Szanowni Państwo,
z wielu rozmów przeprowadzanych z wieloma członkami GUTW wynika, że już wkrótce będziemy wszyscy zaszczepieni. To dobre informacje. Możemy myśleć powoli o rozpoczęciu niektórych zajęć. Część z nich finansowana będzie z projektów a więc czasu do końca realizacji zostało niewiele. Zapowiadana 4 fala pandemii może zagrozić nam wykonanie planów projektowych. Jeśli będzie wola wszystkich członków danej grupy to możemy kontynuować zajęcia w lipcu i sierpniu. Czerwiec i wrzesień to 2 miesiące, które też trzeba przepracować, jeśli chcemy wykorzystac srodki projektowe.
Na dziś proponujemy od czerwca:
- kontynuację zajęć z j. angielskiego - środki projektowe, 5 grup, trwaja ustalenia ze Szkoła Języków Obcych, lektorami i członkami grup
- warsztaty teatralne - 55 g.lekcyjnych - środki z MEiSW - Klub Studencki UAM
- warsztaty muzyczne - j.w.
- warsztaty z rękodzieła artystycznego ( różne formy) - j.w.
- warsztaty z gimnastyki rehabilitacyjnej 55 g. lekcyjnych - Sala gimnastyczne UAM, godziny poranne
- mamy też zapewnione środki na 2 spektakle teatralne łącznie z przejazdem ( Bydgoszcz, Poznań) - Zarząd czeka na Państwa propozycje
- na stronie internetowej GUTW pojawiło się zaproszenie na wycieczkę do Gruzji w m-cu wrześniu wraz z terminem i warunkami, Czekamy na zgłoszenia.
Prosimy starostów grup o rozpoznanie zainteresowania w grupach z roku byłego a także o zgłoszenia .
TEL. 694 220 545
Szanowni Państwo, liczymy na zrozumienie, że zaszczepienie się uczestników zajęć i przeprowadzenie ich w reżimie sanitarnym zapewni nam wsystkim zadowolenie i zdrowie.
Szanowni Państwo, po raz trzeci Miasto Gniezno przystępuje do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zanim inicjatywa wystartuje, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu rozpoczynającym powyższe przedsięwzięcie, które odbędzie się 31 maja (poniedziałek) o godzinie 17:00 na gnieźnieńskim Rynku. Przedstawimy na nim m.in plany dotyczące rowerowych przedsięwzięć w czerwcu oraz nagrody w ramach konkursu „Kręcimy dla Gniezna". Zapraszamy też do udziału w rywalizacji. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta" zarejestrować się, wybrać Gniezno jako miasto dla którego pokonujemy kilometry. Dalej pozostaje już wsiadać na rower i uruchamiać aplikację podczas każdego przejazdu - liczy się każdy kilometr. Aplikacja daje także możliwość dodawania grup. Swoją wolę o dodaniu grupy np. z nazwą Państwa organizacji, możecie Państwo wyrazić poprzez aplikację lub drogą mailową na adres szymon.drzewiecki@gniezno.eu Rywalizacja rozpoczyna się 1 czerwca i potrwa do 30 czerwca. W przypadku pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Wiktor Koliński Starszy inspektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urząd Miejski ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno tel. 61 426 04 35
Dzień dobry Państwu,
czerwcowe wydanie Gazety Senior już jest dostępne. Co czeka na Czytelników w numerze? Na okładce Brian z Evergreen Models, pierwszej w Polsce agencji modeli dojrzałych. Realizują kampanie dla największych marek na rynku i wciąż zapraszają do siebie nowe dojrzałe twarze, więcej szczegółów w numerze. I to nie jedyna okazja do zrobienia kariery na emeryturze, którą znajdziecie w wydaniu!Chcemy zachęcić do wyruszenia w drogę dosłownie, jak i w przenośni. Mówi się, że każda podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. To prawda, ale w gruncie rzeczy każda wyprawa zaczyna się, lub kończy..., w naszej głowie. Mnóstwo inspirujących materiałów do refleksji, inspiracji i wyruszenia we własną niepowtarzalną drogę życia. Nigdy nie jest za późno.Polski ład rozpalił emocje i liczydła, czy słusznie? Polecamy analizę dr. Rafała Bakalarczyka i Jurka Dudzika. Ostrzegamy przed oszustwem na spis powszechny. Sprawdzamy, czy pojawi się bon turystyczny dla seniorów. I wiele, wiele innych.
Link do numeru czerwiec (06/2021) Gazety Senior
Poniżej tematy wybrane specjalnie dla Ciebie! Jeszcze więcej aktualnych informacji znajdziesz na GazetaSenior.plNie tylko z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, przypominamy, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, dlaczego senior powinien je stale monitorować i jak to robić skutecznie w domu. NADCIŚNIENIE TĘTNICZE dotyka aż 70% seniorów! Bądź zdrowy, mierz ciśnienie!Tyle się mówi o naszych sercach. Ale czy naprawdę umiemy słuchać, co mają nam do powiedzenia? Czy w pogoni za codziennymi sprawami umiemy zatrzymać się i poświęcić chwilę naszemu zdrowiu? – te pytania stawia ekspertom Wojciech Malajkat. Obejrzyj WIDEO!Z okazji Dnia Matki podpowiadamy, jaki telefon pozwoli rodzinie być stale w kontakcie. Do wyboru są proste i wygodne modele, tradycyjne i bezpieczne lub nowoczesne i wszechstronne. Dziś nawet klasyczny telefon może być przydatnym gadżetem wyposażonym w aparat fotograficzny, radio bądź aplikacje zapewniające rozrywkę. Sprawdź!Jak oceniać pontyfikat Benedykta XVI? Kim naprawdę jest Joseph Ratzinger i co takiego się wydarzyło, że po ośmiu latach Benedykt XVI ustąpił z urzędu? Czy była to desperacja, czy akt odwagi? Premiera nakładem Wydawnictwo Znak FRAGMENT książki specjalnie dla Czytelników Gazety Senior! Przeczytaj TUTAJTysiące czytelników pokochało serię Hanny Greń z detektyw Dionizą Remańską. Po „Wiosce kłamców”, „Więzach krwi” i „Piątym przykazaniu” czas na „Miasto głupców”. Jaką tajemnicę kryje dom w Jasieniu i co przytrafiło się jego mieszkańcom? "Miasto głupców" już w sprzedaży Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące!
Jeszcze więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.plRedakcja Gazety Senior życzy miłej lektury i dużo zdrowia.
Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"
Dzień dobry Państwu,
ponad połowa (59,5%) badanych osób 60+ w Polsce deklaruje, że ich kondycja psychiczna jest gorsza niż przed pandemią.Co więcej, spada ich aktywność fizyczna, wzrasta zmęczenie wynikające z obostrzeń, a także trudności związane z korzystaniem z usług leczniczych.
To wyniki pierwszego w Polsce badania jakości życia osób 60+ w trakcie pandemii COVID-19, które przeprowadził SeniorHub. Instytut Polityki Senioralnej.
Tytuł Raportu: JAKOŚĆ ŻYCIA OSÓB STARSZYCH W POLSCE W PIERWSZYM ROKU PANDEMII COVID-19. RAPORT Z BADANIA. KWIECIEŃ 2021
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tym Raportem, który może być pomocny także w planowaniu działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku na kolejne miesiące.
Link do Raportu
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Federacji UTW
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age
Szanowni Państwo,
Wysyłamy do Państwa informacje nt. cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką”, która jest organizowana i koordynowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co tydzień w mediach społecznościowych zamieszczane są materiały filmowe dla osób w różnym wieku, które chcą zmienić swoje życie na zdrowsze, a także dla tych, którzy nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą. Nagrania w całości poświęcone są profilaktyce chorób i promocji zdrowia.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ulotką i materiałem filmowym i zwracamy się do Państwa prośbą o możliwie jak najszerszą promocję i publikację informacji na swoich kanałach w mediach społecznościowych i stronach internetowych
Jeszcze raz zapraszamy do odwiedzenia profilu Profilaktyka w praktyce/Wielkopolska https://www.facebook.com/ProfilaktykaWielkopolska, gdzie publikowane są na bieżąco materiały i filmy z ekspertami w dziedzinie profilaktyki chorób i promocji zdrowia.
W materiałach filmowych, ale także na ulotkach, pojawiają się informacje mające zachęcić pacjentów do wspierania postaw prozdrowotnych, a także uczenia odpowiedzialności za własne zdrowie. Można też dowiedzieć się gdzie zgłosić się i szukać pomocy.
Informacje prasowe do zamieszczenia nt. bieżącej akcji znajdują się w załączniku.
W tym tygodniu w ramach cyklicznej akcji pod nazwą „Środa z profilaktyką” wysyłamy do Państwa film przygotowany przez WOW NFZ zawierający informacje nt. Profilaktyki nowotworów układu pokarmowego.
Pełny materiał filmowy wraz z ulotką znajduje się na stronie: Akademii NFZ/Środa z profilaktyką- https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka-nowotworow-ukladu-pokarmowego/
więcej: Sroda_z_profilaktyka.pdf Sroda_z_profilaktyka.odt ULOTKA-nowotwory-ukladu-pokarmowego.pdf
Linki do materiału:
Z poważaniem
Bolesław Janas
Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki
(61) 658 04 64
Szanowni Państwo,
Miło nam zaprosić Państwa Uniwersytet do programu edukacyjnego o zakupach online przygotowanego przez Allegro we współpracy z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej.
Zakupy online nie powinny być przywilejem tylko dla młodych. Każdy ma prawo wiedzieć, na czym polega kupowanie przez Internet i jak robić to sprawnie. Wiele osób ma potrzebę spróbowania i nauczenia się jak zamawiać, płacić i sprawdzać towar przed jego nabyciem. Dla każdego ważne jest bezpieczeństwo i wygodna w kupowaniu online.
W załączeniu przesyłam materiał informacyjny, którym mogą Państwo dowolnie dysponować (umieścić na swoich kanałach social mediowych lub przekazać słuchaczom).
Allegro.pdf Program_edukacjyny_KIGS_i_Allegro.pdf
Z pozdrowieniami
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
ul. Wilanowska 14 lok. 51 (Powiśle)
00-422 Warszawa
tel.: +48 786 200 301
e-mail: biuro@kigs.org.pl
szamy osoby chętne do zapisów na w/w wycieczkę. Organizatorem jest znane nam Biuro Podrózy "Vilda Travel"
Zgłoszenia prosimy kierować pod adres GUTW
wszystko przydatne do podjecia decyzji znajdziecie Państwo w pliku Gruzja_Winobranie_22-29.09.pdf
Szanowni Państwo,
miło nam oznajmić, że opracowany został kolejny 12 newsletter Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW i Adamed Pharma S.A.
w ramach kampanii społecznej Adamed dla Seniora.
Zapraszamy do zapoznania się z nim, a także do przesyłania pozostałym członkom Państwa organizacji, znajomym, przyjaciołom.
Życzymy przyjemnej lektury!
Pozdrawiamy,
Zespół Federacji
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃ UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age33-300 Nowy Sączul.Jagiellońska 18tel/fax.+48 18 4435708www.federacjautw.pl
Dzień dobry,
Trwa casting do 4. edycji najpopularniejszego reality-show dla seniorów w Polsce. Zapraszamy serdecznie wszystkich seniorów do wzięcia w nim udziału!
Jak to zrobić?
Trzeba wysłać zgłoszenie zawierające wymagane informacje (imię i nazwisko, wiek, numer telefonu, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zainteresowania, kilka fotografii) na adres e-mail: sanatoriummilosci@tvp.pl
W załączniku przesyłamy plakat ze szczegółami.
Regulamin castingu można znaleźć na stronie https://impresariat.tvp.pl/53488823/sanatorium-milosci-casting
Serdecznie pozdrawiamy
Zespół Impresariatu
00-999 Warszawa, ul. J.P. Woronicza 17
https://www.facebook.com/impresariatTVP/
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
“Jak na Gniezno” to polifoniczna wypowiedź rozpisana na pięć głosów, luźna wariacja na temat słynnej w mieście, choć dość niechlubnej, frazy. Twórcy i twórczynie są osobami, które przynajmniej raz wystąpiły na gnieźnieńskich slamach poetyckich (to wyłączne kryterium przedsięwzięcia). Poza tym reprezentują szeroki przekrój społeczny i artystyczny: różny jest poziom doświadczenia literackiego, wiek, płeć i poetyka. Łączy ich lepsze lub gorsze doświadczenie gnieźnieńskie i krótkie wypowiedzi poetyckie w slamowym rytmie. O mieście w mieście: bary, magiczny ogród na przedmieściach, miejska panorama widziana z katedralnych wież czy “Brama Zachodnia” – Weneja.
“Jak na Gniezno” to przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Ośla Ławka w ramach programu “Kultura w sieci” Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Koncepcja i koordynacja Paweł J. Bąkowski Zdjęcia i montaż Mateusz Zubel Podkład muzyczny Szegetz
1. https://www.youtube.com/watch?v=OnZ1B_IGmGc"Jak na Gniezno" Odcinek 1. Sasza Kruk "Epitafium dla okruszka"
2. https://www.youtube.com/watch?v=gcwSRI5TF0Q "Jak na Gniezno" Odcinek 2. Maria z Zielnej
3.https://www.youtube.com/results?search_query=jak+na+gniezno+3 "Jak na Gniezno" Odcinek 3. Zuza Chełek "Bez tytułu"
4. https://www.youtube.com/watch?v=01iClQ9mq4o "Jak na Gniezno" Odcinek 4. p. Boguś "Weneckie lustro"
5.https://www.youtube.com/watch?v=HEtlmRvWbs0."Jak na Gniezno" Odcinek 5. Krzysztof Szymoniak "Piosenka okolicznościowa. Niezła, jak na Gniezno"
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to święto czytelnicze. Co roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna stara się przygotować na ten tydzień coś wyjątkowego dla swoich czytelników. Ten rok, pomimo pandemii, nie jest inny. XVIII Tydzień Bibliotek, odbywający się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece", zapowiada się na bogato.
Abolicja
Biblioteka w maju łaskawszym okiem spojrzy na zapominalskich. Świętując XVIII Tydzień Bibliotek zaprasza czytelników, którzy zaniedbali czytelnicze powinności i nie zwrócili książek w terminie.Już od 10 maja aż do końca miesiąca można będzie, zupełnie bez konsekwencji, oddać przetrzymane biblioteczne zbiory.Biblioteka szacuje, że ponad 200 jej użytkowników zalega z oddaniem książek (przyjmując czas przetrzymań do 1 stycznia 2021 roku). Łącznie jest to blisko 500 egzemplarzy o wartości około 14 tys. zł. Najczęściej czytelnicy nie oddają powieści, lektur i literatury specjalistycznej – na tej ostatniej bibliotece zależy szczególnie. Grupą, która przoduje wśród dłużników biblioteki jest młodzież ucząca się oraz dzieci. Rekordzistka zalega z 9 pozycjami, a kara naliczona za przetrzymanie sięga blisko 600 zł.Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna nie zależy, by karać, a by odzyskać zbiory. Kary naliczane w związku z przetrzymaniami (5 groszy dziennie za jeden egzemplarz) mają jedynie dopingować do regularnych wizyt i terminowych zwrotów książek, na które przecież ktoś może już czekać w kolejce. Instytucja liczy, że majowa abolicja zachęci opieszałych czytelników do odwiedzin.
Wystawy
Tych będzie naprawdę sporo!
W poniedziałek, 10 maja, hol przy ul. Staszica 12a zapełni się magią dzieciństwa. Wszystko za sprawą - a jakże! – książek. Ponad półwieczna historia książki dla dzieci (1950-2000) znajdzie się na okazjonalnej ekspozycji pn. „Magiczny świat książek dla dzieci”. Będzie można powspominać ukochane tytuły, uraczyć się znakomitą ilustracją dziecięcą i poczytać na temat wydawniczych ciekawostek. Te przyjemności czekają na czytelników przynajmniej do połowy czerwca
.Oddział przy ul. Kruczej 3 (Filia nr 1), inspirując się tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek "Znajdziesz mnie w bibliotece", zaprasza na ekspozycję "Znajdziesz muzykę w bibliotece". Na małej wystawie między innymi prywatne zbiory - oryginalny vinyl mono The Beatles, kaseta VHS Rush (wydana w Bułgarii), płyty CD z muzyką, kasety magnetofonowe, a także książki związane z muzyką - taki "Alfabet muzyczny bibliotekarza".
Filia na Winiarach (os. Orła Białego 18 – budynek SP 10) swoje ekspozycje pod nazwą „Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się… z bibliotecznego kufra niespodzianek”, będzie prezentować codziennie. Zaplanowano takie tematyczne prezentacje: ,,Region Naszą Małą Ojczyzną” - książki o Gnieźnie; ,,Nie musisz być idealny…”- zbiory z zakresu psychologii; ,,Każdy jest ważny!”- dziecięce pozycje z bajkoterapii; ,,W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece”- zachęcające do twórczego spędzania czasu; ,,Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury i ,,Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata” – literatura podróżnicza.
Dla najmłodszych
Wszyscy młodzi czytelnicy, którzy odwiedzą dziecięcy oddział przy Mieszka I 15, będą mogli wszystkimi zmysłami odczuć, jak owocuje ziarno, które pada na podatny grunt. Co to oznacza? Każdy młody czytelnik otrzyma wraz z wypożyczanymi książkami zalążek mikroogródka. Bibliotekarki zapewniają, że to, co ukryte w ziemi na pewno zaowocuje i będzie jadalne! Wszystko to, by przekonać czytelników do przyświecającego akcji hasła "Książki jak ziarna - wydają plon!"
Także Filia nr 2 nie zapomina o małych użytkownikach - zaprasza po zakładki z sówkami i słodkie zagadki. Przyjemności nigdy nie za wiele.Nie zabraknie także czytelniczych poleceń, których dostarczy Klub Książki dla Dzieci i Rodziców Bajkopomagajki”.
O książkach działających na zmysły będzie można poczytać i posłuchać w materiale wyemitowanym na profilu FB Biblioteki w środę i piątek - 12 i 14 maja.
Biblioteką pod sówką
Sowy. Piękne, drapieżne ptaki, które zamieszkują cały świat. Są uważane za mądre stworzenia, o czym świadczą ich częste wizerunki w okularach i z książkami. Sowa często występuje w literaturze, chociażby w Panu Tadeuszu, Harrym Potterze czy Kubusiu Puchatku. Ptak ten jest symbolem wiedzy, mądrości, przenikliwości i erudycji, czyli wszystkiego tego, czego szukamy w książkach i w bibliotekach.
Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek sowy, sówki i sóweczki zakrólują w Filii nr 2. Niektóre z nich wykonali bibliotekarze Agnieszka Słomian i Igor Kopa. W „Bibliotece pod sówką” przez cały książkowy maj mnóstwo atrakcji. Bibliotekarze będą zapraszać do skorzystania z Książkobudki – można będzie sobie lub bliskim zrobić zdjęcia na tle książek przy wykorzystaniu nakrycia głowy, śmiesznych wąsów lub rekwizytu. W placówce zostanie uruchomiona także „Książkowa pierwsza pomoc”. Jeżeli podoba się Wam pomysł przeczytania książki z polecenia, powiedzcie nam czego Wam potrzeba – dreszczyku emocji, kryminalnej zagadki, poprawy humoru, a może romantycznej miłości? Recepta na książkę będzie wydana od ręki.
XVIII Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
Program wydarzeń:
Abolicja10-31.05 / wszystkie placówki BPMG
"Magiczny świat książki dla dzieci" -10-31.05 / hol przy ul. Staszica 12a - wystawa "Książki jak ziarna - wydają plon!"
8-15.05 / Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15- zalążek mikroogródka dla wypożyczających książki
"Znajdziesz muzykę w bibliotece"10-31.05 / Filia nr 1, ul. Krucza 3- wystawa vinyli, płyt CD, książek
"Biblioteka pod sówką"10-31.05 / Filia nr 2, ul. Staszica 12a-
Książkobudka - zrób zdjęcie na tle książek-
"Książkowa pierwsza pomoc" - recepty na książki- Zakładki z sówkami- Słodkie zagadki dla najmłodszych
"Odwiedź, wybierz, zaczytaj i zamyśl się... z bibliotecznego kufra niespodzianek"
10-14.05 / Filia nr 9, os. Orła Białego 18 książkowe wystawki na każdy dzień:-
"Region Naszą Małą Ojczyzną”- chwalimy się książkami o Gnieźnie-
"Nie musisz być idealny…”- psychologicznie w bibliotece-
"Każdy jest ważny!”- potęga książki dziecięcej-
"W poszukiwaniu kreatywności w bibliotece” - nie nudzimy się!-
"Z kulturą na TY”- prezentacja sylwetek ze świata kultury-
"Moc biblioteki w podróżniczych zakamarkach świata”
"Książki działające na zmysły”
12.05 i 14.05 profil FB BPMG / "Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców
Szanowni Państwo,
W najbliższą sobotę, 8 maja będziemy obchodzić 76. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
Zachęcamy do oddawania honorów, składania kwiatów i zniczy pod Pomnikiem ku czci poległych w latach II Wojny Światowej (park im. T. Kościuszki), indywidualnie w wybranej przez Państwa porze tego dnia.
W ramach obchodów chcemy zachęcić gnieźnian do chwili zadumy, poprzez emisję utworów muzycznych. Część z nich to m.in. znane z filmów i seriali kompozycje, opowiadające i nawiązujące do historii sprzed lat. Ich emisja nastąpi w przystosowanych autobusach MPK, nagłośnieniu ustawionym na balkonie Starego Ratusza i w oknie Miejskiego Ośrodka Kultury.
W ramach II Miejskiego Przeglądu Musztry na kanale You Tube Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie będzie też można tego dnia zobaczyć prezentację drużyny jednej z gnieźnieńskich szkół.
Dzięki uprzejmości dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz dowództwa 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego został również przygotowany film prezentujący musztrę w wykonaniu żołnierzy 33. BLTr. Liczymy, że przedstawione w nim treści będą pomocne w przyszłości drużynom, wystartują w kolejnych edycjach Miejskiego Przeglądu Musztry, do czego już teraz gorąco zapraszamy. Emisja filmu, nastąpi w najbliższą sobotę na kanale społecznościowym Królewskie Gniezno.
Dobrego Dnia
Szymon Drzewiecki
Miejska książnica wraz z nadejściem wiosny otwiera „Klub Wiedzy” – czyli miejsce, w którym można będzie nabyć nowe umiejętności i poszerzyć zasób wiadomości. To propozycja dla osób „ciekawych wszystkiego”, którym bliskie jest hasło „nauki przez całe życie”. Biblioteka zaprasza na regularne spotkania, których celem będzie zdobywanie wiedzy i kwalifikacji w atmosferze sprzyjającej motywacji do uczenia się. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią COVID-19 pierwszy kurs zostanie przeprowadzony w formie bezpłatnych zajęć online, a jego tematem będzie „Asertywność, czyli jak pozostać sobą, nie raniąc innych”.
Zainteresowane udziałem w kursie osoby proszone są o przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko) na adres czytelniabg@biblioteka.gniezno.pl w terminie do 19 kwietnia 2021 r. W ramach szkolenia odbędzie się sześć spotkań realizowanych w cotygodniowych odstępach. Wymogi techniczne: posiadanie sprzętu komputerowego z dostępem do sieci Internet. Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Kluby wiedzy w bibliotekach to część międzynarodowego projektu „Learning circles in libraries”, który Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje wraz z partnerami z USA, Finlandii, Niemiec, Portugalii i Rumunii. W tych krajach powstają lub już działają biblioteczne kluby wiedzy, wykorzystujące metodologię „Learning Circles” opracowaną przez Peer 2 Peer University – partnera ze Stanów Zjednoczonych.
Projekt „Kluby wiedzy w bibliotekach”, finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych, zwany dalej Projektem, realizowany jest w partnerstwie, które tworzą: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (lider), Peer 2 Peer University (Stany Zjednoczone), Stadt Kőln (Niemcy), Fundatia Progress (Rumunia), Biblioteca Lucio Craveiro da Silva (Portugalia) oraz Suomen eOppimiskeskus ry (Finlandia). Organizatorem naboru do Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Asertywność to termin z dziedziny psychologii, który oznacza umiejętność odmawiania oraz swobodnego wyrażania własnej opinii, krytyki, emocji i potrzeb. Osoba asertywna komunikuje się z innymi w sposób bezpośredni, otwarty i uczciwy — tak, by wyrażając sprzeciw lub własne zdanie nie tylko bronić swoich praw, ale też szanować prawa innych.
Bycie asertywnym może wydawać się trudne, szczególnie jeśli nie jesteś osobą zbyt pewną siebie (bo asertywność najczęściej utożsamia się z pewnością siebie). Wiedz jednak, że postawę asertywną da się wytrenować — i warto to zrobić, bo dzięki niej Twoje relacje prywatne i zawodowe staną się znacznie zdrowsze.
.
Szanowni Państwo, jestem studentką III roku Psychologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach pracy empirycznej prowadzę badanie skierowane do osób powyżej 60 r.ż., które dotyczy przejawianego stylu życia, strategii radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz dobrostanu psychicznego. Badanie z powodu pandemii COVID-19 prowadzone jest w formie online. Składa się z czterech części. Pierwszą część badania stanowi tzw. "metryczka", w której zapytam uczestników badania o podstawowe dane takie jak: płeć, wiek oraz czy są słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pozostałe części zawierają kwestionariusze, a zadaniem osób badanych będzie je wypełnić. Całość badania trwa ok. 15-20 minut. W związku z powyższym chciałabym się dowiedzieć czy istniałaby możliwość przeprowadzenia tego badania online wśród Państwa uczestników Uniwersytetu III Wieku? Z wyrazami szacunku, Oliwia Adamkiewicz Studentka III roku psychologii UMK
Jestem wdzięczna, że chcą Państwo udostępnić moje badanie na swojej stronie internetowej. Przesyłam link do badania: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/129431?lang=pl
Dzień dobry,
Jesteśmy studentkami 4 roku farmacji oraz członkami Studenckiego Koła Naukowego Farmakologii Klinicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jakiś czas temu powstała nasza strona na Facebooku: Leki z Apteki - wszystko o bezpiecznej farmakoterapii. Prowadzimy także kanał na YouTube. Poprzez nasze strony promujemy bezpieczne i skuteczne stosowanie leków. Chciałybyśmy dotrzeć do jak największej liczby seniorów, ponieważ to te osoby szczególnie często przyjmują leki, z tego powodu serdecznie zapraszamy członków Państwa organizacji do obserwowania naszej działalności. Jednocześnie zapowiadamy, iż w dniach 18.04-24.04 w ramach Tygodnia dla Serca codziennie będziemy poruszać tematy terapii chorób sercowo-naczyniowych, dotyczących głównie osób starszych, więc zapraszamy do poszerzenia Państwa wiedzy w tym zakresie.
Link do naszej strony na Facebooku:
https://www.facebook.com/Leki-z-Apteki-wszystko-o-bezpiecznej-farmakoterapii-100147662157587
Link do naszego filmiku na YouTube:
Pozdrawiamy,
SKN Farmakologii Klinicznej
Szanowni Państwo
miło nam oznajmić, że ukazał się kolejny już 11 numer newslettera, który tworzony jest we współpracy z Adamed Pharma S.A.
Jest on częścią działań nazwanych Adamed dla Seniora
https://www.adamed.com/csr/programy-spoleczne/adamed-dla-seniora
Znajdziecie w nim Państwo kilka ciekawostek dotyczących n.in aktualnego tematu Koronawirusa, ale nie tylko.
Zapraszamy do lektury!
z pozdrowieniami,
Zespół Federacji
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age
nr_11_adamed_news-2(1).pdf kliknij
NOWE DZIAŁANIA FUNDACJI ZACZYN
Prężnie rozwijamy nowe projekty, z których może skorzystać wielu seniorów. Prowadzimy również działania dla badaczy i osób związanych z dojrzałymi osobami. Jakie nowe inicjatywy podjęliśmy?
Raport – Gospodarka Senioralna
Instytut Polityki Senioralnej Senior.Hub oraz Nowa Konfederacja opracowały raport, który jest analizą srebrnej gospodarki w Polsce w najbliższych latach i dekadach. Przedstawia rekomendacje kierunkowe dla decydentów, podmiotów współkształtujących sferę społeczno-ekonomiczną, przy jednoczesnym wskazaniu zagrożeń jakie może nieść za sobą brak realizacji długoterminowych działań w tym zakresie.
Zaufali nam partnerzy
Do partnerów Instytutu Polityki Senioralnej Senior.Hub. dołączyły nowe instytucje:
W przygotowaniu Instytutu znajdują się kolejne raporty badawcze i obszerne publikacje, a także nowe wydania magazynu „Polityka Senioralna”. Nowe wydania będą pojawiać się w każdym kwartale, a tematyka najbliższego to: Osoby dojrzałe i starsze w przyjaznej przestrzeni. Urbanistyka + Mieszkalnictwo. W tym roku ukażą się jeszcze 3 numery.
Działania Instytutu są sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Telewizja Pokolenia ma już ponad 1,2 mln widzów!
A wszystkie treści, które przygotowaliśmy dla naszych odbiorców mają 12 mln odtworzeń. Dziękujemy za zaufanie!
Już wkrótce poinformujemy o nowościach, które niebawem pojawią się na antenie.
Wracamy z lekcjami kompetencji cyfrowych online na żywo
Festiwal Kompetencji Cyfrowych Online dla Seniorów okazał się strzałem w dziesiątkę! Wydarzenie, które zorganizowaliśmy na Fb Telewizji Pokolenia we współpracy z Fundacją Age Hub bardzo spodobał się dojrzałym widzom.
W spotkaniach na żywo z trenerami brało udział każdorazowo ponad 200 osób, generując jednocześnie ponad 1000 merytorycznych pytań w komentarzach.
Od 19 kwietnia ruszamy z kolejnymi lekcjami LIVE. W każdy poniedziałek, na profilu na Facebooku Telewizji Pokolenia, dojrzali widzowie będą mogli aktywnie brać w nich dział zadając pytania w komentarzach. Tematyka spotkań będzie związana z rozwijaniem umiejętności cyfrowych – praktyczne porady jak obsługiwać smartfon, komputer, a przede wszystkim internet. Wszystko to, co seniorom przydaje się w codziennym życiu.
Zaprezentujemy nowe studio, dynamiczne prowadzenie zajęć, a także ciekawe tematy, które z pewnością zainteresują dojrzałe osoby.
OBEJRZYJ ZAPIS SPOTKAŃ NA ŻYWO
„W stylu dowolnym” w Telewizji Pokolenia
Zapraszamy na premierowe odcinki programu „W stylu dowolnym”. To propozycja, w której pokazujemy metamorfozę 2 uczestniczek – Joli i Krystyny, która przebiega pod okiem Iwony Jankowskiej. Ta doświadczona stylistka przeprowadza panie przez dobór ubrań, odpowiednich fasonów i kolorów, a także wskazuje na zmiany w makijażu i fryzurze. Jaki będzie efekt wielkiej metamorfozy? Zachęcamy do oglądania odcinków we wtorki i piątki o godz. 16:00.
Chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o najnowszych odcinkach programów w Telewizji Pokolenia? Subskrybuj nasz kanał na YouTube (kliknij!) i odtwarzaj treści, kiedy i gdzie chcesz!
Wszystkie odcinki programów w Telewizji Pokolenia dostępne są również na stronie internetowej www.telewizjapokolenia.pl
Nowe kursy Fundacji AgeHub
12 kwietnia rozpoczynają się nowe kursy cyfrowe dla seniorów z Warszawy. Organizuje je zaprzyjaźniona Fundacja Age Hub, która tylko w tym roku przygotowała już kilkanaście tego rodzaju spotkań, z których skorzystało prawie 1000 osób. Co miesiąc uruchamiane są 4 grupy w ramach kursów, które rozwijają kompetencje cyfrowe osób 60+. Działania Age Hub są finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Ciekawe artykuły w Radiu SoVo
Zachęcamy do odwiedzania portalu Dostępnego Radia Internetowego SoVo, gdzie regularnie pojawiają się nowe, ciekawe artykuły związane np. z rozwojem kompetencji cyfrowych. Można dowiedzieć się z nich m.in. jak odebrać paczkę z paczkomatu lub gdzie szukać legalnej muzyki, filmów czy książek w internecie.
Wspiera nas Huawei Polska
Miło nam poinformować, że nasze działania wspiera jedna z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych korporacji - HUAWEI. Jej pracownicy wspierają nas, przekazując 1% swojego podatku. Dzięki tej współpracy, będziemy mogli zorganizować jeszcze więcej projektów, które mają na celu rozwój kompetencji cyfrowych wśród seniorów. Mamy bardzo ambitne, wspólne plany, o których chętnie poinformujemy już wkrótce.
1% TWOJEGO PODATKU DLA ZACZYNU
W 2020 roku, z naszych działań skorzystało ponad 5 000 osób, a z samymi treściami - w ramach edukacji cyfrowej, programami telewizyjnymi, publikacjami Instytutu Polityki Senioralnej Senior.Hub zetknęło się ponad 1,3 mln osób.
Każda organizacja potrzebuje wsparcia. My też.
Możesz nam pomóc, przekazując 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Zaczyn.
Dzięki Twojej pomocy, będziemy mogli:
✔ zorganizować jeszcze więcej kursów komputerowych dla seniorów,
✔ Telewizja Pokolenia będzie mogła produkować nowe odcinki ulubionych programów dojrzałych widzów,
✔ pomóc członkom Rad Seniorów w przygotowaniach kolejnych lokalnych projektów,
✔ rozwinąć kampanię „Zrozumieć Starość”, dzięki której uświadomimy jeszcze więcej osób, jak to jest być seniorem,
✔ wydać kolejne numery magazynu eksperckiego „Polityka Senioralna”,
✔ rozwinąć badania społeczne w ramach Instytutu Polityki Senioralnej Senior.Hub.
Jak to zrobić? Wystarczy zalogować się tutaj: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ albo wypełnić i wysłać do swojego Urzędu Skarbowego ten formularz [kliknij!]
Fundacja Zaczyn, KRS: 0000400912
Dziękujemy za Twoje wsparcie!
Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli nie, możesz się wypisać.
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Zaczyn, z siedzibą przy ul. Tamka 16 lok. 32, 00-349 Warszawa (NIP: 7831686506 REGON: 302045836). Przetwarzanie danych następuje w celach prawnie usprawiedliwionych, realizowanych przez Administratora Danych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO. W każdej chwili masz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz możliwość ich poprawienia przez kontakt na zaczyn@zaczyn.org. Wniesienie sprzeciwu jest jednoznaczne z wycofaniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych.
Dzień Dobry, Minął niespełna ponad tydzień, treningu do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Dzięki Państwa zaangażowaniu i wsparciu w poprzednich edycjach rowerowej akcji, Gniezno zajmowało wysokie miejsca w klasyfikacjach. W załączniku przekazuję zaproszenie od Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza, do tegorocznej edycji. Mamy świadomość jak wiele kosztuje Państwa teraz praca z uczestnikami i odbiorcami Państwa działań w związku z pandemią. Mamy również świadomość pozytywnego wpływu rowerowej akcji na mieszkańców Gniezna, która mogła mieć miejsce także dzięki Waszym działaniom. Modernizacji uległa bezpłatna aplikacja, na bazie której odbywa się całe przedsięwzięcie. Poza jej nazwą na Aktywne Miasta, zmianie uległa szata graficzna. Udoskonalono również funkcje, które obecnie są przez nas testowane. O zmianach i nowościach mogą Państwo przeczytać na stronie https://www.aktywne.miasta.pl/dolacz-do-rywalizacji Jako koordynator lokalny, chętnie odpowiem na każde pytania. W przypadku wyrażenia chęci udziału i współpracy w promocji tegorocznej edycji, posiadamy materiały w wersji elektronicznej, do zamieszczania na stronach internetowych lub mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się osiągnąć jeszcze więcej, zyskując obopólnie. Zapraszam do kontaktu. Dobrego Dnia, Szymon Drzewiecki Inspektor tel. 61 426 04 34 Urząd Miejski ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
Dzień dobry!
Nazywam się Marta Szmyt i jestem studentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na kierunku pielęgniarstwo.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety online przez Studentów Uniwersytetu, która posłuży mi do napisania pracy magisterskiej. Jest ona skierowana do osób powyżej 60 roku życia i ocenia stopień odżywienia. Będę bardzo wdzięczna za pomoc i wyrażenie chęci wypełnienia ankiety chociaż przez kilka osób. Każda wypełniona ankieta na wagę złota :)
Link do ankiety:
https://forms.gle/qf31VmWmo7LASXn88
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję,
Życzę dużo zdrowia w tym trudnym dla wszystkich czasie,
Marta Szmyt
Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Szanowni Państwo,
zachęcamy do zapoznania się z kolejnym stanowiskiem Polskiego Forum Seniorów.
Tym razem jest to wniosek o podjęcie działań zmierzających do ułatwienia osobom 75+ uzyskiwania recepty na bezpłatne leki od lekarzy specjalistów.
Aby się z nim zapoznać wystarczy kliknąć: IKP a bezpłatne leki i zalogować się na platformę PFS.
Zachęcamy do oddawania głosów i wyrażania swojej opinii w tej sprawie.
Cieszymy się, że są Państwo z nami i czynnie biorą udział w procesie usprawniania działań na rzecz osób starszych.
z pozdrowieniami,
Zespół Polskiego Forum Seniorów
--
OGÓLNOPOLSKA
FEDERACJA STOWARZYSZEŃ
UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
Polish Association of Universities of the Third Age
33-300 Nowy Sącz
ul.Jagiellońska 18
tel/fax.+48 18 4435708
www.federacjautw.pl