• Jak starzeć się szczęśliwie?

    Jak starzeć się szczęśliwie?

    Jak starzeć się szczęśliwie?  kliknij

     

    czytaj o innych działaniach p. dr Walenyny Wnuk

  • Społecznicy i społeczniczki! Niech nad Waszym gniewem nie zachodzi słońce

    Społecznicy i społeczniczki! Niech nad Waszym gniewem nie zachodzi słońce
  • Komenda Powiatowa Straży Pożarnej 01.2019 r. fot. J. Nowaczyk

    Komenda Powiatowa Straży Pożarnej  01.2019 r.   fot. J. Nowaczyk

    Z powodu coraz częściej powtarzających się tragicznych doniesień o zatruciach tlenkiem węgla, popularnie zwanego czadem, wysłuchaliśmy  wykładu i zapoznaliśmy się z przygotowaną przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie prezentacją. Dowiedzieliśmy  się o przyczynach powstawania i ulatniania się tej niebezpiecznej substancji z pieców, piecyków w naszych domach czy mieszkaniach.Poznalismy  również zasady działania tzw czujki bezpieczeństwa a także procedury postępowania przy zagrożeniach zatruciem i pożarach.

     

             

  • 2018/2019  Klub Podróżnika 01.2019   fot. A. Lis
    14.01.2019
    10 stycznia 2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie miłośników podróży. Tym razem gośćmi Klubu Podróżnika byli młodzi ludzie,  Ewa i Kamil Jankowscy, którzy realizując swoje marzenia wybrali się do Malezji na wyspę BORNEO. Tam poznawali dżunglę i jej mieszkańców. Spotykali się też z tubylcami, kosztowali owoców morza i inne potrawy przyrządzane przez Malezyjczyków.
    Nie była to łatwa wyprawa. Było gorąco i bardzo wilgotno a w dżungli kryły się węże, skorpiony, jadowite pająki i mnóstwo owadów. Najciekawszymi zwierzętami, które spotkali były małpy występujące tylko na Borneo; orangutany i nosacze.

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 Klub Podróżnika 01.2019 fot. A. Lis.

  • Klub Podróżnika 12.2018 r. fot. Zb. Zgorzelski

    W  zimowy grudniowy wieczór ( 20.12.2018), mimo przeszkód technicznych,
    staraliśmy się przybliżyć słoneczną Bułgarię. 
    Stan dbałości o turystę i obiekty, które ten kraj ma do zaprezentowania pozwala nam polecić ją do zwiedzenia.
    Na uwagę oprócz wybrzeża Morza Czarnego zasługują piękne górskie krajobrazy, odrestaurowane skanseny
    i monastyry oraz unoszące tu i ówdzie zapachy olejków różanych.
    Kasia i Zbyszek 
                                 
                                               
  • Teologia 12.2018 r. fot. Zb. Zgorzelski

    W środę 19. grudnia 2018 r. mieliśmy przyjemność wysłuchać wspaniałego wykładu
    z serii "Zaprzyjaźnić się z Biblią"  pt.:  "Ewangelie dzieciństwa, jako synteza faktu i teologii". 
    Wykładowcą był znakomity biblista UAM - ks . prof. dr hab. Paweł Podeszwa. 
    Temat związany był ze Świętami Bożego Narodzenia, pozwolił nam spojrzeć na nie z innej - właściwej perspektywy i odetchnąć na chwilę od codziennych, do Świąt przygotowań.
     
    Zbigniew
       
     
      
  • 2018/2019   Klub Podróżnika 11.2018
    02.12.2018
    Kiedy w Polsce jest szaro, pochmurnie i zimno można wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Do wyboru jest aż siedem. Najczęściej Polacy wybierają Teneryfę, ale można też dobrze odpocząć na Fuerteventurze czy Lanzarote. Tam wybrały się koleżanki Maria Gostrowska - Orlicka i Anna Lis.
    O pięknie tych wysp i atrakcjach turystycznych można było się dowiedzieć na kolejnym Klubie Podróżnika w dniu. 15.11.2018.

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 Klub Podróżnika 11.2018.

  • "Ptaki" 11.2018 r. "Żurawie"

    "Ptaki"    11.2018 r.  "Żurawie"

    Kolejny już wykład nowej sekcji "PTAKI"  zgromadził pasjonatów tej dziedziny wiedzy wokół p. Bartosza Krąkowskiego, który tym razem przybliżył nam budowę, zwyczaje i warunki bytowania  żurawi.

     

                                            

  • "I Ty zrozumiesz Einsteina" 11.2018 r.

    "I Ty zrozumiesz Einsteina"  11.2018 r.

     

    Miłośnicy sekcji "I Ty zrozumiesz Einsteina" mieli niewątpliwą ucztę  podczas spotkania z p. Stefanem Różyckim, który przyjechał do nas spod Warszawy. Temat wykładu brzmiał:  "Ochrona środowiska przed polami elektromagnetycznymi. Przegląd podstawowych zagadnień." Na początku zostaliśmy wprowadzeni w przepisy z lat 1961 i 1980 dotyczące m.innymi bezpieczeństwa człowieka przy kontakcie z polami elektromagnetycznymi. Telefony komórkowe, linie i stacje elektromagnetyczne, wyładowania elektryczne podczas burz, promieniowanie nadfioletowe,  porażenia prądem  to jedne z wielu przykładów sytuacji, kiedy człowiek narażony jest na działanie pól elektromagnetycznych- w zależności oczywiście od częstotliwości fal.

        

  • Teologia 11.2018 r.

    Teologia 11.2018 r.
    W środę 28.11.br. mieliśmy okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu ks. Tomasza Krzysztofiaka z cyklu "Zaprzyjaźnić się z Biblią"  pt. "Jak powstawały i czym są Ewangelie".  Był to precyzyjnie, chronologicznie i w sposób naukowy nakreślony obraz przybliżający znaczenie Ewangelii - doskonały wstęp do stopniowego, szczegółowego zapoznawania się z nimi. Cieszy rosnąca frekwencja na wykładach.
    Zbigniew
     
  • XII OFFELIADA ZA NAMI

    XII   OFFELIADA    ZA NAMI

    P. Hanna Kaczmarek reprezentowała nasza uniwersytecką społeczność w Jury Studenckim tegorocznego Festiwalu Filmów Niezależnych OFFELIADA w Gnieźnie.

  • Miejska Rada Seniorów zakończyła I Kadencję.

    Miejska Rada Seniorów zakończyła I Kadencję.

    więcej  za Urzędem Miejskim

  • 2018/2019     INAUGURACJA  NOWEGO  ROKU  AKADEMICKIEGO  2018/2019
    07.11.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2018/2019 INAUGURACJA NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019.

    Program uroczystości:

    •         Hymn Państwowy
    •         Wystąpienie Prezesa Zarządu GUTW mgr inż.Danuty Wiśniewskiej, przekazanie życzeń ks.prof. dr. Macieja Olczyka, Członka  Honorowego GUTW - powitanie zaproszonych gości, podziękowania dla wolontariuszy pracujących na rzecz naszej organizacji.
    •          Immatrykulacja studentów I roku - wiceprezes Zarządu dr inż Krystyna Jarosz i prof.zw. dr hab. Józef Garbarczyk
    •        Słowo Dyrektora  IKE UAM prof. zw. dr.hab. Leszka Mrozewicza, Członka Honorowego GUTW
    •        Otwarcie nowego roku akademickiego 2018/2019- prof. zw. dr hab. Józef Garbarczyk, emerytowany Rektor PWSZ, Członek Honorowy GUTW
    •         Wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Elizy Grzelak " Wartości w czasach postprawdy"          
    •         Gaudeamus Igitur   
    •         Życzenia Gości:  Prezydenta Miasta Gniezna  Tomasza Budasza, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusza Pilaka, Jacka Kowalskiego- w imieniu Przewodniczącego Rady Powiatu Dariusza Iglińskiego, Wojciecha Szymczaka w imieniu posła RP Zbigniewa Dolaty, Lidii Bójko w imieniu p. Starosty;

                    Nadeszły także życzenia pomyślnego nowego roku akademickiego od ks.prof. dr Macieja Olczyka.

    •          Koncert Andrzeja Andrzejewskiego- członka zespołów muzycznych Fan Art i Zagrali i Poszli, studenta GUTW
    •         Otwarcie wystawy dorobku artystycznego naszego studenta Zenka Stefańskiego
    •          Poczęstunek 

     

                 Spośród zaproszonych na uroczystość wielu gości z grona parlamentarzystów, władz samorządowych, władz gnieźnieńskich uczelni wyższych, władz współpracujących z GUTW instytucji,  wykładowców i instruktorów  przybyli: Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, w imieniu Starosty Gnieźnieńskiego p. Lidia  Bójko,w imieniu Rady Powiatu Jan Kowalski, Jan Budzyński - wiceprzewodniczący Rady Miasta i dyrektor Domu Pomocy Społecznej, w imieniu posła Zbigniewa Dolaty Wojciech Szymczak, prof. zw. dr hab. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE UAM, Rektor Prymasowskiego Wyzszego Seminarium Duchownego ks. dr Przemysław Kwiatkowski, emerytowany Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie prof. zw. dr hab. Józef Garbarczyk, w imieniu Rektora Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium p. dr Sylwia Jabłońska senator tejże uczelni; p. Dariusz Pilak dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, p. Oliwia Komorowska -Pełnomocnik Prezydenta ds Rodziny i Seniorów, p. dr inż Krystyna Jarosz dyrektor Cechowej Szkoły Rzemieślniczej, p. Adam Krystkowiak, dyrektor Szkoły Mundurowej ZDZ, p. Anna Zielińska - lektor j. angielskiego, p. Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz reżyserka teatralna, p. Natalia Braciszewska-Kijak prowadząca warsztaty muzyczne i wykładowca sekcji Historia Muzyki, p. Marcin Kuźlak prowadzący warsztaty taneczne. Serdecznie dziękujemy za udział w naszym Święcie.  Dziękujemy też p. prof. dr. hab. Elizie Grzelak za wspaniały i pełen mądrych treści wykład inauguracyjny a także p. Andrzejowi Andrzejewskiemu za koncert pięknych, klimatycznych melodii. Dziękujemy również kierownictwu i pracownikom firmy gastronomicznej " Dziki Dwór Pod Kaczką" za apetyczny i smaczny catering.

    •         Prezes Zarządu GUTW serdecznie dziękuje i wyróżnia następujące osoby, które pełnią ważne funkcje i wykonują liczne prace na rzecz rozwoju GUTW:

     

              p. Annie Lis dokumentacja fotograficzna, organizacja wykładów sekcji  Klub Podróżnika,

               p.Teresie Ryczkowskiej - dokumentacja fotograficzna, organizacja wystaw, 

               p.p.Katarzynie i Zbigniewowi Zgorzelskim - organizacja wykładów z Teologii,

               p.p.Czesławie Janowicz, Kunegundzie Wieczorek, Grażynie Dopieralskiej,Marii Sławińskiej,  Lucynie Kaszyńskiej,  - opieka nad sekcjami ruchowymi: terapia ruchem, terapia tańcem, warsztaty taneczne, joga

              p.p. Marii   Sławińskiej, Jolancie Nowak, Aurelii Łuczak, Marii Gostrowskiej-Orlickiej,- opieka nad sekcjami      językowymi : j. angielski i j. niemiecki

               p.p.Markowi Ławeckiemu, Markowi Szymaniakowi - za organizację rajdów rowerowych

               p.Henrykowi Leśnemu - za organizację wykładów ogólnych

              p.Teresie Szarwark - za pomysł i organizację wykładów Ptaki

               p.Wojciechowi Cichemu- za organizację spotkań członków Salonu Politycznego

               p.Annie Purol - za opiekę nad sekcją wolontariatu "Pomocna Dłoń"

               p. Henrykowi Kwiatkowskiemu- za organizację wykładów "I Ty zrozumiesz Einsteina"

              p. Jerzemu Woźniakowi - za opiekę nad sekcją - Warsztaty Muzyczne

              .p. Lucynie Kaszyńskiej  - za opiekę nad sekcją "Teatr Ponad Czasem"

              p. Irenie Drzewieckiej - za opiekę nad zajęciami w Bibliotece Pedagogicznej i organizację wycieczek muzealnych,

              p.p. Bożenie Uliszak i Krystynie Piekarskiej - za opiekę nad sekcją Aqua- aerobik

              p. Iwonii Woźniak- za współorganizację wieczorków tanecznych

              p. Irenie Zielińskiej  - za organizację Biesiady w Gołąbkach

              p. Jadwidze Nowaczyk- za wprowadzenie GUTW na FACEBOOK

              p. Aleksandrze Kędzierskiej -  Mańka, Stanisławowi Doleckiemu, Cecylii Wełnic, Janowi Gładychowi, Andrzejowi    Andrzejewskiemu- za czynny udział w działaniach związanych z organizacją Wakacji w Mieście

             - członkom zespołów : Warsztatów Muzycznych, Warsztatów Tanecznych, Teatru Ponad Czasem -  za  występy

             - członkom zespołów reprezentujących GUTW na spotkaniach UTW  w Sierakowie ( 3x), Grodzisku Wlkp,       Międzychodzie, Nowym Sączu, Lesznie,

             p.p. Irenie i Zenonowi Stefańskim za organizację wystawy towarzyszącej Inauguracji nowego roku akademickiego

            - osobom współorganizującym tegoroczną Inaugurację nowego roku akademickiego i prace administracyjne: Krystynie Jarosz, Krystynie Piekarskiej, Urszuli Labon, Annie Purol, Aleksandrze Knast, Teresie Ryczkowskiej, Aleksandrze Górnej, Łucji Kujawie.

  • PTAKI 10.2018 R.

    PTAKI  10.2018 R.

    Wykład p. Bartosza Krąkowskiego zatytułowany był "Gęsi"

    w czasie wykładu poznalismy podstawowe rodzaje gęsi: zbożowa, zbożowa czarna, zbożowa białoczarna, która występuje na Śląsku i w Wielkopolsce. Znamy też gęś Bernikla obrożną, gęś gęgawę, która jest jedyną lęgową w Polsce. Wykładowca bardzo barwnie opowiadał też o obrączkowaniu gęsi także obrożami z nadajnikami GPS. Pozwala to poznać sposoby przemieszczania się tych ptaków.

     

            

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć