielonej Górze oraz prof. Piotra Błędowskiego - Przewodniczącego Głównego Zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w Warszawie, Zofii Banaszak- Prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i senatora RP Iwana.  Całość zakończył występ chóru "Moderato" z Zielonej Góry.

    W trakcie konferencji powołana została  także Rada Seniorów, która będzie stanowiła organ doradczy Burmistrza Krosna Odrzańskiego w kwestiach związanych z realizacją zadań skierowanych do najstarszego grona mieszkańców naszej gminy.

     

                                                                            

     

  • 2012/2013 Kultura Europy

    Nowa galeria 2012/2013 Kultura Europy została dodana do albumu fotograficznego

    I wykład sekcji Kultura Europy wygłosił dla społeczności GUTW ks.dr. Tadeusz Hanelt .

    Temat wykładu: " Historia Świątyni Jerozolimskiej"

    Ks. dr Tadeusz Hanelt jest wieloletnim wykładowcą Pisma Świętego, autorem wielu artykułów i książek, wśród nich „Pismo Święte – historią zbawienia”, „Spotkania z Bogiem” i „Postacie biblijne Starego Testamentu”.

     

     

  • IX międzynarodowa Konferncja UTW w Inowrocławiu

    IX międzynarodowa Konferncja UTW w Inowrocławiu

    W dniach 8-11.10.2012 r. odbywała się w Inowrocławiu IX Międzynarodowa Konferencja UTW pod hasłem

    "Integracja Edukacja Satysfakcja – przeciw stereotypizacji trzeciego wieku"

    (dla przypomnienia GUTW współorganizował VIII w/w konferencję). Nasz Uniwersytet reprezentowały p.p. Krystyna Szczudło i Aleksandra Górna.

    Spotkanie poświęcone było szeroko pojętej tematyce aktywizacji seniorów. Do udziału w konferencji zaproszono autorytety naukowe z całej Polski oraz przedstawicieli rządu.

    Konferencja UTW odbyła się w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W trakcie spotkania zaplanowano dyskusje i wykłady dotyczące zagadnień związanych z aktywizacją osób starszych. Omówione zostały m.in. idee kształcenia ustawicznego w oparciu o UTW oraz edukacji międzypokoleniowej. Prelegenci podejmowali również tematykę związaną z e-learningiem oraz wykluczeniem cyfrowym wśród osób 50+. Nie zabrakło także informacji o sposobach pozyskiwania funduszy europejskich na rzecz projektów dla seniorów. Specjaliści z zakresu prawa doradzali natomiast, w jaki sposób osoby starsze powinny bronić się przed agresywnym marketingiem instytucji finansowych, a równocześnie dobrze zabezpieczyć swoją przyszłość.

    W obradach uczestniczyli miedzy Radca Ministra w Departamencie Analiz Ekonomicznych i Prognoz dr Marzena Breza, Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza oraz rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy: prof. dr Kazimierz Marciniak.

     

                   

  • Spotkania z piosenką

    Spotkania z piosenką

    W dniu 15 listopada rozpoczęli zajecia nowej sekcji- mołośnicy piosenki i śpiewania. Na spotkanie przybyło 10 osób. Wszyscy byliśmy uzbrojeni w śpiewniki, nawet bardzo stare. Przypomnieliśmy sobie różne piosenki np.: "Gdybym miał gitarę", "O Maryjanno", "Głęboka studzienka", "Hej, tam pod lasem" i inne. Gdyby tak jeszcze jakiś instrument ktoś przyniósł i zagrał? W dobrych nastrojach, z wygimnastykowana przeponą, z planami na przyszłość powędrowaliśmy do domów.

  • Pośmiejmy się razem

    Pośmiejmy się razem

    Od początku października spotykamy się w kawiarni "Kredens Cechowy" przy ul. Tumskiej ( Miejsce przyjazne seniorom GUTW)  aby przy dobrej kawie i ewentualnie deserze w godz. od 11.00 do 13.00 podzielić się dobrymi dowcipami i rozruszać przeponę. Sekcja ma coraz więcej uczestników, którzy swoja obecnością i osobowościa tworza niepowtarzalny nastrój spotkania. Przyjdź i Ty a nie pożałujesz. Śmiech to zdrowie a my tu mamy lekarstwo za darmo!!!!

     

     

                                              

    odnośnik do galerii

     

  • " Klub Podróżnika"

    " Klub Podróżnika"

    W czwartek 8 listopada 2012 r. odbyło się pierwsze w historii GUTW spotkanie nowej sekcji 'Klub Podróżnika ". Inaugurującą, bardzo ciekawą,prele cję o Chinach  przygotowała p. Anna Lis. Była to relacja z podróży, bogato ilustrowana zdjęciami; była też herbatka z ciasteczkami, w których ukryte były sentencje.

    Sympatycy sekcji spotykać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w Kolegium Europejskim, o godz. 16.30. W czasie przyszłych spotkań zaproszeni przez p. Anię- koordynatorkę sekcji- goście, studenci GUTW, podzielą się z nami swoją pasją podróżniczą. Z pewnością do Gniezna zawitają także znani globtroterzy.

     

    odnośnik do galerii

     

                                                                                                                                                    

  • Człowiek w skomputeryzowanym świecie

    Człowiek w skomputeryzowanym świecie

     

    W środę 7 listopada 2012 r. odbył się wykład  inaugurujący nową sekcję wykładową "I TY ZROZUMIESZ EINSTEINA"

    Wygłosił go  p. prof. dr hab. Andrzej Urbaniak, prorektor PWSZ w Gnieźnie.Temat wykładu: "Człowiek w zinformatyzowanym świecie".

     

    odnośnik do galerii

     

     

     

                                                             

  • Ę-ZOOM NA UTW

    Ę-ZOOM  NA  UTW

    W dniach od 5-7 listopada nasz UTW odwiedziły 3 miłe panie socjolożki z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę i przeprowadziły z nami  i władzami wybranych instytucji  badania.

     Informacje na ten temat :

    Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” od kwietnia tego roku realizuje badanie „Zoom na UTW” . Badanie:

    · prowadzone jest we współpracy naukowej z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

    · finansowane jest w ramach programu Obserwatorium Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    · zostało objęte Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz

     

                                             

    Więcej o projekcie na www.zoomnautw

     

    Celem projektu jest dokonanie kompleksowej diagnozy środowiska UTW poprzez lepsze poznanie ich potencjału i różnorodności. Chcemy zastanowić się, przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie liderzy UTW, jakie widzą potrzeby i kierunki rozwoju. Szukamy również odpowiedzi na pytania o rolę UTW w społecznościach lokalnych. Wierzymy, że badanie dostarczy cennych informacji dla środowiska Uniwersytetów Trzeciego Wieku i stworzy przestrzeń do dyskusji, wymiany spojrzeń i doświadczeń pomiędzy liderami UTW.

    Zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie udziału w badaniu. Jedynie przy Państwa wsparciu i pomocy uda nam się osiągnąć zakładane cele i przygotować trafną diagnozę                       funkcjonowania polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Liczymy na to, że podzielicie się z nami Waszą wiedzą i doświadczeniem. Nikt lepiej od Was nie zna przecież Uniwersytetów Trzeciego Wieku!

    Dzięki Państwa pomocy powstanie raport, który zostanie przekazany Uniwersytetom biorącym udział w badaniu. Mamy nadzieję, że będzie to kompendium wiedzy o polskich UTW i cenne źródło informacji, które będziecie Państwo mogli wykorzystywać w codziennej pracy. W grudniu 2012 zorganizujemy w Warszawie seminarium prezentujące wyniki badania.

    Mamy nadzieje, że badanie „ZOOM na UTW” będzie ważnym wkładem w obchody roku 2012, który na mocy uchwały Senatu RP został ogłoszony Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Liczymy także, że kompleksowe dane na temat środowiska UTW dostarczą liderom UTW ważnych argumentów do prowadzenia rozmów z samorządem i przedstawicielami rządu w celu wypracowania strategii wspierania i rozwoju ruchu UTW w Polsce.

     

     

     

     

  • Inauguracja nowego roku akademickiego 2012/2013

    Inauguracja nowego roku akademickiego 2012/2013

    W dniu 10 października zgromadziliśmy się tradycyjnie w auli I LO, by zainaugurować nowy rok akademicki 2012/2013. Do grona gnieźnieńskich studentów - seniorów dołączyło 24 nowych osób. Przy dzwiękach Poloneza prezes Zarządu GUTW wprowadziła na salę a potem na podium pięciu przedstawicieli gnieźnieńskich uczelni wyższych. Byli to Ich Eminencje Rektorzy: Państwowej Wyższej  szkoły Zawodowej prof. dr hab. Józef Garbarczyk, Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks.dr Wojciech Rzeszowski, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej prof. dr hab. Lechosław Gawrecki  i prof. dr hab. Leszek Mrozewicz dr naukowy Instytutu Kultury Europejskiej UAM a także prorektor GSW dr Klaudiusz Święcicki. Wśród znamienitych gości witaliśmy: ks. arcybiskupa seniora Henryka Muszyńskiego - honorowego członka GUTW, dyrektor Biura Senatora Piotra Gruszczyńskiego p.Zenonę Golz ,  dyrektorów Biur Poselskich Posłó RP p.p. Pawła Arndta i Zbigniewa Dolaty, Starostę Gnieźnieńskiego p. Dariusza Pilaka, przewodniczącego Rady Powiatu p. Zdzisława Kujawę, wicerezydenta Miasta Gniezna p. Rafała Spachacza, przewodniczącą Rady Miasta p. Marię Kocoń,dyr. Teatru im. A. Fredry p. Tomasza Szymańskiego

    Wykład inauguracyjny p.t."Nauka- czym jest"wygłosił p.dr Mieszko Ciesielski

    Część artystyczna - poezja-  w wykonaniu studentów GUTW: Agnieszki Szymczak, Marii Sławińskiej, Wojciecha Cichego i Zenona Stefańskiego.

     

     

     

                                                                          

     

    Nowa galeria Inauguracja nowego roku akademickiego została dodana do albumu fotograficznego
    12.10.2012 20:37

     

  • GUTW na Podlasiu

    Wielu studentów GUTW brało udział w wakacyjnej wycieczce na Podlasie. Piękne okolice i cenne zabytkowe obiekty na długo pozostaną w pamięci.

    I w strofach wiersza p. Zenona Stefańskiego;

    Hejże na Podlasie

    Przez sympatycznego Pana Mirka zaplanowana,

    a  przez Biuro Podróży Edwardo realizowana

    zaczyna się właśnie w wakacyjnym letnim czasie

    niecierpliwie  oczekiwana wycieczka na Podlasie.

    We wtorkowy ranek, zanim jeszcze słońce wstało

    grono uczestników wycieczki do autokaru wsiadało.

    A chętnych na wyjazd zebrało się cztery dziesiątki

    osób pragnących poznać naszego Podlasia zakątki.

    Przekroczyliśmy Wisłę na tamie we Włocławku.

    Tu się na chwil kilka zatrzymajmy Panie Sławku.

    Na tej tamie pokłon oddamy księdzu Jerzemu

    przez gorliwych esbeków tu zatopionemu.

    W Płocku bardzo smaczną kawą się uraczyliśmy,

    Katedrę, rynek i kawałek miasta pooglądaliśmy.

    Siostra Faustyna miała tutaj objawienie pierwsze,

    a  Władysław Broniewski pisał swoje wiersze.

    Ze stromej, wysokiej skarpy wzgórza tumskiego

    spogląda w wody zalewu na Wiśle powstałego,

    Katedra oraz świątynia Miłosierdzia i Miłości

    zakonu  Mariawitów, niedostępna dla gości.

    Wyjeżdżamy ze Stołecznego, Książęcego Miasta Płocka

    by Tykocin zobaczyć zanim zbliży się nocka.

    Gościły tu przed nami osobistości dobrze znane,

    zasłużone dla kraju i również głowy koronowane.

    Nawet synagogę żydowską możesz tutaj zobaczyć ,

    i w muzeum wyglądem dawnych strojów się uraczyć.

    Na placu przed kościołem fundatora Branickiego

    stoi w pełnej okazałości pomnik Czarnieckiego.

    Zamek tykociński znany z historii z ruin podniesiono,

    prace jeszcze trwają, turystom nie udostępniono.

    Król August Drugi tu ustanowił Order Orła Białego

    nadawany za wybitne zasługi do dnia dzisiejszego.

    Jak na jeden dzionek wrażeń nam wystarczy chyba.

    W hotelu Gromada z apetytem zjemy choćby wieloryba.

    We środę po śniadaniu stają wszyscy rześcy i  zdrowi

    na zwiedzanie Hajnówki i Białowieży zwarci i gotowi.

     

     

     

     

    Sobór prawosławny Św. Trójcy robi duże wrażenie.

    Czemuż ten marsz różnymi ścieżkami pytam uniżenie

    Zanosząc modły do tego samego Boga w niebie

    w odruchu niechęci odwracamy się od siebie ???

    Cóż można zobaczyć w muzeum Parku Narodowego,

    Myśląc tak na pewno zdziwił byś się drogi kolego

    bo tyle tam ciekawostek i osobliwości można zobaczyć

    i wieloma scenami z życia puszczy nieźle się uraczyć.

    Króla puszczy na wybiegu  oko w oko poznaliśmy,

    również jelenia, dzika i łosia obiektywem goniliśmy.

    Żubry w swej głębokiej zadumie pokiwały łbami

    „wracajcie do Gniezna, chcemy tutaj zostać sami”

    Ścieżkę Dębów Królewskich leśnicy wytyczyli,

    wygodny trakt z drewnianych bali w borze ułożyli

    byśmy okazałe dorodnych dębów egzemplarze

    mogli  podziwiać. Mamy to od leśników w darze.

    Nasz przewodnik Ryszard to gość bardzo oblatany.

    W zasobie rozmaitych wiadomości jest niepokonany.

    Widać że Podlasie to prawdziwa jego ojcowizna,

    kto go uważnie posłucha z pewnością to przyzna.

    Czwartek też cieplutko i pogodnie wita się z nami,

    więc do Supraśla sobie Panie Sławku pognamy.

    Trzymaj Waszmość mocno w dłoniach kierownicę

    Żeby Ci maszyna nie wybiegła za wschodnią granicę.

    Okazały klasztor prawosławny –podwoje zamknięte.

    W muzeum oglądamy ikony, niektóre przepiękne,

    a potem do Puszczy Knyszyńskiej, a tam arboretum

    pokazuje okazy flory w naturze a nie z portretu.

    W tatarskiej jurcie w Kruszynianach nas goszczono

    smacznym jadłem kuchni tatarskiej nakarmiono,

    potem w meczecie z miłym imamem spotkanie

    i po odwiedzeniu mizaru z Tatarami pożegnanie.

    Jeszcze Wasiłków i sanktuarium w Świętej Wodzie

    i ostatni raz na kolację do Gromady jak co dzień.

    Po kolacji nastrój firma Edwardo nam poprawiła,

    poczęstunkiem wszystkich uczestników uraczyła.

     

     

     

     

    jednym biały domek się zamarzył i odpłynął w dal

    góralowi życzliwie poradzono aby wracał do hal,

    a od rana bagaże do luków i zwiedzanie Białegostoku

    pałac Branickich, Farę, sobór i centrum z doskoku.

    w Sokołowie Podlaskim ostatni nocleg się zdarzył.

    O medalach na Olimpiadzie każdy sobie marzył,

    no i się zdarzyły ku uciesze wycieczki uczestników

    odśpiewano toast na cześć naszych olimpijczyków.

    Święta góra prawosławia Grabarka nam się ukazała

    obstawiona krzyżami pokutnymi i wotywnymi cała,

    z cerkiewką i klasztorem żeńskim prawosławia,

    i  źródełkiem świętej wody która cuda sprawia.

    Starą warownię Liw nad rzeką Liwiec odwiedziliśmy

    i  historią kasztelanki Kuczyńskiej się wzruszyliśmy.

    Posądzona niesłusznie i niesłusznie skazana

    nocami  błądzi po komnatach zamku do rana.

    Czas wracać do Gniezna jak w puszczy żubr radził.

    Panu Heniowi który wycieczkę naszą prowadził

    i Panu Mirkowi co był jej organizatorem,

    oraz Panu Sławkowi co rządził motorem

    składam w imieniu uczestników podziękowanie

    i liczę na przyszłościowe podobne spotkanie.

    Półtora tysiąca kilometrów za nami,

    myślę że było warto. Oceńcie to sami.  

     

                      Z pozdrowieniami dla uczestników i organizatorów

                                                      Zenek Stefański

     

                                                Gniezno sierpień 2012

     

     

     

  • Czy to ostatni rajd rowerowy w tym sezonie?

    Czy to ostatni rajd rowerowy w tym sezonie?

    30 września odbył się rajd rowerowy - uczestniczyło 7 osób-studentów GUTW. Spędziliśmy bardzo miło czas pedałując z Gniezna do Kozłowa, gdzie gościliśmy się w posiadłości sympatycznej p. Teresy. Jeśli pogoda dopisze, jeszcze w tym roku wyprowadzimy swoje stalowe rumaki i powędrujemy w dobrym towarzystwie szlakiem wędrowców.

     

                                                                            

  • GUTW w Radio Merkury

    GUTW w Radio Merkury

     

    Rozmowa_po_zachodzie._UTW._27.09.2012.mp3

                                                             

    Na zaproszenie p. red. Rafała Regulskiego z Radia Merkury przedstawicielki naszego Uniwersytetu: Aleksandra Górna i Danuta Wiśniewska wzięły udział w audycji "Rozmowa po zachodzie". W czasie mędzy godz. 21.00 a 22.00 przy akompaniamencie pięknych utworów zespołu Il Divo i z udziałem słuchaczy Radia Merkury toczyły się rozmowy o motywach powstania i korzyściach ( rzeczywistych czy złudnych) z uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez  Uniwersytety Trzeciego Wieku. Wśród dzwoniących interlokutorów byli również studenci UTW z Chodzieży, Środy i Ostrowa. Znaczna część audycji to opowieści o Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Mimo wielkich obaw i tremy to spotkanie było bardzo ciekawym i budującym przeżyciem. Poprowadzona z dużym wdziękiem i profesjonalizmem przez p. Rafała audycja była okazją do wspomnień, porównań, dyskusji  i spotkania czegoś nowego na naszej drodze uniwersyteckiej.

    Możesz odsłuchać audycję klikając na plik zamieszczony wyżej.

     

  • GUTW na Warsztatach Mistrzów w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych

    GUTW na Warsztatach Mistrzów w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych

    Dwukrotnie  w czasie wakacji, na zaproszenie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, prezes Danuta Wiśniewska wzięła udział w zorganizowanych pod  Warszawą ( Otwock i Anin) "Warsztatach Mistrzów". Udział w tych spotkaniach związany był z naszym międzypokoleniowym projektem  "Teatr ponad czasem. Nadeszła ta chwila bym zagrał u Szekspira" dotowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ( kwota 10,5 tys. zł). W/w Towarzystwo od kilku lat organizuje konkursy " Seniorzy w akcji"  i corocznie nagradza ok 35 projektów. 'Mistrzowie" biorący udział w warszawskich spotkaniach to współtwórcy 20 wyróżnionych projektów.  Czas spędzony z "ę" to warsztaty psychologiczne, spotkania z redaktorami i osobami działającymi dla seniorow, to długie rozmowy z pasjonatami i twórcami projektów w ramach konkursu 'Seniorzy w akcji", to wymiana doświadczeń i wreszcie stworzenie poradnika dla przyszłych beneficjentów konkursów.

                                                 

                  więcej o 'Seniorach w akcji" dowiesz się klikając w ten plik    "SENIORZY W AKCJI"       

     

                              

  • Sukces w Międzychodzie

    Sukces w Międzychodzie

    21 czerwca 2012 roku reprezentacja sekcji Terapia tańcem wraz z dwójką wnucząt: Oliwii i Eryka wzięła udział w dorocznych Spotkaniach Artystycznych UTW Wielkopolski w Miedzychodzie.

    Nasze układy taneczne opracowane przez instruktorkę p. Marię Kierzkowską publiczność i jury przyjęli bardzo entuzjastycznie. Spędziliśmy bardzo ciekawie cały dzień w towarzystwie reprezentacji wielu uniwersytetów, zaprzyjażniliśmy sie z takimi samymi pasjonatami jak my. W przyszłym roku też tam będziemy i pewnie znowu wrocimy pełni energii, satysfakcji i ochoty na życie. No i przywieziemy dyplomy i prezenty tak jak obecnie.

    Serdecznie wszystkim uczestnikom dziękujemy.

  • Absolutorium 2012 za nami

    Absolutorium 2012 za nami

    W dniu 11 czerwca 2012 r. w gronie znamienitych gości: rodzin, znajomych, przedstawicieli gnieźnieńskich uczelni wyższych,władz samorządowych  i chórzystów znanego chóru METRUM pod dyrekcja Jarosława Krenza świętowaliśmy uzyskanie kart absolutoryjnych przez studentów-seniorów V roku. Były mądre słowa, były emocje, wzruszenie i łzy szczęścia. 12 osób otrzymało wyróżnienia i dyplomy za ponadprzeciętną aktywność na zajęciach, reprezentowanie GUTW na imprezach nie tylko w Wielkopolsce i za trudną pracę wolontariusza przy organizacji innowacyjnych działań podejmowanych przez gnieźnieński Uniwersytet. W roku 2007/2008 zgłosiło się 181 kandydatów, w roku obecnym naukę pobiera 78 studentów. W ciągu pięciu lat wytrwałej i trudnej pracy nad sobą i dla innych,  doskonale przyczynili się do zmiany wizerunku osoby starszej w społeczeństwie i do rozwoju dialogu międzypokoleniowego. W imieniu bohaterów uroczystości wystąpiła p. Ewa Bjórklund podsumowując swoje przeżycia związane z przynależnością do Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

    Wsród naszych gości spotkaliśmy: Senatora RP p. Piotra Gruszczyńskiego, dyr. Biura Posła Pawła Arndta p. Łukasza Kaszyńskiego, Starostę Gnieźnieńskiego p. Dariusza Pilaka, przedstawicielkę Rady Powiatu p. Krystynę Żok, Prezydenta Miasta Gniezna p. Jacka Kowalskiego, Przewodniczącą Rady Miasta p. Marię Kocoń, Rektora Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menadżerskiej MILENIUM p. prof. Lechosława Gawreckiego, Dyrektora Indstututu Kultury Europejskiej UAM p. Lecha Gołyńskiego, p. Marię Kierzkowską- instruktorke sekcji Terapia Tańcem i studentkę GUTW jednocześnie. Wysłuchaliśmy koncertu chóru METRUM. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: p. Aleksandra Górna i p. Grzegorz Buczkowski, również członkowie chóru. Po części oficjalnej zakończonej GAUDEAMUS IGITUR był czas na gratulacje, życzenia, sesję zdjęciową przy pięknej piosence Ryszarda Rynkowskiego "Za młodzi, za starzy"

    W imieniu Zarządu GUTW dziękuję wszystkim wolontariuszom za udział w przygotowaniach imprezy  a  szczególnie gorące podziękowania przesyłam na ręce naszej koleżanki p. Aleksandry Górnej za ogromne zaangażowanie przy organizacji uroczystości absolutoryjnej.

    Danuta Wiśniewska

     

  • Nasze plany na czerwiec

    Nasze plany na czerwiec

    1. 08.06.2012 r. -  Biesiada Turystyczna, Wigwam ( przystanki autobusowe:godz. 17.00 - Winiary-kościół, parking Piotra i Pawła, Park Kościuszki, Wrzesińska(była Cukrownia), Pustachowa(parking przy SAMie); powrót ok. godz. 22.00

    2. 09.06.2012 r. - . godz. 15.30 występ sekcji "Terapia tańcem" - z programem ROZTAŃCZMY SOBĄ ŚWIAT w ramach projektu "Aktywny Senior" wraz z reprezentacjami miast partnerskich miasta Gniezna na placu św. Wojciecha

    3. 10.06.2012 r. -w godz. 9.00- 10.30 - wykład i warsztaty "Aktywny Senior" w auli Kolegium Europejskiego z udziałem seniorów gnieźnieńskich i gości z miast partnerskich
                                - w godz. 16.00 - 18.00 -  "Niedziela rekreacyjno-sportowa z GUTW"- impreza dla seniorów 50+
                                   (w programie do wyboru spacer po Gnieźnie, nordic walking, paneurytmia, plener malarski ) - plac Św. Wojciecha

    4. 11.06.2012 r. - Absolutorium V roku - aula I LO

    5. 22.06.2012 r. - udział reprezentacji GUTW ( sekcji terapii tańcem) w IV Artystycznych Spotkaniach Wielkopolskich UTW w Międzychodzie.

  • Rejs jachtem po Bałtyku

    Relacja z rejsu uczestników – studentów GUTW

               w dniach 6 maja do 13 maja 2012.

                Rejs był planowany od stycznia, ale zainteresowanie było skromne. Ostatecznie udało się zebrać grupę 9 osób w tym tylko 4 z grona studentów. Obsadę wzmocnił kolega z uprawnieniami jako I oficer i w tym zespole mogliśmy popłynąć.

                Jacht przejęliśmy w Gdyni w niedzielę 6 maja. Trochę czasu zajęło nam zaopatrzenie się w żywność i ostatecznie zdecydowaliśmy się wypłynąć wcześnie rano w poniedziałek, a noc poświęcić na solidny odpoczynek. Miało to i ten sens, że niektórzy uczestnicy mieli za sobą długą podróż.

                Wypłynęliśmy rano w kierunku Helu i dalej na otwarty Bałtyk na zachód. Wiatr na morzu nie był zbyt silny, ale pognębił kilkoro uczestników. Aby nie męczyć chorych zdecydowaliśmy się stanąć we Władysławowie i noc przespać na równej stępce.

    Rano po śniadaniu ruszyliśmy dalej na zachód. Załoga już prawie nie chorowała, ale kolejną noc spędziliśmy w marinie w Łebie. Jako premię mieliśmy pyszną kolację w restauracji.

    Dalej to już przebieg do Nexo na Bornholmie. Spędziliśmy cały dzień i całą noc na morzu i przed południem stanęliśmy w porcie jachtowym. Ta nocka była sporym przeżyciem dla nowicjuszy, ale o przykrościach już nikt nie pamiętał. Nexo jest bardzo sympatycznym miasteczkiem. Kolorowe domki, spokój i miła atmosfera. Uzupełniliśmy zakupy, w tym pyszne śledzie i doskonałe piwo miejscowej produkcji. Dzień zakończyliśmy równie doskonałymi lodami. Od bosmanki portu dostaliśmy prognozę pogody na następne dni. Piątek miał być znośny, ale na sobotę szykował się mocny wiatr.

    Nie było sensu tracić czasu i wcześnie rano ruszyliśmy w drogę do domu. Piątek przebiegł spokojnie, mimo sporej fali. Kołysanie nie przeszkadzało już nikomu. Za to sobota była już przykra. Na maksymalnie zredukowanych żaglach gnaliśmy w kierunku Zatoki Gdańskiej. Już na zatoce wiatr i fala były bardzo przykre. W dodatku kierunek uniemożliwił nam podejście do Gdyni. Zdecydowaliśmy się wejść do Helu i tam przeczekać złą pogodę. Ale i tu wiatr uniemożliwił nam to. Nasz silnik nie radził sobie.  Ostatecznie poprosiliśmy o pomoc i na holu dotarliśmy do portu. Nawet tu wiatr szarpał nas tak jakbyśmy byli na otwartej wodzie. Rejs uznaliśmy za zakończony i część załogi rozjechała się do domów.

    W niedzielę  przekazaliśmy jacht następnej załodze i wrócili do domów. Zdaje mi się że nie było niezadowolonych, a spotkanie z prawdziwym morzem i prawdziwą żeglugą zostawiły niezatarte wrażenia.

    Gniezno 15 maja 2012 r

    Piotr Świda

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć