Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Spotkanie wiekopolskich UTW w Skorzęcinie.
Podczas wykładu p. mgr inż. leśnictwa Bartosz Krąkowski wprowaził nas w tajniki migracji wybranych gatunków ptaków w okresie jesienno-zimowym z Polski do ciepłych krajów i odwrotnie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Klub Strzelecki gościł Św. Mikołaja.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Mikołajkowe spotkanie miłośników kręgli.
Św. Mikołaj nie zapomniał odwiedzić miłośników gry w kręgle, którzy kolejne spotkanie postanowili świętować we wspaniałej atmosferze, o czym mówią fotki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Sekcja gry w kręgle ma nowych sympatyków .
W dniu 5.12.2019 r w "Starej Kamienicy" spotkały się osoby, które oddaję dużo swojego czasu i inicjatywy, by działac da dobra naszego Uniwersytetu. Międzynardowy Dzień Wolontariatu był wspaniałą okazją, by podziękować sobie nawzajem za wszystkie dobra, które dzięki pracy skupionych w GUTW wolontariuszy przynoszą efekty każdego dnia. Wśród zgromadzonych byli członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego, starostowie sekcji i grup a także pomysłodawcy i wykonawcy wielu cennych wykładów, imprez, wyjazdów, koncertów.
Prezes Zarządu Danuta Wiśniewska podziękowała wszystkim, zachęciła do dalszych działań i zaprosia do raczenia sie pysznym ciastem i kawą lub herbatą.
W roku akademickim 2019/2020 z wielkim zainteresowaniem słuchamy wykładów p. prof. UAM dr hab. Eizy Grzelak z cyklu "Dialog kultur".
Spotkaliśmy się już :
2.10.2019 r. Temat:
6.11.2019 r. Temat:
a następny wykład wyjątkowo w czwartek 12.12.2019 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Warsztaty świąteczne w wytwórni bombek w Gnieźnie fot. A. Lis.
W listopadzie chętni do poznania tajemnic tworzenia bombek i innych ozdób świątecznych uczestniczyli w Warsztatach Świątecznych Seniorów zorganizowanych w przez Urząd Miejski w Gnieźnie w fabryce bombek Bolglas w Gnieźnie. jak można podsłyszeć wszyscy doskonale się bawili, ozdabiali bombki różnymi rysunkami, motywami za pomocą farb i posypek. A w świąteczne dni bedą mogli wspominać i chwalić się przed Rodziną podarowanymi przez firmę bombkami.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 PSYCHOOLOGIA 12.2019.
W dniu 15 istopada 2019 r. zgromadziiśmy się w auli IKE UAM, aby uroczyście świętować otwarcie nowego roku akademickiego 2019/2020. Prezes Zarządu Danuta Wiśniewska wprowadziła przy dżwiękach poloneza z filmu "Pan Tadeusz" rektorów gnieźnieńskich szkół wyższych: dyr . naukowego IKE UAM prof zw. dra hab. Leszka Mrozewicza, prof. zw. dra hab. Józefa Garbarczyka, rektora-seniora PWSZ, ks. dra Przemysław Kwiatkowskiego, rektora PWSD. Wśród przybyłych gości powitaliśmy p.p. Rektorów i przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego p. Dariusz Piaka, rownież dyr. MOK-u, prezydenta Miasta Gniezna p.Tomasza Budasza, p. Bogusławę Młodzikowską, która przybyła w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna, wiceprzewodniczącą tejże Rady i członka Honorowego GUTW, p. prof. UAM dr hab. Elizę Grzelak- członkinię Rady Programowej, p.dr.Sylwię Jabłońską przedstawicielkę GSW Milenium - członkinię Rady Programowej GUTW, ks.prof. UAM Macieja Olczyka z PWSD, - członka Rady Programowej GUTW, p. dyr. Cechowej Szkoły Rzemieślniczej dr inż Krystynę Jarosz, wiceprezes Zarządu GUTW. a także dyr. Domu Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich p. Jana Budzyńskiego, radnego Rady Miasta Gniezna, dyr. Bibiotki Pubicznej Miasta Gniezna p. Piotra Wiśniewskiego, wicedyrektora Muzeum Poczatków Miasta Gniezna p.Tomasza Sawickiego, przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorow w Gnieźnie p. Henryka Kota, przewodniczącego UTW w Gąsawie p. Jacka Mazany z towarzyszem. Nadeszy życzenia od. ks.Prymasa Seniora ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, senatora RP p. Pawła Arndta, p.p. posłów RP : Pauliny Hennig-Kloski i Tadeusza Tomaszewskiego. Poo słowie Prezesa Zarządu GUTW rok akademicki otworzył prof. dr hab. Józef Garbarczyk. Następnie pod kierunkiem wiceprezes dr inż. Krystyny Jarosz nowoprzyjęci studenci złożyli ślubowanie. W dalszej części spotkania rektor senior Józef Garbarczyk pasował nowych studentów. Studenci, którzy ukończyli 5-ty rok studiów otrzymali Karty Absolutoryjne a osoby, które ukończyły 10-ty rok mogą pochwalić się wręczonymi srebrnymi indeksami.Wykład inauguracyjny nt gęsi kiszkowskich wygosił p. mgr inż leśnictwa Bartosz Krąkowski. Przemówił do nas również p. prez. Tomasz Budasz życząc dobrego, owocnego roku. P. Jacek Mazany podziękował za zaproszenie i wręczył piękne wydawnitwa dot. ziemi pałuckiej Wszystkich oczarował występ Zespołu Muzycznego GUTW w towarzystwie instruktorki p. Natalii Braciszewskiej-Kijak. Nasi muzycy wykonali kilka utworów m. innymi "Góralu, czy Ci nie żal". Zgromadzeni w auli goście i studenci zachęceni przez p. Natalię śpiewali zgodnie w takt muzyki. I w ten sposób kolejna Inauguracja przeszła nie tyko do historii ae pojawiły się nowe dobre zwyczaje.
Na zakończenie odśpiewaliśmy Gaudeamus Igitur.
Jak niesie wieść gminna ....uroczystośc była piękna.
Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji tej imprezy: p.p. Krystynie Jarosz, Krystynie Piekarskiej, Wandzie Wierzbińskiej, Annie Lis, Eugeniuszowi Kołodziejskiemu. D.W.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020.fot. A. Lis
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Moja przygoda z Telewizją.
W październiku 2019 roku odbyło sie ciekawe spotkanie wykładowe, podczas którego troje studentów opowiadało o swoich emocjach, przeżyciach i przebiegu audycji telewizyjnych z ich udziałem. P. Halina Woxniak wspominała udział swój i czwórki dorosłych wnucząt w "Familiadzie" P. Wojciech Cichy wspominał wrażenia z udziału w programach: "Randka w ciemno", "Jaka to melodia" i "Jeden z dziesięciu". P. Andrzej Andrzejewski z kolei wspominał i opowwiadał o realiach występów zespołu gnieźnienskiego "FAN ART" w programie "Mam Talent". Reakcja widzów- studentów GUTW mówiła o dobrym wyborze tematyki spotkania i ciepłym przyjeciu prelegentów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 KLUB PODRÓŻNIKA 11.2019 fot. Anna Lis.
Pierwszy w tym roku akademickim Klub Podróżnika odbył się 14.11.2019r. Prowadziła go kol. Anna Lis i opowiedziała nam o swojej wycieczce do Moskwy.
Stolicę Rosji zamieszkuje ok. 15 mln. mieszkańców. Komunikację po tym wielkim mieście ułatwia piękne i sprawnie działające metro. Najwięcej zabytkowych budowli znajduje się na Kremlu. Przyjemnie było pospacerować po Placu Czerwonym, gdzie zawsze jest dużo ludzi, i w dzień, i w nocy.
Dla koneserów dzieł sztuki jest raj w Galerii Trietakowskiej, w której zgromadzono ok. 170 tys. obrazów i innych dzieł sztuki. Można też posiedzieć w jakiejś kawiarence i obserwować życie na ulicach Moskwy.
Do takich spotkań dochodzi zdecydowanie za rzadko. Biorąc pod uwagę radość, jaką czerpią z nich prezentujący swoje talenty młodzi ludzie i zaproszeni na przedstawienia seniorzy, jest to przestrzeń wymagająca staranniejszych zabiegów.
I z całą pewnością tak będzie się działo, bowiem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna widzi potrzebę "dopieszczania" czytelników w wieku bardziej już zaawansowanym. Dla nich powstała inicjatywa "Książki na telefon", a także regularne odwiedziny w domach pomocy społecznej. Organizatorzy zapewniają, że to dopiero początek i widać mają plany, aby w tym obszarze robić więcej.
Przykładem chociażby minione właśnie spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy pod kierunkiem pań Anny Kaźmierskiej, Izabeli Kiełczewskiej- Maksymiec i Sylwii Jóźwiak-Drelii przygotowali wspaniały występ literacko-muzyczny. Były piosenki i wiersze, które pozwoliły zaproszonym członkom Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z jej prezesem Panią Danutą Wiśniewską poczuć nieco nostalgii za czasami młodości, a także doskonale bawić się, dzięki prezentowanym anegdotom. Wydarzenie odbyło się pod patronatem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
materiał za BPMG
Szczegółowy program 13. „Offeliady” dostępny jest na stronie http://Offeliada.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku: http://fb.com/OffeliadaGnieznoWstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu będzie bezpłatny.
Już po raz 13. Gniezno stanie się tymczasową stolicą polskiego kina niezależnego. Od 6 do 10 listopada, podczas ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Offeliada” będzie można obejrzeć ponad 50 filmów, a także wziąć udział w spotkaniach z jurorami (m.in. W. Kot oraz J. Mansztajn z „Make Life Harder”) i wieczornych koncertach.
Skład jury uzupełnią Marta Dzido, reżyserka „Siłaczek”, oraz animatorka, Tessa Moult-Milewska. Tradycyjnie już, obok Jury Głównego, filmy oceniać będą także pozostałe składy jurorskie: studenci, przedstawiciele szkół średnich oraz patronów medialnych festiwalu.
Oprócz filmów krótkometrażowych w konkursie głównym (w piątek i sobotę w MOK) czy pokazach „internetowych szortów” (w środę w Tanken Pubie i w sobotę w Dobrym Browarze), podczas „Offeliady”” będzie można obejrzeć kilka filmów pełnometrażowych. Pierwszy z nich, „Juliusz” – z Wojciechem Mecwaldowskim i Janem Peszkiem w rolach głównych – zostanie zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia festiwalu (w czwartek, w MOK). Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Aleksandrem Pietrzakiem, który na 12. „Offeliadzie” zdobył Nagrodę Jury Studenckiego za film „Ja i mój tata”. Podczas tegorocznych pokazów specjalnych będzie można obejrzeć także „Ostatnią górę” Dariusza Załuskiego, „Grun de Berg. Wyzwanie” M. Olechnowskiego i M. Malinowskiego, „Rykoszety” Jakuba Radeja oraz nagrodzoną na Warszawskim Festiwalu Filmowym „Ondynę” Tomasza Śliwińskiego, którego poprzedni film „Nasza klątwa” zdobył w 2015 roku nominację do Oscara.
Offeliadowe wieczory, już po pokazach filmowych w Miejskim Ośrodku Kultury, kończyć będą się w gnieźnieńskim Dobrym Browarze, gdzie odbędą się koncerty RAT KRU (w piątek) oraz The Pau (w sobotę). 10 listopada Festiwal zakończą spotkanie „W samo południe” z Wiesławem Kotem w kawiarni Misz-Masz oraz uroczyste ogłoszenie wyników i pokaz nagrodzonych filmów w MOK.
W programie Festiwalu nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza dzieci wraz z rodzicami na warsztaty pt. „W filmowym świecie nas znajdziecie”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu będzie bezpłatny.
Festiwal Filmowy „Offeliada” organizuje Stowarzyszenie „Ośla Ławka” we współpracy z Urzędem Miejskim i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie. Partnerzy Specjalni 13. edycji: Trepko oraz Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium”. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Gniezna.