Co pić w czasie upałów? Najlepiej wodę mineralną, która szybko ugasi pragnienie i skutecznie zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Sprawdzonym sposobem na upał jest także sok, najlepiej świeżo wyciśnięty z określonych owoców i warzyw, np. pomidorów. Jednak kawy lepiej unikać, bo może tylko pogorszyć stan zdrowia. Sprawdź, co pić, a czego nie pić w czasie upałów, by skutecznie ugasić pragnienie.
Co pić a czego nie pić w czasie upałów? Przede wszystkim nie wolno dopuścić do odwodnienia - należy jak najszybciej ugasić pragnienie odpowiednimi płynami, w ilości od 2 do 3 litrów dziennie.
W czasie upałów pocenie się jest naturalnym procesem mającym na celu ochronę organizmu przed nadmiernym przegrzaniem.
Niestety, wraz z potem usuwane są z organizmu woda i sole mineralne, głównie sód i potas, których brak może doprowadzić do zachwiana homeostazy (stanu równowagi) organizmu.
Konsekwencją tych procesów będą m.in. osłabienie układu krwionośnego (podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału czy udaru) i obciążenie układu nerwowego (zmniejszenie poziomu koncentracji, apatia).
Paradoksalnie w czasie największego skwaru można przyjmować także lekko ciepłe płyny, które równie skutecznie jak chłodne napoje obniżą temperaturę rozgrzanego ciała.
Ważne jest nie tylko ILE, ale także CO pijemy, nie każdy płyn uzupełni bowiem tracone podczas upału elektrolity.
Woda mineralna
W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną (np. Muszynianka, Piwniczanka, Staropolanka 2000) lub średniozmineralizowaną (np. Nałęczowianka, Cisowianka, Kinga Pienińska, Wielka Pieniawa), która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych, zwłaszcza takich jak magnez (co najmniej 50-100 mg w litrze) i wapń (150 mg/l) - najlepiej w proporcji 1:2 (warto czytać etykiety - najlepsza pod tym względem jest Piwniczanka: 87 mg magnezu i 180 mg wapnia w 1 l).
Do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona.
Warto pamiętać, że głównymi elektrolitami, które tracimy wraz z potem, są sód, chlor i - w mniejszym stopniu - potas, a nie magnez i wapń, dlatego intensywnie się pocąc i pijąc tylko wodę, nawet wysokozmineralizowaną, nie zapewnimy ich odpowiedniego stężenia (picie bardzo dużej ilości wody niskozmineralizowanej lub źródlanej może wręcz nam zaszkodzić przez rozcieńczenie elektrolitów), o te pierwiastki musimy zatem zadbać w inny sposób.
Najłatwiej uzupełnić chwilowy niedobór sodu i chloru, jedząc słone potrawy. Picie wody wysokosodowej nie rozwiąże problemu, mimo podwyższonej zwartości sodu jest go za mało, by zaspokoić podwyższone w czasie upału zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Niektórzy zalecają lekkie osolenie wody, jednak jeśli w twojej diecie nie brakuje soli, nie jest to konieczne.
Nie ma co szukać w wodach również potasu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca, a zapotrzebowanie nań gwałtownie wzrasta przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Jednak żadna woda nie dostarczy odpowiedniej ilości tego pierwiastka.
Sok pomidorowy jest skarbnicą potasu (230 mg/100 g), dlatego szklanka schłodzonego soku z pomidorów uzupełni niedobór tego pierwiastka.
Dobre na upały jest też - hiszpańska zupa z pomidorów podawana na zimno. Ponieważ jest to słona potrawa, dodatkowo dostarczymy organizmowi sodu.
Owoce, nie tylko w formie soków
Owoce składają się w 80-90% z wody, dlatego jedząc je, szybko ugasimy pragnienie. Odwodnieniu organizmu zapobiegną także napoje przyrządzone na ich bazie.
Szczególnie warto sięgnąć po owoce bogate w potas: morele (260 mg/100 g), czereśnie (220 mg), brzoskwinie (190 mg), truskawki, (150 mg), gruszki (116 mg) i cytrusy.
Koktajl ze świeżych ogórków lub melona
Ogórek w 95% składa się z wody, a do tego zawiera sporo potasu (ok. 140 mg/100 g). Idealny na upalne dni jest chłodnik ogórkowy.
Dwa razy więcej potasu - przy takiej samej zawartości wody - ma melon (280 mg w 100 g) natomiast niewiele jest go w lubianym w czasie upałów arbuzie (70 mg/100 g).
Herbata z mięty
Mięta ma działanie ochładzające, dlatego szybko obniży temperaturę ciała. Słaby napar herbaty miętowej można pić zarówno schłodzony, jak i ciepły.
Tę metodę stosują np. Arabowie pijąc co jakiś czas małe ilości gorącej zielonej herbaty połączonej z miętą. Z kolei mieszkańcy Ameryki Południowej w czasie upałów popijają gorące Yerba Mate. Czy powinniśmy brać z nich przykład?
„Jeżeli pijemy gorącą herbatę, faktycznie pocimy się zdecydowanie bardziej, co może schłodzić nasz organizm, natomiast nie odczujemy tego od razu. Lepsze są płyny, które po prostu są o temperaturze pokojowej. Nie są ani za zimne, ani za gorące.” mówi newsrm.tv Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.
Napoje izotoniczne
Niedobór elektrolitów pojawia się zarówno podczas aktywności fizycznej, jaki i upałów. W obu przypadkach pomogą napoje izotoniczne, które wyrównają poziom wody i uzupełnią niedobór elektrolitów w organizmie.
Zawierają one nie tylko cenne biopierwiastki w odpowiednich proporcjach, lecz także witaminy i niewielkie ilości węglowodanów.
Alkohol
Podczas upałów promienie słońca nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa podobnie, w związku z tym takie połączenie powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia.
Dlatego u osoby, która w czasie upałów spożywa alkohol, mogą się pojawić np. zaburzenia rytmu serca. W czasie upałów wzrasta także skłonność do zakrzepów i udarów cieplnych. Na alkohol, ale jedynie w postaci szklanki piwa lub lampki wina, można sobie pozwolić wieczorem.
Kawa
Zawarta w kawie kofeina podnosi ciśnienie, przez co działa moczopędnie, wypłukując potas z organizmu. Tym, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, w czasie upałów lekarze polecają szklankę schłodzonego latte lub kawę bezkofeinową.
Mocna herbata
Herbata zawiera dużą ilość teiny, która działa tak jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.
Napoje typu cola i napoje energetyczne
Napoje typu cola zawierają kofeinę, która wypłukuje organizm z cennych pierwiastków mineralnych, szczególnie magnezu i potasu, odpowiedzialnych za równowagę wodno-elektrolitową organizmu.
Ważne
W czasie upałów należy unikać słodkich napojów. Cukier sprawia, że płyny dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają i wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek całego organizmu, w związku z tym go nie nawadniają.
http://www.gniezno24.com/kultura/item/21035-biblioteka-zaprasza-do-filii-w-siecihttp://www.gniezno24.com/kultura/item/21035-biblioteka-zaprasza-do-filii-w-sieci
za gniezno24
Drodzy Czytelnicy, miło mi dziś zaprosić do kolejnego, wakacyjnego wydania "Gazety Senior". Sierpniowy numer dostępny jest online oraz w ulubionej drukowanej wersji. Sprawdźcie, co ciekawego przygotowaliśmy dla Was. Miłej lektury.
Gazeta Senior sierpniowy numer już dostępny! Sprawdź online >> Polecamy wierzącym i ateistom, dokument o księdzu Bonieckim pt. „xABo. Ksiądz Boniecki”, od 24 lipca do obejrzenia w kinach. To filmowa podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie zadaje sobie każdy człowiek i intymny portret Księdza Adama Bonieckiego (Obejrzyj oficjalny zwiastun filmu tutaj >>) Więcej o kulisach powstawania filmu zdradziła nam reżyser dokumentu Aleksandra Potoczek. Historia determinacji tej młodej osoby to również materiał na duży ekran.W numerze felietony, książki, filmy, które sprzyjają refleksji. Rozmawiamy o tym, jak pandemia wpłynęła na seniorów? Trochę miejsca poświęcamy ciału, które nie tylko latem wymaga wsparcia i aktywności. Obalamy mity o koronawirusie oraz podpowiadamy, jak ustrzec się wyłudzeń w wakacje. Gazeta Senior sierpniowy numer. Sprawdź online >> Zmiany w emeryturach dla osób z rocznika 1953. Przypominamy o przepisach, które wprowadzono z początkiem lipca. Osoby urodzone w 1953 r., które straciły na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury, będą miały możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń. Nawet 202 zł miesięcznie i 12 786 zł rekompensaty. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Szczegóły tutaj >>APTEKA DLA APTEKARZA miała ukrócić proceder nielegalnego wywozu leków z Polski, wyrwać apteki z rąk zagranicznego kapitału i obronić rynek przed monopolem aptek sieciowych. Czy udało się osiągnąć te cele? Wiemy na pewno, że liczba aptek w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie 2012 r. Więcej ciekawych danych w artykule. Sprawdź tutaj >> Polecamy!
Wakacyjne propozycje i porady od Gazety Senior“Las i ciemność” to kolejna premiera z cyklu KRYMINAŁ POD PSEM. Jak powstaje seria, co inspiruje autorkę, czy pracownicy sanatorium w Świnoujściu, w którym toczy się akcja tomu szóstego, "Trup w sanatorium"...odnotowali rezygnacje z turnusów? Gorąco polecamy rozmowę z autorką oraz nową książkę! Sprawdź tutaj >>Z cyklu domowe sanatorium, które cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników, tym razem Bocheńska Lecznicza Sól Jodowo-Bromowa. Wzmacnia organizm, poprawia kondycję fizyczną oraz wspomaga leczenie wielu schorzeń. Dowiedz się, jak powstaje i które schorzenia leczy. Sprawdź tutaj >> Wakacje w Polsce to w tym roku najlepsza propozycja zwłaszcza dla seniorów. Morze, góry, jeziora – naprawdę mamy z czego wybierać. Szczególnie polecamy piękne Tatry z noclegami w komfortowej Wilii Widokowej Wojnar i przypominamy, jak wiele atrakcji czeka na turystów w Zakopanem! Sprawdź teraz!Ciepło i słoneczna pogoda zachęcają do aktywności. Co robić, gdy bolący paznokieć u nogi skutecznie pozbawia nas ochoty na spacery? Wtedy z pomocą przychodzi podolog. Jak można pozbawić się bolesnego problemu radzi Anna Kasprzak pogolog z Krakowa. Sprawdź tutaj >> Suche włosy? Dowiedz się, jak dbać o włosy latem w kilku prostych krokachWysoka temperatura, palące słońce i kąpiele w wodzie morskiej wysuszają włosy. Jak zadbać o włosy latem? Odpowiednią pielęgnację włosów zaplanujemy przestrzegając kilku zdrowych nawyków, które zachowają je w najlepszej kondycji. Sprawdź tutaj>>
Udanego dnia Linda Matus Redaktor Naczelna "Gazety Senior"
Szanowne Słuchaczki i Słuchacze,
informuję w imieniu Zarządu GUTW, że zgodnie z kalendarzem i harmonogramem działań na rok akademicki 2019/2020 z końcem maja 2020 r. powinny zakończyć się zajęcia w roku akademickim 2019/2020.
Niestety, z powodu zagrożenia pandemicznego koronawirusem, podporządkowując się ogólnopolskim przepisom i obostrzeniom z początkiem marca 2020 r. odwołaliśmy wszystkie zajęcia edukacyjne i poza edukacyjne naszych sekcji w tym i wykłady i Ogólne Zgromadzenie Członków.
Nie zorganizowaliśmy w roku bieżącym Majówki i tradycyjnej Biesiady Turystycznej, która od wielu lat była ukoronowaniem kończącego się roku akademickiego.
Na bieżąco informujemy odwiedzających nasza stronę o wykładach i spektakach on-line, zamieszczamy ważne informacje o zdrowiu, kulturze, turystyce, życiu społecznym, jaką stosować profiaktykę w domu, dokąd zwrócić się o pomoc, wspomnieć dawne Gniezno; możemy oddać się sentymelnej podróży i w Albumie Fotograficznym odświeżyć wspomnienia z minionych 14. lat lub obejrzeć filmiki na Youtubie- wszystko w zakładkach WIADOMOŚCI I KOMUNIKATY
Podczas posiedzeń Zarządu, które odbywają się telefonicznie, w wyniku dyskusji zostały przyjęte następujące rozwiązania:
1. Wystąpiliśmy do Biura Podróży o zwrot zaliczek na wycieczki do Szwajcarii i Gruzji ( nadal nierozstrzygnięta jest kwestia zwrotu pełnej zaliczki na wycieczkę do Gruzji)
2.Termin Ogólnego Zgromadzenie Członków został przesunięty na wrzesień 2020 (być może wtedy koronawirus przestanie zarażać! ustawa pozwala na przedłużenie tylko do końca września 2020. );
3. Wszystkie wymagane dokumenty - sprawozdanie finansowe, bilans itd do US zostały elektronicznie złożone przez p. księgową i członków Zarządu( dziś wymagane tu są podpisy przy pomocy profilu zaufanego).
4. Na bieżąco dokonujemy wpłat za spływające faktury; rozliczone zostały składki na zajęcia płatne zgodnie z ilością uczestników.
5. Przygotowujemy i zamieszczamy na stronie internetowej w zakładce WIADOMOŚCI wiele informacji przydatnych podczas ograniczonego dostępu do różnych źródeł wiedzy, kultury, wspomnień z działań GUTW ( np na Youtube)
6.Grupa 'Pomocna Dłoń) od 15 lipca, po odpowiednim przeszkoleniu i zaopatrzeniu w środki sanitarne działa w ramach projektu "Dwukierunkowa do Czytania- Ksiażka na Telefon" Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
7.Wszystkie rozliczenia finansowe będziemy dokonywać indywidualnie przy zapisach na nowy rok akademicki 2020/2021, które planujemy rozpocząć po 14 września 2020 uwzględniając nadpłaty za nieodbyte zajęcia programowe. Pragnę zaznaczyć jednocześnie, że składki członkowskie zgodnie ze Statutem są obowiązkowe i przeznaczone są na określone cele.
8.Jesteśmy grupą społeczeństwa o szczególnym stopniu zagrożenia i nie wolno nam narażać się na decyzje, których konsekwencje mogą być trudne, a nawet tragiczne. Pragnę zatem wszystkim członkom Stowarzyszenia serdecznie podziękować za ten czternasty rok działalności i życzyć, że być może już wkrótce ogłoszę wiadomość, iż w październiku 2020 odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2020/2021 – piętnastego .
9. Aktualnie jesteśmy jako UTW uczestnikami 3 projektów i na bieżąco prowadzimy ustalenia z naszymi Partnerami; pojawiła się też oferta wycieczki do Zakopanego we wrześniu, autokarowej, 3-dniowej w ramach projektu z MNiSW. Można ewentualnie przesłać swój akces sms na telefon komórkowy GUTW. Oczywiście i nauka angielskiego i wycieczka będą możliwe gdy nastąpi polepszenie sytuacji zdrowotnej w kraju.
A może, mimo wszystko, uda się we wrześniu spotkać się na jakiej wspólnej imprezie integracyjnej – gdzieś w plenerze?Zapraszam zatem na naszą stronę internetową, którą śledźmy, czytajmy, oglądajmy, wspominajmy… i bądźmy razem
a póki co pijmy razem kawę lub herbatę codziennie ok. godz. 10.00 lub 15.00, przesyłajmy ciekawe filmiki, memy czy dowcipy....bądźmy razem
Wasza
Danuta Wiśniewska
18 maja w poniedziałek Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie otwiera swoje podwoje dla czytelników. Wracamy jednak do zmienionej rzeczywistości – działamy bowiem w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Ze względu na bezpieczeństwo – czytelników i personelu – oraz konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego, Biblioteka wprowadza nowe zasady korzystania z księgozbioru. Znajdziecie ja na naszej planszy i na stronie internetowej.Nowa rzeczywistość wymaga nowego podejścia.Osłony na ladach, bibliotekarze w przyłbicach i rękawiczkach, jednoosobowe wizyty czytelników umawianie telefonicznie, 5-dniowa kwarantanna zwracanych książek, brak swobodnego dostępu do księgozbioru, zamknięta czytelnia i stanowiska komputerowe – to najważniejsze zmiany w zasadach korzystania z biblioteki.Szczegółowe zasady znajdziecie na naszej planszy:
Od poniedziałku 18 maja Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie otwiera swoje podwoje dla czytelników. Wraca jednak do zmienionej rzeczywistości – ze względu na bezpieczeństwo czytelników i personelu oraz konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego, będą obowiązywać inne zasady.
Osłony na ladach, bibliotekarze w przyłbicach i rękawiczkach, jednoosobowe wizyty czytelników umawianie telefonicznie, 5-dniowa kwarantanna zwracanych książek, brak swobodnego dostępu do księgozbioru, zamknięta czytelnia i stanowiska komputerowe – to najważniejsze zmiany w zasadach korzystania z biblioteki.
Biblioteka będzie miała nowe godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek – 10.00-15.00; z wyjątkiem środy – 10.00-16.00; w sobotę biblioteka jest nieczynna.
Przed wizytą
Czytelnik – do odwołania – musi umówić wizytę w bibliotece telefonicznie. Nie można wejść do biblioteki „z ulicy”, bez wcześniejszej zapowiedzi. Wiąże się to z koniecznością ograniczenia liczby czytelników w obiekcie. Czytelnicy wchodzą pojedynczo, muszą mieć zakryte usta i nos, a przy wejściu zdezynfekować dłonie. Proszeni są, żeby osoby z infekcją – katarem, kaszlem, gorączką – pozostały w domu i nie odwiedzały w tym czasie biblioteki.
W bibliotece
Po wejściu do biblioteki czytelnik dezynfekuje dłonie. Odkłada zwracane książki w wyznaczonym do tego miejscu – trafią one do 5-dniowej kwarantanny (czyli będą wyłączone z obiegu przez ten czas). I dopiero po tych 5 dniach zostaną odpisane z konta czytelnika. Dostęp do księgozbioru jest zawieszony: konkretne tytuły można zarezerwować telefonicznie, a książki z półki podaje tylko bibliotekarz. Czytelnicy proszeni są, by stosowali się do poleceń bibliotekarza i poruszali po bibliotece tylko na obszarach wyznaczonych taśmą. Czytelnia i stanowiska komputerowe są nieczynne do odwołania.
Uwaga: Książki, które czytelnicy mają na kontach zostały przedłużone do 30 sierpnia – to oznacza, że nie trzeba planować wizyty w bibliotece od razu po otwarciu!
Bezpieczeństwo w bibliotece
Biblioteka działa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. A to oznacza reżim sanitarny we wszystkich obiektach Biblioteki. Pracownicy wykonują swoją pracę w odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, zaopatrzeni są w przyłbice oraz rękawice ochronne. Lady biblioteczne są zabezpieczone przesłonami ochronnymi. Wszystkie powierzchnie dotykowe będą systematycznie dezynfekowane, a praca bibliotekarzy zorganizowana tak, by przestrzegać dystansu przestrzennego (2 metry).
- Dokładamy wszelkich starań, by naszym czytelnikom i pracownikom zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do nowych zasad oraz wymogów sanitarnych. Dbajmy o siebie nawzajem! - informuje biblioteka.
Biblioteka do odwołania rezygnuje ze wszystkich wydarzeń kulturalno-edukacyjnych organizowanych w placówkach. Jesteśmy aktywni w sieci – nasza „zdalna Biblioteka” działa na profilu FB i na stronie internetowej biblioteka.gniezno.pl
Wszystkie nowe zasady obowiązują do odwołania – sytuacja jest monitorowana na bieżąco i w przypadku zmian w obostrzeniach, będziemy reagować natychmiastowo. Dlatego prosimy śledzić kanały komunikacji: stronę internetową biblioteka.gniezno.pl, profil FB Biblioteki.
Numery telefonów do placówek Biblioteki:
Biblioteka Główna
ul. Mieszka I 16tel. 61 426 18 44Wypożyczalnia dla Dzieci
ul. Mieszka I 15tel. 61 426 18 42Filia nr 1
ul. Krucza 3tel. 61 426 39 56Filia nr 2
ul. Staszica 12atel. 61 426 40 54
Filia nr 9
os. Orła Białego 18tel. 61 426 63 44
Szanowni Państwo,
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraz z partnerem firmą Adamed przygotował krótką ankietę dla Seniorów na temat ich sytuacji zdrowotnej. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o jej wypełnienie. Ankieta dotyczy trudności z dostępem do lekarzy w trakcie pandemii, wykupywania leków, samoleczenia, wsparcia psychologicznego. Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu. Wnioski posłużą do stworzenia raportu, który zostanie przekazany organizacjom pozarządowym, mediom oraz instytucjom publicznym. Dzięki temu będzie można lepiej określić aktualne potrzeby Seniorów oraz zapewnić im lepszy dostęp do opieki medycznej.
Link do ankiety jest tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdDNe510qcaowbaSoRHmSOgdnjwH-MIr8b-dRSM0m03yJinwg/viewform
Zachęcamy do wypełnienia ankiety. Zajmie to Państwu 3 minuty.
Uprzejmie prosimy o przesyłanie linku do ankiety swoim znajomym, przyjaciołom, aby oni również mogli ją wypełnić.
Z pozdrowieniami,
Zespół Federacji
--
OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age33-300 Nowy Sączul.Jagiellońska 18tel/fax.+48 18 4435708www.federacjautw.pl
Aktywny Senior w domu!
Z troski o naszych Seniorów, przy współpracy z trenerami, firma Adamed w ramach programu Adamed dla Seniora przygotowała zestaw ćwiczeń, które śmiało można wykonać w domu!
Drodzy Seniorzy, sprawdźcie, dlaczego warto ćwiczyć?
codzienny ruch pozwala zachować większą sprawność
aktywność przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego
ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych
poprawiają funkcjonowanie poznawcze
ćwiczenia wpływają na sprawność umysłową
aktywność fizyczna wydłuża okres niezależności i samodzielności
ćwiczenia wpływają na ogólną poprawę jakości życia, lepsza możliwość codziennego funkcjonowania,
zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji
zmniejszają częstotliwość odczuwania bólu, czy niepokoju
zmniejszają ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych
Sprawdźcie jakie ćwiczenia możecie wykonać już dziś, nie wychodząc z domu. Informacje znajdziecie klikając w poniższy link:
https://www.youtube.com/watch?v=5zHc2HTYd8Y&list=PLlZZ8Ji4ZMHt-6k4w9DgDGrTP2_oUWV-e
https://www.youtube.com/watch?v=JKUZwYJ3KPk&list=PLlZZ8Ji4ZMHt-6k4w9DgDGrTP2_oUWV-e&index
Kto ćwiczy z nami?
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age33-300 Nowy Sączul.Jagiellońska 18tel/fax.+48 18 4435708www.federacjautw.pl
MUSISZ TO WIEDZIEĆ:
Szanowni Państwo, zostańmy w domu. Unikajmy kontaktów z innymi osobami.
Nie przyjmujmy gości i nie odwiedzajmy innych osób. Chrońmy się w ten sposób przed koronawirusem.
W trudnych chwilach nie wstydźmy się prosić np znajomych czy sąsiadów a nawet Policję.
https://noizz.pl/big-stories/9-porad-jak-zyc-w-czasach-zarazy-koronawirus-covid-19/qem3471
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-a-msze-i-kosciol-episkopat-ma-nowe-wytyczne-dla-wiernych/5m9kgm5
Główny Inspektor Sanitarny zaapelował , by:
Przypomnijmy iż osoby, które były w krajach objętych rozprzestrzenianiem się tej choroby, a zauważyli u siebie nietypowe symptomy, powinni się skontaktować z pracownikami gnieźnieńskiego Sanepidu: 61 426 22 42, 61 426 22 43 lub po godzinach przez telefon alarmowy: 693 02 33 55.
PROSIMY STAROSTÓW GRUP I SEKCJI O PRZEKAZANIE STUDENTOM W/W KOMUNIKATU
co musisz wiedzieć o koronawirusie - kliknij
https://kobieta.onet.pl/osoby-starsze-najbardziej-narazone-na-koronawirusa-jak-maja-sie-chronic/c3b4xq3
Szanowni Państwo,
w związku z debatą, która odbyła się 30 czerwca 2020 roku pn. "Zdrowie w pandemii - czyli jak wejść w dobrej kondycji do nowej normalności i budować siły do dalszej walki z koronawirusem?" przesyłamy Państwu materiał ekspercki z tego wydarzenia.
Dostępny jest on także w wersji on line na stronie ADAMEDu, naszego partnera, pod linkiem: https://www.adamed.com/aktualnosci/szczegoly/seniorom-grozi-widmo-nieleczonych-chorob
Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Pozdrawiamy,
Zespół Federacji
--OGÓLNOPOLSKAFEDERACJA STOWARZYSZEŃUNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKUPolish Association of Universities of the Third Age
więcej za gniezno.naszemiasto
gnieznienskie-memy-zebrane-w-jednym-miejscuhttps://gniezno.naszemiasto.pl/-galeria/ga/c1-5189809/zd/43338673
Szanowni Państwo,
Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza - "Pomoc domowa radzi" 2 lipca o 18:00 premiera 13. odcinka!
Czy Olga znajdzie spokój i wyciszenie w klasztorze? Jak Robert poradzi sobie z nową sytuacją rodzinną? Z jakimi paradoksami mierzy się w czasie pandemii Czarek - aktor/asystent?
W czwartek 2 lipca o 18:00 premiera 13. odcinka serialu „Pomoc domowa radzi” 😉 Zapraszamy na naszego YouTube'a.
W najnowszym odcinku występują Marta Jarczewska, Jakub Kotyński, Jakub Kryształ i Arkadiusz Wójcik.
Główną bohaterką internetowego serialu jest Nadia, postać znana widzom z teatralnego cyklu, na który składają się cztery spektakle od wielu lat prezentowane na Dużej Scenie w Teatrze Powszechnym w Łodzi: „Boeing, Boeing”, „Pomoc domowa”, „Żona potrzebna od zaraz” oraz „Manewry weselne”. Główny bohater to inteligentny i wykształcony mężczyzna, który w wyniku okoliczności i sytuacji musiał znaleźć nowy pomysł na życie. Podobnie jak w kultowym polskim filmie „Poszukiwany, poszukiwana”, w którym Wojciech Pokora stworzył niezapomnianą kreację historyka sztuki zmuszonego do pracy w charakterze gosposi. Motyw mężczyzny grającego kobietę ma bardzo długie tradycje w kinie i teatrze, z których czerpie postać Nadii. Pierwowzorami kreacji są również role Dustina Hoffmana z „Tootsie czy Robina Williamsa z „Pani Doubtfire”.
Operator kamery, montaż: Rafał Czekajewski
Dźwięk, muzyka: Bartosz Adamiak
Opieka artystyczna: Ewa Pilawska
Wszystkie odcinki dostępne są tutaj: https://powszechny.pl/pl/pomoc-domowa-radzi-wszystkie-odcinki-internetowego-serialu-1/
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura w sieci".
Od lipca Miejski Ośrodek Kultury oraz Stary Ratusz rozpoczynają nowy projekt pn. #kulturadlagniezna, który dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Celem zadania jest rozwój przestrzeni, dzięki której odbiorcy będą mogli korzystać z zasobów kultury w sieci, a co za tym idzie, przeniesienie wydarzeń kulturalnych tj. koncertów, spektakli, spektakli muzycznych, wystaw, spotkań, warsztatów itp. do sieci za pośrednictwem strony internetowej i portali społecznościowych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury i Stary Ratusz.
- Poprzez działanie #kulturadlagniezna chcemy dać szerokiej grupie odbiorców możliwości uczestnictwa w kulturze bez wychodzenia z domu, a także wzmocnić tożsamość z instytucją oraz z lokalnymi twórcami. Poprzez narzędzia online damy możliwość rozwijania kreatywności oraz zaproponujemy nietuzinkowe pomysły. Program został skonstruowany tak, aby był jak najbardziej różnorodny. Zależy nam, aby każdy znalazł coś dla siebie - informuje MOK.
Już w najbliższym tygodniu szerokiemu gremium zaprezentowane zostaną:
Szanowni Państwo,
Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił rok 2020 Rokiem Seniora. Już na początku roku spotkaliśmy się z wieloma organizacjami pozarządowymi skupiającymi seniorów. Rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetami III Wieku, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi dla i z seniorami. W Radzie Organizacji Pacjentów (ROP) utworzony został Zespół ds. seniorów. Jednak epidemia COVIT-19 spowodowała, że nie mogliśmy podjąć zaplanowanych działań i spotykać się z Państwem osobiście.
Dlatego też przenosimy nasze działania online, do mediów społecznościowych i na stronę internetową Rzecznika Praw Pacjenta gdzie, utworzona została specjalna zakładka poświęcona seniorom. Przygotowujemy dla Was, drodzy Seniorzy ciekawe informacje dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia ale również przydatne porady i wskazówki. Sukcesywnie będziemy uzupełniać informacje dla Państwa, tak aby były nie tylko ciekawe i atrakcyjne ale też przydatne. Link do zakładki:
https://www.gov.pl/web/rpp/rzecznik-praw-pacjenta-rzecznikiem-polskich-seniorow
Zapraszamy do współpracy. Odwiedzajcie naszą stronę regularnie. Zajrzyjcie na naszego Facebooka, Twittera i Instagrama. Czekamy na wasze komentarze. Swoje sugestie przesyłajcie do nas na adres: edukacja@rpp.gov.pl
Mamy również do Was prośbę o powielanie i udostępnianie przesyłanych informacji. A my ze swojej strony zapewniamy, że zawsze możecie liczyć na naszą pomoc, wsparcie i rzetelna informację.
Brawo Senior
Już od pięciu lat działa nowoczesny portal internetowy dla wielkopolskich seniorów. Jego adres to www.brawosenior.pl. Jest to miejsce, gdzie starsze osoby znajdą niezbędne dla siebie informacje.
Szczególnie podczas pandemii zawarte tam informacje były niezwykle przydatne dla wielkopolskich seniorów. Na portalu publikowane są także najnowsze informacje dotyczące seniorów, zaproszenia na imprezy, kursy i warsztaty skierowane do osób starszych. Nie brakuje także relacji wideo z imprez senioralnych. Znajdują się tutaj także porady dotyczące życia codziennego. Prezentowana jest twórczość fotograficzna, filmowa, plastyczna oraz literacka osób starszych. Natomiast w dziale "Nasze historie" publikowane są wspomnienia wielkopolskich seniorów z ich życia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje dział "Grająca szafa", gdzie prezentowane są piosenki z młodości seniorów. Są one opatrzone krótkimi notami biograficznymi ich wykonawców. Nowością jest również "Kino seniora", w którym można zobaczyć filmy dokumentalne i fabularne, którymi zainteresowane są starsze osoby. Nie brakuje także bazy tele-adresowej wielkopolskich organizacji zajmujących się seniorami. Odwiedzając portal www.brawosenior.pl znajdziemy bieżące informacje z Poznania, w tym prognozę pogody. Być może najciekawszą propozycją jest codzienna prezentacja czterominutowego filmu przedstawiającego najważniejsze wydarzenia z Wielkopolski, które miały miejsce tego właśnie dnia. Na stronie zamieszczone są także obrazy z kamer internetowych w Poznaniu i Nowym Jorku.
Projekt realizowany jest przez Fundację Obywatelską "Czas Jaszczurów" i współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Poznański.
Dzień dobry,
jeden z UTW w Poznaniu przełożył wyjazd na Mazury z czerwca na 15-18.09.2020. Kilku uczestnikom nie odpowiada nowy termin i zwolniło się 6 miejsc (maksymalnie możemy 10 osób dopisać; wyjazd z Poznania, ale przy większej liczbie chętnych podstawimy autokar we wskazane miejsce).
Jeśli jest taka możliwość, to bardzo proszę o zamieszczenie ogłoszenia o wyjeździe na stronie internetowej.
Dla ułatwienia kontaktu można podać mój numer telefonu (jeśli pracują Państwo zdalnie, żeby Państwa nie obciążać dodatkowymi obowiązkami).
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji,
pozdrawiam,
--Kamila Tanković
Tel: +48 789 457 641Wilda Travel
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do wysłuchania debaty w kontekście zdrowia i aktywności seniorów pn.
"Zdrowie w pandemii - czyli jak wejść w dobrej kondycji do nowej normalności i budować siły do dalszej walki z koronawirusem?",
która odbędzie się ONLINE
24 czerwca 2020 roku w godzinach 14.00-15.00.
Organizatorami wydarzenia są firma ADAMED oraz Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.
Cała debata odbędzie się bez udziału publiczności, jedynie z udziałem panelistów. Rozmowa będzie transmitowana na żywo na kanale KIGS oraz ABCSenior, a także przez zaprzyjaźnione podmioty, jak również będzie dostępna w postaci nagrania do dalszego wykorzystania.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego wydarzenia:
Zaproszeni prelegenci:
1/ Prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski – Kierownik Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
2/ Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński – Kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM
2/ Dr Tomasz Komendziński – Kognitywista z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK
3/ Dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
4/ Helena Norowicz – Polska aktorka i modelka ( na fotografii - najstarsza polska modelka)
5/ Irena Wielocha – Silver influencerka
Moderator: Marzena Rudnicka – Prezes Zarządu KIGS
Tezy debaty:
1/ Czy nastąpiła zmiana nawyków i zachowania osób starszych w wyniku obostrzeń i pandemii w rozumieniu rytmu dnia, przyzwyczajeń?
2/ Co jest najtrudniejsze w dbaniu o zdrowie w tym trudnym czasie?
3/ Dlaczego seniorzy właśnie znaleźli się w grupie ryzyka?
4/ Czy istnieje złoty przepis na lepsze zdrowie?
5/ Czy są badania mierzące zmiany kondycji zdrowotnej wskutek pandemii?
6/ Jakie najczęstsze błędy popełniają seniorzy w zachowaniu tzw. rozsądnej postawy wobec koronawirusa, diagnostyki i zapobieganiu.
7/ Jak psychika wpływa na zdrowie fizyczne? Czy stan lęku i izolacji sprzyja obniżeniu odporności?
8/ Gdzie szukać pomocy, zanim pójdziemy do lekarza?
O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia będziemy Państwa informować w dalszej korespondencji.
z pozdrowieniami,
Zespół Federacji
--
OGÓLNOPOLSKA
FEDERACJA STOWARZYSZEŃ
UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
Polish Association of Universities of the Third Age
33-300 Nowy Sącz
ul.Jagiellońska 18
tel/fax.+48 18 4435708
www.federacjautw.pl