Drodzy Słuchacze,
jeśli ktoś z Państwa wyraża chęć na uczestniczenie w tej Uroczystości jako reprezentant GUTW prosimy o kontakt. 694220545. Może to być delegacja 1- lub 2,3 -osobowa. GUTW pokryje koszty wiązanki.
Reprezentant Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku tracycyjnie uczestniczy w obradach Studenckiego Jury. Jesli ktoś z państwa ma czas, lubi oglądać filmy i obcować ze znanymi ludźmi ze świata filmu i kultury zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji "OFFELIADY"
Gwarantujemy ciekawe przeżycia.
Zgłoszenie : Dyrektor Festiwalu tel. 600 581 144
Po odwołaniu ubiegłorocznej "Offeliady" organizatorzy powracają do 14. edycji jesienią 2021 roku. Zmieni się nieco program, zmienią się nieco składy jurorskie, ale bez zmian pozostaje lista zakwalifikowanych filmów konkursowych. Przypomnijmy, że w Konkursie Głównym zobaczymy 35 filmów krótkometrażowych z całej Polski.
Zakwalifikowane filmy powalczą o statuetki „Offelii" w trzech kategoriach: Fabuła, Animacja oraz Dokument. Pokazy konkursowe, które w tym roku będą odbywać się 12 i 13 listopada w Teatrze im. A. Fredry, zostały podzielone na sześć sesji. Dokładny, godzinowy harmonogram seansów zostanie opublikowany już wkrótce.Lista zakwalifikowanych filmów dostępna jest na oficjalnej stronie festiwalu: http://offeliada.pl/podejscie-drugie-do-14-offeliady-znamy-liste-filmow/
tekst: Informacja prasowa
Mamy kolejny rekord zakażeń i dużo zgonów, a przed nami pierwszy poważny sprawdzian podczas czwartej fali – 1 listopada. Prawie wszyscy Polacy bardzo poważnie podchodzą do Dnia Wszystkich Świętych. Niestety do szczepień przeciwko COVID-19 już nieco mniej. O maseczce, dystansie i dezynfekcji niemal nikt już nie pamięta. Zapłacimy za to wysoką cenę? Co nas czeka po weekendzie?
Tuż przed Wszystkich Świętych, kiedy to licznie spotkamy się przy grobach, Polska odnotowuje kolejny rekord czwartej fali COVID-19. W piątek 29 października odnotowano 9387 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 102 osoby.
Rok temu wszystkich zaskoczyła nagła decyzja rządu – wbrew zapewnieniom MZ, że cmentarze pozostaną otwarte, nie mogliśmy świętować tak, jak co roku. Teraz sytuacja ma wyglądać inaczej – jak powiedział w "Newsroom" WP Waldemar Kraska, ministerstwo nie planuje obostrzeń na czas listopadowego święta.
- To ważny dzień dla wszystkich Polaków, każdy chce odwiedzić grób swojego bliskiego – powiedział wiceminister.
Ekspert od COVID nie cieszy się z tej perspektywy.
- To jest coś niebywałego – pierwszy raz stoimy przed taką perspektywą – osoby niezaszczepione będą zapalać znicz na grobach osób, które zmarły na COVID – mówi o nadchodzącym święcie dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału chorób płuc z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Nie ma jednak nowych obostrzeń, ale są zalecenia. Minister Adam Niedzielski apeluje, by na cmentarzu zakładać maseczkę. Warto o tym przypomnieć, bo zdaniem Waldemara Kraski – większość z nas pożegnała się z DDM na dobre.
- Zapomnieliśmy o maseczce, o tym dystansie. Każdy z nas na początku pandemii miał w kieszeni poza maseczką niewielki pojemniczek ze środkiem dezynfekującym, teraz to rzadkość - mówił Kraska w "Newsroom" WP.
Dokładnie takie same zalecenia wybrzmiewają z ust ekspertów – unikajmy tłumów, rozkładajmy wizyty na grobach w czasie, pamiętajmy o zasadach DDM.
- Polacy są mądrym narodem, jeśli wydajemy takie zalecenie, to każdy się zastosuje – powiedział wiceminister.
Prof. Zajkowska w rozmowie z PAP apelowała o rozsądek. Wizyta na cmentarzu – owszem, rodzinne obiady – lepiej nie.
- Spotkania rodzinne osób z różnych części Polski — szczególnie osób niezaszczepionych — nie wydają się przy wzmożeniu epidemii rozsądne – powiedziała ekspertka z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, wojewódzka konsultant ds. epidemiologii.
Dr Karauda sugeruje natomiast, by w ogóle nie iść na cmentarz 1 listopada.- Rekomendowałbym wybranie innego dnia – w każdym dniu można odwiedzić swoich bliskich. Najlepiej pójść dziś, jutro, musimy o to apelować – mówi ekspert.
Jednocześnie nie ma żadnych złudzeń, że prośby ministerstwa, zalecenia ekspertów na niewiele się zdadzą.
- Niestety zalecenia nie przynoszą żadnego efektu. Nasze prośby, rekomendacje i ostrzeżenia – to nie działa. Jeśli już nie działają obrazy z oddziałów intensywnej terapii, nie robią na ludziach wrażenia liczby zgonów w kontekście niezaszczepionych, to jak prośba ma zadziałać? Oczywiście należy apelować, wskazywać, jaki jest właściwy kierunek. Ale czy to się przełoży na zachowania ludzi? Nie mam wątpliwości, że nie – gorzko podsumowuje zalecenia ministerstwa dr Karauda.
Istotnym problemem jest niski stopień wyszczepienia w Polsce – to właśnie przekłada się na dramatyczne statystyki dotyczące zgonów. Widać to we wschodniej części Polski.
- Kolejne dni podnoszą liczbę osób trafiających na cmentarz. Tymczasem znakomita ich większość nie musiałaby tam trafić, mogłaby żyć dalej. Z tej perspektywy wygląda to przygnębiająco. Ci zmarli na cmentarzach "wołają", żebyśmy my, którzy jeszcze mamy szanse, mogli uniknąć strasznego losu – mówi dr Karauda.
Zdaniem Kraski dzięki szczepieniom sytuacja jest znacznie lepsza niż w ubiegłym roku. MZ nie uważa, by obostrzenia były konieczne - choć dzisiejszy raport resortu pokazuje znaczny wzrost zakażeń w stosunku do ubiegłego tygodnia, a - jak ostrzegają eksperci od modelowania pandemicznego - to tylko początek dynamicznych wzrostów.
Według dra Karaudy obostrzenia są potrzebne, choć należy je ukierunkować przede wszytkim na niezaszczepionych
Jak podkreśla ekspert, liczba hospitalizacji i zgonów to konsekwencje unikania szczepień. A za tym stoi brak stanowczych działań ze strony rządu.
- Uważam, że powinna powstać umowa społeczna, w myśl której minister mówi tak: jeżeli liczby zakażeń są niewielkie, wszyscy możemy egzystować spokojnie. Jeżeli dochodzi do wzrostów tak dużych, że liczba zakażonych, leżących w szpitalu paraliżuje system, to od danego procentu zajętych łóżek wprowadzamy restrykcje dla niezaszczepionych. Dlaczego dla nich? Bo to niezaszczepieni trafią do szpitala – podkreśla ekspert.
Co w zamian? Postawa zachowawcza, za sprawą której nie trzeba obawiać się buntu w społeczeństwie.
- Ale taka decyzja jest kosztowna politycznie, jest trudna. Bo tam są ludzie, którzy głosują też na partię rządzącą. Więc żeby nie tracić poparcia, mówi się: szczepcie się, ale jak się nie zaszczepicie, to będziecie umierać na własne życzenie - komentuje dr Karauda.
Zdaniem eksperta problemem jest źle pojmowane pojęcie wolności.
- Rodzi się pytanie, czy polityka musi stać przed zdrowiem i życiem Polaków. Czy w imię wolności ktoś ma prawo mieć ograniczony dostęp do leczenia. Znowu przekładane są planowe zabiegi, nie można dostać się do szpitali, znów przekształcane są kolejne oddziały. Czyli społeczeństwo w danym regionie traci na tym życie bądź zdrowie, dostęp do leczenia w imię wolności ludzi, którzy nie chcą się szczepić – mówi dr Karauda.
To pokazuje, że mimo mniejszej liczby zakażeń w stosunku do ubiegłego roku wciąż nie mamy powodu do radości. Jeżeli nic się nie zmieni, kolejne tygodnie i miesiące będą opłacone śmiercią kolejnych ofiar COVID-19 i samej pandemii.
- Trzeba chronić antyszczepionkowców przed nimi samymi i społeczeństwo przed paraliżem wywołanym ich nadmierną obecnością w szpitalach i przez to pogorszeniem dostępu do leczenia dla wszystkich - apeluje ekspert.
Właśnie teraz jest dobry czas na refleksję.
- Nauczmy się z zeszłego sezonu, że mieliśmy mnóstwo nadmiarowych zgonów, spowodowanych brakiem dostępu do oddziałów szpitalnych. Musimy z tego wyciągnąć naukę, bo do tego nas moralnie zobowiązuje pamięć o tych, którzy odeszli, zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt - mówi pulmunolog.
Po 1 listopada okaże się, czy zdaliśmy test z odpowiedzialności. Dr Karauda nie kryje jednak rozgoryczenia.
- Tak... A potem będą kolejne smutne święta Bożego Narodzenia, będziemy sobie życzyli wszyscy zdrowia, zdrowia. Zdrowia, które nie nadchodzi. Bo oprócz wirusa kolejnym zagrożeniem jesteśmy my. Sami dla siebie – podsumowuje ekspert.
W piątek 29 października resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 9 387 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (2037), lubelskim (1705), podlaskim (761).
Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 90 osób.
Podłączenia do respiratora wymaga 521 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju zostały 524 wolne respiratory.
Serdecznie zapraszamy osoby chętne do spotkań przy stołach ping-pongowych w salce sportowej na os. Grunwaldzkim. Mile widziane również osoby, które chciałyby nabyć umiejętności posługiwania się rakietka i piłeczką.
Zgłaszamy się pod numer 502 819 839
Szanowni Państwo, miło mi poinformować, że dziś ukazał się listopadowy numer "Gazety Senior", a w nim:Listopad to czas, kiedy jesienne chłody i długie wieczory rozgoszczą się na dobre. Szukamy sposobów na zachowanie formy. Nasze listopadowe DROGI do szczęścia i długowieczności zaprowadziły nas m.in. do błękitnych stref...Dla kogo warto pisać? Na to pytanie odpowiada Jacek Cygan, który jest autorem nie tylko słów do wielkich hitów. Że warto pisać i że sztuka to nie najtrudniejsza, spróbuje przekonać czytelników pisarka, autorka sagi wiejskiej, Kasia Bulicz-Kasprzak w odcinkowym kursie pisarskim. Gorąco polecamy, sprawdź!W ostatnim numerze zapowiadaliśmy Plebiscyt Flexi na XXI w., a dziś nastał czas wyborów. Głosujmy na najlepszych kandydatów! Podajemy szczegóły i polecamy kandydatkę "Gazety Senior", dr Jadwigę Kwiek, znaną naszym czytelnikom m.in. z rubryki "ABC Psychologii dla seniorów". "Z Borysławia przez Nową Rudę do Paryża" to chwytająca za serce historia przyjaciółek, dziś seniorek, a jedną z nich jest Krystyna Ziętak, felietonistka "Gazety Senior". Trzeba to przeczytać, ponieważ brakuje słów, aby to opisać.Prawo i finanse to mnóstwo ważnych informacji dla seniorów w kwestii emerytur, dodatków, zasiłków, testamentów i praw konsumenta.Jak rozmawiać o seksie? To niełatwa dziedzina, po której oprowadzają Klaudia Latosik i Olga Żukowicz w swoim cyklu. Krok po kroku, podpowiadają, jak zacząć, co mówić, aby zostać dobrze zrozumianą/nym oraz wskazują błędy, które popełniamy najczęściej. A dzięki uprzejmości wydawnictwa Czerwone i Czarne publikujemy fragment najnowszej książki prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza pt. "Jak nie zostać moim pacjentem". I wiele, wiele innych tematów.Więcej aktualnych informacji codziennie znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Link do numeru listopad (11/2021) Gazety Senior
Poniżej tematy z serwisu GazetaSenior.pl wybrane specjalnie dla Państwa!Cykl KINO DLA SENIORA i kolejne propozycje filmowe "Zło nie istnieje" oraz "Wszystko zostaje w rodzinie". Do obejrzenia zwiastuny VIDEO. Sprawdź Kino dla Seniora TUTAJ! Na czytelników z Wrocławia czekają podwójne zaproszenia do kina na polecane filmy, zachęcamy do śledzenia informacji na Facebooku.Przed Dionizą Remańską kolejne detektywistyczne śledztwo. “Śmiertelna dawka” Hanny Greń trafiła do księgarni, a specjalnie dla Czytelników "Gazety Senior" fragment najnowszego kryminału autorki-seniorki do przeczytania pod linkiem TUTAJ!Nowoczesna orteza dla seniora. Leczenie urazów, rehabilitacja po złamaniach i operacjach kończyn, bioder oraz kręgosłupa zapewniają ORTEZY, dzięki którym stawy są odciążone i pozostają we właściwej pozycji. Dostępne są dziś ortezy dynamiczne, anatomiczne, pozwalające ustalić zakres ruchu, wykonane z nowoczesnych, elastycznych materiałów dostosowujących się do kształtów ciała. Sprawdź, jak to działa.Problemy żołądkowe, zaparcia, zgaga, problemy skórne, wrzody żołądka, a nawet nowotwory, to jedne z wielu symptomów i powikłań zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jak wykryć zakażenie? Możliwe jest wykonanie dwóch rodzajów TESTÓW DOMOWYCH: Helicobacter TEST z krwi lub Helicobacter Antygen TEST z kału. Jak to działa, gdzie kupić test, sprawdź!POPULARNE NA GazetaSenior.pl w październiku:EMERYTURA bez PODATKU z wyższą składką zdrowotną (TABELA)Kompendium "PRACA DLA SENIORA"SANATORIUM 2021 kompendium
Więcej aktualnych informacji znajdą Państwo na stronie głównej GazetaSenior.pl
Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"
Ogłaszamy nabór na zajęcia na basenie:
- aerobik w wodzie środa godz. 11.10 - grupa 15-osobowa zgłoszenia tel 694 220 545
- towarzyskie pływanie w doborowym gronie ( plus terapia w jaccuzi, bicze wodne ) w soboty lub niedziele( do uzgodnienia) w godzinach 18.00 - 19.00. Dobrze posiadać karnet lub Kartę Seniora. zgłoszenia 502 819 839
Dzień dobry,
Przesyłam w załączniku program wycieczki do Dubaju, który realizujemy dla grupy z innego UTW. Zwolniły się 4 miejsca (2 pokoje 2-osobowe) i może ktoś z Państwa słuchaczy byłby chętny na wzięcie udziały w takiej wycieczce? Lot jest bezpośrednio z Warszawy liniami PLL LOT, w cenie jest bagaż rejestrowany 23 kg + 5 kh bagażu podręcznego.
więcej Dubaj_5_dni_potwierdzony(1).pdf
Mamy czas na zapisanie uczestników do piątku 29.10. Jak będzie ktoś chętny, to proszę podać kontakt do mnie.
Pozdrawiam serdecznie,
--Judyta Pankiewicz-Marcinkowska
Tel: +48 734 455 755Wilda Travel ul. Górna Wilda 70/261-564 Poznańwww.wilda-travel.plZapraszamy!Biuro czynne:Pon-pt 09.00-17.00
P.P. Witek Gądek i Marek Szymaniak zapraszają na wspólny spacer rowerowy w najbliższą niedzielę 24.10.2021r. Zbiórka na parkingu przy IKE UAM ( Kolegium) o godz. 10.00. Wybór trasy z pośród kilku proponowanych: do Łubowa, do Jankowa, wokół jeziora Łazienki zależeć będzie od pogody. Jak zwykle dużo humoru, zabawy i wspólne jedzonko.
Zgłoszenia telefoniczne pod nr 502 819 839 - p. Witek, członek Zarządu GUTW
to tytuł konferencji w kampusie akademickim Państwowej Szkoły Wyższej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie przy ul. Wrzesińskiej.
Obowiązują zapisy- wiecej w artykule poniżej
Choć dziś Afryka to jeden z najbiedniejszych regionów świata, to w dłuższej perspektywie oczekujemy jej dynamicznego rozwoju. Analitycy Banku Światowego zapowiadają, że do 2025 r. przeważająca część tamtejszych krajów osiągnie status państw o średnim dochodzie (definiowanym jako 1000 USD na osobę rocznie). Innym atutem Afryki w kontekście gospodarczym, jest wyjątkowo szybki przyrost liczby ludności. Szacunki ONZ mówią, że do 2050 r. liczba urodzeń wzrośnie do 42 mln rocznie, a cała populacja kontynentu liczyć będzie 2,5 mld ludzi.
Afryka jest kontynentem niezwykle zasobnym w bogactwa naturalne, których wielkość nigdy nie została w całości oszacowana, a wiele jest ciągle nieeksploatowanych. Znaleźć możemy tutaj rudy żelaza, miedzi, niklu, manganu, antymonu, chromu, a także bogate złoża złota, srebra, platyny, uranu i diamentów. W Afryce występują także bogate złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego.
Afryka to kontynent o niezwykłym potencjale turystycznym, ciągle nieodkryty, różnorodny i fascynujący. Afryka to także zagrożenia, związane głównie z niestabilnymi rządami, ciągle powtarzającymi się zamachami wojskowymi czy rozwojem komórek Państwa Islamskiego, które opanowują nowe rejony jak państwa Sahelu, Demokratyczna Republika Konga czy Mozambik. Afryka to także kontynent, na którym panują ogromne różnice pomiędzy państwami. Mamy tu przykłady ogromnego sukcesu modernizacyjnego jak Rwanda czy szans związanych z surowcami jak Mozambik.
I właśnie wokół tych zagadnień, będziemy poruszać się podczas konferencji „Afryka – szanse i wyzwania”, która odbędzie się 22 października 2021 w kampusie akademickim Państwowej Szkoły Wyższej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie. Częścią integralną konferencji jest koncert muzyki afrykańskiej dla wszystkich aktywnych uczestników konferencji. Odwołując się do swoich osobistych i międzynarodowych doświadczeń, nasi eksperci podzielą się z nami swoją wiedzą dotyczącą Afryki.
Program: https://konferencja.pwsz-gniezno.edu.pl/program.html
Spotkanie polecamy wszystkim studentom GUTW spragnionym wykładowej atmosfery
to tytuł planowanej wystawy fotografii wykonanych przez nas, czyli Studentów-Seniorów.
Pani Teresa Ryczkowska, znana nie tyko w środowisku gnieźnieńskim fotografka i malarka, zaprasza wszystkich chętnych do przygotowania i wydrukowania 1-4 fotografii w formacie A-4. Przejrzyjmy swoje zbiory w aparatach, w telefonach komórkowych czy komputerach. Gotowe można zostawić w kopercie lub teczce w sekretariacie GUTW w czasie dyżurów lub w portierni IKE UAM ( Kolegium).
Wystawimy je na specjalnie przygotowanych planszach i sztalugach w holu IKE UAM na drugim piętrze.
No to do dzieła....
Szanowni Państwo,
Zapraszamy obecnych i przyszłych Studentow do wizyty w sekretariacie GUTW -IKE UAM ( Kolegium) ul. Kostrzewskiego 5-7 pokój 2.22 - II ptr długi korytarz w dniach:
- 19. - 22. 10. 2021 w godzinach 15.00 - 18.00 ( 19.10. dopiero od 16.00)
Zapisy na nowy rok akademicki dla czynnych studentów będą obejmowały rozmowy nt sekcji zainteresowań i wpłaty składki członkowskiej.
Jeśli student (tka) nie wpłacił składki w ubiegłym roku akademickim to powinien wpłacić :
- składkę członkowską- 60,00 ( osoby pow. 80. roku życia 30,00)
i wpłatę na sekcje wykładowe w wysokości 20,00 zł.
Zapisy nowych członków GUTW będą również obejmowały wypełnienie dokumentów i opłatę tzw wpisowego czyli 40,00 zł.
wzór deklaracji do pobrania przez kandydatów
KLAUZULA_INFORMACYJNA_PLUS_WIZERUNEK_-czlonek.doc
do pobrania przez kandydatów
W razie pytań i wątpliwości prosimy dzwonić NR TEL. 694 220 545
W miesiącu październiku uruchamiamy wreszcie zapowiadane: warsztaty projektowe bezpłatne w następujących kierunkach
- warsztaty teatralne - prowadzenia p. Paula Głowacka, starościna grupy p. Lucyna Kaszyńska, miejsce spotkań fiilia nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica, Wymagana ilość osób: 10. termin: każdy czwartek godz. 11.00
-warsztaty teatralne- muzyczne z grą na bum-bum rurkach i innych instrumentach, prowadzenia p. Natalia Braciszewska- Kijak , starosta p. Jerzy Woźniak, miejsce spotkań : sala przy kościele na osiedlu Grunwaldzkim .Wymagana ilość osób: 10. termin: każdy czwartek godz. 9.00
- warsztaty rękodzielniczo-plastyczne- prowadzenie p. Iwona Wiśniewska ,
Na w/w zajęcia trwa intensywny nabór uczestników. Zgłoszenia: tel.:694 220 545.
Serdecznie zapraszamy do współpracy, do ciekawej przygody z tekstem, rolami, instrumentami, muzyką, sztuką przez duże i małe s, tworzywem, barwami, wyobraźnia a przede wszystkim z nietuzinkowymi ludźmi. w tych zespołach czas upływa NA NAUCE I NA WSPANIAŁEJ ZABAWIE..
Nowy_OpenDocument_Dokument_tekstowy.odt
Nowy_OpenDocument_Dokument_tekstowy(2).odt
Rozpoczęły się szczepienia przeciwko grypie finansowane z miejskiego budżetu. Do 30 listopada 2021 roku lub do wykorzystania limitu szczepionek, osoby powyżej 60 roku życia (urodzone w 1961 roku i wcześniej), zameldowane na terenie Miasta Gniezna na pobyt stały lub czasowy, mogą skorzystać ze szczepień ochronnych przeciwko grypie.
Szczepienia wykonywane są w następujących Przychodniach:
1.N.Z.O.Z .Przychodnia Rodzinna na Orcholskiej
ul. Orcholska 41
62-200 Gniezno
2.Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna Lekarzy Rodzinnych „SERVI - MED” Joanna Nowak, Paweł Buczkowski Spółka Jawna
ul. Staszica 12
62-200 Gniezno
3.Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „VITAMED” Białczyk, Michalska, Musiałowicz, Różewicka Spółka Jawna
ul. P. Cymsa 16
62-200 Gniezno
4. PLR „WINIARY” Sp. z o.o.
os. Jagiellońskie 29
62-200 Gniezno
5. Poradnia Medycyny Rodzinnej AMICOR Żylińska i Paszkowiak Spółka Jawna
ul. Staszica 21
62-200 Gniezno
Łączna kwota przyznanych środków: 79.970,00 zł.
W celu uzyskania informacji na temat dostępności szczepionki oraz terminu wykonywania szczepień prosimy kontaktować się bezpośrednio z przychodnią.
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Z tej okazji wszystkim Seniorom składamy najlepsze życzenia, dużo zdrowia, radości i pogody ducha na co dzień.
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej razem z Centralnym Domem Technologii oraz Fundacją Polskiego Fundusz Rozwoju wspierają Edukację Cyfrową Seniorów.
W ramach współpracy prowadzone są zajęcia online, których celem jest pomoc w stawianiu pierwszych kroków w Cyfrowym Świecie.
Centralny Dom Technologii uruchomił specjalną infolinię technologiczną. Pod numerem telefonu +48 694 813 219 w każdy wtorek i czwartek w godzinach 13:30-14:30 mogą Państwo skorzystać z indywidualnych konsultacji technologicznych.
W każdą środę o godzinie 10:00 zapraszamy na zajęcia online prowadzone w ramach kursu pt. Aplikacje dla Cyfrowych Debiutantów.
Na konsultacje można zapisać się poprzez link: http://bit.ly/konsultacje_technologiczne lub telefonicznie pod numerem telefonu: +48 694 813 219
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
ul. Wilanowska 14 lok. 51 (Powiśle)
00-422 Warszawa
tel.: +48 786 200 301
e-mail: biuro@kigs.org.pl
Szanowni Państwo,
od 1994 roku 1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych..W tym dniu życzę Państwu wielu przyjemnych chwil, zdrowia, życzliwości bliskich i dalszych osób, ciekawych panów na przyszłośsć także takich, które wiążemy ze spotkaniami ze społecznością naszego Uniwersytetu.
Wszystkiego najlepszego!!!
Szanowni Państwo,
serdecznie dziękujemy za Wasz udział w ogólnopolskiej konferencji edukacyjnej pn.
SENIORSKIE W DOBIE PANDEMII – STAN OBECNY I WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ”, która odbyła się dnia 24 września br. w Krakowie. Cieszymy się, że mogliśmy się z Państwem spotkać i przedyskutować ważne dla naszego środowiska kwestie.
Krótka relacja z konferencji została zamieszczona na naszej stronie internetowej http://federacjautw.pl/ oraz na naszym profilu na Facebook 'u, do którego polubienia i "śledzenia" gorąco zachęcamy - https://www.facebook.com/federacjautw O wydarzeniu tym będziemy także pisać w kolejnym numerze Ogólnopolskiego Biuletynu UTW.
Miło nam poinformować, że w w/w konferencji udział wzięły dwie przedstawicielki GUTW: p.p. Jadwiga Nowaczyk i Danuta Wiśniewska.
Szanowni Państwo,
Na prośbę dr Magdaleny Rosochackiej-Gmitrzak oraz Agnieszki Kocon z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, przesyłamy prezentację multimedialną: Raport z badania "Zoom na UTW w pandemii COVID-19".
Raport_nr_3_Potrzeby_i_zdrowie_Seniorow_podczas_pandemii_COVID-19(1)(1).pdf
Miło nam poinformować, że w badaniach wzięły udział dwie osoby z naszego Uniwersytetu: p.p. Ewa Różycka i Danuta Wiśniewska
Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań przeprowadzonymi przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
na zlecenie programu społecznego Adamed dla Seniora.
Znajdą w nich Państwo informacje na temat potrzeb i zdrowia Seniorów podczas pandemii COVID-19.
Zapraszamy do dzielenia się wynikami badań z innymi słuchaczami UTW.
Pozdrawiamy,
Zespół Federacji UTW
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
Raport_nr_3_Potrzeby_i_zdrowie_Seniorow_podczas_pandemii_COVID-19(1).pdfhttps://kigs.org.pl/
Szanowni Państwo,
w załączeniu przesyłamy kolejny bo już 15 numer Newslettera, który tworzymy we współpracy z Adamed dla Seniora.
Znajdą w nim Państwo garść porad zdrowotnych oraz informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta.
Serdecznie zapraszamy do lektury, a także do upowszechniania Newslettera wśród Słuchaczy UTW.
Z pozdrowieniami,
Zespół Federacji UTW
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
Szanowni Państwo, miło mi poinformować, że dziś ukazało się październikowe wydanie "Gazety Senior", a w nim:Jak będzie wyglądać emerytura bez podatku, ale z wyższą składką zdrowotną. Ile zostanie w portfelach emerytów? Trochę więcej, ale nie we wszystkich. Już wkrótce czeka seniorów wypłata 14. emerytury, która odbędzie się z automatu – nie trzeba składać wniosku, ani podawać swoich danych nikomu! To ważne, ponieważ seniorzy już są nagabywani przez telefonicznych oszustów. Dobra wiadomość dla tzw. „czerwcowych emerytów”, którzy do tej pory pokrzywdzeni, teraz dostaną dodatkowe pieniądze. A dla wciąż aktywnych plebiscyt Flexi na XXI. Zgłoś swojego kandydata.Zachęcamy do aktywnej walki z samotnością i izolacją seniorów. Warto być razem i jak to zrobić, podpowiada m.in. Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowa, znana szerzej jako superniania. Gorąco polecamy rozmowę Andrzeja Wiśniewskiego. Co jeszcze w październikowym wydaniu? Mnóstwo sposobów na poprawę stanu zdrowia i ducha. Samotność potrafi zabić, i to dosłownie. Samobójstwa po 60-tce to ukryty problem, który nie przebija się w debacie publicznej i mediach. Postanowiliśmy nie zamiatać go pod dywan, a dr n. med. Iwona Koszewska mówi o nim w taki sposób, że chce się żyć. Bardzo ciekawa rozmowa i konkretne wskazówki dla osób w kryzysie oraz bliskich.Wiele stałych rubryk i ciekawych informacji. O testamentach w "Masz do tego PRAWO"! O chorobach przenoszonych drogą płciową w "Edukacji psychoseksualnej dla dorosłych". Pomocne lektury w "Na 2 lub 3 głosy". Jak wspierać wewnętrznego opiekuna w "ABC psychologii dla seniora". Nowość KINO DLA SENIORA. Dla seniorów z Poznania Harmonogram "Senioralni. Poznań 2021". I wiele, wiele innych tematów dedykowanych seniorom. Więcej aktualnych informacji codziennie znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Link do numeru październik (10/2021) Gazety Senior
Poniżej tematy z serwisu GazetaSenior.pl wybrane specjalnie dla Państwa!We współpracy z Aurora Films rozpoczynamy cykl KINO DLA SENIORA. Nasze propozycje filmowe będą skłaniały do refleksji, choć nie zabraknie w nich inteligentnego humoru. Dziś dwa intrygujące filmy „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli" oraz “Narcyz i Złotousty". Do obejrzenia zwiastuny VIDEO. Dla czytelników książkowa niespodzianka, sprawdź.“Z Watykanu w świat” o tajemnicach papieskich podróży. Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowego cyklu książek o życiu w Watykanie („Kobieta w Watykanie” „Zdarzyło się w Watykanie”), to fascynująca opowieść o papieskich podróżach i osobach stojących za ich organizacją. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak dla czytelników "Gazety Senior" mamy fragment, który przeczytasz TUTAJRak prostaty jest niezwykle podstępny. Wrzesień to miesiąc walki z tą chorobą. Jak się chronić? Przede wszystkim badać się! Zachęcamy, choć wiemy, że Panowie niechętnie, i często w ostateczności, udają się do lekarza. Opornym mogą pomóc DYSKRETNE, DOMOWE TESTY. Sprawdź, jak to działa!Jeśli jesteś seniorem i szukasz szkoły językowej, która ma doświadczenie w uczeniu osób starszych, to nie ma lepszego adresu. Na naukę języka nigdy nie jest za późno, przekonują w Centrum Językowym 5 O'clock. Jak oni to robią? Przeczytaj, może zapiszesz się na kurs z innymi seniorami!Bolące stawy, mięśnie, kręgosłup - to tylko niektóre dolegliwości nasilające się w okresie jesiennym. Magnetoterapia domowa? Dziś to możliwe. Poznajcie urządzenie medyczne Teslomag zaprojektowane do domowego użytku. Najistotniejsza właściwość pola magnetycznego to przyśpieszenie gojenia tkanek. MAGNETOTERAPIA działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Pod tym linkiem sprawdzamy, jakie schorzenia można leczyć przy użyciu tej metody!POPULARNE NA GazetaSenior.pl Kompendium "PRACA DLA SENIORA" oraz SANATORIUM 2021 kompendium.
Więcej aktualnych informacji znajdą Państwo na stronie głównej GazetaSenior.pl
Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"