• 2018/2019  BIBLIOTEKA   IKE
    17.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 BIBLIOTEKA IKE .

  • 2018/2019  WALENTYNKI    2019
    17.03.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 WALENTYNKI 2019 .

  • 2018/2019  Klub Podróżnika 03.2019    fot. A. Lis
    17.03.2019
    7 marca 2019 do Klubu Podróżnika przybył po raz drugi p. Andrzej Pasławski z Krakowa, który upodobał sobie Bałkany. Opowiedział nam o swoich podróżach po Czarnogórze. Kraj ten mało znany dla Polaków, nie tak modny jak np. Chorwacja, jest bardzo urokliwy. Na pięknych zdjęciach p. Andrzeja widzieliśmy góry i morze, miejsca mało znane i nadmorskie kurorty. Podróżnik z Krakowa jest zwolennikiem podróżowania poza wyznaczonymi, "ucywilizowanymi" szlakami, którymi przejechać może tylko samochód terenowy.
    Spotkanie było bardzo ciekawe, p. Pasławski opowiadał z wielką swadą, dowcipnie i wzbogacił swoją narrację utworami muzycznymi z Czarnogóry.
    Anna Lis

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 Klub Podróżnika 03.2019 fot. A. Lis.

  • 2018/2019   "ABC  Żywienia"  z cyklu Zdrowie Seniora  02.2019.
    13.02.2019

    Wykład wygłosiła dietetyczka p. Magdalena Tymczewska-Engler.

    Poznaliśmy najnowszą piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej , której realizacja daje szanse na zdrowe i długie życie oraz zachowanie sprawności intelektuanej i fizycznej do późnych lat życia. Następnie nasz gość omówił zasady odżywiania. Innym punktem spotkania były tłuszcze, łączenie różnych potraw odczas tego samego posiłku. Ciekawy był również fragment wykładu dotyczący kawy: ile można dziennie wypić filiżanek:4; w jaki sposób parzona, czy z dodatkami, ile to łyżeczek itp. Bardzo ciekawe były też tematy psychdietetyki i nietolerancji pokarmowych. Szeroka gama pytań i odpowiedzi zakończyła wykład.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 Zdrowie Seniora .

  • Witam serdecznie,
     
    przesyłam w załączeniu odpowiedź  Ministra Inwestycji i Rozwoju na interpelację nr 28940  Pana Posła Józefa Lassoty w sprawie pominięcia osób starszych/seniorów w projekcie ustawy o dostępności, którą otrzymałam wczoraj z biura Pana Posła.
    Z wnioskiem do p. Posła wystąpiłam w imieniu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW.
     
    z pozdrowieniami
    Wiesława Borczyk
                                                                           Odpowiedz_na_interpelacje_nr_28940.pdf
  • "Patriotyzm a nacjonalizm" prof. dr hab. Eliza Grzelak

    "Patriotyzm a nacjonalizm"  prof. dr hab. Eliza Grzelak

    W dniu  6. 02. 2019 r. wysłuchaliśmy kolejnego, bardzo ciekawego wykładu z cyklu "Wartości'' p.prof. dr. hab. Elizy Grzelak. Tytuł brzmiał " Patriotyzm a nacjonalizm". Wprowadzeniem do wykładu była analiza tekstu utworu Marka Grechuty "Wolność". W trakcie spotkania podczas tzw burzy mózgów próbowaliśmy przybliżyć pojęcia wolności, Ojczyzny, Malej Ojczyzny, Drugiej Ojczyzny, patriotyzmu i nacjonalizmu. Nasze wspólne określenia konfrontowaliśmy z takimi znanymi autorytetami  jak Oskar Lange czy Witold Doroszewski.

     

  • Klub Podróżnika 02.2019

    Klub  Podróżnika 02.2019
    Podczas lutowego spotkania w ramach Klubu Podróżnika opowiedziałem, jak wędrujemy po różnych zakątkach Polski w grupie dziadkowie - wnuczęta.
    Na spotkaniu obecni byli zaproszeni prawie wszyscy seniorzy - uczestnicy tych wypraw.
    Celem naszych wędrówek były kolejno:
    rok 2016 - Kotlina Kłodzka: ( Bardo - Sanktuarium, kopalnia w Złotym Stoku, Jaskinia Niedźwiedzia, trasa podziemna w Kłodzku i zdobyte szczyty do Korony Gór Polski: Śnieżnik, Rudawiec i Szczeliniec ),
    rok 2017 - Góry Świętokrzyskie: ( Św. Krzyż z gołoborzami, Łysica, Krzemionki Opatowskie, Centrum Geoedukacji w Kielcach, Jaskinia "Raj", Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, Park Rozrywki "Sabat Krajno", Dąb "Bartek" w Zagnańsku, Opactwo Cystersów i Sołtys w Wąchocku)
    rok 2018 - Kaszuby:  ( Szymbark - CEiPR z domem do góry nogami, Wieżyca, Sea Park w Sarbsku, Wieża widokowa "Kaszubskie Oko" w Gniewinie, Ocean Park i Dom Rybaka we Władysławowie, "Gwiazda Północy" w Jastrzębiej Górze, "Hewelianum" i starówka w Gdańsku, kajakowy spływ Piaśnicą do Bałtyku, Muzeum Indian we Wymysłowie).
    W wyprawach uczestniczyło zawsze ok. 20 osób. Rozpiętość wiekowa 5 - 65+. Planowane są wyprawy na następne lata.
    Namawiam do naśladownictwa. Polska jest zaskakująco piękna, a napotkani na trasach ludzie przyjaźni mili i serdeczni.
    Zbigniew
                                                      
  • Pomóż wygrać książki dla biblioteki

    Pomóż wygrać książki dla biblioteki

    Pomóż wygrać książki dla biblioteki    więcej

  • Bransoletki życia dla gnieźnieńskich seniorów

    Bransoletki życia dla gnieźnieńskich seniorów

     

    za Urzad Miejski   więcej

    za informacjelokalne   więcej

    za Comarch   więcej

    za gniezno24   więcej

  • 2018/2019   Historia Polski  01.2019
    28.01.2019

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 .

  • Sytuacja osób starszych w Polsce w roku 2017.

    Sytuacja osób starszych w Polsce w roku 2017.
    Szanowni Państwo, studenci - seniorzy GUTW
    zamieszczam na naszej stronie ważny dokument, jaki przesłała na nasza pocztę Prezes Ogólnopolskiej Federacji UTW, której nasz Uniwersytet jest członkiem.
    Prosze przeczytać również plik mówiący o sytuacji osób starszych w Polsce.
    Nadmieniam, że nasza organizacja również wysyła do GUS-u szczegółowe dane o działalności naszego stowarzyszenia.
    ....................................................................
    Szanowna Pani
    Katarzyna Adamczyk
    GUS
    Gdańsk
     
    bardzo dziękuję za rozmowę dot. stanu organizacji i działalności UTW. To bardzo ważne dla środowiska UTW w naszym kraju, aby w badaniach GUS zostały odnotowane faktyczne ilości działających UTW i inne istotne dane zw. z aktywnością edukacyjną osób starszych.
     
    Jak wynika z badań, na które powołuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2017 rok, poziom uczestnictwa w kształceniu i szkoleniu osób w kategorii wiekowej 55-74 należy nadal do niższych w UE. Na 28 krajów UE Polska zajmuje 24 miejsce.
     
    W Informacji za 2017 r. brak jest aktualnych danych o stanie organizacji i funkcjonowania UTW, natomiast  przywołuje się dane GUS-u za 2015 dot. UTW  liczba UTW objętych badaniami wynosiła 464)
     
    Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW pragnie zauważyć, że  liczba działających UTW w kraju w roku 2017 była znacznie większa, tymbardziej, że wiele nowych UTW powstało  m.in. w zw. z programem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego " Wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku", a także z inicjatywy samych osób starszych jako stowarzyszenia/ fundacje oraz z inicjatywy samorządów lokalnych np. UTW w centrach kultury, bibliotekach itp.
     
    W załączeniu przekazuję Informację o sytuacji osób starszych w Polsce za 2017 rok, która obecnie jest w toku prac parlamentarnych i 15 stycznia ma być m.in. przedmiotem obrad sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, a następnie  przedstawiona na sesji plenarnej Sejmu.
    Pragnę nadmienić, że pani Grażyna Marciniak - Wiceprezes GUS uczestniczyła na zaproszenie Federacji UTW w corocznej konferencji międzynarodowej Forum III Wieku w Krynicy Zdroju - w ramach Forum Ekonomicznego, w 2017 r.
     
    Jesteśmy zainteresowani współpracą z GUS w przedmiotowym zakresie, mając na względzie rozwój aktywności edukacyjnej osób starszych i prezentowanie rzeczywistego potencjału polskich UTW.
     
    z wyrazami szacunku
    Wiesława Borczyk
    Prezes Zarządu
    Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW
     
     
  • Dostępność Plus- wystąpienie seniorów do Ministra Inwestycji i Rozwoju

    Dzień dobry Wszystkim

     
    Przesyłam do wiadomości Wystąpienie do Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego,  wysłane w dniu dzisiejszym, 17 stycznia 2019.

    Sygnatariusze niniejszego wystąpienia:

    Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Przewodnicząca Zarządu Głównego Elżbieta Ostrowska

    Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku - Prezes Zarządu Wiesława Borczyk

    Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej - Prezes Zarządu Marzena Rudnicka

    Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów- Przewodnicząca Barbara Szafraniec

    Polska Unia Seniorów, członek Europejskiej Unii Seniorów - Prezes Zarządu Janusz Marszałek

     

    W imieniu sygnatariuszy tego wystąpienia- którego treść zaakceptowali wyżej wymienieni -  podpisała i przesłała do Ministra Elżbieta Ostrowska.

     

    pozdrawiam

    Wiesława Borczyk

    Dnia 17 stycznia 2019 roku

     

     

    Pan Jerzy Kwieciński

    Minister Inwestycji i Rozwoju

     

    Uwagi do projektu ustawy o dostępności

    (tekst udostępniony 20 grudnia 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji)

     

    Szanowny Panie Ministrze,

    Organizacje senioralne - sygnatariusze niniejszego wystąpienia - zwracają się do Pana Ministra w niezwykle ważnej dla całej społeczności osób starszych kwestii regulacji dostępności.

    Środowisko osób starszych i reprezentujące je organizacje senioralne przyjęły z dużym zainteresowaniem Rządowy Program Dostępność Plus na lata 2018-2025. Jest to pierwszy dokument ujmujący w sposób kompleksowy ogół działań na rzecz dostosowania szeroko rozumianej przestrzeni publicznej do potrzeb osób o szczególnych potrzebach,
    w tym
    osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności lub percepcji. Potrzeba takich działań jest oczywista, gdyż brak czy ograniczona dostępność środowiska jest czynnikiem wykluczającym; skutkuje dyskryminacją wielu grup obywateli, utrudnia lub wręcz uniemożliwia uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym, korzystanie z placówek edukacyjnych i kulturalnych, z różnorodnych dóbr i usług.

    Jako organizacje senioralne, z dużą satysfakcją odnotowaliśmy fakt uwzględnienia
    w
    Programie osób starszych, jako grupy mającej szczególne potrzeby w zakresie dostępności. Społeczeństwo polskie należy do najszybciej starzejących się w Europie. Osoby starsze, tj. zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705)
    osoby w wieku 60 i więcej lat, to już obecnie blisko jedna czwarta ogółu obywateli, a wkrótce stanowić będą 40% społeczeństwa. Uwzględnienie w planowaniu i projektowaniu wymogu, aby przestrzeń publiczna była dostępna, bezpieczna i przyjazna tak licznej grupie społecznej, jest niezbędne już dziś, a tym bardziej w perspektywie najbliższych lat.

    Pracując w środowisku ludzi starszych, wiemy z jakimi ograniczeniami się często spotykają. Wykluczenie komunikacyjne, informacyjne, ekonomiczne, cyfrowe, „uwięzienie”
    w budynkach bez wind, ograniczona dostępność do placówek i świadczeń zdrowotnych, marginalizacja społeczna wynikająca ze stereotypów dotyczących starości to tylko niektóre
    z nich. To sprawia, że osoby starsze nie mogą na równi z innymi korzystać ze swoich praw,
    a ich potencjał nie jest wykorzystywany w stopniu, w jakim na to zasługują. Dlatego organizacje senioralne (z których część przystąpiła jako partnerzy do
    Programu Dostępność Plus) wyrażają wolę wspierania i promowania działań wynikających z Programu.

    Fakt opracowania projektu ustawy o dostępności należy ocenić bardzo pozytywnie. Stanowi to ważny etap w implementacji Programu Dostępność Plus do praktyki społeczno-gospodarczej. Projekt ustawy zawiera wiele zapisów stanowiących novum na gruncie polskich rozwiązań prawnych, przede wszystkim stanowi próbę systemowego skoordynowania działań różnych podmiotów w zakresie usuwania różnorodnych barier i poprawy dostępności środowiska, środków transportu, systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz towarów i usług. Niezwykle ważne jest sformułowanie obowiązku zapewnienia dostępności przez podmioty publiczne, a także podmioty spoza sfery publicznej o ile realizują zadania publiczne finansowane ze środków publicznych. Przewiduje się ponadto zobowiązanie podmiotów publicznych do okresowego (co cztery lata) przedstawiania raportów o stanie dostępności w zakresie swojej działalności, które będą stanowiły podstawę raportu o stanie dostępności w kraju, przedkładanego następnie Radzie Ministrów. Tworzy się też Radę Dostępności, jako organ opiniodawczo-doradczy ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Projekt zawiera również szereg przepisów szczegółowych, odnoszących się do poszczególnych obszarów dostępności itp. Jest to pierwsza tak kompleksowa regulacja problemu dostępności.

    Doceniając projekt i zawarte w nim rozwiązania, chcemy jednak podkreślić, że ustawa nie
    w pełni realizuje założenia
    Programu Dostępność Plus i nie spełnia oczekiwań środowiska osób starszych. Jej zakres jest ograniczony do osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie
    z przywołaną Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych
    , są to osoby z długotrwałą, obniżoną sprawnością fizyczną, umysłową, intelektualną lub sensoryczną. Ta definicja nie ujmuje innych grup osób mających szczególne problemy z dostępnością, które są wymieniane w Programie. Całkowicie pomija się osoby starsze, jako odrębną grupę ze specyficznymi potrzebami w zakresie dostępności. W ten sposób starość została jednoznacznie zrównana z niepełnosprawnością.

    Organizacje senioralne będące sygnatariuszami niniejszego stanowiska wskazują, ze rozwiązanie takie jest niezasadne, a ponadto ma charakter dyskryminujący i stygmatyzujący osoby starsze. Jest też niezgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, które zakłada użyteczność dla możliwie szerokiego kręgu osób, w jak największym zakresie, bez potrzeby adaptacji czy specjalistycznych zmian (co nie wyklucza ewentualnych urządzeń pomocniczych, dostosowanych do potrzeb poszczególnych grup).

    Nie ulega wątpliwości, że wśród seniorów są osoby z różnymi niepełnosprawnościami, zarówno wrodzonymi jak i nabytymi, jednak nie należy całej społeczności seniorów postrzegać wyłącznie przez pryzmat niepełnosprawności. Osoby starsze mają pewne szczególne potrzeby, po prostu wynikające z wieku, związane z dostępnością, uczestnictwem, bezpieczeństwem, które powinny być uwzględniane w projektowaniu przestrzeni publicznej (Age-friendly city). Można powiedzieć, że nie każda osoba starsza jest niepełnosprawna, ale każda może napotykać bariery i utrudnienia, które ograniczają jej aktywność i możliwości uczestnictwa w różnych obszarach życia na równi z innymi obywatelami. Obawiamy się, że pominięcie kategorii „osoby starsze” w ustawie może ograniczyć wrażliwość projektantów przestrzeni, a także podmiotów publicznych zobowiązanych do zapewnienia dostępności, na potrzeby tej grupy społecznej. Może to również mieć negatywny wpływ na tworzenie szeroko rozumianych warunków dostępności seniorów do oferty kulturalnej, edukacyjnej, nowoczesnych technologii, sportu i rekreacji oraz wielu usług, o których mowa w Programie Dostępność Plus

    Uważamy też, że w skład Rady Dostępności, której utworzenie przewiduje ustawa, powinni wejść przedstawiciele środowiska senioralnego, zaproponowani przez organizacje skupiające i reprezentujące osoby starsze. Jest to zgodne z założeniami Programu, w którym stwierdza się, że „…poprawa dostępności nie może się odbyć bez głosu osób najbardziej zainteresowanych – stowarzyszeń, związków czy fundacji działających na rzecz osób
    z niepełnosprawnościami czy seniorów”.
    Pominięcie przedstawicielstwa osób starszych
    w tym gremium stanowi naruszenie zasady uczestnictwa wszystkich interesariuszy
    Programu Dostępność Plus.

    Kierując się powyższymi uwagami, postulujemy rozszerzenie kręgu beneficjentów ustawy, tak aby obejmowała, oprócz osób z niepełnosprawnościami, również osoby starsze. Będzie to zgodne z głównym założeniem Programu Dostępność Plus i z oczekiwaniami społecznymi.

    Jednocześnie deklarujemy wolę współpracy w promowaniu i tworzeniu warunków dostępności przestrzeni publicznej na równych prawach dla wszystkich, w tym również dla osób starszych.

    Sygnatariusze niniejszego wystąpienia:

    Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Przewodnicząca Zarządu Głównego Elżbieta Ostrowska

    Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku - Prezes Zarządu Wiesława Borczyk

    Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej - Prezes Zarządu Marzena Rudnicka

    Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów- Przewodnicząca Barbara Szafraniec

    Polska Unia Seniorów, członek Europejskiej Unii Seniorów - Prezes Zarządu Janusz Marszałek

     

     

    W imieniu w/w sygnatariuszy

     

    Elżbieta Ostrowska

     

     

  • DOSTĘPNOŚĆ PLUS-Projekt ustawy o dostępności – potrzebna pilnie konsultacja środowiska senioralnego!

    DOSTĘPNOŚĆ PLUS-Projekt ustawy o dostępności – potrzebna pilnie konsultacja środowiska senioralnego!

    Poniżej podajemy tekst skierowany przez p. Prezes Federacji UTW, której GUTW jest członkiem:

    Chcemy zainteresować tym tematem środowisko Seniorów i ich organizacje, w celu wypracowania spójnego stanowiska do projektu ustawy o dostępności.

    Zgodnie bowiem ze standardami prawa międzynarodowego, wszystkie programy i polityki, które dotyczą starzenia się społeczeństw, powinny być konsultowane z osobami starszymi i brane pod uwagę ich opinie. Także w kontekście realizacji zasady odnoszącej się do uczestnictwa ważne jest, by osoby starsze były aktywnie zachęcane do wyrażania swojej opinii. Interesujące jest, czy środowiska seniorskie były zapraszane do konsultacji projektu tej ustawy. Gros beneficjentów to de facto osoby starsze.

       W rządowym programie Dostępność Plus przyjętym w dniu 17 lipca 2018 przez Radę Ministrów, dostępnym na stronach Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – https://www.miir.gov.pl/strony/zadania/program-dostepnosc-plus/

     znajduje się znacznie szersza definicja beneficjentów tego programu, w tym seniorzy/osoby starsze, a niestety w projekcie ustawy są już tylko wymienione osoby z niepełnosprawnością. Por. art. 1 i art. 2. aktualnej wersji projektu ustawy – jest ona kierowana tylko do osób z niepełnosprawnościami - https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12319302/katalog/12557638#12557638

    Część ekspertów związanych ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami uznaje, że osoby starsze, które potrzebują wsparcia mieszczą się jako podgrupa osób z niepełnosprawnościami. Mimo, że na „pierwszy rzut oka” takie podejście wydaje się uprawnione, to jednak nie wszystkie osoby starsze są osobami z niepełnosprawnością i pojęcie niepełnosprawności jest w tym przypadku zbyt wąskie. Brak zaznaczenia, że chodzi o dostępność dla osób w każdym/starszym wieku powoduje „niewidoczność” osób starszych jako beneficjentów ustawy. Dlatego tak ważne jest poznanie opinii osób starszych.

     

    Zarząd GUTW otrzymał do pilnej konsultacji projekt rządowego programu Dostępność Plus. Po uzgodnieniu opinii  przekazaliśmy nasze stanowisko:

    Zarząd i Studenci Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po konsultacji popierają
     stanowisko Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która jest Sygnatariuszem do tego Programu. Uważamy, że wykreślenie z tego projektu słów "osób starszych" jako beneficjentów Programu zmienia znaczenie tego zapisu wykluczając osoby starsze bez niepełnosprawności w sposób jednoznaczny.
  • 'Dni Judaizmu" MOK

    'Dni Judaizmu"  MOK

    Tegoroczne obchody "DNI JUDAIZMU" odbyły  się pod hasłem "Ziemia Święta jako miejsce pielgrzymowania. Dla tych, co byli i dla tych, co będą" w dniu 18 stycznia o godz. 18.30 w MOK-u.

    Wśród studentów GUTW obecnych na spotkaniu były osoby, które już odwiedziły Ziemię Świętą i mają w sobie piękne przeżycia i wspomnienia. Byli  też i tacy, którzy wyszli ze spotkania z postanowieniem udania się na pielgrzymkę. Przewodnictwo obu bohaterów- księży profesorów, daje pewność, że dotkniemy Ziemi Świętej wszystkimi zmysłami, poznamy ważne prawdy historyczne i naukowe w odpowiednim kontekście. Obejrzeliśmy też  wystawę profesjonalnych zdjęć autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Odbyła się też  promocja książki pod redakcją ks. Pawła Podeszwy i ks. Waldemara Szczerbińskiego jako pokłosia ubiegłorocznej konferencji "Izrael - od marzenia do spełnienia", prezentacja multimedialna o Ziemi Świętej pt. "Wspomnień czar", której towarzyszyły  wypowiedzi gnieźnieńskich pielgrzymów, w tym naszych przyjaciół uniwersyteckich.

    więcej za informacjelokalne.pl

     
  • "Język agresji- geneza i skutki" prof. dr hab. Eliza Grzelak

    "Język agresji- geneza i skutki" prof. dr hab. Eliza Grzelak

     

     

    'Nienawiść"  tekst W. Szymborska śpiewa H. Banaszak   kliknij

    'Trwoga"  wykonawca Zb. Wodecki  kliknij

      

         

  • 2018/2019  TEOLOGIA 01.2019 R.
    22.01.2019
    W środę 16. stycznia 2019 r. mieliśmy okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu z cyklu "  Zaprzyjaźnić się z Biblią"
    na temat tożsamości Jezusa w świetle 1. rozdziału Ewangelii wg. Św. Marka.
    Wykład prowadził wyśmienity ks. prof. dr hab. Paweł Podeszwa. 
    Interesująco i szczegółowo wykładowca przeprowadził nas przez ten fragment Ewangelii, objaśniając wszystkie jej niuanse jak:
    sekret mesjański, misję oczyszczenia człowieka, dokonywane przez Jezusa egzorcyzmy i oczyszczenia.
    Zbigniew
     

     

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 TEOLOGIA 01.2019 R..

  • Salon Polityczny 01.2019

    Salon Polityczny 01.2019

     

     

           

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć