• Ogólne Zgromadzenie Członków stowarzyszenia GUTW

    Ogólne Zgromadzenie Członków stowarzyszenia GUTW

    Z ubolewaniem stwierdzić trzeba, że tylko 1/4 uprawnionych członków GUTW, nie zważając na kaprysy pogody,  spotkało się w auli Kolegium Europejskiego w dniu 14 stycznia 2013 r. o godz. 16.30. O tej właśnie godzinie rozpoczęło swoje obrady Ogólne Zgromadzenie Członków GUTW - organ Stowarzyszenia mający  największe uprawnienia. Zebranie prowadził p. Wojciech Cichy, w  Prezydium  Zgromadzenia  zasiadł też p. Tadeusz Meissner a protokołowała p. Bożena Szymczak, Sekretarz Zarządu GUTW.  W skład Komisji Uchwał i Wniosków  weszli; p.p. Henryk Leśny i Franciszek Kanke.  Jak zapowiadaliśmy, w programie m. innymi znalazło się sprawozdanie Prezesa  Zarządu GUTW p. Danuty Wiśniewskiej i  sprawozdanie Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej p. Ewy Bjórklund. Zebranym przedstawione zostały dwa projekty uchwał dotyczące zmian w Statucie GUTW i w Regulaminie Wyborów GUTW. Niska frekwencja członków Stowarzyszenia wpłynęła na przebieg Ogólnego Zgromadzenia Członków. Zgodnie z obowiązującym jeszcze  Statutem Przewodniczący zarządził regulaminową przerwę by po niej ponownie otworzyć nowe zebranie. Dopiero wtedy przystąpiliśmy do zapoznania się z proponowanymi zmianami. Zostały one przyjęte przez zgromadzonych na sali członków GUTW. Komisja Uchwał  i Wniosków zanotowała wniosek p. Franciszka Kanke w sprawie zorganizowania  szeroko pojętego wolontariatu dla dobra byłych i obecnych studentów-seniorów.

    Spotkanie przebiegło w rzeczowej, miłej atmosferze a jego uczestnicy opuścili mury Kolegium z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

                       

     

  • Tomasz Lis na żywo 8.01.2013 r. - o seniorach

    Tomasz Lis na żywo 8.01.2013 r. - o seniorach

     

     

     

     

    kliknij, aby posłuchać

    Zaproszeni do programu goście i widzowie dyskutuja o sytuacji  polskich seniorów.

    W Polsce nie jest normą przeświadczenie, że starość może być szczęśliwa i aktywna. Czy Polska jest krajem dla starych ludzi? Co zrobić, by takim krajem się stała? Gośćmi programu są Maria Czubaszek, Olga Lipińska, Krzysztof Materna i prof. Zbigniew Mikołejko.

     

     

  •  

     

     

     

    W dniu 9 stycznia 2013 w samo południe odsłoniły się przed zgromadzonymi gośćmi  przepiękne obrazy jesieni widziane obiektywem aparatu fotograficznego naszej koleżanki- seniorki, Teresy Ryczkowskiej.  Jesień zamknięta w gablotach w holu Kolegium Europejskiego  pyszni się faerią ciepłych barw: rudości, czerwieni, żółci a także owoców leśnych, grzybów i  owadów. Krajobrazy, architektura, przyroda  w jesiennych barwach przedstawione w dniu podsumowania Roku 2012 w życiu Seniorów to wyzwanie na przyszłość. Ta  pora roku kojarzy się nam z porą życia zwaną trzecim wiekiem, złotą jesienią, schyłkiem życia. Dołóżmy więc wszyscy starań, by dla wielu z nas czas zasłużonego wypoczynku ale i często nowej aktywności przypominał   nam nastrój , piękno i artyzm dzieł kol. Teresy.

    Zachwyceni zdjęciami goście  złożyli ich autorce wiele gratulacji i  życzeń, były kwiaty i błyski fleszy.

    Dziękujemy Tereso za piękne wrażenia.

    Do zobaczenia więc na kolejnej wystawie, przybliżającej nam artystyczne dokonania członków GUTW.

     

                                                                             

    czytaj więcej                            czytaj również                 zdjęcia za informacjelokalne.pl i gniezno.com.pl

     

     

  • Rok 2012 Rokiem UTW

    Rok 2012 Rokiem UTW

    Rok 2012 zwany  Rokiem UTW i Rok 2012 zwany  Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej minął i przyszedł czas na podsumowania. Z inicjatywy władz gnieźnieńskich wyższych uczelni i Zarządu GUTW w dniu 9 stycznia 2013 r. odbyła się konferencja prasowa w  budynku gościnnego Kolegium Europejskiego. Uczestniczyli w niej: dyr. naukowy IKE prof. zw. dr hab. Leszek Mrozewicz, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Wojciech Rzeszowski, rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej prof. Lechosław Gawrecki, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr hab. inż. Andrzej Urbaniak, dyrektor Kolegium Europejskiego Lech Gołyński, w imieniu Starosty Gnieźnieńskiego p. Alina Kujawska- Matanda- członek Prezydium Starostwa Powiatowego, w imieniu Prezydenta Miasta Gniezna - p. Marian Kocoń, Sekretarz Urzędu Miejskiego. Miłą niespodzianką była obecność przedstawicieli wielu gnieźnieńskich mediów.

     

    Prezes Zarządu GUTW przedstawiła  działania UTW w kraju i zagranicą przed i w trakcie całego roku 2012. Środowisko UTW udowodniło podejmowanymi i realizowanymi różnymi formami aktywności swoją siłę, mądrość i energię. Zwróciło również uwagę parlamentarzystom, władzom rządowym i samorządom lokalnym  na  potrzebę zmiany wizerunku, warunków życia, spełniania swoich pasji i stworzenia dobrej przestrzeni do ustawicznego uczenia się dla osób starszych i  partycypacji.

    Danuta Wiśniewska przybliżyła również  najważniejsze dla polskich seniorów  dokumenty : "Pakt na rzecz Seniorów", 'Rządowy Program Aktywizacji Osób Starszych na lata 2012-2013" 

     

    Następnie patroni naukowi GUTW wypowiadali się na temat swoich obserwacji, doświadczeń i wrażeń podczas spotkań z dojrzałym studentem-seniorem. Wskazywali również na wspaniałe efekty kontaktów międzypokoleniowych na uczelniach. Pojawiły się nowe propozycje, nowe rozwiązania.

     

    Przedstawiciele władz samorządowych przedstawili obecne działania na rzecz starszych członków spoleczeństwa w Gnieźnie i w powiecie.

    Będziemy bardzo wdzięczni  mediom gnieźnieńskim za poinformowanie wielu seniorów o zapowiadających się zmianach w ich życiu.

                                                                                                                    


    czytaj więcej                                 więcej na ten temat

    czytaj również                               więcej na ten temat                czytaj także                                                                    zdjęcia na podst. gniezno.com.pl

  • Spotkanie liderów wielkopolskich UTW

    W dniu 8 stycznia w siedzibie UTW Poznań odbyło się spotkanie prezesów 10 wielkopolskich UTW. Dyskutowaliśmy nad osiągnięciami Roku 2012, powstałymi dokumentami z deklaracjami Rządu dla UTW, nad  "Paktem na rzecz Seniorów"  i planami na przyszłość. Wielkopolskie UTW współpracują ze sobą od lat, mają liczne osiągnięcia i imprezy.

    Spotkanie zdominowała potrzeba wyłonienia sposród liderów Rady Regionu do reprezentacji wspólnych interesów przed wojewódzkimi władzami. Drugim ważnym tematem były uzgodnienia dotyczące reprezentacji społeczności wielkopolskich seniorów skupionych w UTW w Krajowej Radzie Konsultacyjnej. Ciało to ma mieć za zadanie konsultacje, uzgodnienia, partycypację, negocjacje itp z rządem i w sprawach ważnych dla polskich seniorów. Z powodu niedostatecznej liczby zebranych spotkanie odbędzie się ponownie we Wrześni na początku lutego. W tym miesiącu, corocznie,  spotykamy się na Forum UTW z Wielkopolski.

  • Akademickie spotkanie noworoczne z ks. Prymasem

    W dniu 4 stycznia 2013, zgodnie z tradycją kilkuletnią, reprezentacja GUTW udała się na spotkanie noworoczne ze środowiskiem akademickim miasta Gniezna. W tym obok członków Zarządu GUTW do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego zaproszeni zostali  studenci-seniorzy, którzy pracowali  jako wolontariusze dla dobra naszej organizacji: Elżbieta Kowalska, Tadeusz Meissner, Henryk Leśny, Franciszek Kanke, Wojciech Cichy. W pięknej kaplicy seminaryjnej uczestniczyliśmy w Mszy Św. celebrowanej pod przewodnictwem nowowybranego ks. biskupa Krzysztofa Wętkowskiego razem z reprezentacjami gnieźnieńskich wyższych uczelni  a po przejściu do auli wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu chóru złożonego z kleryków. Składaliśmy sobie wszyscy życzenia przy opłatku. zakończeniem uroczystości była wieczerza wigilijna z trasycyjnymi potrawami.

    Gospodarzem tego spotkania był rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej prof. Lechosław Gawrecki.

  • Klub Podróżnika w Peru

    3 stycznia 2013r odbyło się trzecie spotkanie w Klubie Podróżnika. Tym razem koleżanki Anna Lis i Danuta Burchardt opowiadały o swojej wyprawie do Peru. Była to pierwsza część opowieści o Krainie Inków, w czasie której dowiedzieliśmy się o trudnym życiu w górach i na płaskowyżach. Podziwialiśmy przyrodę kraju, piętrowe tarasy rolnicze zbudowane kilka tysięcy lat temu, tajemnicze linie na płaskowyżu Nazca i dowiedzieliśmy się jak pokonać sorochę czyli chorobę wysokogórską. Można było przymierzyć ponczo i posmakować ciasteczek wypiekanych w Peru. Odwiedziliśmy Indian na wyspach Uros i zwiedziliśmy ruiny stolicy kultury Tiwanako w Boliwii nad jez. Titicaca.

     

    Opowieści były bardzo interesujące, udokumentowane zdjęciami i pamiątkami przywiezionymi z podróży.

    Druga część wizyty w Krainie Inków odbędzie się 7 lutego 2013. Zwiedzimy wtedy Świętą Dolinę Inków, zaginione miasto Machu Picchu i inne inkaskie twierdze.

    Nowa galeria 2012/2013 Klub Podróżnika została dodana do albumu fotograficznego

  • Wigilia społeczności akademickiej w Kolegium Europejskim

    Wigilia społeczności akademickiej w Kolegium Europejskim

     

     

     

     

    Tuż przed Świętami w pięknie udekorowanej i pachnącej przysmakami sali zwanej "Akwarium" zgromadzili się naukowcy, pracownicy, studenci IKE wraz z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich, tradycyjnie, reprezentantka GUTW prezes Danuta Wiśniewska. Były piękne życzenia, kolędy, łamanie się opłatkiem. Wśród wigilijnych potraw królowały pierogi, ryby pod różną postacią, pyszne makowce i inne świateczne wypieki.
     

                                                                                                           

     

  • "Tygodnik Powszechny" poleca...

    Szanowni Państwo,
    w najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" szczególnie polecamy:
     

    Temat numeru – TO MUSI BYĆ KRAJ DLA STARYCH LUDZI: Owsiak, Peszek, starość po nowemu

    – Nie jestem za eutanazją, ale nie mogę też przechodzić obojętnie wobec historii ludzi, którzy przeżywając dramaty, zadają sobie pytania o godne życie – mówi w wywiadzie udzielonym „TP” szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z kolei Jan Peszek, aktor, opowiada „Tygodnikowi” o tym, jak przygotować się do starości.   

    Na pytanie, czy żałuje swojej wypowiedzi na temat eutanazji (odniosła się do niej w specjalnym liście czwórka parlamentarzystów) Jerzy Owsiak odpowiada: „W życiu! Czego tutaj żałować, skoro po krótkim czasie burzy i nieporozumienia moja wypowiedź została zrozumiana zgodnie z intencjami. W wywiadzie, który w ogóle nie dotyczył tego tematu, nigdzie nie powiedziałem, że jestem za eutanazją” – mówi, w innym miejscu jednak dodaje: „Ale też jestem za dyskusją, nie mogę pozostać obojętnym na historie ludzi, którzy przeżywając tragedie, zadają sobie bardzo różne pytania”.

     

    W nowym „TP” również blok materiałów inspirowanych 21. Finałem WOŚP, poświęconym po raz pierwszy zbiórce na rzecz leczenia seniorów. W rozmowie Katarzyny Kubisiowskiej z Janem Peszkiem na temat starości i starzenia znany aktor mówi między innymi: „Długo żywiłem przekonanie, że Panu Bogu nie udało się znaleźć dobrych proporcji między młodością a starością; ten rachunek zwyczajnie mi się nie zgadzał. Zbyt długo trwa agonia – odchodzenie, brak sprawności i przede wszystkim tracenie perspektywy – w porównaniu z krótkością naturalnej tężyzny i witalności. Dzisiaj myślę inaczej: starość jest takim samym darem jak młodość (…) Na starość łatwo jest powiedzieć, że pewnych rzeczy się nie musi”.

     

    W tym samym bloku materiałów artykuł Przemysława Wilczyńskiego o tym, jak zmieniają się – za sprawą przemian demograficznych, kulturowych i ekonomicznych – oblicza polskiej starości w XXI wieku. „Jerzy Owsiak, po dwudziestu latach >jazdy< z młodymi i dla młodych, daje czytelny sygnał: starość to nasza wspólna sprawa – czytamy w artykule. – Dobry moment, by o seniorach zacząć rozmawiać inaczej niż do tej pory”.   

     

    Inaczej, a więc przede wszystkim przez pryzmat relacji międzypokoleniowych, które  – za sprawą spadającej dzietności i wydłużającego się średniego trwania życia – będą coraz bardziej rzutowały na jakość starości w Polsce. Inaczej, a więc także pozbywając się związanych z postrzeganiem starości stereotypów, według których ten okres życia kojarzy się nam nieodłącznie z niedołężnością, chorobą i depresją. Wreszcie inaczej jeśli chodzi o postrzeganie problemów seniorów z punktu widzenia polityki społecznej i zdrowotnej, które wymagają rewolucji (infrastruktura opiekuńcza, kulturalna, medyczna, których jakość nie uwzględnia starzenia się społeczeństwa).

    marta filipiuk-michniewicz

    Tygodnik Powszechny           


     
  • Kolejny wykład dla sympatyków Edukacji Regionalnej.

    W dniu 19 grudnia 2012 r. odbyło się ciekawe  spotkanie z p. Alicją Twardowską, która reprezentowała  Bibliotekę Publiczną  Miasta Gniezna.

    Była to dobra okazja aby dowiedzieć się jak funkcjonuje i co proponuje swoim czytelnikom Biblioteka.

  • GUTW w atmosferze świątecznej

     

    W imieniu Społeczności Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zamieściliśmy na portalu Informacje lokalne życzenia dla czytelników z miasta Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego( są usytuowane w prawym dolnym rogu wsród życzeń wielu innych instutucji; trzeba najechać na obrazek i kliknąć)

    Sukkcesywnie napływają życzenia od władz samorządowych: z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Starostwa Powiatu Gnieźnieńskiego, Urzędu Miejskiego w Gnieźnie,  , władz gnieźnieńskich uczelni wyższych, instytucji działających w Gnieźnie, Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju.

    Tradycyjnie, jak co roku, wysłaliśmy  kartki świateczne z życzeniami dla Prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka, , arcybiskupa Henryka Muszyńskiego,  przewodniczącego Rady Powiatu, Starosty Gnieźnieńskiego, przewodniczącej Rady Miasta, Prezydenta Miasta Gniezna, rektorów wyższych uczelni, dyr.dyr. MOK-u, Centrum Kultury, Biblioteki Publicznej.........

  • Rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli

    2013 rok został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Obywateli. Będzie on obchodzony w 20. rocznicę utworzenia obywatelstwa Unii Europejskiej przez Traktat z Maastricht i skupi się na kwestiach praw przysługujących obywatelom UE, związanych z przemieszczaniem i osiedlaniem się w innych krajach unijnych.

    Prawa te obejmują m.in. podejmowanie studiów za granicą, w tym wymianę studentów w ramach programu Erasmus i uznawanie dyplomów uniwersyteckich, podejmowanie pracy i uznawanie kwalifikacji zawodowych oraz zakładanie własnej działalności gospodarczej w całej UE.

    Podstawowym programem unijnym, który finansuje projekty związane z zagadnieniem obywatelstwa europejskiego jest „Europa dla Obywateli”. W jego ramach można realizować projekty związane ze wzmacnianiem dialogu pomiędzy obywatelami a instytucjami, angażowaniem obywateli w debatę publiczną, podkreślaniem tożsamości europejskiej oraz pielęgnowaniem pamięci o wspólnej historii Europy.

    Istnieją również inne programy tematyczne, które zapewniają finansowanie w tej dziedzinie - „Młodzież w działaniu”, „Uczenie się przez całe życie”, „Media”, 7. Program ramowy (Nauka w społeczeństwie), a także granty Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości KE.  W 2013 r. w ramach powyższych programów opublikowanych zostanie wiele zaproszeń do składania wniosków projektowych.

    Informacje na temat naborów w ramach powyższych programów znajdują się w załączniku . Ruszyła już również oficjalna strona Europejskiego Roku Obywateli: http://europa.eu/citizens-2013/.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

  • 2012/2013 Robert Moskwa- Obroń się sama

    2012/2013  Robert Moskwa- Obroń się sama

    W trakcie 2- godzinnego wykładu od godz. 16.30 w auli Kolegium Europejskiego poznaliśmy następujące zagadnienia, okraszone pokazami i celnymi, dowcipnymi uwagami:
    1. Historyczne i społeczne uwarunkowania psychologicznych aspektów obrony kobiet.
    2. Jak nie doprowadzić do kontaktu fizycznego z napastnikiem.
    3.  Środki ochrony osobistej.
    4. Psychologiczne rozgrywki pomiędzy ofiarą i napastnikiem.
    5. Przechodzenie przez wszystkie etapy samioobrony, nie dopuszczając do kontaktu fizycznego.
    6. Jak wykorzystać swoje atuty, nawet w wieku 50+, aby nie dopuścić do kontaktu fizycznego z napastnikiem.
    7. Policyjne statystyki.
    8. Na co, w zachowaniu potencjalnego napastnika, zwracać uwagę.
    9. Sytuacje i jak się przed nimi uchronić, na tzw."wnuczka, przyjaciela rodziny, itp

                                                           był to wykład otwarty

    czytaj również

  • Klub Podróżnika- Krajobrazy Norwegii i ... wizyta u św. Mikołaja.

    Nowa galeria 2012/2013 Klub Podróżnika Norwegia została dodana do albumu fotograficznego
    07.12.2012 15:44
     
     

    6 grudnia w dniu św. Mikołaja odbyło sie drugie spotkanie w Klubie Podróżnika. Tematem spotkania były "Krajobrazy Norwegii i... wizyta św. Mikołaja".

    Swoimi wrażeniami z wycieczki do krainy fiordów podzieliła się kol. Krystyna Szczudło.

    Pokazała zdjęcia zrobione podczas rejsu statkiem w południowej Norwegii, w krainie Muncha i Griega.

    Później swymi wspomnieniami z wycieczki na Nordkapp i do krainy św. Mikołaja w Rovaniemi podzieliła się kol. Anna Lis, która również pokazała zdjęcia pięknych norweskich krajobrazów.

    A potem zjawił się wesoły św. Mikołaj i obdarował zgromadzonych piernikowymi reniferami.

    Na koniec kol. Ewa Biorklund, która jest żoną Norwega i nieraz przebywała w tym kraju, opowiedziała o zwyczajnym życiu potomków Wikingów.

    Spotkanie upłynęło w miłej swiątecznej atmosferze a uczestnicy otrzymali też przepis na pepperkaker czyli norweskie pierniki.

     

  • Nie możesz się dogadać ze swoimi włosami, wpadnij na warsztaty....

    Nie możesz się dogadać ze swoimi włosami, wpadnij na warsztaty....

    W dniu 29 listopada 2012 r.odbyło się  ciekawe spotkanie z mistrzyni fryzjerstwa p. Izabelą Domagała. W trakcie nawiązanej rozmowy poruszone zostały wazne dla studentek-seniorek problemy związane z koloryzacją włosów, ich codzienną i okresową pielęgnacją, układaniem i trychologią czyli chorobami skóry głowy. Prowadząca odpowiadała równieź na pytania dotyczące mody sezonowej czyli aktualnych trendów w stylizacji i tworzeniu fryzur.

    Na zdjęciach: p. Izabela w swoim żywiole

                                   

  • CIERPIENIA I WSPARCIE CHORYCH W SCHYŁKOWYM OKRESIE ŻYCIA.

    CIERPIENIA  I WSPARCIE  CHORYCH W SCHYŁKOWYM OKRESIE ŻYCIA.

    W dniu 28 listopada mieliśmy spotkanie z prof. Jackiem Łuczakiem, które na długo pozostawiło ślad w naszych sercach.

    Profesor Łuczak w swojej pracy dydaktycznej, jak i z pacjentem pokazuje, że nie boi się cierpienia i śmierci, rozmawiając o niej i będąc przy niej. Na pewno takie podejście do śmierci, przez profesora medycyny, przełamało tabu panujące od wieków w medycynie. Jest jednym z pierwszych lekarzy, którzy przekazywali studentom medycyny, że śmierć nie jest porażką lekarza, ale jest częścią życia. Pacjent jest człowiekiem do końca, do końca swoich tchnień. Będąc z Profesorem przy łóżku pacjenta, widzimy jak potrafi się schylać nad człowiekiem cierpiącym. A co najważniejsze widzi wołanie o pomoc, widzi ból duchowy drugiego człowieka. Wspiera umierających ludzi niezależnie od ich statusu ekonomicznego i socjalnego. Nie ważne, kto kim był wczoraj, ważne, że dzisiaj jest chory na nieuleczalną chorobę i potrzebuje pomocy.

    Profesor Jacek Łuczak uczy i pokazuje, że człowiek w chwili śmierci nie powinien być sam i nie może być sam. Praca z rodzinami polega między innymi na przygotowaniu ich do pogodzenia się z odejściem najbliższych, do trwania przy nich do końca. Smutek po odejściu bliskiego jest wielki, jest intymnym i osobistym przeżyciem.

    Współtwórca poznańskiego Hospicjum Palium profesor Jacek Łuczak został laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wyróżnienie od kilku lat przyznaje Parlament Europejski. Profesor Łuczak został nagrodzony za zaangażowanie w pracę z ciężko chorymi oraz za rozwijanie opieki paliatywnej w Polsce.

    (fragmenty art.Romualda Klekowickiego) -wiecej w zakładce Medycyna i Zdrowie)

  • 2012/2013 salon Literacki

    Nowa galeria 2012/2013 salon Literacki została dodana do albumu fotograficznego
    W dniu 22 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Salon Literacki, ale w nowych warunkach bo w gościnnym Kolegium Europejskim. Będzie to już stały punkt działania GUTW '"Zawsze w czwartki o 16.30 w Kolegium".
    Spotkanie prowadziła p. mgr  Irena Drzewiecka. Przedstawiłą bardzo ciekawa prezentację, w której znalazły się znane i mniej znane fakty z życia J.I.Kraszewskiego i zdjęcia a wszystko okraszone dowcipem i uśmiechem.

     

  • 2011/2012 Spotkania artystyczne w Międzychodzie - czerwiec 2012

    Nowa galeria 2011/2012 V Wielkopolskie Spotkania Artystyczne UTW w Międzychodzie została dodana do albumu fotograficznego
    Już piąty raz GUTW miał swoją reprezentację na dorocznych Spotkaniach UTW. W tym roku po owocnych  przygotowaniach pod czujnym i wymagającym okiem p. Marii Kierzkowskiej do Międzychodu pojechał zespół sekcji TERAPIA  TAŃCEM wzbogacony dwójką wspaniałych, śmiałych artystów, Oliwką i Erykiem ( prywatnie wnuki studentek). Wszyscy bardzo przeżywaliśmy ten wyjazd, sam występ, spotkania z przyjaciółmi z innych UTW - przyjechali przedstawiciele 12 utw z Wielkopolski. Organizacja spotkania  była świetna, na zakończenie zostaliśmy przewiezieni do Myszek, gdzie miłym posiadom i zabawom nie było końca.

     

  • 2012/2013 X Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów - Teraz My

    Międzypokoleniowy "TEATR  PONAD  CZASEM" reprezentował środowisko gnieźnieńskich seniorów na X już Ogólnopolskim Przeglądzie
    amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie w dniach 17 - 18 listopada 2012 r. W skład zespołu weszli uczniowie I LO w Gnieźnie pod wspaniałą opieką p.prof. Beaty Kozłowskiej i studenci-seniorzy GUTW. Organizatorem Przeglądu był Dom Kultury "Włochy"  a prezentacje odbyły sie w Okeckiej Sali Widowiskowej DKW. Celem przeglądu była;
    - aktywizacja amatorskiego scenicznego ruchu artystycznego seniorów
    - możliwość prezentacji osiagnięć artystycznych seniorów
    - wymiana doświadczeń, konfrontacja dokonań artystycznych środowisk twórczych seniorów.
    W kategorii TEATR wystąpiło 12 zespołów. My przedstawiliśmy znany już większości społeczności GUTW spektakl p.t. "Jaden taki dzień"
    Emocji i wrażeń było wiele, wsród nich spotkanie z autorkami popularnej wsród seniorów książki 'Bigos w papilotach" ( można wypożyczyć w biurze GUTW) p.p.Marią Biłas-Najmrodzką i Elżbietą Narbutt, wizyta w Muzeum Narodowym, spacer po Starówce i poznanie nowych smaków ( połączenie lodów z frytkami!!!!).
    W wyjeżdzie wzięły udział: Marta Plucińska, Marta Dolacińska, Natalia Witkowska, Agata Zawadzka, Maria Pałuczak, Julita Kubicka, Sandra Miłaczewska, Daria Michalak pod opieką wychowawczyni, pani Beaty Kozłowskiej  ( licealistki) oraz Agnieszka Szymczak, Maria Sławińska, Danuta Nowakowska, Maria Łuczak, Cecylia Wełnic, Anna Kuss, Krystyna Ławicka-Kosmala, Lucyna Kaszyńska, Danuta Wiśniewska i Wojciech Cichy ( seniorzy).
     
     
     
     
    fot. Sandra Miłaczewska  pokaz album

     

  • 2012/2013 Medycyna i Zdrowie

    Nowa galeria 2012/2013 Medycyna i Zdrowie została dodana do albumu fotograficznego

    Pierwszy wykład z sekcji Medycyna i Zdrowie wygłosiła p. dr n. med.  Halina Klepacka z Lublina

    Tytuł "Zatory, zakrzepy, udary, zawały - co każdy senior wiedzieć powinien"

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć