Irena Drzewiecka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Wykład 21.03.2018 r. Biblioteka Pedagogiczna fot. I. Drzewiecka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Teologia 03.2018 r. fot. Zb. Zgorzelski.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018Klub Podóżnika 03.2018 r. fot. Anna Lis.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Inauguracja nowej sekcji - zajęcia taneczne fot. D.W..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018Wycieczka do Muzeum Archidiecezjalnego 02.2018 fot. I. Drzewiecka.
W dniu 22 lutego 2018 r. wielu naszych studentów uczestniczyło w kolejnej odsłonie Gnieźnieńskich Konserwatoriów Historycznych na zaproszenie dr. Kamila Wasilikiewicza i pozostałych pracowników Zakładu Studiów Gnieźnieńskich IKE UAM. Temat spotkania: "Gniezno- miasto targowe", prelegent p. Jakub Magrian z MPPP. W programie był interesujący referat z prezentacją fotografii archiwalnych map, rycin i zdjęć.
Wykład poprowadził ks. kan. Dariusz Sobczak – dyrektor Prymasowskiego Chóru Katedralnego . Tematem wprowadzającym nas w okres Wielkiego Postu były "Unikalne kompozycje psalmowe na Wielki Tydzień" .
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Teologia 02.2018 r..
Od teraz Ogólnopolska Karta Seniora dostępna w całej Polsce! W program zaangażowało się już ponad 160 partnerów, a liczba użytkowników Karty Seniora wynosi ponad 7 tys. osób. Szczegółowa lista partnerów Karty Seniora znajduje się na stronie www.glosseniora.pl.
Nie masz jeszcze karty? Wejdź na stronę www.glosseniora.pl, wypełnij formularz, odbierz swoją Kartę Seniora i czerp z życia to co najlepsze!
W dniu 19 lutego 2018 r. wzięliśmy udział w wernisażu wystawy p. Teresy Ryczkowskiej zatytułowanej "Bo we mnie jest inspiracja... Gnieźnianie w machinie czasu". Gośćmi miłego spotkania była liczna grupa obecnych i byłych studentów GUTW, którzy zostali uwiecznieni na fotografiach p.Teresy. Miło było zauważyć, że obecne też były osoby, które również swoją twórczością ubogacają wizerunek naszego stowarzyszenia. Bohaterka wieczoru często podkreśla, że jej romans z aparatem fotogaficznym i pędzlem ( tworzy również wspaniałe pejzaże) rozpoczął się w roku jej wstąpienia do Uniwersytetu czyli 2006. Dziękując za zaproszenie życzymy dalszej weny twórczej, pomysłów na wspólne działania wielu obdarzonych talentami studentów-seniorów.
fotografie za GOK w Niechanowie foto GUTW
Twoje zrozumienie wiele znaczy – to hasło kampanii społecznej Zrozumieć Starość mającej na celu uwrażliwienie na potrzeby rosnącej grupy osób starszych.
Początek kampanii organizowanej przez Fundację Zaczyn przy wsparciu Promedica24 przypadł na 22 lutego 2018 r. Na specjalnej konferencji prasowej odbywającej się pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaprezentowany został spot telewizyjny, który w kolejnych tygodniach emitowany będzie w wybranych telewizjach, w internecie czy na nośnikach w komunikacji publicznej w największych miastach.
Oberzyj spot video
Co czwarty Polak jest seniorem, a aż dwa miliony osób z tej grupy to osoby samotne, schorowane, pozostawione samym sobie. Bardzo wiele osób potrafi traktować osoby starsze z obojętnością lub nawet pogardą. Powodem tego jest brak empatii, ale i podstawowej wiedzy o tym jak zmienia się funkcjonowanie naszych ciał i umysłów w kolejnych dekadach życia. Chcemy pokazać, że wzajemne zrozumienie dużo znaczy dla jakości życia nas wszystkich, zarówno seniorów, jak i osób młodszych, których w przyszłości czekać będą te same problemy – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.
więcej na stronie www.Zrozumiećstarość.pl
W czwartkowy wieczór niezwykle interesująco spędziliśmy czas w Miejskim Ośrodku Kultury na otwarciu arcyciekawej wystawy dorobku Pracowni Witrażu, która dziala już 10 lat. Pięknie zaaranżowana ekspozycja zachwyciła obecnych. Zakupiliśmy także małe dzieła sztuki i nabraliśmy ochoty do takiej artystycznej działalności. Miło było spotkać dawno niewidzianych osób, wymienić się opiniami i uchwycić w aparatach fotogaficznych piękno szklanych cudeniek.
Polecamy......
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Bal Maskowy 02.2018 r..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Wykład prof. dr. hab. Elizy Grzelak.
Spotkaliśmy się już o godzinie 14.00, by na rozpoczęcie czyli na godz. 16.00 ustawić sztalugi a na nich prace plastyczne, stoły i prace z rękodzieła artystycznego i oswoić się ze sceną. Dla niektórych grup był to pierwszy wspólny kontakt ze sceną. Pracy, emocji i tremy było co niemiara ale godz. 16.00 nadeszła bardzo szybko. Sala powoli się zapełniała, jedni szukali tekstów, inni butów a inni swoich kolegów i koleżanek. Pracownicy MOK-u bardzo sumiennie przygotowali scenę, salę widowiskową i służyli pomocą w doborze świateł, ustawieniu mikrofonów czy rekwizytów. Co fachowcy to fachowcy. W kilku przypadkach przybyli też instruktorzy projektowi i dodając swoim przykładem i dobrym słowem wspomagali naszych artystów w tym trudnym czasie.
Jako pierwszy wystąpił Zespół Muzyczny, który utworzył się podczas projektu. Instruktorem była i jest ( bo grupa spotyka się nadal w ramach zajęć GUTW) pani Natalia Braciszewska- Kijak. Członkowie Zespołu nabyli umiejętności gry na bum bum rurkach i innych instrumentach, które zakupiliśmy w ramach projektu. Na pokazie zaprezentowali kilka kolęd. W skład Zespołu wchodzą: Barbara Szklarska, Irena Zielińska, Zbigniew Zgorzelski, Bogdan Gądek, Jerzy Woźniak - starosta, Zdzisław Justynowicz, Robert Waberski, Jan Gładych, Andrzej Andrzejewski gościnnie p. Barbara Gładych. Zespół działa i zaprasza na zajęcia.
Następnie poznaliśmy dokonania nowej grupy pod nazwą "Najwyższy czas" w przedstawieniu "Biały obrus, czarna sierść". Zespół pracował pod kierunkiem p. Pawła Bąkowskiego. Fabuła oparta na naszym codziennym życiu , w którym przeszkadzają nam nasze niedyspozycje, rózne dolegliwości i przywary. Piękne stroje, zastawa stołowa i piosenki w wykonaniu p. Krysi Kwaśniewskiej i jej młodszego kolegi w roli kotów. Publiczność szybko reagowała na dowcipne teksty i sytuacje.W Zespole bawią się i pracują: Maria Sławińska-starosta, Ludwika Mikołaj, Krystyna Ławicka-Kosmala, Krystyna Kwaśniewska, Anna Purol, Zygmunt Biniecki, Franciszek Kanke, Marek Szymaniak, Zenon Stefański.
Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Artystycznego, który powstał w ramach projektu "Ostatnia Mila 3" pod kierunkiem p. Dominiki Drzewieckiej - Sochackiej. Zespół wykonał 6 piosenek, z odpowiednim układem scenicznym. W czasie ćwiczeń akompaniował p. Mateusz Walczak. Śpiewają: Cecylia Wełnic, Aniela Pawłowska, Aleksandra Górna, Iwonia Woźniak, Krystyna Piekarska, Irena Nowakowska, Stefania Wojciak, Irena Banasiak, Krystyna Ławicka Kosmala, Danuta Wiśniewska, Marek Szymaniak.
W dalszej części programu wspomnieliśmy warsztaty taneczne, które odbywały się w ramach projektu "Ostatnia Mila 3". Zajęcia taneczne prowadzil p. Marcin Kuźlak. Partnerami naszych Pań byli mieszkańcy domu "Spokojna Przystań". Atmosferę spotkań przypomnieliśmy korzystając z fimów nakręconych na zajęciach i próbach. Na zakończenie tej części pokazów Panie wystąpiły w pięknych strojach zakupionych ze środków projektów. W grupie tańczących ze strony GUTW były: Maria Sławińska - starosta, Krystyna Kwaśniewska, Ludwika Mikołaj, Cecylia Wełnic, Krystyna Król, Stefania Wojciak, Danuta Wiśniewska i gościnnie Halina Dyc.
Na zakończenie wystąpił zespół najbadziej doświadczony, działający od roku 2011. "Teatr Ponad Czasem" pracował nad sztuką "Raban z babami" pod kierunkiem p. Magdaleny Pomierskiej - Śmigel. W jego skład wchodzili: Lucyna Kaszyńska- starosta, Cecylia Wełnic, Irena Stefańska, Anna Kuss, Anna Kujawska, Stefania Wojciak, Maria Ciesielska, Tadeusz Ciesielski, Marek Szymaniak i Jerzy Witucki.
Podczas imprezy można było podziwiać przepiękne artystyczne eksponaty rękodzieła, wykonane na wasztatach projektowych. Na stołach swoje prace prezentowały panie: Bożena Szymczak-starosta, Anna Grenda, Jadwiga Nowaczyk, Danuta Kolińska, Maria Wilczek, Czesława Kumala- Śmigielska, Kunegunda Wieczorek,Olga Grzelak, Barbara Gabryszak, Helena Wojciak, Dobromiła Walczak,Alina Słomian. Panie wykonały: karty swiąteczne, dekoracje z papieru pergaminowanego, wyroby z papierowej wikliny i szafki na klucze. Instruktorem była p. Halina Ciążyńska.
W czasie projektu swoje pasje i umiejętności odkrywały i rozwijały osoby z grupy plastycznej pod kierunkiem p. Krzysztofa Burgchardta. Powstały liczne prace, które prezentowaliśmy w MOK-u rozmieszczone na sztalugach.W zajęciach uczestniczyli: Teresa Ryczkowska- starosta, Krystyna Kwaśniewska, Danuta Kapela, Krystyna Klimuk, Wiesława Michałowska, Danuta Wiśniewska, Zenon Stefański, Stefan Karpiński, Anna Głowniak, Izabela Ziółek.
Zdjęcia z wystaw wkrótce.
Wszystkim uczestnikom warsztatów, instruktorom gratulujemy, dziękujemy za pracę, pomysły, ciepliwość. Dziękujemy za przeżycia i emocje, jakie były nam dane podczas zajęć i na kolejnych podsumowaniach.
Jakość zdjęć dokumentujących imprezę w MOK-u jest niedoskonała. Może ktoś zechce podzielić się swoimi fotkami? Można pzesłac jako sms lub na pocztę e-mailową GUTW.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Podsumowanie projektów w MOKu 28.01.2018 r. .
W ślad za wyróżnieniem za działalność senioralną w województwie wielkopolskim Danuta Wiśniewska została zaproszona wraz z innymi nagrodzonymi osobami do udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Było dużo wrażeń, wymiany zdań, powitań z dawno niewidzianymi znajomymi i emocji. A oto mała próbka zdjęć:
W dniu 24.01.2018 r. wysłuchaliśmy w ramach wykładu propozycji p. prof. ndzw. PSZ w Szczecinie dr. hab. inż. budowy okrętów Tadeusza Jastrzębskiego pt "Elementy marynistyczne w sztuce sakralnej".
W trakcie wykładui zakres badań identyfikacyjnych poznaliśmy definicje, podstawy i korzenie akwatyki i marynistyki, klasyfikację działów marynistyki. Wykładowca zaprezentował nam przykłady elementów akwatycznych i marynistycznych: w Księgach Starego i Nowego Testamentu, symbolikę chrześcijańską - florę i faunę, porównał nawy kościołów z okrętami, opisał atrybuty różnych postaci. Poznaliśmy też budowę łodzi, statków, okrętów i statków wotywnych, omówił kościoły i kaplice marynistyczne. W dyskusji poruszyliśmy także przykład ambony w gnieźnieńskiej Farze.
Pożegnaliśmy się z nadzieją na następne spotkanie.
22 stycznia 2018 r. grono zainteresowanych studentów GUTW wzięło udział w Konferencji, która odbywała się w auli IKE a wieczorem w Koncercie zespołu NEGEV w MOK-u. Organizowane corocznie Dni Judaizmu cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem wśród gnieźnieńskich seniorów a wykłady i inne przedsięwcięcia organizowane przez ks. prof. Waldemera Szczerbińskiego gromadzą wielu spośród nas. Byliśmy nawet w Izraelu i w Warszawie w Muzeum POLIN.
Styczniowy wykład teologiczny pt. " W żłobie leży.... dlaczego żłób ?" wygłosił dla nas ks. dr Wojciech Rzeszowski - dyrektor Centrum Edukacyjno - Formacyjnego przy PWSD. Wykładowca przybliżył nam symbolikę związaną ze świętami Bożego Narodzenia, poczynając od opłatka potem choinki, kończąc na żłobie. W bardzo ciekawy sposób zaznajomiono nas z symbolami, do których podchodziliśmy bardzo powierzchownie.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Klub Podróżnika 01.2018.
P.p. Jadwiga Nowaczyk i Anna Grenda reprezentowały nasz Uniwersytet 11 października 2017 roku w Poznaniu podczas Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która poświęcona była sprawom senioralnym.
Poniżej odnośniki do informacji o działaniach i zamierzeniach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w naszym województwie.