Nowa galeria MPPP - "Życie mieszkańców w średniowieczu" została dodana do albumu fotograficznego
W kolejnym spotkaniu w MPPP dnia 29 lutego 2024 Jarosław Mikołajczyk z Działu Popularyzacji i Edukacji zapoznał nas z życiem codziennym mieszkańców ziem polskich w okresie średniowiecza czyli około 1000 lat temu. Zaprezentował nam przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez kobiety w kuchni i gospodarstwie domowym. Pokazał stroje z tego okresu a także różne rodzaje broni stosowane przez mężczyzn.
Nowa galeria Piesze wędrówki 2024 Jezioro Winiary została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 23 lutego 2024 odbyliśmy pieszą wędrówkę nr 1 wokół Jeziora Winiary. Przeszliśmy z parkingu przy Kauflandzie , ul.Paczkowskiego i Sportową oraz wokół Jeziora Winiary. Widać już pierwsze oznaki wiosny mimo zimowego jeszcze kalendarza. Pogoda i humory nam dopisały.
Nowa galeria Inwazyjne gatunki obce (IGO) została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 7 lutego 2024r dr Bartosz Krąkowski wygłosił kolejny wykład przyrodniczy na temat inwazyjnych gatunków obcych (IGO) szczególnie na terenie Polski. IGO są to zwierzęta i rośliny, które nie są rodzime w naszej przyrodzie. Pojawiły się w wyniku działania człowieka np. przywożone nasiona roślin oraz zwierzęta z innych części świata, także ucieczka zwierząt z zoo czy prywatnych hodowli. Niektóre gatunki obce w naszych warunkach giną, a te inwazyjne rozmnażają się i wypierają rodzime gatunki. Do IGO należą m.in nutrie, jenoty piżmaki, szopy tracze, a z roślin np.rdest, klon jesionolistny. Postępowanie z IGO reguluje Ustawa o ochronie przyrody.
Nowa galeria Zabawa karnawałowa w Herbowej została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 29 stycznia 2024r uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej w restauracji Herbowa. Towarzyszyła nam muzyka przygotowana przez DJ Adama Każmierskiego, który również zabawiał nas konkursami tanecznymi oraz dowcipami i żartami . Humory wszystkim dopisywały. Jedzenie było smaczne.
ZA GNIEZNO 24
https://gniezno24.com/kultura/55398/rozmawiali-o-zyciu-naszych-babek-i-prababek/
Nowa galeria "Religia Słowian" w MPPP została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 25 stycznia 2024 roku zwiedziliśmy wystawę "Religie Słowian" w Muzeum PPP. Oprowadzał nas Jakub Szostak- Kierownik Działu Polularyzacji i Edukacji. Poznalismy wyniki badań historycznych i archeologicznych prowadzonych od XVIII wieku do czasów współczesnych na naszych ziemiach. Obejrzeliśmy artefakty będące przedmiotami kultu jak naczynia, amulety, broń, kości zwierząt oraz rodzaje pochówków w okresie pogaństwa i wczesnego chrześcijaństwa.
Nowa galeria Syjonizm została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 19.01.2024 , w ramach sekcji judaistycznej, prof. UAM dr hab. Artur Kamczycki wygłosił ciekawy wykład "Syjonizm". Nazwa pochodzi od wzgórza Syjon w Jerozolimie. Syjonizm jest to ruch polityczno-społeczny dążący do odtworzenia państwa żydowskiego na terenie starożytnego Izraela. Twórcą tej ideologii był Teodor Herzl urodzony w Cesarstwie Austrii. Pierwsze kongresy syjonistów odbywały się m.in. w Bazylei i Londynie. Nawoływały one do imigracji Żydów z całego świata do Palestyny. Ruch syjonistyczny doprowadził do powstania państwa Izrael po II wojnie światowej w 1948 roku. Na podstawie decyzji ONZ podzielono Palestynę na część żydowską i arabską.
Studencji GUTW zadawali wykładowcy pytania o ktualną sytuację w Strefie Gazy.
W DNIU 20 .01 2024R. ( SOBOTA) O GODZ. 11.30
NA CMENTARZU ŚW. PIOTRA W GNIEŹNIE
POŻEGNAMY MIRKA TOMASZEWSKIEGO.
BYŁ WSPÓŁZAŁOŻYCIELEM GUTW I WIELOLETNIM CZŁONKIEM ZARZĄDU.
WSZYSCY MAMY W PAMIĘCI RAJDY, WYCIECZKI, POTAŃCÓWKI, WYSTAWY ORGANIZOWANE PRZEZ MIRKA .
(PATRZ ALBUM FOTOGRAFICZNY),
MIMO SWOJEJ CHOROBY BARDZO INTERESOWAŁ SIĘ ŻYCIEM UNIWERSYTETU, DORADZAŁ,
W CZASIE ODWIEDZIN PŁYNĘŁY WSPOMNIENIA, OPOWIEŚCI Z BIEŻĄCYCH LAT, PILIŚMY KAWĘ .........
UMAWIALIŚMY SIĘ TELEFONICZNIE, CZEKALIŚMY NA SPOTKANIA.....NIESTETY NA TYM ŚWIECIE JUŻ
NIE POŚMIEJEMY SIĘ RAZEM ALE MAMY NADZIEJĘ, ŻE MIREK JUŻ PLANUJE, PRZYGOTOWUJE
TRASY, KALKULUJE KOSZTY BO PRZECIEŻ SIĘ JESZCZE SPOTKAMY I NAWET ZATAŃCZYMY !!!!!
DZIĘKUJEMY TOBIE MIRKU ZA CZAS SPĘDZONY Z TOBĄ ...
PRZYJACIELE
CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI MIRKU!!!!
19.02.2024 r. O GODZ. . 18.00 W KATEDRZE ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA ŚW.
OD CZŁONKÓW GUTW
W INTENCJI Ś.P. MIROSŁAWA TOMASZEWSKIEGO
Nowa galeria Łowiectwo została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 2024.01.17 dr Bartosz Krąkowski wygłosił kolejny wykład "Łowiectwo". Dowiedzielismy się jak koła łowieckie przygotowują Roczny Plan Łowiecki t.j. na podstawie inwentaryzacji zwierzyny grubej i drobnej oraz określenia przyrostu naturalnego. Poznaliśmy metody liczenia zwierzyny łownej na danym terenie i sposób postępowania z ubitą zwierzyną.
ks. Jan Twardowski
Z ogromnym wzruszeniem i żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci w Alpach Tadzia Gajdy. W ciągu wielu lat naszej działalności wysłuchaliśmy kilku bardzo ciekawych wykładów sekcji "KLUB PODRÓŻNIKA". Tadziu prowadził też nasze wycieczki np po Wielkopolsce- Września - Kalisz. W ostatnie wakacje planowaliśmy wspólny wyjazd na spotkanie z Templariuszami. Wiele osób z naszej społeczności było lub nadal są członkami Klubu Górskiego "ORNAK" . Wspominamy rajdy, obozy, ogniska, żarty......Wielu z nas było na spotkaniu w BPMG, gdzie Tadziu Gajda promował swoją książkę o Jankowie Dolnym.
.Niestety, już nie spotkamy zawsze uśmiechniętego, pełnego optymizmu i dobrego humoru Tadeusza. Pozostawił nam listę propozycji wykładowych.........
W ostatniej drodze Tadzia Gajdy GUTW reprezentował kol. Zbyszek Zgorzelski.
Nowa galeria Myślistwo została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 15 grudnia 2023r dr Bartosz Krąkowski wygłosil wykład "Myślistwo". Na początek pokazał nam film prof.Dariusza J. Gwiazdowicza "Czy myśliwi są potrzebni." W filmie pokazano znaczenie łowiectwa w życiu człowieka, jego wpływ na przyrodę oraz występowanie w sztuce i literaturze. Następnie dr B. Krąkowski omówił organizację łowiectwa w Polsce oraz współpracę myśliwych z rolnikami w zakresie ochrony pól uprawnych i odszkodowań w plonach spowodowanych przez zwierzęta.
Nowa galeria Wystawa "Początki Litwy" w MPPP została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 14 grudnia 2023r obejrzeliśmy w Muzeum PPP wystawę " Początki Litwy." Po wystawie oprowadzała nas Pani Marta Siłakowska, która omawiała początki powstawania Państwa Litewskiego na podstawie wystawionych map i artefaktów.
Nowa galeria Psychologiczne aspekty miłości została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 7 grudnia 2023r dr Adam Borowicz wygłosił wykład " Psychologiczne aspekty miłości". Przekazał nam pojęcia związane z psychologią miłości, różnymi etapami miłości w życiu człowieka, jej odcieniami i przedstawianiem miłości w kulturze. Wykład był ciekawy i wywoływał żywą reakcję słuchaczy.
Nowa galeria "Andrzejki 2023 " została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 30 listopada 2023r na zaproszenie Prezydenta Gniezna i Miejskiej Rady Seniorów odbyła się tradycyjna Zabawa Andrzejkowa w restauracji Feniks. W zabawie brała również udział grupa z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszyscy bawili się świetnie.
Prezes Zarządu GUTW uczestniczyła w uroczystych Inauguracjach nowego roku akademickiego na zaproszenie Rektorów : Akademii Nauk Stosowanycy i Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium
MATERIAŁ ZA NASZEMIASTO.GNIEZNO.PL
PONIŻEJ FILM
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku nieodłącznie, od samego początku, kojarzy się z postacią Danuty Wiśniewskiej, prezes tej organizacji. Danuta Wiśniewska to wieloletni pedagog, nauczycielka dyplomowana, przez ręce której przewinęło się wiele roczników oraz dwa pokolenia ciastkarzy, piekarzy, wędliniarzy, kelnerów, kucharzy, hotelarzy i technologów żywności. Jest inicjatorką, wespół z Konwentem Rektorów, powołania w 2006 roku Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pierwszej tego typu senioralnej instytucji w naszym mieście, którego funkcję prezesa sprawuje z dumą po dziś dzień.
Współorganizatorka w 2010 roku VIII Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad 180 uczelni z kraju i z zagranicy. Inicjatorka powołania w 2014 roku Porozumienia Organizacji Senioralnych „Seniorzy Razem", z którego narodziła się Miejska Rada Seniorów. Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów pierwszej kadencji. Jest współpomysłodawczynią Gnieźnieńskiej Karty Seniora, Strefy Aktywności Seniora, Karty Życia czy Festiwalu „Senioralia”.
- Warto się do nas zapisać, chociażby dlatego, żeby znaleźć drugiego człowieka, żeby znaleźć swoje dawniejsze zainteresowania, żeby kontynuować swoje działalności. Coś ciekawego zawsze się dzieje. Są zabawy, wieczorki, wyjazdy na wycieczki - to takie ubarwienie życia. Mamy ciekawe spotkania dotyczące różnych przepisów prawnych, w tym roku "bierzemy na tapetę" Internetowe konto Pacjenta, mObywatel, wracamy do brydża, będziemy mieli pogotowie komputerowe. Jeśli jakaś lekcja się przypodoba, np. muzealna, podróżnicza czy ornitologiczna, to wtedy studenci są wiernymi słuchaczami, czekają na zajęcia, zjawiają się i zadają pytania. Jeśli chodzi o przekrój studentów, to od początku zdecydowanie więcej jest pań. Kiedyś było nas 500, dzisiaj możemy mówić o 1/3 tej liczby. Rozpiętość wiekowa jest dość spora - są osoby świeżo po 50. roku życia, ale są też osoby po 90. roku życia, jak moja mama. To nie przeszkadza, absolutnie nie przeszkadza
- mówi w rozmowie z nami Danuta Wiśniewska.
W inauguracji udział wzięli: dr Krzysztof Gawrecki, rektor GSW Milenium, który przewodniczył immatrykulacji studentów pierwszego roku; prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oraz dr Mariusz Menz z Instytutu Historii UAM, który wygłosił wykład inauguracyjny na temat dwóch różnych wizji państwa formułowanych przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Obecni byli także: prezydent Tomasz Budasz, senator Grzegorz Fedorowicz, a także Piotr Szczepański, przedstawiciel posłanki Pauliny Hennig-Kloski.
Na zajęcia GUTW mogą zapisać się osoby, które ukończyły 50 rok życia.Kontakt:gutw@poczta.onet.pltel.kom. 694 220 545pokój 2.22 ( II piętro) Instytut Kultury Europejskiej UAMul. Kostrzewskiego 5-762-200 Gniezno
Nowa galeria "Do czego potrzebne jest muzeum" została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 23 listopada 2023r Dyrektor MPPP Michał Bogacki zapoznał nas z pracą muzealników, opowiedział o roli i znaczeniu muzeów w kulturze. Oprowadził nas po różnych pomieszczeniach muzeum, pokazał jak są przechowywane różne zbiory i zabytki.
Nowa galeria Wykład ornitologiczny "Gęsi" została dodana do albumu fotograficznego
Po południu 22 listopada dr Bartosz Krąkowski wygłosił wykład o ptakach pt. "Gęsi" . Dowiedzeliśmy się m.in. o gatunkach gęsi występujcych w Polsce, miejscach ich gniazdowania, a także o pracach ornitologów w zakresie obrączkowania ptaków, śledzenia ich tras przelotów.
Nowa galeria Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 22 listopada 2023 w auli IKE UAM odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Wśród zaproszonych gości m.in. był Rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej "Milenium", Prezydent Gniezna, Dyrektor IKE, senator G.Fedorowicz oraz Dyrektor biura poselskiego P. Hennig-Kloski. Pani Prezes GUTW powitała gości, którzy także składali nam życzenia pomyślnego nowego roku akademickiego. Rektor "Milenium" dokonał pasowania studentów I roku. Uroczystość uświetnił wykład dra M. Menza p.t. "Józef Piłsudzki i Roman Dmowski- dwie wizje państwa".