• "Teologia" 12.2017 r.

    "Teologia"  12.2017 r.

     

    Ostatni wykład sekcji "Teologia" ks.dr. hab. Macieja Olczyka, prorektora PWSD  nawiązywał treścią do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.Temat brzmiał: W przededniu Bożego Narodzenia : godność człowieka i jego wartość w oczach Boga".

       

  • Koncert Świąteczny dla Seniorów 12.2017

    Koncert Świąteczny dla Seniorów 12.2017

    Tuż przed Świętami uczestniczyliśmy w gronie gnieźnieńskich seniorów w  koncercie zatytułowanym "Niech ktoś zatrzyma wreszcie czas...". W auli IKE grali i śpiewali dla nas p. Natalia Braciszewska- Kijak, p.p. Aleksander Szmidt i Miłosz Wekka. Nie zabrakło nastrojowych znanych utworów ale także bawilismy sie wysmienicie przy żartobliwych i energetycznych "kawałkach". W doskonałych nastrojach, odprężeni i podśpiewujący zasłyszane motywy powróciliśmy w domowe pielesze, by powoli oddac się przedświątecznym zajęciom.

    Na piękny koncert zaprosił seniorów p. Prezydent Tomasz Budasz i Miejska Rada Seniorów.  za całoroczne działania na rzecz Skorzystaliśmy z obecności p. Prezydenta i podziękowaliśmy  za całoroczne działania w celu poprawienia warunków życia osób starszych.

    więcej za Tv Gniezno

    więcej za gniezno24    

    więcej

    więcej za U. Miejskim

  • 2017/2018  Wigilia członków grupy j. angielskiego   fot. A. Lis
    30.12.2017

    Ostatnie spotkanie na zajęciach z języka angielskiego było uroczyste, serdeczne i pełne życzeń na święta i na Nowy Rok.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Wigilia członków grupy j. angielskiego.

  • 2017/2018  "Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu"  fot. I. Banasiak
    30.12.2017

    Członkowie  GUTW   zostali zaproszeni na uroczyste zakończenie projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego p.n. "Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu"-wsparcie Uniwersytetów III Wieku w Północnej Wielkopolsce. Spotkanie odbyło  się 18 grudnia 2017 w Margoninie. Przejazd i pobyt finansowany był ze środków projektu. W Margoninie spotkali się reprezentanci kilku UTW , beneficjantów projektu. Dzialania projektowe, toczące sie od kwietnia do listopada w 6 wielkopolskich UTW zostały omówione, podsumowane przez koordynatorów rrojektu czyli członków Stowarzyszenia Razem Dla Studziec i Adolfowa, przez władze gminne gminy Margonin, posła na Sejm RP p. Piechowiaka i niektórych liderów UTW. W naszej obecności powołano Gminną Radę Seniorów. Wysłuchaliśmy też kilku utworów wykonanych przez członków Chóru UTW z Margonina. Cieszą wieści z Waarszwy, z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o naborze na nowa edeycje projektu. Zarząd naszrgo  Uniwersytetu złożył list intencyjny i  wstępne propozycje zajęć. 

    Akcentem kończącym spotkanie był wspólnie skonsumowany obiad. GUTW reprezentowany był przez 32 osoby.

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 "Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu" fot. I. Banasiak.

  • 2017/2018   Klub Podróżnika 12.2017 r.   fot. A. Lis
    12.12.2017
    Na spotkaniu w Klubie Podróżnika 07.12.2017 Kasia i Zbyszek Zgorzelscy zaprosili nas do zwiedzenia wyspy Mauritius. Jest to maleńka wyspa na oceanie Indyjskim opodal Madagaskaru. Kiedy osiedlili się na niej kolejno Portugalczycy, potem Holendrzy a na końcu Anglicy przekształcili wyspę w plantację trzciny cukrowej niszcząc jej naturalną roślinność i wytępili niektóre zwierzęta.
    Dziś Mauritius jest rajem dla turystów gdyż klimat tu cały rok idealny na opalanie a roślinność choć posadzona przez człowieka jest bujna i urzeka cudnymi kwiatami. Również można posłuchać śpiewu ptaków i podziwiać ich kolory.
    Prelegenci wspominają z przyjemnością wakacje na Mauritiusie i zachęcali nas do jej zwiedzenia.
    Anna Lis

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Klub Podróznika 12.2017 r. fot. A. Lis.

  • "Zdrowie Seniora" 11.2017. wykład projektowy MNiSW

    "Zdrowie Seniora" 11.2017. wykład projektowy MNiSW

    Podczas wykładu p. dr. Jolanty Twardowskiej-Rajewskiej wysłuchaliśmy wielu cennych uwag dotyczących zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej seniora. Dowiedzielismy sie także o roi lekarzy geriqatrów, całkowitej ocenie zdrowia przez specjalistów a takze o stanie geriatrii w Polsce. wykład został przyjęty bardzo ciepło, słuchaliśmy z uwaga doświadczonej i praktykującej specjalistki, która może pochwalic się bogatą listą dokonań na rzecz seniorów. Umówiliśmy się na następne spotkanie...

                                                                                                                       

  • Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów 1.10.2017 r. w Warszawie

    Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów 1.10.2017 r.  w Warszawie

    Prezes Zarządu GUTW reprezentowała społeczność gnieźnieńskiego UTW podczas kolejnej Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie. Konsolidacja środowiska, aktywność obywatelska, zdrowie i usługi społeczne – to obszary na których koncentrowały się obrady III sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

    więcej

    więcej

    Deklaracja programowa III sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów przyjęta jednogłośnie przez delegatów w dniu 1 października 2017 r. (wersja pdf)

  • Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Samorządu Wojewodztwa Wielkopolskiego

    Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Samorządu Wojewodztwa Wielkopolskiego

    więcej SWW kliknij

    Przedstawicielka GUTW p. Anna Grenda, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej wzięła udział w Nadzwyczajnj Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Sesja ta, która odbyła się w środę, 11 października 2017 r była poświęcona problemom środowiska wielkopolskich seniorów. Radni Województwa Wielkopolskiego podjęli przez aklamację uchwałę w sprawie sytuacji środowiska Seniorów w województwie wielkopolskim. W programie Sesji znalazły się także: informacja Zarządu Województwa Wielkopolskiego na temat działań regionalnego samorządu, mających na celu wsparcie seniorów. Jednym z nich jest Wielkopolski Program na Rzecz Osób Starszych . Beneficjentami tego programu są osoby starsze, ale także wszyscy, którzy na ich rzecz działają. Jako najważniejsze obszary wpływające na jakość życia osób starszych przyjęto: edukację, aktywność, zdrowie i bezpieczeństwo, a podstawą działań podejmowanych na rzecz osób starszych jest optymalizacja ich sprawności funkcjonalnej we wszystkich dziedzinach życia, włączenie do aktywnego życia społecznego i wykorzystanie potencjału tego środowiska. Samorząd Województwa Wielkopolskiego korzysta również z dostępnych na ten cel środków unijnych, realizując programy, dzięki którym mogą być finansowane projekty wspierające osoby starsze. Zachęca do korzystania z funduszy, które UE oferuje na wsparcie inicjatyw realizowanych przez samorządy lokalne czy stowarzyszenia senioralne.

    Podczas Sesji zaprezentowano działalność organizacji i stowarzyszeń seniorów, odbyła się także dyskusja uczestników sesji.

     
    Galeria zdjęć ( za U. Marszałkowskim):
    O problemach seniorów na Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku WojewództwaO problemach seniorów na Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku WojewództwaO problemach seniorów na Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa

     

     
     
  • 2017/2018GUTW zwiedza cukrownię w Kruszwicy  fot. uczestnicy
    29.11.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018GUTW zwiedza cukrownię w Kruszwicy fot. uczestnicy.

    Zapowiadana wcześniej wycieczka do Kruszwicy ( i nie tylko) by zapoznać się z nowoczesną technologią produkcji cukru doszła do skutku dzięki zaproszeniu i wielkiej pomocy p.p. Marii i Janusza Sławińskich. 31 osób wyjechało rankiem z Gniezna w kierunku znanej nam Kruszwicy, która miała pokazać nam swoje inne oblicze. Plan wyjazdu, ułożony przez "szefa " wycieczki przewidywał kilkugodzinny pobyt w Cukrowni Kruszwica, następnie zwiedzanie 'Mysiej Wieży" i kolegiaty . Kolejnym etapem był  obiad w ciekawym wnętrzu pałacu w Kobylnikach a póżniej przejazd do Inowrocławia. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, odpoczynek i integracja przy napojach i słodyczach a następnie spacer wokół  pięknie oświetlonych.Tężni i przez park. Po wyj ściu z autokaru zostaliśmy powitani przez p. Janusza, nubraliśmy ochronne kamizelki i rozgościliśmy się w sali konferencyjnej. Tutaj przedstawiono nam historię Krajowj Spółki  Cukrowniczej S.A., do ktorej należy m. innymi cukrownia w Kruszwicy, pod względem ilości zakładów, asortymentu i wielkości produkcji. Poznaliśmy również podczas wykładu i prezentacji miejsce Polski w świecie i Europie pod względem wielkości produkcji a także dowiedzielismy się wielu cennych informacji o organizacji kontraktacji, hodowli, zbioru buraków cukrowych. Technolog zakładu omówił proces technologiczny pozyskiwania cukru z buraków cukrowych na podstawie zwiedzanego przez nas zakładu. Od następnego mówcy dowiedzieliśmy się o sposobach ochrony środowiska i oczyszczaniu ścieków i zagospodarowaniu odpadów. Wykłady wszystkich trzech, bardzo zaangażowanych  fachowców były poparte prezentacjami, każdy z nad otrzymał też   marteriały  informacyjne i reklamowe. W tym czasie poczęstowani zostaliśmy kawą, herbatą i słodkościami. Przydał się ten miły wypoczynek bo wkrótce ubraliśmy sie w ochronne fartuchy i czepki, by podzieleni na grupy wkroczyć na produkcję. Byliśmy w samym centrum procesu. Dyfuzory, wyparki, warniki, wirówki, stacje kontroli  wszystko to bardzo nas ciekawiło. Jest o czym opowiadać wnukom i znajomym. Byliśmy też na placu składowania surowców, przy oczyszczalni, widzieliśmy pojazdy poruszające się po zakładzie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dziś wejść na teren spożywczych zakładów jest bardzo trudno. Tym bardziej serdecznie dziękowaliśmy pomysłodawcom wycieczki pp.p. Sławińskim podczas obiadu w Kobylnikach. Ale przedtem Mysia Wieża, wędrówka po schodach na szczyt, Zachwyt krajobrazem i widokiem, wysłuchanie p. przewodnik, która zawiodła nas jeszcze do romańskiej kolegiaty. Potem juz kierunek Inowrocław i zapoznanie sie z jego walorami jako uzdrowiska. Powrót w planowym czasie, wszyscy bardzo zadowoleni z wielkimi apetytami na następne 'takie" wycieczki.

     

     

     

     

    więcej o Krajowej Spółce Cukrowej S.A.

  • DJ WIKA gra i tańczy dla nas!!!!!

    DJ WIKA  gra i tańczy dla nas!!!!!
  • 2017/2018   Klub Podróżnika  11.2017  fot. A. Lis
    19.11.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Klub Podróżnika 11.2017 fot. A. Lis.

    W dniu 09.11.2017 odbyło się kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika. Tym razem poznawaliśmy historię, kulturę i zabytki Iranu. Iran ma bogatą historię - już w starożytności było to wielkie imperium sięgające od Grecji do Indii. Obecnie jest 5 razy większy od Polski a jego powierzchnia jest w większości górzysta. Starożytne budowle zniszczone zostały głównie w czasie najazdu Aleksandra Macedońskiego na Persję. Zwiedzaliśmy w Iranie głównie muzułmańskie meczety, ogrody i pałace. W budowlach tych podziwialiśmy przepych i oryginalność dekoracji - w wielu meczetach i pałacach we wnętrzach zastosowano lustrzane mozaiki.
    Irańczycy są bardzo gościnni i życzliwi do turystów. Pogoda w drugiej połowie października była idealna do zwiedzania - było ok. 25 st. C i bezchmurne niebo.
    Anna Lis
strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć