• Kazimiera Dąbrowska. Wystawa w 50. rocznicę śmierci miniaturzystki"

    Kazimiera Dąbrowska. Wystawa w 50. rocznicę śmierci miniaturzystki"

    W imieniu organizatorów ekspozycji biograficzno - filatelistycznej pod nazwą:

    "Kazimiera Dąbrowska. Wystawa w 50. rocznicę śmierci miniaturzystki"

    zapraszam na wernisaż 3 marca br. o godzinie 12.00 w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

    Honorowy patronat nad wystawą objął ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

     

    https://mok.gniezno.pl/upamietnienie-50-rocznicy-smierci-kazimiery-dabrowskiej/

     

    Z pozdrowieniami

    Iwona Wiśniewska

    specjalista ds. artystycznych

    Miejski Ośrodek Kultury

    w Gnieźnie

  • Gazeta Senior nr 29

    Gazeta Senior  nr 29

    Pilne z portalu gazetasenior.plNewsletter Gazety Senior #29

    Przygotowała Linda Matus Redaktor Naczelna Gazety Senior

    Dzień dobry Państwu,emeryci z niecierpliwością wyczekiwali ogłoszenia wskaźnika waloryzacji na rok 2022. Dziś minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg swoim komunikatem skończyła festiwal domysłów i prognoz. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wynosi 7%. Oznacza to, że świadczenia wzrosną o 7%. Najniższa emerytura wyniesie teraz 1217 zł 98 gr na rękę. Niestety podany wskaźnik jest poniżej oczekiwań ekspertów ekonomicznych i seniorów. Dobra wiadomość jest taka, że zapowiedziano powrót 14. emerytury. Na gazetasenior.pl szczegółowa TABELA z kwotami emerytur po waloryzacji 2022.

    Już w środę 16 lutego br. zapraszam na kolejną garść ważnych informacji i poleceń.

    Podoba Ci się ten newsletter? Podziel się nim ze swoimi znajomymi lub zachęć ich do zapisania się do Newslettera "Gazety Senior". Niech grono dobrze poinformowanych seniorów zwiększa się! Zapisy dla nowych czytelników Newslettera TUTAJ >>

  • Wspólne wakacje nad morzem?

    Ogłaszamy propozycję wspólnego wyjazdu  do Łeby lub Darłówka; po przemyśleniu można się zglaszać mejlowo lub telefonicznie

     

    Nadmorska Akademia Seniora

     

    TERMINY:

    22.04 29.04.2022

    04.05 11.05.2022

    CENA: 1195 zł + transport od 50 do 250 zł/os
    8 dni/ 7 nocy

     

    W ofercie:

    • zakwaterowanie w Ośrodku Diuna w Darłówku lub Łebie

    • wyżywienie 3x dziennie (śniadania i kolacje w formie bufetu szwedzkiego)

    • bogaty program

     

    W programie:

    - gimnastyka codzienna/zajęcia taneczne

    - ognisko z biesiadą

    - wykład na temat ochrony ekosystemu Bałtyku z Fundacją MARE

    - wykład na temat ochrony przyrody ze znanym leśnikiem Marcinem Kostrzyńskim

    - wykład historyczny na temat okolicy z przewodnikiem lokalnym

    - taneczne podwieczorki z kawą i ciastem

     

    Dodatkowe atrakcje w Darłówku:

    - edukacyjna wycieczka krajoznawcza do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, zajęcia w pasiece Wędrowna Barć, serowania oraz zwiedzanie Ustki
    - lokalna wycieczka po Darłowie (zwiedzanie starówki, Zamku, kościół św. Gertrudy, Wyspa Łososiowa)
    - wstęp do sauny
    - wstęp do Parku Wodnego JAN

     

    Dodatkowe atrakcje w Łebie:

    - edukacyjna wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego LUB na Hel
    - lokalna wycieczka po Łebie
    - wstęp do Muzeum Bursztynu
    - wstęp na basen w Hotelu Łeba

  • „Seniorzy chcą wiedzieć”

    „Seniorzy chcą wiedzieć”

    „Seniorzy chcą wiedzieć” – to przesłanie patronuje nowemu wydaniu biuletynu Aktywny Senior, które oddajemy w Państwa ręce. To ważny i budujący wniosek, który płynie ze spotkań edukacyjnych z seniorami, z badania „Cyfrowe usługi finansowe a seniorzy”, którego wyniki prezentujemy, z rozmowy z niezwykłą seniorką – aktorką Małgorzatą Różniatowską.

    Od tego jakie warunki stworzymy osobom starszym będzie współzależeć kierunek rozwoju krajowej gospodarki, która z racji demograficznej będzie coraz mocniej przybierać srebrny odcień. Edukacja ekonomiczna i cyfrowa powinna być więc w centrum uwagi na każdym etapie życia – bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie.

    Znaczenie ma też międzypokoleniowy most. Porozumienie, które pozwala młodym czerpać z doświadczeń dojrzałości, a starszym pytać o to, czego nie rozumieją i dzięki temu działać świadomie. Bo niezależnie od tego ile mamy lat, żeby coś umieć, trzeba się tego nauczyć.

    Pobierz BIULETYN "Aktywny Senior"

    Jak założyć konto w banku? Dlaczego warto to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Co powinien wiedzieć senior aktywny w bankowości?
    Odpowiedzią na te pytania jest film edukacyjny pod tytułem "Bankowość dla Seniorów. Zalety konta w banku". Zapraszamy do obejrzenia!


    Filmową kampanię edukacyjną „Bankowcy dla Edukacji” omawiającą zagadnienia bezpieczeństwa finansów i cyberbezpieczeństwa prowadzi Warszawski Instytut Bankowości. Więcej filmów można zobaczyć TUTAJ

    Zobacz FILM

  • Konsultacje senioralne - zapraszamy do udziału

    Konsultacje senioralne  - zapraszamy do udziału

    ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROJEKTEM DZIAŁAŃ URZĘDU MIEJSKIEGO NA RZECZ SENIORÓW.

    JESLI BĘDZIECIE PANSTWO MIELI UWAGI, PROPOZYCJE , SUGESTIE TO PROSIMY O ICH PRZEKAZANIE DO ZARZADU GUTW, KTÓRY PRZYGOTUJE JEDEN DOKUMENT ZBIORCZY.

    POCZTA : gutw@poczta.onet,pl

    tel. 694 220 545

    a więc działamy....do poniedziałku

    Materiał za stroną Urzędu Miejskiego:

    Konsultacje w zakresie Programu Polityki Senioralnej

    Na podstawie Uchwały Nr LIV/624/2010 Rady Miasta Gniezna z 6 października 2010 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Gniezna, organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, uchwały Nr XIV/135/2015 Rady Miasta Gnie, SUżytku publicznego.

    Z uwagi na chęć budowy dialogu obywatelskiego zapraszam środowisko społeczne do zapoznania się z projektem Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Gniezna na lata 2022-2025 oraz do składania uwag i propozycji do przedmiotowego projektu Programu.

    Podmioty zainteresowane współpracą w zakresie tworzenia przedmiotowego dokumentu proszę o wypełnienie formularza zgłoszenia uwag znajdującego się pod ogłoszeniem w terminie do 2 lutego 2022 roku i odesłanie go w formie e-mail na adres: sylwia.jablonska@gniezno.eu lub złożenie osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie przy ul. Lecha 6. Formularze przesłane po terminie wskazanym w ogłoszeniu nie będą rozpatrywane.

    Formularz oraz projekt Programu Polityki Senioralnej dla Miasta Gniezna na lata 2022-2025 dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gniezna w dziale komunikaty oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu.

    Opublikowano: 26 stycznia 2022 13:21

    Kategoria: Aktualności

    Załączniki:

    Projekt Programu Polityki Senioralnej [897.74 KB]

  • Warsztaty fotograficzne

    Warsztaty fotograficzne

    Zapraszam na warsztaty fotograficzne które są kolejną propozycją w ramach projektu z IKE UAM. Wspólnie ze studentami możemy uczesticzyć w ciekawej formie zdobywania nowych umiejętności: jak fotografować w terenie pod kierunkiem p. Rafała Wichniewicza, szefa portalu gniezno24.com.pl

    Zbiórka o 11.30 w holu IKE.Zakończenie 13.00

    Koordynator projektu p. dr Sylwia Szykowna.

    Jeśli ktoś z Państwa chciałby uczestniczyć w części teoretycznej to proszę wejść na zajęcia za pomocą linku

    Podsyłam link do spotkania na Teamsie: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aE86cEoO-BIqXXhZe-bpK9WmRVi3RLs4I5mSE5Lps4yw1%40thread.tacv2/1641896696184?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%222791aa72-5b92-4ecd-a953-ae813131152c%22%7d

    W razie pytań proszę o tel: 694 220 545   Danuta Wiśniewska

  • OGŁOSZENIE

    OGŁOSZENIE

    Serdecznie zapraszamy do udziału w nowym projekcie, który będziemy realizować z kadrą i studentami IKE UAM.

    Pierwsze zadanie to wyszukanie w swoich zbiorach zdjęc dawnego Gniezna, aby móc porównac z dzisiejszym wyglądem gnieźnieńskich ulic, budynków itp. W ramach projektu odbędzie się też kurs fotografowania i dyskusja dot. zmian w architekturze i funkcjonowaniu wybranych elementów gnieźnieńskiego krajobrazu.

    Osoby, które przeznaczą trochę swojego czasu i przeszukaja z powodzeniem swoje zbiory fotografii prosze o informacje do dnia 8.01.2022 pod nr tel. 604 484 731. D.W.

  • VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego

    Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” organizuje w czwartek, 6 stycznia 2022 roku VI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego. Trasa rajdu - ok. 6 km - powiedzie przez lasy Nadleśnictwa Gniezno m.in. wzdłuż jez. Mielno, niedaleko „dołów śmierci”, tajemniczego leśnego cmentarza, „przeklętej drogi” i letniej rezydencji von Wendorffów. I po terenach, gdzie żyją wilki! Start i meta zlokalizowane są przy pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn.

    Paweł Występski, zmarł 24 lutego 2013 roku w wieku 56 lat. Był miłośnikiem historii i turystyki, szczególnie kochał rajdy piesze (często po Bieszczadach Kłeckich), które osobiście przez wiele lat organizował. Był czynnie zaangażowany w promocję swojej „małej Ojczyzny” – gminy Kłecko. Paweł był niestrudzonym propagatorem krajoznawstwa, turystyki, rajdów i historii. Wielokrotnie samotnie przemierzał szlaki po których później oprowadzał miłośników turystyki. Był też wielkim miłośnikiem historii regionu.

    Trasa rajduVI Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego rozpocznie się w czwartek, 6 stycznia 2022 r. o godz. 10.00 przed pałacem w Mielnie. Następnie trasa poprowadzi nas wzdłuż jeziora Mielno, później przez lasy Nadleśnictwa Gniezno. Po drodze oddamy hołd zagazowanym w 1942 r. przez Niemców pacjentom szpitala „Dziekanka”, którzy zostali pogrzebani w „dołach śmierci”. Trasa rajdu została tak wyznaczona, że nawiedzimy to miejsce. Później udamy się na XIX-wieczny leśny cmentarz, dalej wędrując leśnymi traktami, mijając „przeklętą drogę”, dojdziemy do miejsca nad jez., Mielno, gdzie miała znajdować się letnia rezydencja rodu von Wendorffów, przedwojennych właścicieli Mielna. Stamtąd udamy się brzegiem jeziora do Dębu Mielńskiego (najstarszego dębu w Polsce). Na koniec w cieniu pałacu odbędzie się podsumowanie rajdu i wspólny grill uczestników wędrówki. Co ciekawe, powędrujemy po terenach, gdzie żyją wilki!

    Przewodnikiem na trasie będzie Karol Soberski, komandorem rajdu jest Arkadiusz Gaca, kierownikiem mety – Michał Glanc, a kierownikiem trasy – Szymon Raith.

    Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

    Po oficjalnym zakończeniu zwiedzania będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Książki opowiadają o regionie, po którym będziemy wędrować.

    Warunki uczestnictwaWarunkiem uczestnictwa w VI Rajdzie im. Pawła Występskiego jest potwierdzenie – do poniedziałku, 2 stycznia do godz. 18.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: biuro@turystykalokalna.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość) oraz wpłacenie 20 złotych od osoby na konto: 75 2490 0005 0000 4004 4234 2941 z dopiskiem: „Rajd Pawła”.

    Można też wpłacać pieniądze w gotówce bezpośrednio u organizatorów – w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504. Pieniądze przeznaczone są na kwestie organizacyjne. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

    Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.Pozdrawiam

    Karol Soberski

  • Zespół BumBumGUTW już świątecznie....

    Zespół  BumBumGUTW już świątecznie....
  • Wystawa i wykład "Co nam w duszy gra"

    Wystawa i wykład "Co nam w duszy gra"

     

    Zgodnie z zapowiedzią zgromadziliśmy si w przepisowych warunkach sanitarnych by wpierw wysłuchać wykładu wprowadzającego w temat....Co nam w duszy gra....a następnie podziwiać różne zaobserwowane i przedstawione na fotografiach momenty, których nasi wystawcy byli świadkami. Wykład wygłosił psycholog dr Adam Borowicz. Podbudowani teorią  i wiadomościami dotyczącymi standardów społecznych, kulturowych, o różnych typach osobowości i wiedzą , jak powstają, o piramidach zadań przeszliśmy do związków życia i sztuki.

    Następnie zapoznaliśmy się z fotografiami 10 wystawców a są to: Teresa Ryczkowska, Maria Graczyk, Halina Woźniak, Irena Stefańska, Zenon Stefański, Krystyna Klimuk, Aurelia Bartkowska, Anna Lis, Krystyna Kwaśniewska i Danuta Wiśniewska.

    Wśród fotografów są uznani artyści ale i osoby, które wiedzione impulsem chciały zatrzymać piękno architektury, przyrody, zwierząt, krajobrazu dla siebie a zachęcone przez organizatorki wystawy: Teresę Ryczkowską i Marię Graczyk ośmieliły się udostępnić te perełki szerszemu gronu.

    Czas upływał na zachwytach, odpowiedziach na liczne zapytania, komentarzach i ....być może przemyśleniach by przeszukać swoje telefony i zbiory zdjeć, by wziąć udział w następnych wernisażach. Tych nie zabraknie bo plany przewidują, by co miesiąc pojawiły się nowe atrakcje wystawiennicze.

    Serdecznie zapraszamy do zwiedzania do końca grudnia 2021 - IKE UAM  hol II p.

     

     

  • Grudniowe wydanie "Gazety Senior"

    Grudniowe wydanie "Gazety Senior"

    Szanowni Państwo, grudniowe wydanie "Gazety Senior" rozpoczynamy najnowszymi propozycjami muzycznymi i książkowymi od Ewy Bem i Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak – autorki książek wydanych w serii „Biblioteka Seniora”. Biblioteka Seniora to seria książek oraz audiobooków. Jej wyjątkowość polega na tym, że zarówno poruszana tematyka, układ graficzny tekstu, jak i wielkość czcionki są tak dobrane, by czytanie było dla seniorów prawdziwą przyjemnością. W serii ukazały się: "Przebudzeni", "Weronika", "Odlot motyla". Zapraszamy do lektury i rozmowy z autorką.Trwa V Kongres Gospodarki Senioralnej (24-25 listopada br. online, wciąż można dołączyć!). Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Różnorodność wieku – dialog pokoleń”. Organizatorzy zadbali o ciekawych gości z kraju i zagranicy. Wydarzenie jest bezpłatne dla każdego uczestnika. Program, szczegóły i jak dołączyć? TUTAJ.Zbliża się czas grudniowego świętowania, to świetna okazji do ucztowania, zabawy i zakupów. Podpowiadamy, jak to zrobić z głową, ale nie zapominamy o opiekunach rodzinnych seniorów, którzy są zagrożeni wypaleniem i depresją, szczególnie w tym trudnym czasie końca roku.Psycholog Jadwiga Kwiek podaje 10 sprawdzonych sposobów na dobry odpoczynek. Ponadto zapraszamy także na drugi odcinek kursu pisania z Kasią Bulicz-Kasprzak. Obalamy mity i stereotypy dot. kobiecej seksualności. Publikujemy najważniejsze informacje z zakresu prawa i przepisów dot. seniorów oraz komentarz do aktualnej sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej naszych redaktorów.Więcej aktualnych informacji codziennie znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

    Link do numeru grudzień (12/2021) Gazety Senior

    Poniżej tematy z serwisu GazetaSenior.pl wybrane specjalnie dla Państwa!Praca, kultura Cykl KINO DLA SENIORA i kolejne propozycje filmowe. W grudniu polecamy "Balladę o białej krowie". To wstrząsająca kameralna opowieść o ludzkim dramacie i poszukiwaniu sprawiedliwości, tam, gdzie o nią wyjątkowo trudno. Druga propozycja to "Im dalej w las, tym więcej drzew"film Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie. Bilety na film pt. "Ballada o białej krowie" do zdobycia konkursie, który ogłosimy z początkiem grudnia w serwisie GazetaSenior.pl. Już dziś zapraszamy do kin studyjnych w całej Polsce.Jesień to tradycyjnie najlepszy czas na senioralne wycieczki. Ale gdzie się wybrać, aby spędzić czas z pożytkiem dla zdrowia i ducha? Jest takie miejsce – najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Dodatkowo listopad i grudzień to w Kopalni Soli "Bochnia" czas niskich cen. Sprawdź koniecznie!Coraz więcej seniorów pracuje. Jedni chcą, inni muszą. W każdym przypadku warto wiedzieć, kto zatrudnia seniorów. Praca w opiece jest popularna, ale czy to rozwiązanie dla każdego? Kto może zostać opiekunem osoby starszej? Ile można zarobić? Na co zwrócić uwagę, poszukując pracy jako opiekun. Sprawdź!Zdrowie SenioraDomowe testy pozwalają na samokontrolę w dogodnym czasie i miejscu, są niedrogie, dostępne bez skierowania i kolejek w przychodniach. Poznajcie kolejne domowe testy! Test ogólny moczu URS 10 TEST oraz test na infekcje dróg moczowych! Sprawdź, jakie to proste!Surowce zielarskie przeżywają dziś renesans na całym świecie, również w medycynie akademickiej. W Europie Zachodniej powstają stowarzyszenia lekarzy fitoterapeutów (w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii). Czy zioła zastąpią chemiczne leki? FITOTERAPIA i LEKI ROŚLINNE w geriatrii. Czy wiesz, jak pomagają seniorom?Łączą doświadczenie farmaceutyczne i zamiłowanie do zdrowego stylu życia. Związek ten zaowocował serią produktów dla zdrowia, urody i lepszego samopoczucia. Z linii Organic Pharma wybraliśmy te, które seniorom mogą być najbardziej przydatne. Niezmiennie POPULARNE na GazetaSenior.pl w listopadzie: EMERYTURA bez PODATKU z wyższą składką zdrowotną (TABELA)Kompendium "PRACA DLA SENIORA"SANATORIUM 2021 kompendium

    Więcej aktualnych informacji znajdą Państwo na stronie głównej GazetaSenior.pl

    Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"

  • "Co mi w duszy gra" i "Co nam w duszach gra"

    "Co mi w duszy  gra"  i "Co nam w duszach gra"

    serdecznie zapraszamy na poniedziałkowe wydarzenia w dniu 22.11.2021 r. Pod tymi zagadkowymi tytułami kryją się dwa spotkania nierozerwalnie ze sobą związane.

    O godz. 11.30 wysłuchamy ciekawego wykładu pt "Co nam w duszach gra", który wygłosi znany nam już p. dr Adam Borowicz, psycholog. Podbudowani i nakierowani wartościami zawartymi w treści wykładu będziemy uczestniczyć w otwarciu wystawy fotograficznej studentów-seniorów naszego Uniwersytetu, oczywiście pod tytułem "Co mi w duszy gra". Wystawę tworzy 10 różnych osób, które uchylą rąbka tajemnicy o swoich uwiecznionych ulubionych obiektach. Co kryje się w treści fotografii?\

    Jeśli macie Państwo poszerzyć swoją wiedzę, poznać zakamarki dusz naszych koleżanek i kolegów z ławy uniwersyteckiej ---serdecznie zapraszamy.

  • Nowy Newsletter

    Nowy Newsletter

    newsletter_nr_16.pdf   do poczytania

  • Uchwała Zarządu GUTW dot. organizacji zajęć w 12.2021 r.

    Uchwała Zarządu GUTW dot. organizacji zajęć w 12.2021 r.

    Szanowni Państwo, członkowie społeczności Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

    biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o wzroście ilości zakażeń i zgonów a także nadchodzącej piątej fali związanej z wirusem zw. Omikronem jak i ogłoszonymi obostrzeniami Zarzad GUTW przyjął  uchwałę dotyczącą:

    a) zawieszenia zajęć z terapii tańcem do końca grudnia 2021

    b) zawieszenia zajęć z terapii ruchem do końca grudnia 2021

    c) przestrzegania przepisów sanitarnych ( maseczki, dystansu,  stosowanie żeli dezynfekujących podczas zajęć   projektowych i innych do ich zakończenia:

    - warsztaty muzyczne do 2.12,2021

    - warsztaty teatralne do 3.12.2021

    - rękodzieło do 4.12.2021

    - j. angielski  do 02. 2022 - decyzję o zawieszeniu zajęć pozostawiamy w gestii danej grupy; w przypadku rezygnacji całkowitej czy czasowej prosimy o kontakt szefa grupy i odpowiednią informację

    Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia z dniem 30.11.2021.

     

  • Nowa sekcja projektowa "Rękodzieło"

    Nowa sekcja projektowa "Rękodzieło"

    serdecznie zapraszamy do udziału w kreatywnych, ciekawych zajęciach pod nazwą "Rękodzieło".

    Spotkania prowadzić będzie mgr Iwona Wiśniewska, znana w środowisku gnieźnieńskim z działań wystawienniczych, plastycznych i fotograficznych.

    W programie zajęć m.innymi: stworzenie kompozycji florystycznych, makrama, plener malarski, stworzenie zakładki do ksiażek, wykonanie książki warstwowej, wykonanie ozdób do rzeżb ceramicznych lub drewnianych, modelinowych ozdób, ozdoba w technice powertex, filcowanie i inne.

    Zajęcia są bezpłatne.

    Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 5.11.2021 o godz. 10.00 w sali nr 1.25.

    Zgłoszenia pod nr 694 220 545

     

  • Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce- badanie

    Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce- badanie

    Prezes Zarządu uczestniczyła w ogólnopolskim badaniu on-line dotyczącym działania problemów organizacji pozarządowych w tym oczywiście uniwersytetów trzeciego wieku,  głównie w roku 2020 czyli w okresie pandemii. Były też pytania o statutową działalność, aktywność członków GUTW, wolontariuszy i główne kierunki zainteresowań społeczności naszego Uniwersytetu.

    Otrzymaliśmy podziękowania i 4 e-booki z bardzo ważnymi dla każdej organizacji rządowej treściami i wskazówkami.

     

      Serdecznie dziękujemy za włączenie się w ważny dla całego sektora społecznego projekt badawczy “Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce”

    Jak tylko będzie dostępny raport z badania, prześlemy go w pierwszej kolejności Państwa organizacji i innym uczestnikom badania - w podziękowaniu za Państwa wkład w to przedsięwzięcie.

    Dziś chcielibyśmy podziękować przesyłając Państwu zestaw 4 e-booków od ngo.pl:

    1. Kreatywna komunikacja. Jak wykorzystać internet do promocji działań NGO?
    2. Dotacje - jak pozyskać fundusze na działalność NGO?
    3. Darowizny - jak pozyskać indywidualne wsparcie dla działalności NGO?
    4. Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?

    Pozdrawiamy,
    Zespół Badań Klon/Jawor

    .

  • Zaproszenie na zwiedzanie pałacu w Niechanowie

    Zaproszenie na zwiedzanie pałacu w Niechanowie

    Witam serdecznie,

    Po pięciu latach przerwy, ponownie wracamy ze zwiedzaniem Niechanowa! Tamtejszy pałac - jeden z najbardziej zagadkowych w regionie, Oficyna Wschodnia – pełna sekretów, drewniano-murowany kościół z unikatowymi dziełami sztuki i Sala Historii Gminy Niechanowa, gdzie oddycha się dziejami tej gminy! To wszystko podczas zwiedzania Niechanowa, które odbędzie się w sobotę, 4 grudnia. Początek o godz. 10.00. Przewodnikiem, który zapozna nas z historią i tajemnicami tej miejscowości będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii.

    Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.Zwiedzanie Niechanowa

    Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszymy podczas zwiedzania Niechanowa.

    W sobotę, 4 grudnia zapraszamy do poznawania z przewodnikiem pałacu, Oficyny Wschodniej, kościoła i Sali Historii w Niechanowie.

    Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym reżimie sanitarnym z zachowaniem obowiązku zakrywania ust i nosa.Program zwiedzania

    W sobotę, 4 grudnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie Niechanowa. Zbiórka o godz. 9.45 na przy bramie wjazdowej do pałacu. Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy zwiedzać według następującego planu: pałac, Oficyna Wschodnia, kościół i Sala Historii (o tym miejscu opowie Bożena Szymanowska, regionalistka z gminy Niechanowo).

    Po zakończeniu zwiedzania przejdziemy do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie przy kawie lub herbacie odbędzie się losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

    Po oficjalnym zakończeniu zwiedzania będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

    Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 3 grudnia do godz. 15.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: biuro@turystykalokalna.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość) oraz wpłacenie 40 złotych od osoby na konto: 75 2490 0005 0000 4004 4234 2941 z dopiskiem: „Zwiedzanie Niechanowa”.

    Zapisywać można się także w bibliotece w Niechanowie

    Ilość miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń!

    Można też wpłacać pieniądze w gotówce bezpośrednio przed zwiedzaniem u organizatorów – w tym przypadku prosimy o kontakt telefoniczny: 515-980-504. Pieniądze przeznaczone są na kwestie organizacyjne. Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

    Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.Do zobaczenia!

  • 2020/2021 Co nam w duszy gra - nowa galeria

    2020/2021  Co nam w duszy gra  - nowa galeria

    Nowa galeria Co nam w duszy gra została dodana do albumu fotograficznego

  • Zaproszenie

    Zaproszenie

    Pani dr Sylwia Szykowna serdecznie zaprasza słuchaczy Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do udziału w Poznańskim festiwalu Nauki i Sztuki, którego gnieźnieńska odsłona odbędzie się 9 listopada 2021 r w murach Instytutu Kultury Europejskiej UAM  w Gnieźnie.


    Program wydarzenia

    godz. 11.00

    Otwarcie Festiwalu

    eduresized_dr-hab.-Eliza-Grzelak_kw-150x150.jpg

    wykład prof. dr hab. Elizy Grzelak "Ogrodnictwo w dobie antropocenu"

    Oprowadzanie po wystawie "Eco Future"

    godz. 18.00

    Koncert zespołu Youth Novels.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć