• Nadchodzi kolejny „Fyrtel” - festiwal o mieście

     Nadchodzi kolejny „Fyrtel” - festiwal o mieście

    Drzewa w jesiennych barwach to niewątpliwa oznaka zbliżającej się kolejnej, siódmej już, edycji „Fyrtla” – festiwalu poświęconego dziedzictwu kulturowemu Gniezna.

    To prawdopodobnie jedyne takie wydarzenie w naszym kraju w całości skupiające swą narrację i budujące program wokół życia przeszłego i teraźniejszego lokalnej społeczności. Niezmienne motto festiwalu „Fyrtel w stanach skupienia kultury” jest ponadto zachętą dla lokalnych artystów i animatorów do realizacji przedsięwzięć artystycznych z dziedziny filmu, literatury, muzyki, teatru oraz sztuk wizualnych inspirowanych „jedynym takim Miastem na świecie”.

    Festiwal rozpocznie spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem pt. „Czytajcie swoich poetów!”. Okazją do spotkania z tym wybitnym poetą będzie nie tylko rozmowa o życiu literackim Gniezna, którego „gnieźnianin z wyboru” był wieloletnim animatorem, ale także niedawne wydanie jego najnowszej książki pt. „Zapiski cieszyńskie”. Spotkanie poprowadzi Irnina Kosmala. (30 września, g. 19.00, Stary Ratusz, ul. Chrobrego 41).

    To nie koniec literackich premier na tegorocznym „Fyrtlu”, bowiem lada moment do księgarń (i bibliotek) trafi „Tu cień pada inaczej” Agnieszki Gadzińskiej, bardzo popularnej autorki książek dla dzieci i młodzieży, pierwszej laureatki „Marcysi”, wyróżnienia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Do rozmowy o Jej najnowszej publikacji, której akcja dzieje się w jednej z kamienic na tytułowej gnieźnieńskiej ulicy zapraszamy już drugiego dnia festiwalu (1 października, g. 14.00, Filia nr 2 BPMG, ul. Staszica 12a).

    Wieczorem, tego samego dnia i w tym samym miejscu, otwarcie wystawy „Zasypiam”, będącej efektem współpracy dwóch gnieźnianek: Wiktorii Młynarczyk i Adrianny Rakowskiej. Zagadkowy tytuł kryje znakomity komiks, który jeszcze czeka na wydanie, dlatego też będzie to jego pierwsza publiczna prezentacja (1 października, g. 18.00, Galeria BPMG, ul. Staszica 12a).

    Również w piątek zapraszamy na spotkanie pt. „Milczenie jest złotem”, które bezpośrednio nawiąże do zuchwałej kradzieży figury św. Wojciecha z sarkofagu gnieźnieńskiej katedry w 1986 roku. Wydarzenie, o którym mówiła cała Polska, stało się w wiele lat później inspiracją do dwóch przedsięwzięć artystycznych: świetnej książki „księcia polskiego kryminału” Ryszarda Ćwirleja oraz przygotowywanego filmu fabularnego w reżyserii naszego krajana, Sebastiana Buttnego. Spotkanie z tymi dwoma autorami poprowadzi Agnieszka Ziebarth (1 października, g. 19.00, Stary Ratusz, ul. Chrobrego 41).

    Tradycyjnym finałem festiwalu będzie sobotni „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry. W programie wydarzenia m.in. ogłoszenie tegorocznego laureata „Królika” - Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna oraz podsumowanie kilku autorskich projektów edukacyjno-artystycznych realizowanych w ramach tegorocznego „Fyrtla”: „Gniezno, które nigdy nie powstało” Rafała Wichniewicza, „To kobiety zbudowały Gniezno” Kamili Kasprzak-Bartkowiak oraz Pawła Bartkowiaka, „Czy Miasto do nas mówi?” Pawła Bąkowskiego oraz „Dźwięki naszego Miasta” Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego. Nie zabraknie też muzycznych niespodzianek w wykonaniu samego Aleksandra Schmidta, cenionego multiinstrumentalisty, pedagoga i animatora wielu wspaniałych przedsięwzięć muzycznych. Swoistym „deserem” wieczoru będzie koncert, uwielbianej w Grodzie Lecha (ale i nie tylko!) gnieźnieńskiej formacji „Zagrali i Poszli”, która w tym roku obchodzi 30 lat pracy twórczej. Podczas występu zaprezentowany zostanie także premierowy materiał z wydanej właśnie nowej płyty zespołu. Na „Wieczór na Fyrtlu” obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (2 października, g. 18.00, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, ul. Mickiewicza 9).

    VII Festiwal Fyrtel organizują: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miasto Gniezna. Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Teatr im. Aleksandra Fredry W Gnieźnie.

    Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.

    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
  • Warsztaty KAMISHIBAI

    Zapraszamy na świetne warsztaty z japońskiej sztuki opowiadania KAMISHIBAI , które odbędą się tyko w dniu dzisiejszym i we środę o godz. 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Medyku. Udział bezpłatny.

    więcej

     

    więcej

  • Nowy cykl wydarzeń "Biografie miasta..."

    Nowy cykl wydarzeń "Biografie miasta..."

    Pora zacząć poznawać Gniezno od strony ludzi, którzy je tworzyli. Gnieźnieńska Biblioteka zaprasza do uczestniczenia w dwóch spotkaniach, podczas których poznamy bliżej Józefa Chociszewskiego. 

    Ulica Józefa Chociszewskiego to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gnieźnie. Tym bardziej zasmuca fakt, iż jej patron dla wielu gnieźnian pozostaje anonimowy, bliżej nieznany, a samo nazwisko kojarzy się li tylko topograficznie. Dlatego projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” ma zachęcić do poznania tej wyjątkowej postaci.

    W najbliższym czasie w ramach projektu „Biografie miasta: Józef Chociszewski” odbędą się:

    •  17 września, piątek, godz. 19:00, Stary Ratusz: "Józef Chociszewski – wydawca" – wykład dra hab. Artura Jazdona poświęcony działalności wielkopolskich i poznańskich księgarzy i wydawców okresu zaboru, ze szczególnym uwzględnieniem osoby Józefa Chociszewskiego.
    •  25 września, sobota, godz. 12.00, początek na Rynku przy fontannie: spacer miejski śladami Józefa Chociszewskiego w Gnieźnie, poczynając od domu, w którym mieszkał, poprzez redakcję "Gazety Gnieźnieńskiej", aż po miejsce spoczynku (Chociszewski został pochowany w Gnieźnie). Topografia miasta – ulica im. Józefa Chociszewskiego – ma zaprowadzić uczestników w przeszłość. Spacer będzie omawiał biografię Chociszewskiego w kontekście Gniezna, ale nie tylko - poruszy także wątki prasy tamtych czasów i jej roli w drodze ku późniejszej niepodległości. Chociszewski był bowiem redaktorem naczelnym "Gazety Gnieźnieńskiej" (późniejszego "Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej"). Przewodniczką spaceru będzie Wioletta Degórska, licencjonowana przewodniczka po Gnieźnie, znawczyni biografii Józefa Chociszewskiego.

    Projekt „Biografie miasta: Józef Chociszewski” realizowany są w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021” Muzeum Historii Polski w Warszawie.

  • Informator Gnieźnieńskiego Seniora

    Informator Gnieźnieńskiego Seniora

      Szanowni Państwo,

    Do 1 października mieszkańcy mogą wybierać, które z projektów Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2022 rok zostaną zrealizowane. Głosować można przez internet za pomocą aktywnej karty, którą znajduje się na stronie: www.budzetobywatelski.gniezno.eu

    pobierz kartę do glosowania i wydrukuj  Karta_do_glosowania_BOMG_2022(2).pdf

    Tradycyjnie w formie papierowej, głosowanie będzie możliwe poprzez wrzucenie kart do głosowania do urn, które znajdują się:

    • w Urzędzie Miejskim (ul. Lecha 6) w godzinach otwarcia;
    • w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna (ul. Staszica 12a i osiedle Orła Białego 18), w godzinach otwarcia;
    • w Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Pawła Cymsa 14) w godzinach otwarcia;
    • w Szkole Podstawowej nr 12 (os. Kazimierza Wielkiego 33), w godzinach otwarcia;
    • w Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Czarnieckiego 7) w godzinach otwarcia;
    • na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego (obiekt GOSiR – Bł. Jolenty 5) – UWAGA - do 17 września w związku z czasowym zamknięciem basenu, urnę znajdziecie w hotelu Lech w godzinach otwarcia;
    • w Hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki, przy ul. Sportowej 1, w godzinach otwarcia;
    • w czasie Dnia Promocji Budżetu Obywatelskiego na Rynku, 18 września 2021.

    Możliwe jest także wysłanie skanu wypełnionej karty na adres mailowy: bomg@gniezno.eu

    W tym roku, każdy mieszkaniec Gniezna może oddać głos, także gnieźnianie niepełnoletni.

    W tym roku pula pieniędzy podzielona zostalła na projekty duże i małe. A oznacza, że można zagłosować następująco:

    • Na jeden projekt duży i jeden projekt mały.
    • Lub na jeden projekt duży.
    • Lub na jeden projekt mały.

    Opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie: www. bomg.gniezno.eu

    Głosowanie trwa od 6 września do 1 października.


    Wszelkich informacji udziela Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki mailowo: bomg@gniezno.eu lub telefonicznie: 61 426 04 34/35.


    Głosujemy z naszymi Rodzinami i znajomymi (wiek jest tu nie istotny) na projekt "Informator Gnieźnieńskiego Seniora" 

    Głosować można przez Internet za pomocą aktywnej karty, którą znajduje się na stronie urzędu, bądź tradycyjnie w formie papierowej, poprzez wrzucenie kart do głosowania do urn, które znajdują się w ośmiu punktach w mieście.

    Opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na rok 2022,

    Głosowanie zakończy się 1 października.

    Głosujemy na specjalnych kartach dostępnych Nasz projekt przeszedł wstępną kwalifikację w Urzedzie Miejskim i teraz o powodzeniu naszego przedsięwzięcia zadecydują mieszkańcy Gniezna, nie tylko Seniorzy, których w naszym mieście mieszka ok 18.000h

    Głosować będziemy na specjalnych formularzach  od 6 września i potrwa do 1 października - w wyniku losowania otrzymaliśmy  nr 11-   szukamy na karcie Projektów Małych

     link do transmisji losowania  kliknij

    link do strony U. Miejskiego  kliknij

    Wielu gnieźnieńskich seniorów chciałoby mieć bardzo przydatną książeczkę. Zadbajmy o to przekazując informację o magicznej liczbie 11 na Karcie Małych Projektów i namawiajmy do głosowania.

  • Z A P R O S Z E N I E na sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

    Z A P R O S Z E N I E  na sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków  Stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

    Członkowie Stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku


    Z A P R O S Z E N I E

    na sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków  Stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku


    Zarząd Stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku serdecznie zaprasza na sprawozdawcze Ogólne Zgromadzenie Członków , które odbędzie się w  w dniu 28.09.2021 r. w  auli  Instytutu  Kultury  Europejskiej UAM ul. J. Kostrzewskiego 5 -7, godz.: 17.00.


    PORZĄDEK OBRAD:

    1. Otwarcie obrad  - przywitanie zgromadzonych.
    2. Informacja dot. regulaminu obrad Ogólnego Zgromadzenia Członków.
    3. Wybór prezydium Ogólnego Zgromadzenia Członków.
    4. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2020r.:
    5. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za 2020 r.;
    6. Zakończenie obrad.

    W związku z aktualną sytuacją epidemiczną zarząd zobowiązany jest do przestrzegania wielu wymogów sanitarnych, które komplikują organizację i przeprowadzenie Ogólnego Zgromadzenia Członków. Seniorzy są najbardziej narażoną grupą wiekową na powikłania wywołane koronawirusem, należy zatem z wielką rozwagą podchodzić do wszelkiego rodzaju spotkań grupowych. 

    Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w Ogólnym Zgromadzeniu Członków  do dnia  24.09.2021 r.

    Zarząd informuje, iż Państwa ewentualna nieobecność na Ogólnym Zgromadzeniu Członków  - biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, jak również rekomendacje właściwych instytucji zaangażowanych w walkę z epidemią - będzie uznana jako w pełni usprawiedliwiona ww. okolicznościami.

    Jednocześnie Zarząd informuje, iż zgodnie z §25 ust. 1 Statutu Ogólne Zgromadzenie Członków jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych na zebraniu członków.

  • Ogólne Zgromadzenie Członków GUTW sprawozdawcze za rok 2019/2020

    Ogólne Zgromadzenie Członków GUTW sprawozdawcze za rok 2019/2020

    W dniu 28.09.2021 roku  o godz 17.00 w auli IKE  UAM odbędzie się w reżimie sanitarnym i w zgodzie z przepisami obowiązującymi na terenie IKE UAM sprawozdawcze za rok 2019/2021 Ogólne Zgromadzenie Członków. Z uwagi na reżim sanitarny i odpowiednie przepisy w pierwszej kolejności zapraszamy starostów sekcji pracujących w ramach naszego Uniwersytetu i osoby zaszczepione. Ilość uczestników jest ściśle określona.

    Prosimy o przybycie ze swoim długopisem i w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem, by dopełnić wszelkich formalności. W auli siadamy na wyznaczone miejsca.

    Będziemy prowadzić zapisy drogą telefoniczną.

    Na terenie IKE UAM obowiązuje maseczka i dezynfekcja dłoni.

     Uczestnik/ Uczestniczka Zgromadzenia  zobowiązany/a jest do uzupełnienia dokumentacji potwierdzającej uprawnioną obecność np listy potwierdzającej obecność na spotkaniu

    Dokumentacja, o której mowa w pkt 2. jest gromadzona w związku z obowiązkami sprawozdawczymi Organizatora

    Uczestnik/ Uczestniczka Zgromadzenia  wyraża nieograniczoną ilościowo, czasowoi terytorialnie zgodę na nieodpłatne utrwalanie wizerunku oraz na nieodpłatne, wielokrotne rozpowszechnianie zarejestrowanego wizerunku w przestrzeni publicznej, w tym w internecie w celu realizacji, monitoringu, ewaluacji, kontroli i promocji projektu

    ZASADY REŻIMU SANITARNEGO

    1. Organizator zastrzega sobie prawo dopuszczenia do udziału w Zgromadzeniu wyłącznie zdrowych/e Uczestników/ Uczestniczki  bez objawów chorobowych wskazujących na chorobę zakaźną, przeziębienie, kaszel, katar, itp.

    2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów Uczestnik/ Uczestniczka nie powinien/nie powinna brać udziału w Zgromadzeniu, powinien/powinna pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem celem uzyskania teleporady medycznej, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem

    .3. W celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich Uczestników Zgromadzenia oraz  obsługi każdy Uczestnik/ każda Uczestniczka Konferencji zobowiązuje się do: mycia rąk wodą z mydłem/dezynfekowania rąk przed wejściem na salę aulę oraz  posiadania i stosowania środków ochrony osobistej [maseczek/przyłbic i jednorazowychrękawiczek], do zachowania w niezmienionej formie układu przestrzennego w obiekcie, w którym organizowane jest Zgromadzenie [tzw. ustawienia krzeseł, stołów zapewniających zwiększenie fizycznej odległości pomiędzy Uczestnikami/ Uczestniczkami - zachowanie dystansu]  do  zachowania bezpiecznej odległości od pozostałych Uczestników/ Uczestniczek Zgromadzenia dystans, do zakrywania ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania oraz jak najszybszego wyrzucenia chusteczki do zamkniętego kosza i umycia rąk,do  unikania dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

     

  • Newsletter seniorski: Seniorzy w Sieci

    nabór do kursu online, jesienna edycja kursu "Projektowanie starości", inspirujące działania w ramach konkursu "Seniorzy w akcji"

    Newsletter seniorski 
    9/2021

    Pobierz obrazki


     “Seniorzy w sieci” dla osób 60+

    Trwa nabór do kursu online “Seniorzy w sieci” dla osób 60+. Kurs jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie współczesnych seniorów, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje cyfrowe. Rekrutacja do 28 września 2021 r. Serdecznie zapraszamy.

    więcej →

  • Informacje dotyczące nowego roku akademickiego

    Informacje dotyczące nowego roku akademickiego

    Drodzy Studenci i kandydaci ,

    Zarząd planuje na wrzesień zapisy na nowy rok akademicki - informacje o dyżurach zostaną podane dopiero po zakończonej przeprowadzce sekretariatu na nowe miejsce ( IKE UAM  pokój 2 22  II ptr) Zajęcia będą  przeprowadzane zgodnie z przepisami  i w reżimie sanitarnym. Prosimy monitorować stronę internetową i przekazywać informacje znajomym.

     NR TEL. 694 220 545

    Kandydatów prosimy o pobranie n/w dokumentów i przesłanie na adres internetowy  gutw@pocztaonetpl

    wzór deklaracji do pobrania przez kandydatów

    KLAUZULA_INFORMACYJNA_PLUS_WIZERUNEK_-czlonek.doc

    do pobrania przez kandydatów

    wiecej informacji w zakładkach:  WIADOMOŚCI  i PRZYJDŹ DO NAS

     

     

  • Rok akademicki 2021/2022 czas zacząć......

    Szanowni Studenci Seniorzy,

    1.Nowy rok akademicki rozpoczynamy zmianą siedziby - będziemy teraz urzędować w sali nr 2.22 ( II ptr długi korytarz).Jesteśmy w trakcie przeprowadzki i urządzania się stąd godziny dyżurów ogłosimy w terminie póżniejszym.

     

    2.W dniu 16 września 2021 (czwartek) uruchamiamy zajęcia z terapii ruchem w sali sportowej IKE UAM; zapraszamy na godz 11.15 - 12.15. Prosimy o przybycie w stroju gimnastycznym- nie korzystamy w czasie pandemii z szatni

    Na terenie IKE (Kolegium) obowiązuje dezynfekcja rąk i maseczki.

     

    3.W dniu 17 września 2021 (piątek) uruchamiamy zajęcia z terapii tańcem  w Szkole Tańca przy ul. Mickiewicza; zapraszamy na godz 10.00 - 11.00. Prosimy o przybycie w stroju gimnastycznym- nie korzystamy w czasie pandemii z szatni

    Na terenie szkoły Tańca obowiązują właściwe przepisy sanitarne.

     

    Zgłoszenia na obie sekcje: tel 694 220 545

    Drodzy Studenci i kandydaci ,Zarząd planuje na wrzesień zapisy na nowy rok akademicki - informacje o dyżurach zostaną podane  Zajęcia będą  przeprowadzane zgodnie z przepisami  i w reżimie sanitarnym. Prosimy monitorować stronę internetową i przekazywać informacje znajomym.

     NR TEL. 694 220 545

     

     

    wzór deklaracji do pobrania przez kandydatów

    KLAUZULA_INFORMACYJNA_PLUS_WIZERUNEK_-czlonek.doc

    do pobrania przez kandydatów

    wiecej informacji w zakładkach:  WIADOMOŚCI  i PRZYJDŹ DO NAS

    procedura_postepowania_czlonkow_GUTW_

    podczas_

    obecnosci_na_terenie_IKE_UAM.odt

  • Szkoła @ktywnego Seniora

    Szkoła @ktywnego Seniora
    Szanowni Państwo,
    
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła
    @ktywnego Seniora [2] zaprasza na spotkanie online dla seniorów:
    Netykieta, czyli jak zachować się w internecie? [3]
    
    Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami
    netykiety, czyli zasad kulturalnego zachowywania się w internecie.
    Netykieta stale ewoluuje, a jej celem nadrzędnym jest stworzenie
    przyjaznych ram dla działania społeczności internetowej oraz
    przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w sieci. Zajęcia prowadzone
    będą  zdalnie z wykorzystaniem programu Zoom [4].
    
    Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:
    
    1. Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu.
    2. Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki, mogą być wbudowane
    w laptopa.
    3. Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom.
    
    Termin: wtorek 14 września 2021 r.
    
    Godzina: 10.00-11.30
    
    Zgłoszenia na szkolenie wyłącznie poprzez formularz dostępny na
    stronie Szkoły @ktywnego Seniora [5] lub na Seniorzy z Rajskiej,
    [6]gdzie znajdują się szczegółowe informacje o spotkaniu.
    
    Prowadzący: Joanna Popławska (pracownik WBP w Krakowie, doktorantka
    UP)
    
    Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba
    miejsc ograniczona. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu
    rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu
    zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza
    akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w
    Krakowie [7].
    
    Serdecznie zapraszam
    Oskar Mencfeldowski
    
    stażysta Działu Edukacji, Nauki i Badań
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
    
  • Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe Kolejne wykłady prof. dr hab. Elizy Grzelak

    Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe Kolejne wykłady prof. dr hab. Elizy Grzelak

    więcej  kliknij

    więcej kliknij

  • Święto Słowa po raz jedenasty!

    Święto Słowa po raz jedenasty!

                                                                  

    eduresized_221261002_2308177155985947_2701369094024737213_n-1024x536(1).jpg

    Od 2 do 5 września 2021 r. Gniezno już 11 raz stanie się Literacką Stolicą Polski i areną ciekawych wydarzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest właśnie Literatura.

    Spotkania autorskie, slam poetycki, pasjonujące spektakle oraz nietuzinkowe koncerty, to tylko niektóre z pozycji programu, który ma ambicję przynajmniej „nie być słabszym” od ubiegłorocznego.  Wśród zaproszonych gości, którzy przyjadą do Pierwszej Stolicy,  możemy wymienić: prof. Jerzego Bralczyka, Jakuba Małeckiego, Michała Rusinka, Filipa Springera, Daniela Wyszogrodzkiego, a także Piotra Górnego, znanego szerzej pod artystycznym pseudonimem „DonGURALesko”. Honor Gniezna reprezentować będzie niezastąpiona prof. Eliza Grzelak, która przyjrzy się funkcji ogrodu w literaturze.

    Teatr, czerpiący inspirację w Literaturze, od początku towarzyszy „Pretekstom”. Nie inaczej będzie w tym roku. Festiwalowa publiczność weźmie udział w premierze nowego spektaklu Teatru Wszelki Wypadek, a mianowicie „Emigrantów” na podstawie dramatu Sławomira Mrożka w reżyserii Tomasza Kujawskiego. Tenże sam zespół przypomni także własną sceniczną interpretację słynnej powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”. „Czarnym koniem” programu może okazać się z kolei spektakl „Projekt: Świteź” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Daj ać!: poza”, a koncertowe atrakcje zapewni grupa Szegetz, która przedstawi materiał z najnowszej płyty „Przedświt”.

    Nie zabraknie i wydarzeń skierowanych do najmłodszych miłośników literatury. Dla nich Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała warsztaty „Wierszokleci też poeci”. O emocje i poetycką część programu zadbał, popularny już środowisku literackim, Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais’a, na którym pojawiły się slamerskie sławy z całej Polski. Wydarzenie to odbyło się wyjątkowo wcześniej, 13 sierpnia 2021 r. z bardzo ważnego powodu: otrzymania prawa do kwalifikacji laureatów do wrześniowych Mistrzostw Polski w Slamie.

    Festiwalowi towarzyszyć będą także dwie bardzo ciekawe wystawy.  Filia nr 2 przy ul. Staszica 12a gościć będzie, dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Kultury, wystawę „LEM” poświęconą postaci Stanisława Lema, prekursora fantastyki naukowej w naszym kraju. W plenerze z kolei przyjrzymy się dziejom gnieźnieńskiej książnicy, która w zeszłym roku obchodziła swoje 75. urodziny.

    Organizatorem Festiwalu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, już po raz trzeci będzie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna razem z Miastem Gnieznem. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Miejski Ośrodek Kultury. 

    Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

    XI Festiwal Literacki PRETEKSTYGniezno, 2-5 września 2021PROGRAM

     

    02 września 2021 r. (czwartek)10.00 „Wierszokleci też poeci”/ warsztaty dla dzieci/ Filia nr 2 BPMG18.00 Jakub Małecki/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei20.00 Piotr Górny (aka DonGURALesko)/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei

    03 września 2021 r. (piątek)

    10.00 „Wierszokleci też poeci”/ warsztaty dla dzieci/ Filia nr 2 BPMG17.30 „Projekt: Świteź”/ Grupa Teatralna „Daj ać!: poza”/ spektakl/  Latarnia na Wenei19.00 prof. Jerzy Bralczyk/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza20.30 Szegetz/ koncert/ Latarnia na Wenei

    04 września 2021 r. (sobota)16.00 prof. Eliza Grzelak „Pamiętajmy o ogrodach”/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza18.00 Filip Springer/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza20.00 Emigranci/ Teatr Wszelki Wypadek/ spektakl/ Latarnia na Wenei

    05 września 2021 r. (niedziela)16.00 Daniel Wyszogrodzki/ spotkanie autorskie/ Latarnia na Wenei18.00 Michał Rusinek/ spotkanie autorskie/ Dziedziniec Starego Ratusza20.00 Myszy i Ludzie/ Teatr Wszelki Wypadek/ spektakl/ Latarnia na Wenei

    WYSTAWY:LEM/ hol Fili nr 2/ ul. Staszica 12aBiblioteka Publiczna Miasta Gniezna 75+1/ skwer przy pomniku św. Wojciecha

  • Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe

    Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe

    tekst za BPMG

     

    Czy istnieje gwara gnieźnieńska, odmienna od poznańskiej/ wielkopolskiej? Jeśli uznać że tak, to tym, co odróżnia nasze blubranie są miejscowe nazwy terenowe, jak Kareja czy Weneja.

    I właśnie nazwy terenowe Gniezna – ich językowy i historyczny rodowód – są tematem 4 filmowych „wykładów” prof. Elizy Grzelak pn. Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe”. A te wykłady to po prostu fascynujące opowieści o naszym mieście odbitym w naszym języku.

    Co środę, przez kolejne 4 tygodnie, na naszym profilu FB i YouTubie będziemy emitować premierowe odcinki „Gwarowej mapy Gniezna”.

    W pierwszym odcinku prof. Grzelak rozwiąże dla nas kilka topograficzno-językowych tajemnic, m.in.:– Od czego pochodzi nazwa Gniezno? I czy słowo „gniazdo” znaczyło kiedyś to samo, co oznacza dziś?– Skąd wzięły się nazwy gnieźnieńskich jezior?– Co wspólnego mają współczesne nazwy gnieźnieńskich osiedli z dawnymi osadami służebnymi?– Czy nazwa rzeki Srawa wynikała z błędnego zapisu fonetycznego?

    Cykl filmowy „Gwarowa mapa Gniezna – nazwy terenowe” realizowany jest w ramach projektu “Gwarze mówimy TAK!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

    więcej kliknij

  • Biesiada senioralna 29.08.2021

    Biesiada senioralna 29.08.2021
  • Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

    Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

    Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską 

    Aby uczestniczyć w spotkaniu należy zgłosić się do GUTW ( nr 694 220 545)lub bezpośrednio do wybranej filii Biblioteki aby pobrać wejściówkę,

    Odkąd TVP zrealizowała serial “Stulecie winnych”, autorka kultowej sagi ta stała się osobą rozpoznawalną na ulicach. Ale przecież swoim fanom, wśród których jest wielu naszych Czytelników, ta mistrzyni suspensu jest bliska już od dawna i kojarzona nie tylko z jednym tytułem. Ałbena Grabowska jest przecież autorką 17 powieści!

    Z większą radością zatem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na spotkanie z Ałbeną Grabowską, które 18 lipca o godz. 18.00 na Dziedzińcu Starego Ratusza. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.

    Pomyśleć, że wcale nie zakładała bycia pisarką. Nawet po wydaniu trzech książek była przekonana, że jej powołaniem jest opisywanie badania fal mózgowych. Życie Ałbeny Grabowskiej jest bowiem niezwykle wypełnione: matka trojga dzieci, opiekunka czterech kotów i jednego psa, najmłodszy w Polsce neurolog epileptolog, sekretarz członek Polskiego Towarzystwa Epileptologii – na tym wcale nie kończy się lista jej osiągnięć.

    Jakim cudem osoba tak zaabsorbowana zdołała znaleźć czas na doktorat, aktywną pracę zawodową, pełnienie roli ambasadorki akcji „Solidarność kobiet ma SENS“, biegłe władanie językiem bułgarskim, no i pisanie dla ciągle zachwyconych jej twórczością fanów?

    Na to i na inne pytanie będzie można poznać odpowiedź podczas niedzielnego spotkania z pisarką, na które serdecznie już dziś zapraszamy. Koniecznie zabierzcie ze sobą posiadane książki, by wzbogacić je w dedykację. A jeżeli ich nie posiadacie, nie martwcie się, poprosiliśmy autorkę, by wzięła ich nieco ze sobą, będzie można uzupełnić domową biblioteczkę.

    Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Stary Ratusz w Gnieźnie, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

    Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

     

     

     

  • 2019/2020 Klub Strzelecki gościł Św. Mikołaja

    2019/2020   Klub Strzelecki gościł Św. Mikołaja

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 2019/2020 Klub Strzelecki gościł Św. Mikołaja.

  • Informator Gnieźnieńskiego Seniora. Budżet Obywatelski 2022 Gniezno

    Informator Gnieźnieńskiego Seniora. Budżet Obywatelski 2022 Gniezno

    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku złożył projekt pod nazwą "Inormator Gnieźnieńskiego Seniora" na ogłoszony przez Urząd Miejski konkurs "Budżet Obywatelski 2020".

    Opis projektu:

    Treść informatora:

    Przedmiotem projektu jest opracowanie i druk „Informatora Gnieźnieńskiego Seniora”.

    Informator będzie zawierał wiele bardzo przydatnych i oczekiwanych przez seniorów informacji. W jednej publikacji odbiorca znajdzie instrukcje, zalecenia, wskazówki, dane teleadresowe ważnych dla osób starszych instytucji : Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego a także kultury, edukacji, opieki, wsparcia, służby zdrowia czy sportu, Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, organizacji senioralnych. Wydawnictwo będzie także prezentować szczegółowo działania wielu gnieźnieńskich instytucji dedykowanych seniorom.

    Zamieszczone treści będą podzielone na rozdziały. Nie zabraknie informacji : co warto pokazać gościom, co opowiadać wnukom, gdzie udać się na spacer, jak dojechać do śródmieścia np. na dobry deser, spektakle, wystawy, do przychodni specjalistycznych (w tym geriatrycznej) czy na zajęcia w instytucjach kultury. Nie zabraknie też planu miasta. Ponadto czytelnik znajdzie informacje o domach opieki, hospicjach, oddziałach paliatywnych. Dowie się jak i gdzie załatwić sprawy spadkowe, w jaki sposób skorzystać z sanatorium i rehabilitacji. Omówione będą także zagrożenia w domu ( gaz ,czad, pożar, upadki, kradzieże), na ulicy ( rowerzysta, pieszy, kierowca); senior dowie się też jak radzić sobie z nieszczęśliwymi wypadkami w domu, a w środku znajdzie Kopertę Życia i ją wypełni. Ważne też będą informacje o przemocy domowej - gdzie udać się z tym problemem , a także zdarzające się coraz częściej dokuczliwe oszustwa np. na wnuczka, na policjanta czy te na specjalnych pokazach. Nie zabraknie zaleceń dietetycznych czy poprawiających kondycję psychiczną i fizyczną oraz akcentów humorystycznych (zabawnych rysunków, dowcipów, memów). Kilka ostatnich stron przeznaczonych zostanie na notatki użytkownika Informatora. Publikacja będzie zawierała ok. 72 strony.

    Dystrybucja:

    Proponujemy następujące miejsca kolportażu Informatora: Urząd Miejski i podległe mu instytucje kulturalne, społeczne, edukacyjne, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, senioralne organizacje pozarządowe. Działania dystrybucyjne mogą wesprzeć wolontariusze Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

    5. Uzasadnienie potrzeby:

    Wieloletnie działania Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz gnieźnieńskich seniorów, zdobyte doświadczenie i wiedza czynią z GUTW rzetelnego i merytorycznego partnera w wydaniu proponowanego Informatora.

    Członkowie stowarzyszenia Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku w okresie 15 lat działalności edukacyjnej, kulturalnej, prozdrowotnej organizacji doskonale rozpoznali potrzeby środowiska gnieźnieńskich seniorów. Znane są również nasze inicjatywy w kierunku powstawania stref aktywności fizycznej, Gnieźnieńskiej Karty Seniora, Koperty Życia, Karty Praw Dziadków a także działalność w Miejskiej Radzie Seniorów.

    Z uwagą zapoznaliśmy się z wynikami badania „Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19” przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z koordynatorami programu społecznego „Adamed dla Seniora”.

    Raport ujawnił skutki pandemii na stan psychiczny zamkniętych w domach seniorów. Zostały tam również m.in. wskazane przez osoby ankietowane preferowane przez seniorów sposoby zdobywania ważnych informacji dotyczących wielu dziedzin życia: seniorzy preferują wersję papierniczą, drukowaną a więc plakaty, ulotki, broszury. Potwierdza to badania wskazujące, że tylko ok 30% starszych osób wykorzystuje internet dla w/w celów. Istotną sprawą jest źródło, któremu seniorzy ufają. Wyniki badań mówią jednoznacznie: to Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się dużym uznaniem i zaufaniem jako instytucje przekazujące wiedzę – stad inicjatywa Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

     

    Nasze doświadczenia, umiejętności i kompetencje zdobyte podczas organizowania zajęć dla studentów GUTW, a także nabyte w trakcie konferencji, szkoleń, opracowań naukowych pozwalają nam podjąć kolejną ważną dla każdego Seniora i ich Rodzin inicjatywę i opracować publikację - Informator Gnieźnieńskiego Seniora.

  • 2019/2020 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w GUTW foto A. Lis

    2019/2020  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w GUTW   foto A. Lis
  • Gazeta Senior

    Gazeta Senior

    Styczniowe wydanie Gazety Senior właśnie trafia pod strzechy. Co przygotowaliśmy w aktualnym numerze? Znakomita wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów. Od lat jest ważną postacią popularnego programu telewizyjnego „Twoja twarz brzmi znajomo”. Z Agnieszką Hekiert rozmawia Andrzej Wiśniewski. Polecamy!W najnowszym numerze przeczytacie także o potrzebie uważności, w ABC Psychologii dla seniorów porusza ten temat dr Jadwiga Kwiek. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa infodemia. Informujemy o bezpłatnych kursach dla cyfrowych debiutantów. Przestrzegamy przed kolejnym oszustwem, tym razem na e-maila z ZUS!W rubryce zdrowie seniora: Testy serologiczne – co warto wiedzieć? Eksperci o leczeniu COVID-19. Jak dostać się do izolatorium? Szczepić się czy nie? Co zabrać do szpitala covidowego? Sezon zimowy, oprócz pandemii COVID-19, przynosi nam kolejne zdrowotne wyzwania np. jak smog, maseczki i „chore budynki”.TUTAJ Link do e-wydania nr 01/2020 Gazety SeniorKolejny numer Gazety Senior ukaże się 27 stycznia.

    Zrób test na COVID-19 i bądź bezpieczny na święta! Szybki, tani, wiarygodny, genetyczny TEST na koronawirusa. Przedświąteczna akcja tanich testów w miastach: Wrocław, Warszawa, Poznań, Częstochowa, Kraków. Szczegóły znajdziesz pod linkiem TUTAJ Pomysły na prezent. Poleca Gazeta Senior. TRZEJ KRÓLOWIE Tajemnica Mędrców ze Wschodu. Odkrywa Roman Zając. Potężni magowie znający się na astrologii czy efekt rozbuchanej wyobraźni jednego z Ewangelistów? Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar? Roman Zając jako pierwszy zebrał całą dostępną wiedzę dotyczącą mędrców ze Wschodu. Ta książka to podróż w ślad za jednymi z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła. Zamawiaj bez wychodzenia z domu! Biblia w wersji dźwiękowej. Brzmi interesująco? BIBLIA AUDIO przybliża teksty Starego i Nowego Testamentu a co więcej, wyposaża je w nowe wartości swoją oprawą dźwiękową. Oprawa muzyczna i słowo mówione jest dla nas łatwiej przyswajalne niż tekst pisany, a słuchowisko na odpowiednim poziomie wykonania potrafi odkryć przed nami szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Teksty biblijne zostały nagrane na podstawie przekładu Biblii Tysiąclecia, a wzięli w nich udział tacy polscy aktorzy, jak chociażby Anna Dymna, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Jan Englert, Wojciech Malajkat czy Franciszek Pieczka. Polecamy gorąco na prezent. Pięknie opakowane można zamówić bezpiecznie bez wychodzenia z domu. Obejrzyj film o biblii audio pod linkiem.Jeszcze więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.plRedakcja Gazety Senior życzy miłej lektury i dużo zdrowia.

    Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"

    Wiadomość wysłana przez: Redakcję Gazety Senior, MediaSenior Linda Matusul. Wolbromska 18/1b 53-148 Wrocław, tel. 533 301 660 

    Nie chcesz już otrzymywać wiadomości od Gazety Senior? Wypisz się

  • Bezpłatne wykłady online dla UTW | Pałac w Wilanowie

    Bezpłatne wykłady online dla UTW | Pałac w Wilanowie

    Szanowni Państwo,

    chcielibyśmy zaprosić Państwa na otwarte spotkania online i podzielić się opowieściami o najpiękniejszych rezydencjach w Europie. W wirtualną podróż zabierzemy Państwa do Portugalii – Sintry i Mafry!

    Bezpłatne spotkania będą dostępne poprzez platformę MS Teams.

     

    W czasach króla Jana III podróż po Europie stanowiła okazję do poznawania nowinek ze świata kultury, nauki, sztuki, do szlifowania języków obcych oraz budowania sieci kontaktów międzynarodowych. Kolejny właściciel rezydencji wilanowskiej Stanisław Kostka Potocki wykorzystał podróże europejskie, by kształtować gust artystyczny i stworzyć bogatą kolekcję dzieł sztuki, którą udostępnił publiczności.

    Dziś podróże stały się bardziej powszechne. Przemieszczamy się częściej i zajmuje nam to zdecydowanie mniej czasu. Ale wciąż czerpiemy z podróży bardzo wiele korzyści. Pracownicy wilanowskiego muzeum podróżują, by wspólnie z kolegami z innych krajów uczyć się, jak przybliżać historię zwiedzającym. Kiedyś wędrowiec po powrocie w rodzinne strony zasiadał przy ognisku i opowiadał, co widział i co mu się w drodze przytrafiło. Dzisiaj my chcemy podzielić się wrażeniami z pobytu w arcyciekawych miejscach, gdzie wcale nie tak dawno kończył się znany świat.

    Mamy nadzieję, że historie niezwykłych portugalskich rezydencji zachęcą Państwa do przyszłych wakacyjnych wypraw.

    Terminy spotkań:

     

    ·         5 sierpnia, godz. 18.00–18.45 – „Mafra – olbrzym w sennym miasteczku”

     

    ·         12 sierpnia, godz. 18.00–18.45 – „Sintra – kominy gigantów i skarb maharadży w Portugalii?”

     

    ·         19 sierpnia, godz. 18.00–18.45 – „Sintra – kraina mgieł, kamelii i drzewek pomarańczowych”

     

    Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

     

    Do udziału w spotkaniach wymagane jest łącze internetowe oraz komputer lub smartfon.

     

    Miejsce: platforma MS Teams; link do spotkania zostanie przesłany dzień przed zajęciami

    Z poważaniem,
    Magdalena Žontar
    Koordynator Biura Rezerwacji

    Biuro Rezerwacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
    Reservation Office Museum of King Jan III's Palace at Wilanów  
    + 48 22 5442 850, 798 290 977, bilety@muzeum-wilanow.pl
    www.bilety.wilanow-palac.pl

strona:

Aktualności

Kontakt

  • GNIEŹNIEŃSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
    Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
    62-200 Gniezno
    ul. Kostrzewskiego 5-7
    Budynek Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
    p.2.22 II ptr

    nr konta bankowego 32 1020 4115 0000 9102 0068 8150
    nr KRS KRS 0000280454
    NIP 784 239 35 93
  • tel.kom. 694 220 545 czynny pn-pt w godz 10.00 - 17.00.

    pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAM

Galeria zdjęć