• "Poznajemy gminy naszego powiatu"

    "Poznajemy gminy naszego powiatu"

    23.03.2022 r.

    W ramach "Edukacji Regionalnej" rozpoczynamy nowy cykl: Poznajemy gminy naszego powiatu wysłuchaliśmy wykladu znanego regionalisty p. Tadeusza Panowicza. Tym razem tematem Jego wystąpienia były dzieje gminy Łubowo.

    A początki sięgają IV w. p.n.e. - chodzi tu o grodzisko i cmentarzysko. Pierwsze zapiski datowane są na rok 1321. Do najciekawszych obiektów należą: kościół modrzewiowy z wieżą z dębiny, w którym jest ołtarz, krypty, a pod chórem belka pozostała po spaleniu kościoła przez Szwedów, kropielnica kamienna.

    XVII powstała linia dyliżansowa do Torunia , w 1872 pierwszy pociąg przejechał przez Łubowo a w 1911 za budowano dworzec w 1935 powstał gmina.

    Otrzymaliśmy wspaniałe upominki- publikację  ze wspaniałymi przepisami kulinarnymi na potrawy z "pyr" pełną anegdot oczywiście w gwarze poznańskiej.

    Zapoznaliśmy sie tez z publikacją dot. dziejów i terażniejszości gminy Łubowo.

    Umówieni na następne spotkanie dot. gminy Witkowo będziemy organizować wyjazdy do pozostałych gmin gnieźnieńskiego powiatu a jest ich 9.

  • Nordic Walking w Parku Miejskim

    Nordic Walking w Parku Miejskim

    29.03.2022r.

  • Biblioteka gnieźnieńska poleca.....

    Biblioteka gnieźnieńska poleca.....

    Klub “Tea Time” – rozmówki w języku angielskim

    Na te spotkania, które na stałe dołączą do bibliotecznej oferty – miejska książnica zaprasza raz w miesiącu do Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16. Można będzie odświeżyć lub poprawić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Organizatorzy liczą szczególnie na tych, którzy kiedyś biegle posługiwali się angielskim w mowie, a teraz nie mają zbyt wiele okazji do jego wykorzystania. Zresztą mile widziani będą wszyscy, którzy mają chęć poświęcić kilka kwadransów na popołudniową konwersację w obcym języku. Angielskim zwyczajem popołudniowych herbatek spotkania klubu zaczynać się będą o godz. 17.00. Pierwsze – w środę 23 marca.

    Szczegóły – Biblioteka Główna, ul. Mieszka I 16, tel. 61 426 18 44.

     

    za BPMG

  • Newsletter Gazety Senior #35 Jedziemy do sanatorium na NFZ lub prywatnie, pakujemy walizkę [AKTUALNE INFO, STAWKI, CENY 2022]

    Newsletter Gazety Senior #35 Jedziemy do sanatorium na NFZ lub prywatnie, pakujemy walizkę [AKTUALNE INFO, STAWKI, CENY 2022]

    Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.plNewsletter Gazety Senior #35

    Przygotowała Linda MatusRedaktor Naczelna Gazety Senior

     

    Dzień dobry Państwu,w powietrzu czuć wiosnę, słońce przyjemnie nastraja, pogoda zachęca do wyjścia z domu – a każdy pozytywny aspekt rzeczywistości jest na wagę złota. Postanowiłam dziś zająć się zdrowiem seniora. Zapraszam do artykułów, które na GazetaSenior.pl są czytane wyjątkowo ochoczo – dotyczą one sanatorium. Wszystkie aktualne informacje w jednym miejscu bez wyskakujących reklam. Tylko tyle i aż tyle.Czekasz na WYJAZD DO SANATORIUM w 2022 na NFZ? Dopiero starasz się o skierowanie na leczenie w uzdrowisku? Może po Covid-19 szukasz rehabilitacji w sanatorium? Poznaj nowe zasady i wymogi dotyczące wyjazdu do sanatorium z NFZ. Sprawdź kolejkę oczekujących. Dowiedź się, o czym jeszcze musisz wiedzieć, jeśli chcesz jechać do sanatorium z NFZ w 2022?Ile kosztuje "darmowe" sanatorium na NFZ? Sprawdź aktualne stawki i zapowiedzianą kolejną podwyżkę. Od kwietnia br. będzie drożej!Czas oczekiwania na sanatorium na NFZ w 2022 r. to minimum 2,5 roku. Nie każdy ma tyle czasu. Chcesz podreperować zdrowie prywatnie w sanatorium? Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie i ile to kosztuje w 2022 r.Spakowanie walizki do sanatorium to duże wyzwanie, szczególnie gdy jedziemy po raz pierwszy, a nasz turnus trwa aż trzy tygodnie. Co zabrać, jak się spakować, aby wziąć wszystkie niezbędne rzeczy? Kompleksowy poradnik i szczegółowa [LISTA DO POBRANIA].Na zakończenie książka – “Walka o oddech” – napisana przez lekarza walczącego z koronawirusem od pierwszego dnia epidemii. Tomasz Rezydent zaprasza czytelnika na dyżur na jednym z najcięższych oddziałów covidowych w Polsce. To wstrząsająca relacja z pierwszej linii frontu walki z chorobą, która wciąż najbardziej zagraża seniorom z wielochorobowością. Gorąco polecam, bo koronawirus nie znikną i pozostanie z nami na zawsze. Już w środę 30 marca br. Zapraszam do lektury drukowanego numeru Gazety Senior, w którym znajdziecie m.in. oferty sanatoriów i ośrodków dla podreperowania zdrowia.Wciąż chętnie czytane na GazetaSenior.pl: Wyszukiwarka Bezpłatnych Leków 75+.

     

    Podoba Ci się ten newsletter? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zachęć ich do zapisania się do Newslettera "Gazety Senior". Niech grono dobrze poinformowanych seniorów zwiększa się! Zapisy dla nowych czytelników Newslettera TUTAJ >>

  • Wyniki badania potrzeb osób starszych w mieście Gnieźnie

    Wyniki badania potrzeb osób starszych w mieście Gnieźnie
  • Newsletter Gazety Senior #34 Rząd robi podatkowy wyjątek dla emerytów. Trzynasta emerytura a Polski Ład [SZCZEGÓŁY]

    Newsletter Gazety Senior #34 Rząd robi podatkowy wyjątek dla emerytów. Trzynasta emerytura a Polski Ład [SZCZEGÓŁY]

     

    Przygotowała Linda Matus
    Redaktor Naczelna Gazety Senior

    Dzień dobry Państwu,
    inflacja w lutym rok do roku wyniosła 8,5 proc. Co gorsza, to dopiero zapowiedź podwyżek w obliczu gęstniejącej sytuacji geopolitycznej. Tymczasem seniorzy czekają na 13. emerytury, które do większości popłyną z kwietniową wypłatą. Jak pisaliśmy w "Gazecie Senior" 13. emerytura w 2022 r. dla niektórych seniorów byłaby niższa niż w 2021 r., co wynika wprost z przepisów Polskiego Ładu. Natomiast rząd kolejny raz sięga po nadzwyczajne przepisy i w drodze wyjątku emeryci nie zapłacą w tym roku podatku od 13 emerytury. Szczegóły rozwiązania i kwoty podajemy TUTAJ. Prościej byłoby zawiesić Polski Ład i zostawić tylko wyższą kwotę wolną od podatku. A tak wszystko trzeba łatać doraźnymi decyzjami w obawie przed gniewem suwerena.

    Wojna przykryła wiele tematów, ale niezależne instytucje i media nadal wykonują swoje zadania i patrzą władzy na ręce. NIK wziął pod lupę program Senior+. Opisaliśmy prostym językiem wnioski z raportu pokontrolnego. Podsumowując, pomysł dobry, gorzej z jego realizacją. Polecam lekturę.

    Piszemy te maile, zaglądamy na strony internetowe tu i tam, a wielu seniorów nawet jeszcze nie wyruszyło w podróż do świata Internetu. Dlaczego głodni życia obawiają się cyfrowego świata? O cyfrowych strachach opowiada nam Cyfrowa Ambasadorka 60Plus. Warto wiedzieć i rozumieć.

    A w KINIE DLA SENIORA „Historia mojej żony” olśniewający melodramat pełen niespodziewanych zwrotów uczuć i akcji. Zobacz zwiastun VIDEO na GazetaSenior.pl

    Wciąż chętnie czytane na GazetaSenior.pl: Wyszukiwarka darmowych Leków 75+, Opaska Życia dla Seniora

    A już w środę 23 marca br. zapraszam do lektury kolejnego Newsletter'a.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Podoba Ci się ten newsletter? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zachęć ich do zapisania się do Newslettera "Gazety Senior". Niech grono dobrze poinformowanych seniorów zwiększa się! Zapisy dla nowych czytelników Newslettera TUTAJ >>

     

     

     

  • Wystawa "Gnieźnieńskie retrospekcje. Gnezno wczoraj i dziś" w mediach

    Wystawa "Gnieźnieńskie retrospekcje. Gnezno wczoraj i dziś" w mediach
  • 2020/2021 Wystawa"Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś"

    2020/2021 Wystawa"Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś"

    Nowa galeria Wystawa"Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś. została dodana do albumu fotograficznego

  • "Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś

    "Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś

    11.03.2022

    Wielu członków GUTW przyjęło zaproszenie i przybyło na otwarcie wystawy, która powstała w ramach projektu realizowanego przez p. dr Sylwię Szykowną i jej studentów IKE UAM wraz ze słuchaczami naszego Uniwersytetu. Spośród wielu nadesłanych fotografii przez członków GUTW ale i propozycji młodszych uczestników  na wystawę zakwalifikowano kilkanaście. Przy wyborze pracowało wiele osób w tym znany gnieźnieński fotograf p. Andrzej Andrzejewski i znany dziennikarz p. Rafał Wichniewicz. Studenci Instytutu wyszukiwali uwiecznione na "dawnych" zdjęciach fragmenty na ulicach Gniezna a efekty mogliśmy dziś zobaczyć na wystawie. Innym elementem projektu były wywiady przeprowadzane z właścicielami zdjęć zakwalifikowanych na wystawę. GUTW jest reprezentowany przez p.p. Teresę Kurzeję, Danutę Wiśniewską i Zygmunta Binieckiego. Następna wartość projektu to mapa dźwiękowa naszego miasta. Na zakończenie każdy chętny mógł uczestniczyć we wspólnym malowaniu na planszy różnych elementów miasta. Zabawa była przednia.

    Na czerwiec zaplanowana jest aukcja prezentowanych zdjęć a zebrane środki będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

    Bardzo miło spędziliśmy dziś czas w Instytucie rozpoczynając zajęcia w roku 2021/2022. Po raz pierwszy w miesiącu marcu ale cóż......

    Do zobaczenia na wykładach i innych wspólnych spotkaniach.

    za gniezno24                                                          za nasze.miastogniezno

  • Zaproszenie

    Zaproszenie

    Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś.

    Zaproszenie-wystawa(1).docx

    W najbliższy piątek, tj. 11.03.22 o godzinie 10.00, w holu przy auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM odbędzie się finał projektu popularnonaukowego „Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś”. W trakcie wystawy oprócz zdjęć dawnego i teraźniejszego Gniezna będzie można usłyszeć zebrane dźwięki miasta. Ponadto zostaną zaprezentowane wywiady z mieszkańcami i mieszkankami Gniezna, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z miastem. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także wziąć udział w warsztacie plastycznym dotyczącym przyszłości Gniezna, który będzie ostatnim punktem spotkania.

    Projekt „Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś” miał na celu poszerzenie wiedzy na temat historii Gniezna oraz dokonujących się przemian architektonicznych. W znaczącym stopniu wpłynął na pełniejszą integrację międzypokoleniową, wzmacniając poczucie tożsamości lokalnej osób zaangażowanych w jego realizację.

    Realizatorami projektu są Studentki i Studenci III roku komunikacji europejskiej, III roku projektowania kultury oraz Słuchaczki i Słuchacze Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali pod czujnym okiem dr Sylwii Szykownej oraz Prezeski Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Danuty Wiśniewskiej. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gniezna, Pana Tomasza Budasza. Otrzymał także dofinansowanie w ramach konkursu Kowadło 2.0.

    Wydarzenie to będzie również okazją do ogłoszenia otwarcia , wznowienia działalności edukacyjnej, kulturalnej, profilaktycznej i turystycznej Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sytuacja pandemiczna i związane z nią obostrzenia obligujące do społecznej solidarności w zakresie ograniczenia nadmiernego gromadzenia się nie pozwoliły na wiele aktywności.

     

    Zaproszenie-wystawa.docx  

  • IKE UAM z Ukrainą....

    IKE UAM  z Ukrainą....

    IKE z Ukrainą!

    26 lutego 2022 przez admin

    Szanowni Państwo,

    W związku z sytuacją na Ukrainie uruchamiamy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy:

    – jedzenia o długiej przydatności do spożycia,

    – środków pielęgnacyjnych i higienicznych,

    – środków myjących do ciała,

    – szczoteczek do zębów,

    – past do zębów.

    Bardzo prosimy o pomoc.

    Dary można przywozić do budynku dydaktycznego IKE. Magazyn działa przy portierni.

  • Pomoc dla Ukrainy w Gnieźnie

    Pomoc dla Ukrainy w Gnieźnie

    Pomoc dla Ukrainy - za Urząd Miejski    kliknij

    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie wspierał już od przyszłego tygodnia działania Instytutu Kultury Europejskiej UAM kierowane dla uchodzców z Ukrainy, którzy mieszkają na terenie kampusu IKE.

    Mamy również kontakty meilowe za pośrednictwem Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku z przedstawicielami polskich UTW na Ukrainie.

  • KIGS Partnerem Programu społeczno-rozwojowego Fundacji PFR "Akademia Rozwoju"

    KIGS Partnerem Programu społeczno-rozwojowego Fundacji PFR "Akademia Rozwoju"

    Szanowni Państwo,

     

    miło nam poinformować, że zostaliśmy Partnerem Programu społeczno-rozwojowego Fundacji PFR „Akademia Rozwoju”. Jest to inicjatywa przygotowana specjalnie dla kobiet w każdym wieku, które chciałyby realizować swoje plany i marzenia. Dzięki udziałowi w Programie, każda uczestniczka może całkowicie bezpłatnie wziąć udział w szkoleniach realizowanych zdalnie, uczestniczyć w spotkaniach z ekspertkami rynku pracy, mentorkami, które opowiedzą, między innymi o tym jak znaleźć swoje mocne strony i mówić o swoich sukcesach i talentach.

    Program „Akademia Rozwoju” został przygotowany w ten sposób, aby każda uczestniczka mogła wziąć w nim udział i zdobyć nowe kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystania nowych technologii w swoich codziennych działaniach społecznych i zawodowych. Na szkoleniach, prowadzonych w małych grupach, w miłej atmosferze, wspólnie z edukatorem, uczestniczki dowiadują się jak tworzyć i edytować samodzielnie strony internetowe, jak rozpocząć działalność gospodarczą oraz czym jest myślenie projektowe i jak je wykorzystać w swoich projektach.

     

    Po ukończeniu kursu, uczestniczka otrzymuje Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Programie.

     

    Aby wziąć udział w „Akademii Rozwoju” należy:

    - wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: Akademia Rozwoju Fundacji PFR (akademiafundacjipfr.pl)

    - zalogować się na swoje konto używając hasła, które zarejestrowana każda osoba trzyma na maila podanego w trakcie rejestracji

    - wybrać terminy warsztatów dostępne w zakładce „Kalendarz warsztatów” i zapisać się na nie.

    Warto realizować swoje plany i nowe projekty niezależnie od wieku i poszerzać swoją wiedzę.

    Więcej informacji o „Akademii Rozwoju” Znajduje się na stronie: www.fundacjapfr.pl/akademia_rozwoju

     

    Serdecznie zachęcamy do udziału w Programie!

  • Przygotowania do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022

    Przygotowania do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022

    Dzień dobry,

    SKM_C258_(222030115030.pdf

    W załączeniu kieruje do Państwa pismo od Prezydenta Miasta Gniezna, dotyczące współpracy przy okazji realizacji lokalnych działań w ramach rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Mam świadomość, że część z Państwa jest obecnie pochłonięta myślami i działaniami dotyczącymi wsparcia naszych sąsiadów. Mam również świadomość, że realizują Państwo swoje statutowe zadania i projekty. Zapewne część z Państwa może zadać pytanie – co my mamy wspólnego z rowerową rywalizacją?

    Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że poza aspektem sportowym, powyższy projekt wiąże się także z rekreacją, działaniami mającymi na celu propagowanie ekologii i relacji społecznych. Opracowując program tegorocznej edycji myślimy również o koncercie muzyków poruszających się m.in. na rowerach. Poza tym rower staje się z roku na rok coraz bardziej popularnym środkiem transportu, który towarzyszy wielu z nas.

    Dla mnie jako koordynatora lokalnego PRSP najistotniejszym celem realizacji tego projektu, jest popularyzacja roweru jako codziennego środka transportu. Mam również świadomość, że wielu uczestników bierze udział w projekcie ze względu na rywalizację i chęć pokonywania własnych granic.

    Mam nadzieję, że skierowane do Państwa zaproszenie spotka się z uznaniem i wypracowaniem pomysłów, które realizując wspólnie wpłyną nie tylko na aspekt rywalizacji w ramach PRSP.


    Dobrego dnia,

    Szymon Drzewiecki

    Inspektor

    tel.   61 426 04 34

    Urząd Miejski

    ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno

  • Posiedzenie Zarządu GUTW

    Posiedzenie Zarządu GUTW

    Zarząd GUTW w nowym składzie, zatwierdzonym przez KRS obradował w dniu 24.02.2022. Zebrani: Danuta Wiśniewska prezes Zarządu, Marian Rejdukowski wiceprezes Zarządu, Wanda Wierzbińska sekretarz Zarządu, Maria Graczyk skarbnik Zarządu i Witold Gądek członek Zarządu wnikliwie omówili m.innymi:

    - realizację projektu w partnerstwie z IKE UAM Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś. Otwarcie wystawy w dniu 11.03.2022 godz. 10.00 w IKE UAM- zapraszamy. W projekcie uczestniczą p.p. Teresa Kurzeja, Zygmunt Biniecki i Danuta Wiśniewska

    -szkolenie Akademia Lidera Senioralnych Organizacji Pozarządowych - będą uczestniczyły 2 osoby

    - przeprowadzone konsultacje Projektu Polityki Senioralnej Miasta Gniezna na lata 2022-2025

    - omówienie możliwości przystąpienia do konkursu ogłoszonego  przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025, edycja 2022.

    - zapoznanie się z ofertą stowarzyszenia " mali bracia Ubogich" dotyczącą propagowania idei wolontariatu w/w stowarzyszenia na terenie Gniezna

    -przygotowania do wznowienia działalności edukacyjnej, kulturalnej, profilaktycznej i turystycznej GUTW od połowy marca 2022r., jeśli sytuacja pandemiczna w kraju nie pogorszy się - podjęcie Uchwały Zarządu w tym temacie.

    - Zarząd podjął również uchwałę o przekazaniu środków , które na końcu roku 2021 były na koncie GUTW, na cele statutowe do wykorzystania w roku 2022.

    Na bieżąco będziemy informować P.P. studentów GUTW o planie zajęć.

  • Zaproszenie do zwiedzania pałacu w Zakrzewie

    Zaproszenie do zwiedzania pałacu w Zakrzewie

    Proponujemy porozumienie się członków GUTW w kwestii wyboru pory zwiedzania i dojazdu np w kilka samochodów. Jest to cenna informacja, bo pałac wart jest obejrzenia a możliwości jak do tej pory było niewiele.

     

    Witam serdecznie,

    zgodnie z Państwa prośbą, informuję, że pojawiła się możliwość zwiedzania pałacu w Zakrzewie. Po dwóch latach zamknięcia, pałac ma nowego właściciela – bank sprzedał obiekt prywatnemu przedsiębiorcy – i jest zgoda na zwiedzanie.

    Zwiedzania odbędą się:

    - w sobotę, 19 marca:

    - „dzienne” o godz. 10.00

    - „dzienne” o godz. 15.00

    - „nocne zwiedzanie” z Duchem Hrabiego o godz. 22.00

    - w niedzielę, 20 marca - o godz. 12.00.Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 18 marca do godz. 12.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość oraz godzinę zwiedzania na którą Państwo się zgłaszają) oraz wpłacenie:- 60 złotych od osoby (przy zwiedzaniu „dziennym”) na konto: 49 1090 1375 0000 0001 3076 6619 z dopiskiem: „Zwiedzanie Zakrzewa”- 70 zł (przy „nocnym zwiedzaniu) na konto: 49 1090 1375 0000 0001 3076 6619 z dopiskiem: „Nocne zwiedzanie Zakrzewa”.

    Ilość miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń!

    UWAGA! Wpisowe na zwiedzanie przyjmowane jest tylko na wyżej podane konto! Nie ma możliwości zapłaty gotówką!

    Więcej szczegółów w artykule:https://pojezierze24.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-zwiedzanie-palacu-zakrzewo,14384

    Pozdrawiam

    Karol Soberski

  • Fwd: Newsletter Gazety Senior #32 A więc wojna. Zdrowie na trudne czasy

    Fwd: Newsletter Gazety Senior #32 A więc wojna. Zdrowie na trudne czasy

    Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.plNewsletter Gazety Senior #32

    Przygotowała Linda MatusRedaktor Naczelna Gazety Senior

    Dzień dobry Państwu,trudno zebrać myśli, ale wojna nerwów jeszcze trochę potrwa. W obliczu pożogi u progu musimy szczególnie zadbać o najmłodszych i najstarszych. Dzieci nie rozumieją, czemu to się dzieje. Starsi rozumieją aż za dobrze, a to ogromny stres. Co możemy zrobić? Skupić się na działaniu i zadbać o siebie, i o innych. Seniorzy angażują się w zbiórki darów, udostępniają swoje mieszkania, opiekują się dziećmi z Ukrainy. Nie każdy tak może. Ale chcąc pomóc, wybierajcie wiarygodne akcje, ponieważ seniorzy są szczególnie narażeni na dezinformację i zwykłe oszustwa. Publikujemy listę wiarygodnych zbiórek i akcji dla Ukrainy. Do krajów sąsiadujących z Ukrainą uciekają też seniorzy. Polscy emeryci na Ukrainie tracą możliwość pobierania emerytury w związku z wojną. Co robić? Polska emerytura dla seniora na terenie Polski, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Niemiec [INSTRUKCJA].Zdrowie na trudne czasy to podstawa!Sposób, w jaki Ministerstwo Zdrowia informuje o bezpłatnych lekach dla seniorów, jest – oględnie mówiąc – mało przyjazny seniorom. Postanowiliśmy coś z tym zrobić, chyba się udało. W tej oto prostej wyszukiwarce leków 75+ sprawdzisz, czy możesz otrzymywać swoje leki za darmo. Wystarczy, że wpiszesz w okienku „Szukaj” nazwę leku lub substancji czynnej. Czasem wystarczy nawet kilka pierwszych liter nazwy. Można powiedzieć, że rozpoznaje lek już po pierwszej nutce:)Opłaty za "bezpłatne" sanatorium na NFZ idą w górę od kwietnia 2022 r. Poznaj nowe stawki.Marzec to miesiąc walki z rakiem jelita grubego. To podstępna choroba, która latami może nie dawać objawów. Jak ją wykryć? Prostym, dyskretnym, domowym testem na krew utajoną w kale (TEST FOB). Wyjaśniamy, jak to działa.Wzięliśmy pod lupę kolejną opaskę życia, tym razem od Comarch. Wyjaśniamy, jak działa, ile kosztuje i komu może pomóc uratować zdrowie, a nawet życie.Piszemy też o potwierdzonych w badaniach zaletach dzikiej róży w formie proszku. LitoFlex® to właśnie proszek z tego owocu, który otrzymuje się w sposób pozwalający zachować jego dobroczynne właściwości. Zawiera on m.in. galaktolipid GOPO®, który jest cennym wsparciem dla zwyrodniałych stawów, ale nie tylko. Ciekawe!Już w środę 9 marca br. Zapraszam do lektury kolejnego Newsletter'a. O czym będzie? Konia z rzędem temu, kto to wie. Bądźmy dzielni i solidarni! Chwała Bohaterom!

    Podoba Ci się ten newsletter? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zachęć ich do zapisania się do Newslettera "Gazety Senior". Niech grono dobrze poinformowanych seniorów zwiększa się! Zapisy dla nowych czytelników Newslettera TUTAJ >>

  • Gazeta Senior 31

    Gazeta Senior 31

    Przygotowała Linda MatusRedaktor Naczelna Gazety Senior

    Dzień dobry Państwu,kolejny drukowany numer "Gazety Senior" i kolejne ważne dla seniorów sprawy. Zacznę od tematu z kategorii – wydawałoby się – "Nieprawdopodobne, a jednak...", który opisał Andrzej Wasilewski. Nasz redaktor wziął na tapet bulwersujący poselski projekt zmian prawnych dotyczący funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku. Krok po kroku prześledził losy projektu ustawy, co publikujemy – w wydaniu drukowanym i już dziś na stronie GazetaSenior.pl – w artykule Senior na smyczy władzy i UTW do zamknięcia z mocy prawa? Losy projektu ustawy "wsparcia" idei UTW. Lektura obowiązkowa dla wszystkich słuchaczy i liderów UTW.Kontynuujemy temat finanse seniora 2022, bo to wciąż gorący temat albo – jak kto woli – gorący kartofel. Garść najważniejszych, aktualnych informacji w druku dot. Waloryzacji i dodatków do emerytury.Co jeszcze w marcowym numerze? Co zostawić, czego się pozbyć, gdzie szukać informacji i wsparcia w uporządkowaniu rodzinnej spuścizny. O tym z Joanną Hübner-Wojciechowską, autorką książki „Pamiątki rodzinne. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów” rozmawia Tadeusz Deptuła.Zastanawialiście się kiedyś, czy mężczyźni są dyskryminowani? – Czasami bywają, lecz niekoniecznie wtedy, gdy im się wydaje, że tak jest. Bez tabu przygląda się tej kwestii Krystyna Ziętak.Lekarz do pacjenta mocno sponiewieranego przez alkohol i życie:– Za dużo pan pije, a za mało je.– Cóż zrobić, na wszystko nie wystarcza.Krzysztof Daukszewicz od ponad dwudziestu lat zapisuje swoje spotkania ze smakoszami win regionalnych, które nigdy nie zdążą poleżakować. Koneserzy soczyście i bezpardonowo punktują naszą polską rzeczywistość. Gorąco polecamy najnowsze meneliki pt. "Jak płynie wódeczka na wsiach i w miasteczkach" od Prószyński i S-ka.Już w środę 2 marca br. Zapraszam na kolejną porcję informacji, tym razem skoncentrujemy się na zdrowiu seniora.

  • Gazeta Senior 30

    Gazeta Senior 30

    Najciekawsze treści z portalu gazetasenior.pl Newsletter Gazety Senior #30

    Przygotowała Linda Matus Redaktor Naczelna Gazety Senior

     

    Dzień dobry Państwu,"obyś żył w ciekawych czasach" – nie jest jasne, kto to powiedział, ale doskonale oddał ducha aktualnej sytuacji. Atmosfera gęstnieje na wielu frontach, ale zwykli ludzie starają się żyć normalnie. To szalone, ale wbrew pozorom najlepsze rozwiązanie – nie dać się wciągnąć w spiralę negatywnych myśli i złych emocji. Dlatego przechodzę do spraw przyziemnych oraz tych pozwalających przenieść się choć na chwilę do lepszego świata.

     

    Rubrykę Prawo i finanse odwiedzacie Państwo najczęściej. Dziś każdy grosz się liczy, dlatego wzięliśmy pod lupę opłaty bankowe w 2022 r. Czy konto dla seniora może być darmowe? Czy można nie płacić za kartę do konta, wypłaty z bankomatów i przelewy? Można. Dla łatwiejszego porównania zebraliśmy opłaty w różnych bankach w tabeli. Sprawdź KONTO DLA SENIORA w 2022 r. [TABELA].

     

    Niewątpliwie bankowanie online pozwala zaoszczędzić trochę grosza i nie tylko banki zachęcają do tego. Nieprzekonanych do korzystania z nowinek technologicznych próbują nakłonić Ambasadorzy Cyfrowi 60 Plus. Internet potrafi ułatwić życie, jeżeli umiejętnie i rozsądnie z niego korzystamy.

     

    Jeśli umknęła Wam kwestia waloryzacji emerytur 2022 na poziomie 7 proc. i powrót 14. emerytury to przypominamy, że wyjaśniamy te kwestie i publikujemy tabelę kwot emerytur netto po waloryzacji.

     

    Teraz coś dla ducha. 18 lutego w kinach „Zakochana Anais” – pełna świeżej, młodzieńczej energii francuska komedia obyczajowa i jednocześnie swego rodzaju manifest współczesnych kobiet, które zadają sobie egzystencjalne pytania o życie, związki, pożądanie i karierę. Odkrycie ubiegłorocznego MFF w Cannes.

     

    Koncerty 10 tenorów, artystów Teatru Operetki Kijowskiej, to wyjątkowa uczta dla uszu. Po raz kolejny wyruszają w swoją trasę koncertową, aby zachwycić tych, którzy mieli możliwość usłyszenia ich niezwykłych aranżacji, ale także, aby dać poznać się nowym fanom. To właśnie w marcu 2022 pokonają setki kilometrów po całej Polsce, aby swoimi głosami umilić czas słuchaczom. Sprawdź, czy zaśpiewają w twoim mieście [Zniżka z Kartą Seniora].

     

    Już w środę 23 lutego br. zapraszam na informację o drukowanym marcowym numerze Gazety Senior i ciekawe wiadomości, które przygotowujemy dla czytelników.

     

    Podoba Ci się ten newsletter? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zachęć ich do zapisania się do Newslettera "Gazety Senior". Niech grono dobrze poinformowanych seniorów zwiększa się! Zapisy dla nowych czytelników Newslettera TUTAJ >>

  • Wernisaż Tadeusza Panowicza

    Wernisaż Tadeusza Panowicza

    Zapraszamy na wernisaż inicjujący wystawę „Gniezno i okolice – architektura spod pióra z teki Tadeusza Panowicza”, który odbędzie się 24 lutego o 18:00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

    Tadeusz Panowicz – pisarz i dziennikarz, grafik i liternik artystyczny, kolekcjoner staroci, bibliofil, regionalista i propagator historii Wielkopolski – tym razem wziął na warsztat zabytkowe budowle ziemi gnieźnieńskiej oraz Wielkopolski i przeniósł je piórkiem na papier. Wykonane z niezwykłym kunsztem, inspirowane dawnymi fotografiami grafiki powstawały od końca lat 90-tych XX wieku do pierwszej dekady XXI wieku. Uderzająca dbałość o wszelkie architektoniczne szczegóły na pracach to efekt długich (niekiedy aż trzydziestogodzinnych) działań twórczych.

    W Centrum Kultury „Scena to dziwna” podziwiać będzie można aż 26 prac przedstawiających widoki Gniezna i okolic, w tym: zabytkowych budowli, kościołów, dworków i stacji kolejowych. Wystawę uzupełni 18 grafik – wiernie odwzorowanych kwater Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiających żywot świętego Wojciecha.


    tekst i foto za gniezno24.pl

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć