Nowa galeria Spacer po parku Dziekanki została dodana do albumu fotograficznego
W sobotę dnia 11 maja 2024 nasza przewodniczka dendroterapeutka pani Agnieszka Antosik oprowadziła nas po zrewitalizowanym parku przy szpitalu Dziekanka. Park nadal ma charakter leśny, widzieliśmy wiele ciekawych drzew zarówno starych jak i nowo posadzonych. Uzyskaliśmy ciekawą wiedzę o drzewach, ich korze a także o chorobach drzew. Byliśmy zachwyceni szatą roślinną parku zarówno drzewami jak i kwiatami.
Nowa galeria Produkcja cukru w Polsce została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 8 maja 2024 mgr inż. Janusz Sławiński przedstawił interesujący wykład nt. produkcji cukru w Polsce i na świecie. Przedstawił rozmieszczenie cukrowni w Polsce, , ilości produkcji , spożycie na mieszkańca, rodzaje cukru i substancji słodzących. Pokazał fazy produkcji cukru z buraków oraz technologie produkcji.
10.04.2024 r liczna grupa studentów seniorów GUTW uczestniczył w ciekawym spotkaniu z prof. Markiem Hendrykowskim. Dyskusję prowadził p. ambasador Andrzej Byrt. Była to promocja nowej książki profesora pt. Wiwat Saga Wielkopolska
Z przykrością zawiadamiamy społeczność GUTW o ostatnim pożegnaniu naszej Studentki Hani Zielińskiej, które odbędzie się w dniu 4.maja 2024 roku o godz. 10.00 na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.
Cześć Jej pamięci !!!
Nowa galeria MPPP - Malarstwo Wojciecha Podlaszewskiego została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 25 kwietnia 2024 r. w Sali edukacyjnej Muzeum PPP pan Dariusz Stryjniak zapoznał nas z działalnością artystyczną Wojciecha Podlaszewskigo, którego prace gromadzone są od 1975 r. Urodzony w Gnieźnie w 1897 r. od najmłodszych lat przejawiał zdolności artystyczne , które pogłębiał studiami we Wrocławiu i Monachium. Był artystą wszechstronnym: malarstwo, rysunek, konserwacja zabytków sakralnych. W zbiorach Muzeum znajduje się 25 obrazów, 4 rysunki, szkicownik z lat szkolnych oraz przedmioty osobiste : farby , sztalugi, pamiątki z jego wystaw. Wszystkie te eksponaty mogliśmy obejrzeć na prezentacji multimedialnej, a niektórych z nich dotknąć i zobaczyć na wyciągnięcie ręki.
Nowa galeria Wycieczka 2024 - Gąsawa, Żnin, Lubostroń została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 19 kwietnia 2024 studenci - seniorzy GUTW brali udział w całodniowej wycieczce autokarowej po Pałukach. Pierwszym naszym przystankiem była Gąsawa - drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych opowieści ks. proboszcza Piotra Gogolewskiego , dotyczących historii kościoła ( powstał w XII wieku a przebudowa w 1674 i ostatnia 1998-1999). Podziwialiśmy też piękne ołtarze, zabytkowe malowidła ścienne, XVII-wieczną chrzcielnicę i przepięknie ukwiecone obejście kościółka. Następnie udaliśmy się do Żnina, gdzie oczekiwał nas p. przewodnik Włodzimierz Surecki. W czasie dwu-godzinnego spaceru ulicami miasta doświadczyliśmy klimatu i atmosfery Żnina od średniowiecza poprzez Powstanie Wielkopolskie do czasów współczesnych. Odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi Pałuckiej z wystawą maszyn drukarskich na których drukowana była w latach 20-ych "Moja Przyjaciółka"i ekspozycją świadectw życia codziennego mieszkańców Pałuk. W Żninie od lat odbywają się Międzynarodowe Zawody Motorowodne, stąd też powstała wystawa wyczynowego sprzętu motorowodnego, podarowanego przez uczestników zawodów m.innymi Tadeusza Haremzę i Waldemara Marszałka. Po wyjściu z Muzeum przeszliśmy też Aleją Gwiazd na której uhonorowani są zwycięzcy Zawodów Motorowodnych. Kolejnym etapem naszego spotkania z Pałukami był obiekt hotelowo-konferencyjny powstały po rewitalizacji obiektów Cukrowni. Pod wodzą przewodnika p. Andrzeja Wojciechowskiego, byłego pracownika tegoż zakładu, przeszliśmy "szlakiem" wędrówki buraków cukrowych od stanowiska mycia, sortowania aż do momentu uzyskania cukru. Dokładnie zapoznani z technologią cukru ( teoretycznie) zajrzeliśmy np.: do wielkiego komina, do kina, które kiedyś było magazynem cukru i do wielu innych zakamarków. W budynku można podziwiać wkomponowanie nowoczesnego centrum hotelarsko konferencyjnego w zabytkowe mury i pomieszczenia po byłej cukrowni. Podziwialiśmy sposób zachowania i wykorzystania zabytkowych dziś pomieszczeń do bieżącej działalności obiektu. Następnie dotarliśmy do pięknego zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu gmina Łabiszyn. Pałac w kształcie rotundy został wybudowany w latach 1795-1800 przez Franciszka Skórzewskiego , od 1933 uznany jako zabytek. Przepiękne wnętrza pałacowe oraz barwne opowieści miejscowego przewodnika p. oczarowały uczestników wycieczki. Deszcz przeszkodził nam w spacere po pięknie utrzymanym i bogatym w roślinność pakuale my tam jeszcze wrócimy...........Pełni wrażeń w doskonałych humorach powróciliśmy do Gniezna.
Nowa galeria Działalność UNICEF w Afryce została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 18.04.2024 pani Agnieszka Podolecka, mgr orientalistyki i dr afrykanistyki przedstawiła wykład o religiach i kulturze południa Afryki. Łączy ona swoją pasję z pracą na rzecz dzieci w ramach UNICEF.
O sobie mówi: jestem magistrem orientalistyki, doktorem afrykanistyki i stypendystką prestiżowego stypendium Narodowego Centrum Nauki. Specjalizuję się w religiach i kulturach południa Afryki, mieszkałam tam parę lat i prowadzę badania antropologiczne, łącząc moją pasję z pracą na rzecz dzieci z ramienia UNICEF. Z przyjemnością zrobię prezentację o wybranych kulturach afrykańskich i jak UNICEF im pomaga.
Celem UNICEF jest nie tylko pomoc związana z ratowaniem życia i zdrowia, ale również edukacja i szerzenie tolerancji. Proponuję słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład na temat działań UNICEF połączony z wykładem o kulturach afrykańskich pt. „Afryka oczami pracownika UNICEF. Jak skutecznie pomagać”. Opowiem o religiach i tradycjach afrykańskich i pokażę, jak UNICEF wspiera te społeczności.
Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 - Cielimowo. została dodana do albumu fotograficznego
11 kwietnia 2024 spacerem w Cielimowie zakończyliśmy tegoroczną wiosenną edycję nordic walking na trasie 5km. W pełnym słońcu dotarliśmy do Starej Prochowni. W znakomitych humorach spędziliśmy czas piekąc kiełbaski na ognisku.
Nowa galeria Wiosenny spacer po lesie w m.Kamionek została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 10 kwietnia spotkaliśmy się z dr Bartkiem Krąkowskim w m. Kamionek. Podczas spaceru po lesie połączonego z wykładem podziwialiśmy runo leśne. Następnie podczas tradycyjnego ogniska piekliśmy kiełbaski.
Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 - Jezioro Jankowskie została dodana do albumu fotograficznego
Przy wiosennej pogodzie i w radosnych nastrojach grupa GUTW przemierzyła szlak nad Jeziorem Jankowskim. Podziwialiśmy budzącą się przyrodę. Naszą wędrówkę zakończyliśmy ze śpiewem przy smacznej czerninie.
Nowa galeria Dębówiec "Topienie Marzanny" została dodana do albumu fotograficznego
W ramach spaceru nr 5 nordic walking, grupa GUTW przemierzyła na Dębówcu ponad 6 km. Podczas spaceru utopiliśmy marzannę , czym denifitywnie pożegnaliśmy zimę. W trakcie naszej wędrówki nieoczekiwanie na naszej drodze pojawił się łoś, który również podobnie jak my napawał się nadejściem wiosny.
Nowa galeria MPPP Kabłączek i Kaptorga została dodana do albumu fotograficznego
W kolejnym spotkaniu 21 marca 2024r w MPPP Pani Weronika Zmudzińska z Działu Popularyzacji i Edukacji opraowadziła nas po wystawie bizuterii ze średniowiecza z terenów słowiańskich i Skandynawii. Podziwialiśmy m.in. kabłączki, kaptorgi, zawieszki pierścionki, bronsoletki, broszki i wiele innych ozdób. Następnie oglądaliśmy pokaz slajdów z omówieniem szczegółów dotyczących biżuterii. Na koniec mogliśmy zakupić repliki pokazywanych artefaktów w sklepiku muzeum.
Nowa galeria Spadki i testamenty została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 20 marca 2024r mecenas Elżbieta Byczkowska zapoznała nas z zasadami prawnymi dotyczącymi spadków i testamentów.
Nowa galeria Nowa Zelandia -przyroda i ptaki została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 13 marca 2024r dr Bartosz Krąkowski wygłosił wykład p.t. "Nowa Zelandia-przyroda i ptaki". Były to jego obserwacje z podróży odbytej po tym kraju. Obejrzeliśmy egzotyczną przyrodę, florę i faunę. Parki narodowe chronią endemiczne gatunki zwierząt szczególnie ptaków. Wykład był bardzo ciekawy.
Nowa galeria Śnieżycowy Jar i Dziewicza Góra została dodana do albumu fotograficznego
W ramach cyklu Nordic working w dniu 9 marca 2024 grupa GUTW wybrała się do Śnieżycowego Jaru w Starczanowie i na wieżę na Dziewiczej Górze. Jaka atmosfera i humory a także jaka była pogoda podczas wycieczki widać na zdjęciach.
Nowa galeria Wystawa "Inne drzwi gnieźnieńskie" autorstwa Teresy Ryczkowskiej została dodana do albumu fotograficznego
6 marca 2024r oglądaliśmy kolejną już wystawę Teresy Ryczkowskiej. Tym razem jej tematem były "Inne drzwi gnieźnieńskie". W trakcie wystawy w ramach konkursu rozpoznawaliśmy lokalizację poszczególnych drzwi w naszym mieście.
Nowa galeria Wykład Pani Ireny Szwalbe została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 6 marca 2024 r. Pani Irena Szwalbe wygłosiła ciekawy wykład o różnych aspektach życia seniora w formie głównie cytatów. Autorka o sobie mówi " Moją misją jest inspirować do aktywności, dawać radość, dobrą energię oraz nadzieję, że można przezwyciężyć najgorsze sytuacje w życiu".
Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego wyłoniono ofertę na realizację zadania publicznego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego: „Organizacja imprez kulturalnych, festiwali i koncertów odbywających się dla mieszkańców miasta Gniezna w 2024 roku”.
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał na realizację zadania Letnie Spotkania Literackie w Gnieźnie w 2024 roku 4.000 zł
Letnie Spotkania Literackie to projekt polegający na organizacji 4 spotkań autorskich w Gnieźnie w okresie od czerwca do września 2024 roku. Celem zadania jest przede wszystkim promocja aktywnego i świadomego czytelnictwa oraz popularyzacja polskiej literatury popularnej. Projekt skierowany jest zwłaszcza do seniorów, którzy stanowią największą grupę czytelniczą w powiecie gnieźnieńskim. Dobór gości spotkań autorskich z pewnością skłoni do wizyty Gniezna i jego okolic także osoby spoza Wielkopolski, toteż projekt przyczyni się do promocji wizerunku naszego województwa jako przestrzeni otwartej i przyjaznej polskiej literaturze i potrzebom osób starszych.
Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 Dębówiec została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 1 marca 2024 odbyliśmy kolejną pieszą wędrówkę w Dębówcu. Przeszliśmy 5,5km trasą zółtą i niebieską. Przed startem była rozgrzewka. Zobaczyliśmy rozlewiska rzeki Wełny oraz pierwsze zwiastuny wiosny. Wędrówkę zakończyliśmy rozciąganiem zmęczonych mięśni. Pogoda i humory dopisywały.