• 2017/2018    Skarby z Katedry.....
    09.11.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 Skarby z Katedry......

  • Prelekcja w Archiwum Archidiecezjalnym 11.2017

    Prelekcja w Archiwum  Archidiecezjalnym 11.2017

    W dniu 8.11.2017 r. wysłuchaliśmy prelekcji pt " Skarb  z Katedry - uratowane dziedzictwo kulturalne" . Głos zabrali : ks. Michał Sołomeniuk - dyr. Archiwum Archidiecezjalnegoi znana z konserwatorskich działan w Polsce i świecie p. Marzena Szczerkowska. Z wielkim zainteresowaniem przyjęliśmy wykład o znalezionych w Katedrze dokumentach i metodach przywracania ich do takiego stanu, by je odczytać.

    Serdecznie dziękujemy ks. dr. Solomeniukowi za zaproszenie. Na pewno nie jest to jedyne nasze spotkanie  ze skarbami gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

     

    więcej za gniezno24

  • 2017/2018   KLUB  PODRÓŻNIKA     10.2017  fot. Anna Lis
    15.10.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2017/2018 KLUB PODRÓŻNIKA 10.2017 fot. Anna Lis.

    Tematem pierwszego w nowym roku akademickim Klubu Podróżnika była Kuba. Zainteresowanie tematem było bardzo duże bo zabrakło miejsc w sali 2.06 - trzeba było donieść aż 10 krzeseł. Z wizytą do tego kraju udała się kol. Anna Lis i opowiedziała wszystkim o podróży dookoła wyspy. Dowiedzieliśmy się jak piękny to jest kraj i jak żyją w nim ludzie. Rządy Fidela Castro, który stanął na czele Rewolucji Kubańskiej i w 1959 roku objął przywództwo na Kubie przypominają nam czasy PRL-u. 
    Turyści są na tej pięknej wyspie tylko gośćmi, którzy tam wypoczywają i podglądają życie Kubańczyków. Natomiast mieszkańcy mają trudno, ale mimo wszystko muszą sobie radzić.

     

  • SENIORZY ODEBRALI KLUCZE MIASTA

    SENIORZY  ODEBRALI KLUCZE  MIASTA

    Oto pierwsze reminiscencje z naszej pieknej uroczystosci

    za gniezno.nasze miasto

    gniezno24

    telewizja kablowa gnieznohttp://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/8057/gniezno_miastem_seniorow.html

    e-gniezno

  • SENIORALIA CZAS ZACZAC.....

    SENIORALIA   CZAS ZACZAC.....

    1 pazdziernika to Swiatowy Dzien Osob Starszych. Z tej okazji Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz i Miejska Rada Seniorow serdecznie zapraszaja na kolejne juz Senioralia w dniu 8.10.2017 r. tj. w niedziele. W programie liczne atrakcje i niespodzianki.

    za Gniezno24

    za tv kablowa gniezno

  • Badanie ☛ Polki zaczynają życie po pięćdziesiątce!

    Badanie ☛ Polki zaczynają życie po pięćdziesiątce!

    Informacje dotyczącą badania można kopiować i przekazywać dalej :)

    Polki są otwarte na zmiany, są bardzo świadome oraz ciekawe świata. Kobiety w każdym wieku chciałyby się rozwijać i poszerzać kompetencje zawodowe. Nie boją się zmian w obszarze pracy oraz są gotowe na „rozsądne szaleństwa”. Szczególnie interesujący jest fakt, że kobiety z pokolenia baby boomers (po pięćdziesiątym roku życia) nie odstają od tego trendu. Są najbardziej otwarte na podróże i zwiedzanie świata (82%) oraz samodzielne wakacje (61%). Informacje wynikają z najnowszego badania „Polko, odważ się na zmiany” przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polek przez IQS na zlecenie Promedica24.

    Zmiany i nowe początki

    Statystyczna Polka niemal dwa razy rozpoczyna wszystko od nowa z powodu przyczyn losowych takich jak: małżeństwo, rozwód, śmierć bliskiej osoby, pożar, powódź, kryzys gospodarczy, czy zwolnienia grupowe. Kobiety z niższym wykształceniem zaczynały wszystko od nowa średnio 2,3 razy, natomiast te z wykształceniem średnim i wyższym odpowiednio rzadziej – 1,6 razy. Co ciekawe, układanie na nowo sobie życia nie jest związane z wiekiem badanych.

    „Badanie, które przeprowadziliśmy, potwierdziło naszą tezę, że Polki są otwarte na zmiany i to na bardzo wielu płaszczyznach. To, co szczególnie nas zainteresowało to fakt, że kobiety po pięćdziesiątce nie pozostają w tyle, a wręcz wyprzedzają młodsze koleżanki i bardziej niż one poszukują przestrzeni do życiowych zmian. Zwróciliśmy uwagę na fakt, że osiem na dziesięć Polek czuje się średnio 8 lat młodziej, niż wynikałoby to z ich metryki, czyli przewrotnie mówiąc: im starsze tym młodsze” – komentuje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

    Jakie są dzisiaj Polki 55+?

    Jak pokazuje raport „Polko, odważ się na zmiany”, aż 82% kobiet w wieku 55-64 lat jest zainteresowanych podróżami. Co ciekawe, chęć poznawania świata rośnie wraz z wiekiem badanych. W grupie ankietowanych kobiet w wieku 25-34 lata, jedynie 55% interesuje się podróżowaniem. Jednakże, pomimo największej otwartości na samodzielne wakacje, kobiety z pokolenia baby boomers nie są typami samotniczek i cenią życie w otoczeniu bliskich. Najwięcej kobiet 55+ deklaruje, iż posiada wielu przyjaciół i znajomych (63%). Warto podkreślić, że w grupie badanych w wieku 25-34 lata ta liczba się zmniejsza – 55% kobiet, deklaruje posiadanie wielu przyjaciół i znajomych. Polki 55+ są bardziej otwarte na zmianę partnera życiowego niż kobiety młodsze.

    „Warto pamiętać, że obecne 55-60 latki to kobiety, które w sposób całkowicie świadomy przeżyły zmiany ustrojowe w naszym kraju i start w dorosłe życie musiały dostosować do nowych okoliczności. To były niełatwe lata, dostępność takich dóbr jak możliwość studiowania, nauki języków obcych czy podróżowania była bardzo niska, stąd część kobiet żałuje niewykorzystanych w tym zakresie możliwości. Kobiety z pokolenia baby boomers praktycznie zawsze postawią siebie na ostatnim miejscu, wcześniej priorytetem są dla nich dzieci, dom, praca. W momencie, kiedy większość z tych obowiązków odejdzie np. dzieci się usamodzielnią to nagle otwiera się dla kobiet przestrzeń na zrobienie czegoś dla siebie: podróże, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, naukę języków obcych” – komentuje Marta Rybicka, Business Unit Director, IQS.

    Od 35 roku życia wzrasta dwukrotnie odsetek kobiet polegających tylko na sobie. Samodzielność w podejmowaniu decyzji i perswazyjność charakteryzuje w największym stopniu kobiety po pięćdziesiątym roku życia, zaś w najmniejszym dwudziesto- i trzydziestolatki. Kobiety z pokolenia baby boomers podejmują samodzielnie decyzje znacznie częściej (66%), niż te z pokolenia Y (kobiety w wieku 25-34 lata). Aż 74% ankietowanych 55+ wierzy, że trzeba dużo pracować, aby osiągnąć sukces w życiu.

    Co ciekawe, ponad połowa Polek 55+ deklaruje, że wiele rzeczy robi spontanicznie, bez wcześniejszego planu. Według motta życiowego carpe diem stara się żyć blisko połowa ankietowanych kobiet z pokolenia baby boomers. Kobiety 55+ chcą iść z duchem czasu, są otwarte na „rozsądne szaleństwa” – 74% Polek w wieku 55-64 jest zainteresowanych metamorfozą polegającą na zmianie fryzury.

    Otwartość na zmiany. Jakich zmian chcą Polki?

    Kobiety w każdym wieku są otwarte na zmiany, szczególnie w sferze zawodowej. Chciałyby podnosić swoje umiejętności i rozwijać kompetencje zawodowe. Jednym z obszarów, które kobiety niezależnie od wieku chciałyby zmienić w swoim życiu jest edukacja: zdobywanie wykształcenia czy nauka języków obcych. A to dlatego, że aspekt satysfakcji z życia zawodowego ma dla Polek duże znaczenie – 42% badanych kobiet pragnie znaleźć dobrą i lepiej płatną pracę. Polki w każdym wieku chciałyby dbać o zdrowie.

    8 na 10 kobiet uważa, że emigrować można w każdym wieku. Aż 40% kobiet deklaruje chęć podjęcia pracy sezonowej za granicą w sytuacji konieczności podreperowania budżetu domowego. Prawie połowa ankietowanych Polek (43%) byłaby skłonna przeprowadzić się za granicę na kilka miesięcy. Kobiety deklarują również otwartość na „drobne szaleństwa”, chcą dbać o siebie nie tylko w aspekcie duchowym, ale również wizualnym. Polki chciałyby również poprawić wygląd oraz pozbyć się kompleksów (48%).

    „Polki są otwarte na zmiany, a zmiany których pragną często oscylują wokół ich osobistego rozwoju, pracy, wykształcenia. Można przypuszczać, że wraz z doświadczeniem życiowym wyraźniej dostrzegają rolę samorealizacji, otwierają się na nowe, chcą robić rzeczy, których wcześniej nie mogły bądź nie miały odwagi robić. Polki nie do końca są zadowolone ze swojego wyglądu. Są gotowe na metamorfozę, chciałyby poprawić coś w swoim wyglądzie, poczuć się piękniejsze” – Maria Malicka, psycholog, IQS.

    W ramach badania zapytano Polki co zmieniłyby w swoim życiu, gdyby miały taką możliwość.

    Największa liczba ankietowanych kobiet chciałaby podróżować (52%). Blisko połowa badanych (48%) wyraziła potrzebę zdobycia wykształcenia, zmiany obecnego kierunku oraz nauki języków obcych. Według 81% badanych w każdym wieku można być aktywną zawodowo.

    Badanie zrealizowane zostało przez IQS na zlecenie Promedica24 na reprezentatywnej grupie 400 Polek w wieku od 25 do 64 lat metodą wywiadów CAWI. Badanie przeprowadzone zostało w dniach 5-7 lipca 2017 roku.

    Na zdjeciu najbardziej popularna w Polsce  DJ  WIKI
     

  • Forum III Wieku 2017 r. - Nowy Sacz - Krynica

    Forum III Wieku 2017 r. - Nowy Sacz - Krynica
  • "Od niskiej emisji do wysokiej ŚwiadomoŚci"

    "Od niskiej emisji do wysokiej ŚwiadomoŚci"

    Czlonkowie GUTW uczestniczyli w konferencji inaugurującej kampanię edukacyjną

    pn. „OD NISKIEJ EMISJI DO WYSOKIEJ ŚWIADOMOŚCI”,

    która odbyla  się 19 września 2017r.

    w godzinach 9:30 – 14:30

    w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Łubieńskiego 11
    w Gnieźnie.

  • Nowa linia autobusowa nr 23 na cmentarze

    Nowa linia autobusowa nr 23 na cmentarze

     

     

     

          

          

     

    gniezno24

    tv kablowa gniezno

    informacjelokalne

    u.miejski

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć