W listopadzie chętni do poznania tajemnic tworzenia bombek i innych ozdób świątecznych uczestniczyli w Warsztatach Świątecznych Seniorów zorganizowanych w przez Urząd Miejski w Gnieźnie w fabryce bombek Bolglas w Gnieźnie. jak można podsłyszeć wszyscy doskonale się bawili, ozdabiali bombki różnymi rysunkami, motywami za pomocą farb i posypek. A w świąteczne dni bedą mogli wspominać i chwalić się przed Rodziną podarowanymi przez firmę bombkami.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 PSYCHOOLOGIA 12.2019.
W dniu 15 istopada 2019 r. zgromadziiśmy się w auli IKE UAM, aby uroczyście świętować otwarcie nowego roku akademickiego 2019/2020. Prezes Zarządu Danuta Wiśniewska wprowadziła przy dżwiękach poloneza z filmu "Pan Tadeusz" rektorów gnieźnieńskich szkół wyższych: dyr . naukowego IKE UAM prof zw. dra hab. Leszka Mrozewicza, prof. zw. dra hab. Józefa Garbarczyka, rektora-seniora PWSZ, ks. dra Przemysław Kwiatkowskiego, rektora PWSD. Wśród przybyłych gości powitaliśmy p.p. Rektorów i przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego p. Dariusz Piaka, rownież dyr. MOK-u, prezydenta Miasta Gniezna p.Tomasza Budasza, p. Bogusławę Młodzikowską, która przybyła w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna, wiceprzewodniczącą tejże Rady i członka Honorowego GUTW, p. prof. UAM dr hab. Elizę Grzelak- członkinię Rady Programowej, p.dr.Sylwię Jabłońską przedstawicielkę GSW Milenium - członkinię Rady Programowej GUTW, ks.prof. UAM Macieja Olczyka z PWSD, - członka Rady Programowej GUTW, p. dyr. Cechowej Szkoły Rzemieślniczej dr inż Krystynę Jarosz, wiceprezes Zarządu GUTW. a także dyr. Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich p. Jana Budzyńskiego, radnego Rady Miasta Gniezna, dyr. Bibiotki Pubicznej Miasta Gniezna p. Piotra Wiśniewskiego, wicedyrektora Muzeum Poczatków Miasta Gniezna p.Tomasza Sawickiego, przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorow w Gnieźnie p. Henryka Kota, przewodniczącego UTW w Gąsawie p. Jacka Mazany z towarzyszem. Nadeszy życzenia od. ks.Prymasa Seniora ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, senatora RP p. Pawła Arndta, p.p. posłów RP : Pauliny Hennig-Kloski i Tadeusza Tomaszewskiego. Poo słowie Prezesa Zarządu GUTW rok akademicki otworzył prof. dr hab. Józef Garbarczyk. Następnie pod kierunkiem wiceprezes dr inż. Krystyny Jarosz nowoprzyjęci studenci złożyli ślubowanie. W dalszej części spotkania rektor senior Józef Garbarczyk pasował nowych studentów. Studenci, którzy ukończyli 5-ty rok studiów otrzymali Karty Absolutoryjne a osoby, które ukończyły 10-ty rok mogą pochwalić się wręczonymi srebrnymi indeksami.Wykład inauguracyjny nt gęsi kiszkowskich wygosił p. mgr inż leśnictwa Bartosz Krąkowski. Przemówił do nas również p. prez. Tomasz Budasz życząc dobrego, owocnego roku. P. Jacek Mazany podziękował za zaproszenie i wręczył piękne wydawnitwa dot. ziemi pałuckiej Wszystkich oczarował występ Zespołu Muzycznego GUTW w towarzystwie instruktorki p. Natalii Braciszewskiej-Kijak. Nasi muzycy wykonali kilka utworów m. innymi "Góralu, czy Ci nie żal". Zgromadzeni w auli goście i studenci zachęceni przez p. Natalię śpiewali zgodnie w takt muzyki. I w ten sposób kolejna Inauguracja przeszła nie tyko do historii ae pojawiły się nowe dobre zwyczaje.
Na zakończenie odśpiewaliśmy Gaudeamus Igitur.
Jak niesie wieść gminna ....uroczystośc była piękna.
Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji tej imprezy: p.p. Krystynie Jarosz, Krystynie Piekarskiej, Wandzie Wierzbińskiej, Annie Lis, Eugeniuszowi Kołodziejskiemu. D.W.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020.fot. A. Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Moja przygoda z Telewizją.
W październiku 2019 roku odbyło sie ciekawe spotkanie wykładowe, podczas którego troje studentów opowiadało o swoich emocjach, przeżyciach i przebiegu audycji telewizyjnych z ich udziałem. P. Halina Woxniak wspominała udział swój i czwórki dorosłych wnucząt w "Familiadzie" P. Wojciech Cichy wspominał wrażenia z udziału w programach: "Randka w ciemno", "Jaka to melodia" i "Jeden z dziesięciu". P. Andrzej Andrzejewski z kolei wspominał i opowwiadał o realiach występów zespołu gnieźnienskiego "FAN ART" w programie "Mam Talent". Reakcja widzów- studentów GUTW mówiła o dobrym wyborze tematyki spotkania i ciepłym przyjeciu prelegentów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 KLUB PODRÓŻNIKA 11.2019 fot. Anna Lis.
Pierwszy w tym roku akademickim Klub Podróżnika odbył się 14.11.2019r. Prowadziła go kol. Anna Lis i opowiedziała nam o swojej wycieczce do Moskwy.
Stolicę Rosji zamieszkuje ok. 15 mln. mieszkańców. Komunikację po tym wielkim mieście ułatwia piękne i sprawnie działające metro. Najwięcej zabytkowych budowli znajduje się na Kremlu. Przyjemnie było pospacerować po Placu Czerwonym, gdzie zawsze jest dużo ludzi, i w dzień, i w nocy.
Dla koneserów dzieł sztuki jest raj w Galerii Trietakowskiej, w której zgromadzono ok. 170 tys. obrazów i innych dzieł sztuki. Można też posiedzieć w jakiejś kawiarence i obserwować życie na ulicach Moskwy.
Do takich spotkań dochodzi zdecydowanie za rzadko. Biorąc pod uwagę radość, jaką czerpią z nich prezentujący swoje talenty młodzi ludzie i zaproszeni na przedstawienia seniorzy, jest to przestrzeń wymagająca staranniejszych zabiegów.
I z całą pewnością tak będzie się działo, bowiem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna widzi potrzebę "dopieszczania" czytelników w wieku bardziej już zaawansowanym. Dla nich powstała inicjatywa "Książki na telefon", a także regularne odwiedziny w domach pomocy społecznej. Organizatorzy zapewniają, że to dopiero początek i widać mają plany, aby w tym obszarze robić więcej.
Przykładem chociażby minione właśnie spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy pod kierunkiem pań Anny Kaźmierskiej, Izabeli Kiełczewskiej- Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Drelii przygotowali wspaniały występ literacko-muzyczny. Były piosenki i wiersze, które pozwoliły zaproszonym członkom Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z jej prezesem Panią Danutą Wiśniewską poczuć nieco nostalgii za czasami młodości, a także doskonale bawić się, dzięki prezentowanym anegdotom. Wydarzenie odbyło się pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
materiał za BPMG
Szczegółowy program 13. „Offeliady” dostępny jest na stronie http://Offeliada.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku: http://fb.com/OffeliadaGnieznoWstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu będzie bezpłatny.
Już po raz 13. Gniezno stanie się tymczasową stolicą polskiego kina niezależnego. Od 6 do 10 listopada, podczas ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Offeliada” będzie można obejrzeć ponad 50 filmów, a także wziąć udział w spotkaniach z jurorami (m.in. W. Kot oraz J. Mansztajn z „Make Life Harder”) i wieczornych koncertach.
Skład jury uzupełnią Marta Dzido, reżyserka „Siłaczek”, oraz animatorka, Tessa Moult-Milewska. Tradycyjnie już, obok Jury Głównego, filmy oceniać będą także pozostałe składy jurorskie: studenci, przedstawiciele szkół średnich oraz patronów medialnych festiwalu.
Oprócz filmów krótkometrażowych w konkursie głównym (w piątek i sobotę w MOK) czy pokazach „internetowych szortów” (w środę w Tanken Pubie i w sobotę w Dobrym Browarze), podczas „Offeliady”” będzie można obejrzeć kilka filmów pełnometrażowych. Pierwszy z nich, „Juliusz” – z Wojciechem Mecwaldowskim i Janem Peszkiem w rolach głównych – zostanie zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia festiwalu (w czwartek, w MOK). Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Aleksandrem Pietrzakiem, który na 12. „Offeliadzie” zdobył Nagrodę Jury Studenckiego za film „Ja i mój tata”. Podczas tegorocznych pokazów specjalnych będzie można obejrzeć także „Ostatnią górę” Dariusza Załuskiego, „Grun de Berg. Wyzwanie” M. Olechnowskiego i M. Malinowskiego, „Rykoszety” Jakuba Radeja oraz nagrodzoną na Warszawskim Festiwalu Filmowym „Ondynę” Tomasza Śliwińskiego, którego poprzedni film „Nasza klątwa” zdobył w 2015 roku nominację do Oscara.
Offeliadowe wieczory, już po pokazach filmowych w Miejskim Ośrodku Kultury, kończyć będą się w gnieźnieńskim Dobrym Browarze, gdzie odbędą się koncerty RAT KRU (w piątek) oraz The Pau (w sobotę). 10 listopada Festiwal zakończą spotkanie „W samo południe” z Wiesławem Kotem w kawiarni Misz-Masz oraz uroczyste ogłoszenie wyników i pokaz nagrodzonych filmów w MOK.
W programie Festiwalu nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza dzieci wraz z rodzicami na warsztaty pt. „W filmowym świecie nas znajdziecie”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu będzie bezpłatny.
Festiwal Filmowy „Offeliada” organizuje Stowarzyszenie „Ośla Ławka” we współpracy z Urzędem Miejskim i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie. Partnerzy Specjalni 13. edycji: Trepko oraz Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium”. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Gniezna.
Od 18 do 20 września 2019 r. trwało spotkanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Skorzęcinie zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wsród uczestników były reprezentantki naszego Uniwersytetu: p.p. Wanda Wierzbińska i Danuta Wiśniewska. Pierwszym punktem programu, po rejestracji było wystąpienie p. Lolanty Kucharzak p.o. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w poznaniu. W programie była również prelekcja pt "Bezpieczne Życie Seniorów"podkom. Magdaleny Piaszczyńskiej-Szuby specjalisty Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, wykład prof. dr hab. Hany Mamzer "Właściwa komunikacja drogowskazem do sukcesu", zajęcia w grupach Jak pisać projekty, Warsztaty wizażu, Jak promować działania swojego UTW w socil mediach a także wykład Kreowanie profesjonalnego wizerunku.Były również warsztaty z pierwszej pomocy, zabawa taneczna prowadzona przez DJ-a, spacery po jesiennym Skorzęcinie, w tym spotkanie z naszą byłą koleżanką, wspołzałożycielką GUTW.
Ważne są również spotkania wieczorne, rozmowy nieoficjalne, spotkania w mniejszych grupach, wymiana doświadczeń i wspominki z wielu lat naszej wspólnej działalności.
więcej youtube
więcej Brawo Senior
Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji wideo ze spotkania UTW w Skorzęcinie: https://brawosenior.pl/index.php/relacje-wideo/item/1955-spotkanie-wielkopolskich-utw
Jerzy Jernas
W czerwcu 2019 roku przedstawicielki naszego Uniwersytetu p.p. Wanda Wierzbińska i Danuta Wiśniewska wzięły czynny udział w warsztatach Akademia Bezpieczny Senior w Podegrodziu k. Nowego Sącza. Szkolenie organizowała i sponsorowała Ogólnopolska Federacja UTW w Nowym Sączu. W trakcie kilkudniowego pobytu poruszono wiele ważnych tematów dotyczących działalności UTW, dokumentacji, RODO, znajomości ustaw, zgodnie z którymi można bezpiecznie wypełniać statutowe cele stowarzyszenia GUTW.
W czasie tego spotkania podjęłyśmy decyzję przystąpienia do programu "Profesjonalny UTW".
Odeszła z naszego grona
p. Iwona Wilczak,
studentka II roku, bardzo aktywnie uczestnicząca w sekcjach wykładowych a w tym roku akademickim była w gronie uczestników zajęć z terapii ruchem i gimnastyki w basenie.
Cześć Jej Pamięci!!!
Z wielką przykrością oswajamy się z wiadomościami o śmierci członków naszego Uniwersytetu.
W sobotę 19.października 2019 r. o odz. 11.30 na cmentarzu przy u. Witkowskiej pożegnamy długoletniego członka Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
p. Stefana Karpińskiego.
Miłośnika wielu wykładów o szerokiej tematyce, koncertów. Przez wiele lat był także członkiem sekcji języka angielskiego a dwa lata temu oddawaliśmy się wspólnie z innymi osobami działaniom artystycznym.
Cześć Jego Pamięci!
Do 30 listopada 2019 roku (lub do wykorzystania limitu szczepionek), osoby powyżej 60 roku życia (urodzone w 1959 roku i wcześniej), zameldowane na terenie Miasta Gniezna na pobyt stały lub czasowy, mogą skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko grypie.
Szczepienia wykonywane są w następujących przychodniach:1. Przychodni Lekarzy Rodzinnych „WINIARY” s.c., z siedzibą w Gnieźnie na os. Jagiellońskim 29.2. Przychodni Rejonowo – Specjalistycznej Lekarzy Rodzinnych „SERVI – MED” J. Nowak, P. Buczkowski Sp.j., z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Staszica 12.3. Przychodni Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „VITAMED”, Białczyk, Michalska, Musiałowicz, Różewicka, Sp.j. z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Cymsa 16.4. Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Przychodnia Rodzinna na Orcholskiej, z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Orcholskiej 41.5. Poradni Medycyny Rodzinnej „AMICOR’ s.c., z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Staszica 21.6. Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Lekarze Rodzinni i Pediatrzy „AMBULATORIUM” Mieszysław Jędruszczak & Barbara Jędruszczak s.c., z siedzibą w Gnieźnie przy ul. Wrzesińskiej 28.
Ze szczepień będą mogły skorzystać osoby zapisane do wyżej wymienionych przychodni. UWAGA: LICZY SIĘ KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. Szczepienia w całości finansowane są przez Miasto Gniezno.
Studenci Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie starzeją się, bo nie mają na to czasu….
Z przyjemnością informujemy, że nasz Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna czternasty rok działalności związanej z nauką, kulturą, ochroną zdrowia, zabawą, sportem, turystyką i rekreacją.
W minionym roku akademickim wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów z różnych dziedzin np. : psychologii, historii, komunikacji międzypokoleniowej, teologii, ochrony zdrowia, współczesnego systemu wartości i ich konotacji semantycznych, ornitologii, teologii, ochrony środowiska. Ponieważ edukacja to najważniejszy cel, współpracujemy z naukowcami i wykładowcami czterech gnieźnieńskich uczelni wyższych. Z wielkim zapałem przyswajamy tajniki języka angielskiego i niemieckiego. Uczestniczymy też w sekcjach zainteresowań takich jak Klub Podróżnika, Salon Polityczny, Teatr Ponad Czasem, Zespół Muzyczny, Taniec Towarzyski, Klub Strzelecki, Klub Rowerowy czy Bowling. Dbamy o formę fizyczną uczestnicząc w zajęciach terapii ruchem, terapii tańcem, nordic walking i gimnastyce w basenie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.. Podróżujemy po Polsce np. Wycieczka w nieznane.. i poza granicami kraju – w minionym roku Tyrol i Bawaria. Spotykamy się bardzo chętnie na integracyjnych wieczorkach tanecznych, Andrzejkach, bawiliśmy się na Wieczorku Seniorek, Majówce, Biesiadzie Turystycznej ale i na koncertach, wystawach prac artystycznych członków stowarzyszenia. Współpracujemy też z UTW w kraju i poza granicami Polski wymieniając doświadczenia i podejmując wspólne przedsięwzięcia. Nie obce są nam osiągnięcia kulturalne i działania gnieźnieńskich instytucji kultury.
Zapraszamy do naszej studenckiej gromady osoby, które ukończyły 50 rok życia - właśnie rusza nowy rok akademicki 2019/2020. Znajdziecie nas na naszej stronie internetowej http// gutw.edupage.org, na Facebooku i w Instytucie Kultury Europejskiej .
WŁOSKIE LATO W LEŚNYM DOMU SENIORA
Wybraliśmy się ponownie razem do Leśnego Domu Seniora w Piastowie - za Gąsawą( byliśmy już tam razem na otwarciu tej instytucji w 2017 roku więcej).
Otrzymaliśmy zaproszenie do uczestnictwa w kolejnej odsłonie "Włoskiego Lata w Piastowie"
W programie :
- kocert włoskich utworów w wykonaniu p. Bianki Urbanowskiej
- pokaz mody włoskiej
- pokaz kosmetyków włoskich
- degustacja włoskich słodkości
Impreza odbyła się 10.08.2019 ( sobota) od godz. 16.00. Ziedziliśmy dostępne pomieszczenia Domu, w których odbywa się rehabilitacja i zajęcia relaksacyjne. Poznaliśmy też warunki dostępności przez osoby nie będące mieszkańcami.
Do Gniezna wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrazeń.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 Wycieczka W nieznane.......fot. A Lis.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 WYCIECZKA TYROL-BAWARIA 2019 fot. St. Wojciak.